Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει εντοπιστεί συστηματική προσπάθεια εξαπάτησης πολιτών με τη χρήση των στοιχείων του Γενικού Γραμματέα Δημοσίας Τάξης Κωνσταντίνου Τσουβάλα.

    Συγκεκριμένα, οι δράστες χρησιμοποιώντας τα στοιχεία αυτά, προσπαθούν να εξαπατήσουν πολίτες – χρήστες του διαδικτύου, με το πρόσχημα ότι βρίσκονται υπό έρευνα από αστυνομικές ή δικαστικές Αρχές προσπαθώντας να τους πείσουν να καταβάλουν χρήματα, για να κλείσουν την υποτιθέμενη έρευνα.

    Μάλιστα, με σκοπό την πλήρη αληθοφάνεια του μηνύματος που αποστέλλουν, προβαίνουν ακόμη και στη δημιουργία διευθύνσεων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με τα ανωτέρω στοιχεία.

    Στο πλαίσιο αυτό ανακοινώνεται ότι, τα παρακάτω κείμενα - μηνύματα που διακινούνται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mails), ως δήθεν επιστολή του Γενικού Γραμματέα, η οποία φέρει το ονοματεπώνυμό του αλλά με διαφορετική ιδιότητα ή βαθμό ένστολων υπηρεσιών (π.χ. Αστυνομία, ταγματάρχης), είναι καταφανώς ψευδεπίγραφα και απατηλά και αποστέλλονται από δράστες που επιχειρούν προφανώς να εξαπατήσουν – παραπλανήσουν τους πολίτες αποκομίζοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο παράνομο οικονομικό όφελος.

    Παρακαλούνται οι πολίτες να διαγράφουν τα συγκεκριμένα μηνύματα και «να μην ανοίγουν» τα συνημμένα αρχεία για αποφυγή προσβολής από κακόβουλο λογισμικό.

    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Όπως είναι η ανακοίνωση, στην ουσία να διορθώσουν την ιδιότητα του (ή τον βαθμό ένστολων υπηρεσιών) στα phishing email και όλα θα είναι εντάξει
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Συμφωνώ

    γιατί αν μου γράφει ΕΛ.ΑΣ. Ταγματάρχης από εκεί καταλαβαίνεις ότι είναι άκυρο...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.888
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Τρομερή αληθοφάνεια. Το «ελληνική γραμματοσειρά», ο κ. Τσουβάλας που γράφει από Gmail, η άλλη διεύθυνση που τελειώνει σε gouv.gr, η ό,τι να 'ναι μετάφραση, το ανεστραμμένο σήμα της αστυνομίας και πολλά άλλα. Όποιος την πατήσει με κάτι τέτοια, είναι άξιος της τύχης του.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρομερή αληθοφάνεια. Το «ελληνική γραμματοσειρά», ο κ. Τσουβάλας που γράφει από Gmail, η άλλη διεύθυνση που τελειώνει σε gouv.gr, η ό,τι να 'ναι μετάφραση, το ανεστραμμένο σήμα της αστυνομίας και πολλά άλλα. Όποιος την πατήσει με κάτι τέτοια, είναι άξιος της τύχης του.
    πριν βγει η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. έχω δεχτεί τέτοια μηνύματα από την INTERPOL - EUROPOL - ΕΛ.ΑΣ.

    ότι είμαι μπλεγμένος σε παιδική πορνογραφία - πορνογραφία - μέχρι και για πνευματικά δικαιώματα και να στείλω στοιχεία / χρήματα κ.τ.λ. κοινώς ότι να ναι

    αν ήμουν μπλεγμένος (λόγω εργασίας μου) η ΕΛ.ΑΣ. έχει τα στοιχεία μου όπως και η δικαιοσύνη όπως φυσικά και του εξωτερικού οι αρχές άρα ξέρανε ποιος είμαι και που μένω

    δεν θα περίμενα να πιστέψω έναν τυχαίο με (@gmail.com/yahoo.com-gr/hotmail.com λογαριασμό) και με μια αμφιβόλου ποιότητας ορθογραφία/γραμματική σε μήνυμα email.

    αυτή η απάτη έχει σκοπό να ξεγελάσει συγκεκριμένη μερίδα του κόσμου που ασχολείται στο διαδίκτυο "με τα περίεργα" μήπως και τσιμπήσουν όπως γίνεται με τον τζόγο αντίστοιχα (ξέρετε τα παράνομα στην χώρα μας ιστοσελίδες του στοιχήματος που για να παίξεις πρέπει να βάζεις χρήματα με κάρτες τύπου @safe που μετά απλά ψάχνεις τα χρήματα σου π.χ. moneysafe

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Το 99% του κόσμου βέβαια δεν ξέρει τι είναι το domain. Άντε η ορθογραφία να τους προβληματίσει.
    Και εμένα πάντα μου έκανε εντύπωση πως δουλεύει ακόμα ο νιγηριανός πρίγκιπας αλλά όταν το κάνεις σε βιομηχανική κλίμακα ακόμα και το 0,1% να την πατήσει είναι υπεραρκετό.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 99% του κόσμου βέβαια δεν ξέρει τι είναι το domain. Άντε η ορθογραφία να τους προβληματίσει.
    Και εμένα πάντα μου έκανε εντύπωση πως δουλεύει ακόμα ο νιγηριανός πρίγκιπας αλλά όταν το κάνεις σε βιομηχανική κλίμακα ακόμα και το 0,1% να την πατήσει είναι υπεραρκετό.
    Εγώ θα έλεγα μην απορείς...

    Όταν υπάρχουν άνθρωποι που εμπιστεύονται έναν "άγνωστο" και πάνε και κάνουν π.χ. τραπεζική κατάθεση (μεταφορά μέσω web banking) σε λογαριασμό τρίτου τα γνωστά σε όλους καταστήματα-απάτη που βλέπουμε συχνά πυκνά και αυτοί οι άνθρωποι π.χ. πιστεύουν ότι χτύπησαν ευκαιρία και αγόρασαν ένα Apple Iphone -50% στην τιμή ή κάποιο άλλο ακριβό προιόν

    Μην απορείς για τους νιγηριανούς πρίγκιπες ή τις εταιρείες επενδύσεων κ.τ.λ.

    έχουν να δουν πολλά ακόμα τα μάτια σου

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμάθεια..

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμάθεια..
    Μην το λες σε εμένα φίλε μου

    Όσες φορές προσπάθησα να τους πω 5-10 χρήσιμα πράγματα αυτοί που τους εξαπάτησε ο καταστηματάρχης-απατεώνας με έβρισαν εμένα και όλους σαν εμένα που προσπαθήσανε να βοηθήσουν

    Όποτε ποιος ο λόγος αφού τους αρέσει να είναι θύματα του κάθε απατεώνα καλά να πάθουν προσωπικά πλέον δεν ασχολούμαι καν

    Εγώ έχω ενημερώσει συγγενείς/φίλους/συναδέλφους τους έχω μάθει να ψωνίζουν με ασφάλεια μέσω διαδικτύου και να ξεχωρίζουν την απάτη και τέλος ιστορίας

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας