Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παρουσιάζω ένα τρόπο για στήσιμο τοπικού δικτύου από τα δεδομένα κινητού τηλεφώνου.
    Είναι κάτι που βολεύει πολύ όταν παρουσιάζονται ευκαιρίες τύπου unlimited δεδομένα για ένα μήνα και άλλα παρόμοια πακέτα.

    Είναι κάτι χρήσιμο για όσους θα ήθελαν να έχουν ίντερνετ σε χωριό ή σε εξοχικό με καλό σήμα χωρίς όμως να κάνουν δεσμευτικά συμβόλαια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WISPtoLAN.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  170,9 KB 
ID: 237079

    Στο σχεδιάγραμμα το κινητό ορίζεται σε λειτουργία wifi hotspot και διαμοιράζεται την πρόσβαση στο ίντερνετ.
    Το ρουτεράκι της tp-link με την ιδιότητα wisp που είναι στην ουσία η ασύρματη εκδοχή του wan, ορίζει το χοτσποτ του κινητού ως το ευρύτερο δίκτυο.
    Στις 2 θύρες λαν που διαθέτει μπορεί να συνδεθεί ένας υπολογιστής και επίσης κάποιο επιπλέον access point.

    Στην περίπτωση που το ρουτεράκι με τη λειτουργία wisp, οριστεί και ως access point ταυτόχρονα τότε η απόδοση σε ταχύτητα πέφτει.

    Καλό είναι ο φόρτος εργασίας να μοιράζεται σε περισσότερες συσκευές ειδικά όταν πρόκειται για φθηνές οικιακές συσκευές.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Την ίδια λειτουργία μπορεις να εχεις και με το xiaomi mi 4A gigabit που εχω προσωπικα χρησιμοποιήσει, το οποιο φανταζομαι ειναι πιο καλο σαν συσκευή απο το tp link του παραδείγματος, και παρα πολυ φθηνο για αυτο που κανει. Και δεν υπάρχει αναγκη για επιπλέον access point

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.940
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ποια η διαφορά από το να κάνεις το κινητό, hotspot;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εαν χρειαζεσαι δικτυο που θα εξυπηρετεί περισσοτερες συσκευες , με μεγαλύτερη εμβέλεια , qos ενδεχομένως , κτλ. Εμεις θα παμε στο εξοχικό και θα εχουμε 20 κινητά , διασπαρτα σε οικοπεδο ενα στρεμα. Με κινητο δεν το καλύπτεις , θα σέρνεται.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια λειτουργία μπορεις να εχεις και με το xiaomi mi 4A gigabit που εχω προσωπικα χρησιμοποιήσει, το οποιο φανταζομαι ειναι πιο καλο σαν συσκευή απο το tp link του παραδείγματος, και παρα πολυ φθηνο για αυτο που κανει. Και δεν υπάρχει αναγκη για επιπλέον access point
    Συμφωνώ το tp-link του παραδείγματος είναι παλιό, κολλάει συχνά και θέλει επανεκκίνηση αλλά αυτό έχω εύκαιρο τώρα.
    Το xiaomi mi 4A gigabit είναι πολύ φθηνό και σε πρώτη ευκαιρία θα πάρω ένα να έχω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η διαφορά από το να κάνεις το κινητό, hotspot;
    Συνδέεις υπολογιστή επιτραπέζιο με ethernet και διαχειρίζεσαι την πρόσβαση στο ίντερνετ με ατόφιο ρουτεράκι σε στυλ τοπικό δίκτυο. Κουμπώνεις access point όπως θες κτλ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν χρειαζεσαι δικτυο που θα εξυπηρετεί περισσοτερες συσκευες , με μεγαλύτερη εμβέλεια , qos ενδεχομένως , κτλ. Εμεις θα παμε στο εξοχικό και θα εχουμε 20 κινητά , διασπαρτα σε οικοπεδο ενα στρεμα. Με κινητο δεν το καλύπτεις , θα σέρνεται.
    Ναι για μέχρι 2 συσκευές ταυτόχρονα είμαι εγώ, όχι παραπάνω.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    - - - Updated - - -



    Ναι για μέχρι 2 συσκευές ταυτόχρονα είμαι εγώ, όχι παραπάνω.[/QUOTE]

    Ναι, στο παιδί που ρωτούσε την διαφορά με το hotspot απαντούσα.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, στο παιδί που ρωτούσε την διαφορά με το hotspot απαντούσα.
    Οκ, μην πάρει φωτιά το κινητό του και σκάσει καμιά μπαταρία γιατί είναι και συμπαγή αυτά.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Με τη διαπίστωση ότι ένα φθηνό vdsl μόντεμ/ρούτερ της tp-link, διαθέτει και λειτουργία 4g router μέσω της θύρας usb, το δίκτυο απλοποιήθηκε.
    Είναι ένα vdsl μόντεμ/ρούτερ που είχε κοστίσει κάπου 35 ευρώ και το είχα πάρει πέρυσι λόγω της αστάθειας του entry 2i. Πολύ συμφέρουσα επένδυση τελικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MobileToUsb4gPort.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  113,4 KB 
ID: 237365

    Το ρούτερ δεν ζητάει ξανά το πιν της σιμ γιατί για αυτό έχει φροντίσει ήδη το κινητό. Με το που συνδεθεί το κινητό μέσω usb στο ρούτερ, θέλει απλά την ενεργοποίηση της επιλογής διαμοιρασμός μέσω usb στο κινητό και το ρούτερ αναγνωρίζει τη σύνδεση στο διαδίκτυο αυτόματα. Ανάβει και το σχετικό λαμπάκι στο ρούτερ.

    Η σιμ πρέπει να ξεκλειδωθεί μέσα από το ρουτερ μόνο σε περίπτωση χρήσης usb mobile broadband stick.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας