Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 133
  1. #61
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jesakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως επεσε και ετσι μονο στην b1 ειναι κομπλε.. τι να πω.. πιστευω ειναι firmware αφου το Mr200 δεν πεφτει.. θα δω και στο forum τους
    Στείλε και λινκ από το θέμα που θα ανοίξεις να παρακολουθούμε και εκεί ή ενημέρωσε και εδώ αργότερα.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  57,2 KB 
ID: 238441

    εχει εδω και μερες που μου βγαζει ps attach failed στο lte interface. εχω ιντερνετ κανονικα αλλα γιατι το βγαζει αυτο; τι ειναι;

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  33,8 KB 
ID: 238452

    ακομα δειτε εδω. πως θα μπορουσαμε να δούμε την θερμοκρασία του lte module μέσω command line;

    μηπως έχουμε θεμα όποτε γινεται CA επειδή ζεσταίνεται; Εμένα εκεί που το έχω έχει κάποια ζέστη όντως και θα μπορούσε να φταίει αυτό και οχι το firmware. ξαναλεω ομως πως οταν δεν κανω ca δεν εχω θεμα. αλλα οταν το ενεργοποιω σαφως και ζεσταινεται παραπάνω.. τι λύσεις υπάρχουν για ψύξη; Να βάλω κανένα noctua(overkill αλλα για αυτα ζουμε εδω μεσα) απο υπολογιστή; Επίσης πρέπει ο αέρας να χτυπάει το ρούτερ η να ρουφάει αέρα και να τον διώχνει; Θέλει ανοιχτο παράθυρο να ανακυκλώνεται ο αέρας; Τι τάση τροφοδοσίας θέλουν; Με κανά παλιό τροφοδοτικό απο ρουτερ παρόχων θα κάνω δουλειά; Που εισαι bluechris να μας δωσεις τα φώτα σου!

    πηγη https://forum.mikrotik.com/viewtopic...eau+5g#p935776
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 03-06-22 στις 10:57.

  2. #62
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    τελικα εστειλα email στο support της μικροτικ.. και κατι επιπλεον σαν LTE module μετα το downgrade ηταν 7.2.3 αλλα πατησα upgrade και πηρε το 7.1.3 version απο το αρχειο npk που ειχα κανει το downgrade..

    επίσης απο εχθες που εκανα downgrade και το lte module δεν επεσε.. ακομα περιμενω ομως...

  3. #63
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Περιμένετε ... που το έχετε το cheatau? μέσα στο σπίτι ή σε ταράτσα και κουτιά?

    - - - Updated - - -

    Δεν είναι θέμα πάντως και φτιάχνετε εύκολα... λύστε το και μετρήστε μέγεθος από ολοκληρωμένα και πάρτε απλά ψήκτρες χαλκού να βάλετε επάνω. Εγώ παίρνω από Ali αλλά έχει και το ebay για ποιο γρήγορα.
    πχ .. ψήκτρες για PI από Γερμανία. Απλά ότι πάρετε να είναι χαλκός. Επίσης αναλόγος το μέγεθος καλές είναι και οι ψήκτρες που έχουν και ανεμιστήρα από τα chipset των παλιών motherboard...

    https://www.ebay.com/itm/29230280591...oAAOSwqmVekzvx

    Δεν χρειάζονται τρυπήματα και ιστορίες, μια τέτοια ψήκτρα θα κάνει δουλειά. Οκ σίγουρα μπορείτε να το έχετε λυμένο το μηχάνημα αλλά μου φαίνεται υπερβολή.

    Παρόλα αυτά υπάρχει και η μέθοδος του Taper το κάνεις βίδες.. βάζεις τη πλακέτα σε ένα τάπερ κάτω και χώνεις 2 usb ανεμιστήρια, ένα να βάζει αέρα και ένα να βγάζει από την άλλη μεριά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #64
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένετε ... που το έχετε το cheatau? μέσα στο σπίτι ή σε ταράτσα και κουτιά?

    - - - Updated - - -

    Δεν είναι θέμα πάντως και φτιάχνετε εύκολα... λύστε το και μετρήστε μέγεθος από ολοκληρωμένα και πάρτε απλά ψήκτρες χαλκού να βάλετε επάνω. Εγώ παίρνω από Ali αλλά έχει και το ebay για ποιο γρήγορα.
    πχ .. ψήκτρες για PI από Γερμανία. Απλά ότι πάρετε να είναι χαλκός. Επίσης αναλόγος το μέγεθος καλές είναι και οι ψήκτρες που έχουν και ανεμιστήρα από τα chipset των παλιών motherboard...

    https://www.ebay.com/itm/29230280591...oAAOSwqmVekzvx

    Δεν χρειάζονται τρυπήματα και ιστορίες, μια τέτοια ψήκτρα θα κάνει δουλειά. Οκ σίγουρα μπορείτε να το έχετε λυμένο το μηχάνημα αλλά μου φαίνεται υπερβολή.

    Παρόλα αυτά υπάρχει και η μέθοδος του Taper το κάνεις βίδες.. βάζεις τη πλακέτα σε ένα τάπερ κάτω και χώνεις 2 usb ανεμιστήρια, ένα να βάζει αέρα και ένα να βγάζει από την άλλη μεριά.
    Εγώ το εχω σε εσωτερικό χώρο αλλά είναι τέρμα πάνω πριν βγεις για ταράτσα που εκεί έχει αρκετή ζέστη. Όταν το πιάσεις δεν είναι αρκετά ζεστό αλλά είναι όσο ζεστό είναι και ένα κινητό μετά από κάποια χρήση στον ήλιο.

    Δεν θα ήθελα να το λύσω με βλέπω για την δεύτερη λύση σαν δοκιμή για αρχή να δω αν είναι αυτό τότε.

    - - - Updated - - -

    Usb ανεμιστηρακι πως του δίνεις τροφοδοσία; Μέσω φορτιστή κινητού και καταλήγει σε micro usb? Δηλαδή τα κλασσικά των υπολογιστων δεν παίρνουν ανταπτορες η κόψιμο καλωδίων για άμεση τροφοδοσία;

  5. #65
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Usb ανεμιστηρακι πως του δίνεις τροφοδοσία; Μέσω φορτιστή κινητού και καταλήγει σε micro usb? Δηλαδή τα κλασσικά των υπολογιστων δεν παίρνουν ανταπτορες η κόψιμο καλωδίων για άμεση τροφοδοσία;
    Εγώ παίρνω τέτοια 40mm
    https://www.amazon.de/-/en/Noctua-A4...s%2C207&sr=8-7

    ή τέτοια 80mm
    https://www.amazon.de/-/en/Noctua-PW...s%2C120&sr=8-9

    και κόβω καλώδιο USB και συνδέω το +- από εκεί και το συνδέω στο USB του ίδιου του μηχανήματος. Φυσικά αν το ανοίξεις βρίσκεις εξόδους και 5 και ότι αλλο θες πάνω στη πλακέτα και αν είσαι μερακλής βάζεις και κυκλωματάκι να ανοίγει μόνο αν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από τόσους πχ βαθμούς.

    - - - Updated - - -

    Ακόμα και 12v ανεμιστήρα να βάλεις μια χαρά θα παίξει απλά με τη μισή ταχύτητα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #66
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    στο σπιτακι στην ταρατσα το εχω μεσα αλλα δεν νομιζω ολο αυτο να ειανι απο την ζεστη ξεκαθαρα.. γιατι το κανει οταν το βαζω και σε 1 μπαντα δλδ β3 και β7 μονες και πεφτει ενω β1 οχι.. κατι αλλο ειναι και πιστευω το software

  7. #67
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Για αυτό που έγραψα πιο πάνω που μου βγάζει ps attached failed διαβάζω ότι είναι κάτι θέμα με DNS. Έχω βάλει 1.1.1.1/8.8.8.8 και έχω βγάλει αυτούς της κοσμοτε. Μήπως έχει γίνει κάτι εκεί; Για το θέμα περι ψύξης θα κάνω κάτι τεστ και θα ενημερώσω αν βοήθησε στην περίπτωση μου.

  8. #68
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Για το θέμα των αποσυνδεσεων έβαλα στο δικό μου πάλι να λειτουργεί με CA ενώ πριν το είχα μόνο με Β20 + Ν78. Με λίγο λόγια συνδέθηκε σε Β7 + Β3 + Β20 + Ν78 (κάποιες μπάντες εμφανίζονταν 2 φορές μάλιστα πχ την μια είχε δυο Β7αρες και άλλη φορά 2 Β3).

    Έκανα λοιπόν τεστ για 2 ημέρες αφήνοντας το σε χώρο που ανανεώνεται ο αέρας και ψύχονταν συνεχώς. Αυτά που παρατήρησα ήταν τα εξής:

    1) συνέχισε να αποσυνδέεται. Δηλαδή δεν ήταν θέμα θερμοκρασίας όπως είπαν πανω σε διπλανό φορουμ. Βέβαια η αποσύνδεση έγινε ακριβώς στην 01:00 τα ξημερώματα, και εκανηλθε μετά από 1’. Κάποτε είχε αναφέρει κάποιος εδώ μέσα πως η κοσμοτε κλείνει την Β7 για λόγους εξοικονόμησης την νύχτα συνεπώς λόγω της πολύ συγκεκριμένης ωρας υποθέτω έγινε για αυτό. Πάντως δεν ήταν primary band η Β7/Β3, είχε την Β20 λόγω σήματος..

    2) δεν είδα διαφορά στις ταχύτητες μου καθόλου. Μάλιστα με το ca ανέβηκε και το ping μου.

    3) θα συνεχίσω να τεστάρω την περίπτωση της θερμοκρασίας καθώς παλαιότερα είχα πάνω από 1 αποσυνδέσεις και ήταν μέσα στην ημέρα πχ μεσημέρι πρωί. Ενώ τώρα σε δυο μέρες είχα μια αποσύνδεση και ήταν βράδυ.. πάντως με σκέτη Β20 + Ν78 είχε να κάνει αποσύνδεση 20 μέρες.

    Δεν αποκλείω ακόμη το σενάριο της θερμοκρασίας πάντως.

  9. #69
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα των αποσυνδεσεων έβαλα στο δικό μου πάλι να λειτουργεί με CA ενώ πριν το είχα μόνο με Β20 + Ν78. Με λίγο λόγια συνδέθηκε σε Β7 + Β3 + Β20 + Ν78 (κάποιες μπάντες εμφανίζονταν 2 φορές μάλιστα πχ την μια είχε δυο Β7αρες και άλλη φορά 2 Β3).

    Έκανα λοιπόν τεστ για 2 ημέρες αφήνοντας το σε χώρο που ανανεώνεται ο αέρας και ψύχονταν συνεχώς. Αυτά που παρατήρησα ήταν τα εξής:

    1) συνέχισε να αποσυνδέεται. Δηλαδή δεν ήταν θέμα θερμοκρασίας όπως είπαν πανω σε διπλανό φορουμ. Βέβαια η αποσύνδεση έγινε ακριβώς στην 01:00 τα ξημερώματα, και εκανηλθε μετά από 1’. Κάποτε είχε αναφέρει κάποιος εδώ μέσα πως η κοσμοτε κλείνει την Β7 για λόγους εξοικονόμησης την νύχτα συνεπώς λόγω της πολύ συγκεκριμένης ωρας υποθέτω έγινε για αυτό. Πάντως δεν ήταν primary band η Β7/Β3, είχε την Β20 λόγω σήματος..

    2) δεν είδα διαφορά στις ταχύτητες μου καθόλου. Μάλιστα με το ca ανέβηκε και το ping μου.

    3) θα συνεχίσω να τεστάρω την περίπτωση της θερμοκρασίας καθώς παλαιότερα είχα πάνω από 1 αποσυνδέσεις και ήταν μέσα στην ημέρα πχ μεσημέρι πρωί. Ενώ τώρα σε δυο μέρες είχα μια αποσύνδεση και ήταν βράδυ.. πάντως με σκέτη Β20 + Ν78 είχε να κάνει αποσύνδεση 20 μέρες.

    Δεν αποκλείω ακόμη το σενάριο της θερμοκρασίας πάντως.
    Δεν έχει κλείσει ποτέ σε εμένα η B7 3 μήνες τώρα οπότε δεν ισχύει αυτό.
    Απλά προσπάθησε να μην έχεις ενεργή την Β20 για μένα γιατί είναι η χειρότερη όλων. Άσε 2100-2600 δοκιμαστικά και αν δεν έχει 2100 άσε 2600 - 1800 ή 1800 2100 2600.

  10. #70
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα πάλι είχα αποσύνδεση μεταξύ 01:00-01:20 τα ξημερώματα αφήνοντας το στο αυτόματο. Εκείνη την ώρα έχει αρκετή δροσιά οπότε κάτι άλλο συμβαίνει. Το γύρισα πάλι όπως το είχα που δεν έπεφτε και μόλις έχω χρόνο θα κάνω πάλι τεστ.

  11. #71
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αμα πεφτει συγκεκριμενη ωρα ειναι υποπτο.......
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #72
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Χθες έπεσε 01:00 νταν και επανηλθε 01:01 το streaming (το βλέπω μέσω log).

    Σήμερα δεν ξέρω τι ώρα έπεσε ακριβώς αλλά σίγουρα επανηλθε 01:20. Η διακοπή ήταν 100% δευτερολέπτων γιατί έχω συσκευή που αν χάσει την επικοινωνία με cloud γι περισσοτερο από 1’ στέλνει mail.

    Δηλαδή δεν είναι στάνταρ 01:00 θα κάνει την αποσύνδεση αλλά ήταν αρκετά κοντά.

    Όπως και να έχει κάτι βρωμάει

  13. #73
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ασχετο αλλα μπορεις να κανεις το MT να σου στελνει τα mails να ξερεις. Τωρα οσων αφορα τις αποσυνδεσεις και εγω που εχω αλλο ρουτερ ατακτα και που, βλεπω καμια φορα αποσυνδεσεις. Δε το εχω ψαξει παραπανω ομως. Και αλλου εκτος απο μενα και σενα το εχω δει.
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #74
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο αλλα μπορεις να κανεις το MT να σου στελνει τα mails να ξερεις. Τωρα οσων αφορα τις αποσυνδεσεις και εγω που εχω αλλο ρουτερ ατακτα και που, βλεπω καμια φορα αποσυνδεσεις. Δε το εχω ψαξει παραπανω ομως. Και αλλου εκτος απο μενα και σενα το εχω δει.
    Μπορώ να logάρω μια αποσύνδεση ή ακόμα καλύτερα τον λόγο της αποσύνδεσης; Δεν με ενδιαφέρει να στέλνει mail 100% αλλά τουλάχιστον να βλέπω τι κρασαρε.

  15. #75
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Νομιζω οτι κακως θεωρεις by default οτι κρασαρει το Μικροτικ.

    Πχ αν σου κρασαρε δεν θα εβλεπες στο log οτι σου εχει κανει down το lte.

    Αλλα θα εβλεπες με κοκκινα γραμματα οτι για ανεξηγητο λογο εκανε shutdown και reboot με πιθανο λογο την διακοπη τροφοδοσιας.

    Και το Log θα ξεκινουσε παλι απ την αρχη (αριθμο 1 κοκ)

    Οποτε για ξεκινημα κανε το εξης.

    Κώδικας:
    /system logging action set 0 memory-lines=10000
    /system logging add topics=lte
    Παραπανω λοιπον του λες να γραψει 10000 γραμμες και να καταγραφει οτι αφορα και το lte.

    Κανε το παραπανω και το αποτελεσμα του αναλογως το κλειδωμα ή αυτοματο κλπ σημειωσε τα ωστε να συγκρινεις ωρες αλλα και τον λόγο.

    Μπορεις να κανεις μια δοκιμη για να δεις τις εγγραφες πχ μπορεις να κανεις ενα απλο disable στο interface του lte.

    Στη συνεχεια enable και θα καταλαβεις τι εννοω.

    Νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι αν εχει προβλημα το modem και κανει αποσυνδεσεις κανει reset απο μονο του.

    Θα το δεις κι αυτο στο log νομιζω με at commands.

    Τελος πιστευω οτι επειδη υπαρχει σχετικο τεμπο στο προβλημα σου οτι ειναι απ τον παροχο και την κεραια του.

    Ο pundomania το ειχε περιγραψει κι αυτος παλαιοτερα οτι του συμβαινει παρομοια ωρα με σενα.

Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας