Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους!

    Long story short αναβαθμίζω ολικά το δίκτυο του σπιτιού + μαγαζιού(που είναι συνδεδεμένο με το σπίτι μέσω ip link της ubnt) μιας και απο crappy adsl επιτέλους ήρθε το 5g στην περιοχή μου και με το chateau 5g της mikrotik κατάφερα να ξεπεράσω το εμπόδιο της ταχύτητας.

    Χρειάζομαι ένα καλό switch που για αρχή θα δουλέψει σαν dumb switch και έπειτα θα παίξει διαχείρηση vlan κλπ. Επειδή είμαι αρκετά καινούριος στο άθλημα και η μόνη μου εμπειρία είναι σε ubnt προιόντα που απευθύνονται πιο πολύ σε prosumers θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας στην επιλογή του switch μου.

    Γιατί ψάχνω cisco; Είναι αρκετά σε καλές τιμές στο ebay + έχω ακούσει τα καλύτερα!

    Ψάχνω κάτι μέχρι 100€ οπωσδήποτε gigabit.

    Βρήκα αυτό: https://www.ebay.de/itm/195004575013...eae%7Ciid%3A15

    Τι λέτε; Γενικά μετά απο ψάξιμο βλέπω πως κάποια switch θέλουν προγραμματισμό με putty και κάποια νεότερα έχουν web interface. Για αρχή θα ήθελα να πάω σε κάτι όσο πιο κοντά σε plug n play αν υπάρχει.

    Είναι καλή λύση ένα cisco switch για όσα θέλω ή να κοιτάξω αλλού;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το συγκεκριμένο που έχεις κάνει link, είναι σειρά της linksys, όχι της cisco. Αν θες cisco σειρά, λογικά θα πρέπει να στραφείς προς κάτι σαν το C9200-24T . Έχε στο νου σου όμως ότι δεν είναι ούτε εύχρηστα για κάποιον που δεν ξέρει τι κάνει, ούτε φτηνά. Είναι καθαρά επαγγελματικά μηχανάκια, κι αν δε σου αποφέρουν άμεσα ή έμμεσα κάποιο κέρδος ή δεν καλύπτουν κάποια συγκεκριμένη ανάγκη σου, δεν έχει νόημα να στραφείς προς τα εκεί. Από αυτά που αναφέρεις, θα κοίταγα πιο πολύ προς μηχανάκια για τον prosumer/soho/small business χώρο, ανεξαρτήτως κατασκευαστή.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο που έχεις κάνει link, είναι σειρά της linksys, όχι της cisco. Αν θες cisco σειρά, λογικά θα πρέπει να στραφείς προς κάτι σαν το C9200-24T . Έχε στο νου σου όμως ότι δεν είναι ούτε εύχρηστα για κάποιον που δεν ξέρει τι κάνει, ούτε φτηνά. Είναι καθαρά επαγγελματικά μηχανάκια, κι αν δε σου αποφέρουν άμεσα ή έμμεσα κάποιο κέρδος ή δεν καλύπτουν κάποια συγκεκριμένη ανάγκη σου, δεν έχει νόημα να στραφείς προς τα εκεί. Από αυτά που αναφέρεις, θα κοίταγα πιο πολύ προς μηχανάκια για τον prosumer/soho/small business χώρο, ανεξαρτήτως κατασκευαστή.
    Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Σκεφτόμουν για udm pro + ένα switch από ubnt αλλά πάω συνολικά 700-800€ και δεν ήθελα να φτάσω τόσο μιας και το υπάρχον ενσωματωμένο ρουτερ στο chateau μου μοιάζει τέλειο μπροστά σε ότι είχα! Δεν το ήξερα πως είναι linksys το συγκεκριμένο. Δηλαδή τα φθηνά της εταιρίας δν είναι πραγματικά Cisco μέσα;

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε edgeswitch.

    Τσιμπημένα αλλά πολύ καλά.

    Θα κοιτούσα και τα tp-link, αρκεί να υποστηρίζει τον omada controller.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τα Jetstream της tp-link είναι καλά. Διάλεξε ένα που να έχει και πόρτα 2.5G γιατί θα τη χρειαστείς όταν πας σε WIFI6

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε edgeswitch.

    Τσιμπημένα αλλά πολύ καλά.

    Θα κοιτούσα και τα tp-link, αρκεί να υποστηρίζει τον omada controller.
    Edge switch τα έχω σταμπαρει αλλά είναι συνεχώς out of stock εδώ και μήνες γιατί τα στοκαρουν scalpers. Μπορώ να περιμένω 2-3 μήνες αλλά φοβάμαι πως ούτε τότε δεν θα βρω. Ένα ap της ubnt που έψαχνα ήταν συνέχεια out of stock για καιρό.. εντωμεταξύ τα notifications στο site τους είναι με σειρά προτεραιότητας και δεν στέλνουν μέχρι να έρθει η σειρά σου..

    Tp link έχω ακούσει τα καλύτερα για την σειρά Omada αλλά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην επενδύσω ξανά σε αυτήν την εταιρία διότι ότι και να έχω πάρει βγάζει πάντα πρόβλημα και μετά βγάζουν v2/3/4 και μένεις μπουκάλα..

    I’ll keep an eye on edgeswitces.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Jetstream της tp-link είναι καλά. Διάλεξε ένα που να έχει και πόρτα 2.5G γιατί θα τη χρειαστείς όταν πας σε WIFI6
    Θα τα ελέγξω και αυτά αν και δεν με βλέπω να καταλήγω εκεί όπως είπα παραπάνω. Κάτι ακόμα που με απασχολεί μιας και είπες για 2,5gig. Το chateau 5g έχει 5lan ports 1gig η κάθε μια αλλά έχει aggregated capacity 2gig. Υπάρχει κάποιο switch μιας και είμαι ήδη στην αναζητηση που να βάλω πάνω του 2 cat5e από το chateau να κάνει load balance η bond να έχω σύνδεση 2gig σαν wan? Sorry για το of topic αλλά θα παίξει ρόλο αυτό μελλοντικά αν γίνεται τεχνικά.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 237354

    - - - Updated - - -

    Επισυνάπτω το brochure του chateau 5g για να το δείτε και εσείς αν γίνεται και τεχνικά αυτό που λέω. Φοβάμαι μην εννοούν 2gig σαν συνολικό upload&download.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edge switch τα έχω σταμπαρει αλλά είναι συνεχώς out of stock εδώ και μήνες γιατί τα στοκαρουν scalpers. Μπορώ να περιμένω 2-3 μήνες αλλά φοβάμαι πως ούτε τότε δεν θα βρω. Ένα ap της ubnt που έψαχνα ήταν συνέχεια out of stock για καιρό.. εντωμεταξύ τα notifications στο site τους είναι με σειρά προτεραιότητας και δεν στέλνουν μέχρι να έρθει η σειρά σου..

    Tp link έχω ακούσει τα καλύτερα για την σειρά Omada αλλά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην επενδύσω ξανά σε αυτήν την εταιρία διότι ότι και να έχω πάρει βγάζει πάντα πρόβλημα και μετά βγάζουν v2/3/4 και μένεις μπουκάλα..

    I’ll keep an eye on edgeswitces.

    - - - Updated - - -



    Θα τα ελέγξω και αυτά αν και δεν με βλέπω να καταλήγω εκεί όπως είπα παραπάνω. Κάτι ακόμα που με απασχολεί μιας και είπες για 2,5gig. Το chateau 5g έχει 5lan ports 1gig η κάθε μια αλλά έχει aggregated capacity 2gig. Υπάρχει κάποιο switch μιας και είμαι ήδη στην αναζητηση που να βάλω πάνω του 2 cat5e από το chateau να κάνει load balance η bond να έχω σύνδεση 2gig σαν wan? Sorry για το of topic αλλά θα παίξει ρόλο αυτό μελλοντικά αν γίνεται τεχνικά.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 237354

    - - - Updated - - -

    Επισυνάπτω το brochure του chateau 5g για να το δείτε και εσείς αν γίνεται και τεχνικά αυτό που λέω. Φοβάμαι μην εννοούν 2gig σαν συνολικό upload&download.
    Δεν σου κάνει. Αν θες κάτι σοβαρό, είτε θα πας σε Cisco, είτε σε HP/Aruba.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα φτηνά cisco (linksys) θα τα απέφευγα, τελείως.
    Τα του e-bay cisco άν είναι με <100€ θα είναι αρχαία (οπότε δεν θα είναι gbit και θάναι eol).
    Αν δεν είσαι αποφασισμένος να πας σε catalyst (που είναι απολύτως overkill για το σπίτι...),
    δες σε netgear/tp-link/ubnt/mtik κλπ pro-summer.
    Έχουν τις ιδιοτροπίες τους, προφανώς δεν είναι cisco,
    αλλά είναι τόσο φτηνότερα που μπορείς να πάρεις ένα cold-spare και θα περισσέψουν (πολλά) λεφτά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας