Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.
    Θα ήθελα μια βοήθεια αλλά θα ήθελα να μου τα πείτε απλά γιατί δε γνωρίζω.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό θέμα. Όσο και ότι έψαξα δε με βοήθησε κ γι αυτό ανοίγω καινούριο θέμα

    Θα ήθελα να πάρω ένα ups για ρουτερ και λαπτοπ, γιατί θα δουλέψω σε περιοχή που με την κακοκαιρία κόβεται το ρεύμα
    Θα ήθελα δηλαδή κάποιο ups που να διαρκεί τουλάχιστον 5,6 ώρες περίπου αν κοπεί το ρεύμα.
    Έψαξα σε σελίδες, αλλά μπερδεύομαι. Δεν γνωρίζω που πρέπει να κοιτάξω (χαρακτηριστικά) για να καταλάβω πόσο διαρκεί αν κοπεί το ρεύμα. Για παράδειγμα (μπορεί να κανω κ λάθος) βλέπω ups με μεγαλα watt αλλα γραφει 5 λεπτα διάρκεια.

    Βέβαια μου πρότειναν να πάρω ένα powerbank για λαπτοπ και ups για ρουτερ που θα μου βγει πιο οικονομικά. Κι αυτό το δέχομαι. Απλά επειδή μπερδεύομαι (κι ας διάβασα κι άρθρα που εξηγούν) θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω ή να με βοηθήσετε στο τι να κοιτάξω για τις ώρες που το θέλω να βρω μόνη μου κάποιο.

    Ευχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Xριστός Ανέστη.

    Τα κλασσικά UPS(είσοδος 230V-έξοδος 230V) τα χρησιμοποιούμε κυρίως για προστασία από τις διακοπές και τις διακυμάνσεις ρεύματος.
    Δηλαδή ουσιαστικά τα θέλουμε όταν γίνει μια διακοπή να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε την εργασία που μπορεί να κάνουμε και να κλείσουμε τον υπολογιστή με ασφάλεια όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.
    Τα UPS ανάλογα με τον τύπο δίνουν διαφορετική κυματομορφή στην έξοδο τους, pure sine wave ή modulated squarewave(also called simulated sine wave).
    Η σωστή κυματομορφή και με την οποία θα πρέπει να λειτουργούν οι ηλεκτρονικές συσκευές(ειδικά οι ευαίσθητες) είναι προφανώς η pure sine wave αλλά αυτά τα UPS είναι πανάκριβα λόγω του τρόπου λειτουργίας και κατασκευής τους.
    Επειδή η διαφορά τιμής είναι μεγάλη συνήθως παίρνουμε τα simulated sine wave γιατί ούτως ή άλλως θα τα χρησιμοποιήσουμε μόνο σε ενδεχόμενη διακοπή και για ελάχιστο χρόνο.
    Εσύ δηλαδή για να δουλεύεις πολλές ώρες με το UPS θα πρέπει να πάρεις ένα με pure sine wave έξοδο και πολλά Watt για μπορεί να κρατάει, οπότε πάμε σε πολύ μεγάλο ποσό.

    Για παράδειγμα (μπορεί να κανω κ λάθος) βλέπω ups με μεγαλα watt αλλα γραφει 5 λεπτα διάρκεια.
    Η διάρκεια που γράφουν τα UPS αναφέρεται συνήθως στην πλήρη ισχύ.

    Σχετικά τώρα με τα powerbanks
    Τα τροφοδοτικά των Laptops έχουν περίεργες τάσεις στην έξοδο, οπότε θα πρέπει να βρεις ένα που να ταιριάζει?? με την έξοδο του τροφοδοτικού του Laptop και φυσικά να έχει και πάρα πολλά ampere για να αντέχει σε πολύωρη χρήση.

    Για το ρούτερ είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    για να διαρκεί έστω ενα ρουτερ πολλες ωρες σε διακοπή ρευματος τι πρέπει να κοιτάξω;; πόσα watt πρεπει να ειναι περιπου για να διαρκει εστω 6,7 ωρες;;;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χοντρικά πάντα, γιατί παίζουν αρκετοί παράγοντες ρόλο στον ρυθμό εκφόρτισης της κάθε μπαταρίας.

    Κοιτάζουμε πρώτα τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού του ρούτερ, ας πούμε ότι γράφει 12V 2A(24W)
    Σε θεωρητική βάση το ρούτερ καταναλώνει 2Α την ώρα, οπότε αν πάρεις ένα powerbank 20Ah θα σου κρατήσει 10 ώρες.
    Αυτά είναι πάντα θεωρητικά γιατί στην πραγματικότητα ο χρόνος θα είναι λιγότερος.
    Τώρα, σε πραγματικές συνθήκες ποτέ το ρούτερ δεν θα καταναλώσει τα ampere που γράφει πάνω το τροφοδοτικό του, αλλά πολύ λιγότερα.
    Όταν θα χρειαστεί να συνδέσεις το ρούτερ πάνω σε UPS/powerbank το καλύτερο είναι να κλείσεις το WI-FI και να συνδέσεις το Laptop ενσύρματα με το ρούτερ, έτσι θα έχεις λιγότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.

    Ερώτηση:
    Το έχεις τσεκάρει ότι σε διακοπή ρεύματος συνεχίζεις να έχεις σύνδεση?? γιατί το ρωτάω
    Αν έχεις σύνδεση από A/K(αστικό κέντρο) έχει καλώς, γιατί τα κέντρα έχουν εφεδρική τροφοδοσία. Αν έχεις σύνδεση από καμπίνα θα πρέπει να έχεις τσεκάρει αν η καμπίνα έχει εφεδρική τροφοδοσία, αλλιώς θα έχεις εσύ UPS αλλά δεν θα έχεις σύνδεση επειδή δεν θα έχει ρεύμα η καμπίνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παντα μπορεις να παρεις και μια δευτερη και μια τριτη μπαταρια για το λαπτοπ
    (απο το να κανεις δηλαδη μια κατασταση με εναν επιπλεον φορτιστη , και δυο επιπλεον μετασχηματιστες , που θα καταναλωνει μονιμως ενεργεια )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση:
    Το έχεις τσεκάρει ότι σε διακοπή ρεύματος συνεχίζεις να έχεις σύνδεση?? γιατί το ρωτάω
    Αν έχεις σύνδεση από A/K(αστικό κέντρο) έχει καλώς, γιατί τα κέντρα έχουν εφεδρική τροφοδοσία. Αν έχεις σύνδεση από καμπίνα θα πρέπει να έχεις τσεκάρει αν η καμπίνα έχει εφεδρική τροφοδοσία, αλλιώς θα έχεις εσύ UPS αλλά δεν θα έχεις σύνδεση επειδή δεν θα έχει ρεύμα η καμπίνα.
    στην περιοχη που θα ειμαι εχει μονο wimax . τωρα αν πεσουν ολα, δε μπορω να κανω κατι αλλο. αλλα τουλαχιστον να εχω κατι εφεδρικο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντα μπορεις να παρεις και μια δευτερη και μια τριτη μπαταρια για το λαπτοπ
    (απο το να κανεις δηλαδη μια κατασταση με εναν επιπλεον φορτιστη , και δυο επιπλεον μετασχηματιστες , που θα καταναλωνει μονιμως ενεργεια )
    το σκεφτηκα κ αυτο, ψαχνοντας ολο κ κατι βρίσκεις
    πρεπει να εχει μπαταρια που να ειναι ιδια με αυτη του λαπτοπ; γιατι του μοντελου που εχω μόνο στο εξωτερικό την βρίσκω..

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εδω εισαι..
    https://www.skroutz.gr/s/15705691/Kr...kVA-63768.html

    Αν θες 5-6 ωρες, θα θες και κανα φως, ολο και κατι χρειαζεται.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω εισαι..
    https://www.skroutz.gr/s/15705691/Kr...kVA-63768.html

    Αν θες 5-6 ωρες, θα θες και κανα φως, ολο και κατι χρειαζεται.
    ήταν το πρωτο που εψαξα, αλλα θα θελει να εχω βενζινη. θα μου πεις παιρνεις. δε ξερω ομως αν θα βρω καποιον να με βοηθησει.. ασε που δεν τα εχω ευχαριστω παντως

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    5-6 ωρες αυτονομια κλπ για να καλυψεις τα διαφορα, τα λεφτα αυτα θα τα δωσεις, με οποιοδηποτε τρόπο.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Να πάρεις ένα mini ups για το ρουτερ που ανετα θα σου δώσει 5 ώρες. Πουλάει και η κοσμοτε και παλαιότερα τα έδινε δωρεάν. Το κακό με αυτά είναι πως στην εργοστασιακή τους μορφή έρχονται με μετριας ποιότητας μπαταρίες και σε 2 χρόνια θα χαλάσει αλλά δεν κάνει πάνω απο 25-30€ Στα 2 χρόνια που μου χάλασε ένα απλά του άλλαξα μπαταρίες με panasonic και μου κρατάει παραπάνω απο 10 ώρες πλεον.

    Για το λάπτοπ, αν υποστηρίζει powerdelivery σε συμφέρει να πάρεις powerbank γιατί έχουν μπαταρίες λιθίου και οχι agm οπως έχουν τα κοινά ups οπότε προσφέρουν περισσότερη φόρτιση καθώς και αξιοπιστία διότι δεν θα χαλάσουν γρήγορα (μπορεί να δείς και 8-10 χρόνια με powerbank) ενώ το ups με agm μπαταρίες κάθε 2 χρόνια θέλει αλλαγή. Τώρα κάποια αντέχουν και παραπάνω αλλα αν θες να είσαι σοβαρός με αυτό που θα κάνεις κάθε 2 χρόνια θα τις αλλάζεις διότι χάνουν γρήγορα χωρητικότητα. Με powerbank μπορείς να πάρεις και 2ο και 3ο και να επεκτύνεις τον χρόνο έτσι! Δεν είναι και ακριβά και θα τα έχεις και σε ταξίδια σου κλπ ενώ το ups δεν προσφέρει φορητότητα.

    Μην ξεχνάμε πως δεν υφίσταται μετατροπή απο DC -> AC & AC - > DC συνεπώς γλιτώνεις κατά πολύ!

    Ποιο λάπτοπ έχεις; Για powerbank δες anker. Μάλιστα υπάρχουν και anker που συνδέεις πάνω και φωτοβολταικο πανελακι!

    - - - Updated - - -

    https://www.amazon.de/-/en/Powerbank...%2C271&sr=8-12

    δες και πανελ για να μπει πάνω στο powerbank

    https://www.amazon.de/-/en/PowerPort...s%2C146&sr=8-4



    mini ups

    https://www.amazon.de/-/en/Uninterru...s%2C207&sr=8-4

    https://www.cosmote.gr/eshop/go/Mobi...20LAM%20020670


    - - - Updated - - -

    Τώρα για το ρούτερ υπάρχει και η λύση να παρεις ένα mu5001 με καρτα απεριοριστων απο cosmote που έχει και ενσωματωμένη μπαταρία και φορτίζει με powerbank αν και αυτό είναι τελείως off απο αυτό που ζητάς αλλά στο αναφέρω

    https://www.vodafone.gr/eshop/syskeu...spot/p-148145/

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για powerbank δες anker.
    Tι τάση βγάζει??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι τάση βγάζει??
    Αν έχει λάπτοπ με pd φορτίζει με type c από powerbank με pd. Τάση νομίζω βγάζoυν απο 9-24v αλλά αυτό εξαρτάται απο το πόσο μπορεί να δεχτεί το λαπτοπ κλπ. πχ τα νεα μακμπουκ με arm φορτιζουν με pd.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάση νομίζω βγάζoυν απο 9-24v
    Γράφει κάπου συγκεκριμένα τι τάση ακριβώς βγάζει??

    Έχω DELL με φορτιστή 19.5V και επειδή είναι παλιό δεν έχει αυτά που λες, μπορεί να συνδεθεί??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει κάπου συγκεκριμένα τι τάση ακριβώς βγάζει??

    Έχω DELL με φορτιστή 19.5V και επειδή είναι παλιό δεν έχει αυτά που λες, μπορεί να συνδεθεί??
    οχι δεν μπορει να συνδεθει εφόσον δεν υποστηρίζει το πρωτοκολλο Pd.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικά πήρα αυτό
    https://gforgadget.gr/shop/remax-pow...nRhZ3MiOiIifV0

    κι αυτό

    https://www.hellasphone.gr/index.php...nRhZ3MiOiIifV0

    κ βλέπουμε. ελπίζω να είναι καλά

    Για λαπτοπ δεν είναι, αλλά ότι γίνει..

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας