Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Βάζω τον φορητό σε Sleep. Ξέρω ότι ειναι σε sleep γιατί το lid ειναι κλειστό και θέλω να αντιδρά σε keyboard/mouse. Αυτό είναι δυνατό μόνο σε sleep.

    Όταν λοιπόν ξεκινάει, βάζω το pin και συχνά πυκνά δεν βρίσκω τον υπολογιστή όπωσς τον άφησα. Πχ ο Browser Brave ειναι κλειστός και όταν το ανοίγω αναφέρεται σε restore.

    Δεν βλέπω κάποια μπλέ οθόνη εκτός και αν την χάνω λόγω της οθόνης που της παίρνει λίγο ώρα να ξεκινήσει.

    Καμιά ιδέα; Πως ξέρω τι έγινε;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Αυτό στο κάνει με συγκεκριμένες εφαρμογές ή με όλες;
    Αν π.χ. πριν κλείσεις το lid, ανοίξεις ένα notepad και ένα command prompt για παράδειγμα, μετά το wake-up τα βλέπεις και αυτά κλειστά ή έχουν παραμείνει όπως τα άφησες;
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό στο κάνει με συγκεκριμένες εφαρμογές ή με όλες;
    Αν π.χ. πριν κλείσεις το lid, ανοίξεις ένα notepad και ένα command prompt για παράδειγμα, μετά το wake-up τα βλέπεις και αυτά κλειστά ή έχουν παραμείνει όπως τα άφησες;
    Το lid είναι πάντα κλειστό.
    Δεν το έχω προσέξει να σου πω. Γιατί συνήθως αφήνω μόνο τον browser ανοιχτό. Επίσης έχω την αίσθηση ότι σαν να έχει φύγει το user profile από την μνήμην γιατί όταν βάλω το λινκ, μου φαίνεται ότι παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο από το αναμενόμενο άμεσο transition.

    Γενικά δεν συμβαίνει πάντα αλλά αρκετά συχνά. Πώς μπορώ να δω τι έγινε για να μην γράφω και εγώ εικασίες.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Καταρχήν, δοκίμασε αυτό που σου έγραψα, για να δεις εαν είναι ένα γενικευμένο φαινόμενο ή στο κάνει μόνο στον εν λόγω browser.
    Κατά δεύτερον, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον event viewer των windows, για να δεις εαν έχει γραφτεί εκεί κάποιο μήνυμα.

    Αφού λες το lid είναι πάντα κλειστό, το laptop πως το ξυπνάς; Κουνάς το ποντίκι ή πατάς κάποιο πλήκτρο σε εξωτερικό πληκτρολόγιο; Το έχεις συνδεδεμένο σε κάποια οθόνη; (με HDMI)
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν, δοκίμασε αυτό που σου έγραψα, για να δεις εαν είναι ένα γενικευμένο φαινόμενο ή στο κάνει μόνο στον εν λόγω browser.
    Κατά δεύτερον, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον event viewer των windows, για να δεις εαν έχει γραφτεί εκεί κάποιο μήνυμα.

    Αφού λες το lid είναι πάντα κλειστό, το laptop πως το ξυπνάς; Κουνάς το ποντίκι ή πατάς κάποιο πλήκτρο σε εξωτερικό πληκτρολόγιο; Το έχεις συνδεδεμένο σε κάποια οθόνη; (με HDMI)
    Ναι το χρησιμοποιούν σαν desktop με οθόνη. Και δεν πάω σε hybernation ή power off γιατί τότε θα πρέπει να ανοίξω το lid. Είναι Asus tuf και η Asus μου είπε ότι δεν δίνουν καθόλου ρεύμα στα usb ή Ethernet.

    Δεν κατάλαβα τι να δοκιμάσω. Εγώ δεν ανοίγω κλείνω το lid όπως προτείνεις. Και δεν συμβαίνει πάντα. Νομίζω θέλει να κάνει νύχτα. Αν πχ πάει μόνο του στα 20λ το βρίσκω οκει.

    Δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις τι συνεβει; Πχ μπορείς να δεις γιατί το μηχάνημα έκανε wake up

  6. #6
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι να δοκιμάσω. Εγώ δεν ανοίγω κλείνω το lid όπως προτείνεις.
    Δεν είπα να ανοιγοκλείσεις το lid, πρότεινα να ανοίξεις άλλες εφαρμογές (π.χ. notepad, cmd) πριν κάνεις το sleep, για να δεις μετά (στο wake-up) αν έχουν κλείσει ή αν παραμένουν ανοιχτές.
    Δες και τον event viewer, όπως σου έγραψα και πιο πριν, στο επίμαχο χρονικό διάστημα (από την στιγμή που κάνεις το sleep, μέχρι την ώρα του wake-up).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα να ανοιγοκλείσεις το lid, πρότεινα να ανοίξεις άλλες εφαρμογές (π.χ. notepad, cmd) πριν κάνεις το sleep, για να δεις μετά (στο wake-up) αν έχουν κλείσει ή αν παραμένουν ανοιχτές.
    Δες και τον event viewer, όπως σου έγραψα και πιο πριν, στο επίμαχο χρονικό διάστημα (από την στιγμή που κάνεις το sleep, μέχρι την ώρα του wake-up).
    Α οκει. Αυτό σκέφτηκε και εγώ όταν ρώτησες για άλλους εφαρμογές. Θα αφήσω ένα notepad ανοιχτό.

    Θα δω και το event viewer. Αν και θα περίμενα να υπάρχει κάποια εντολή.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν έχει κάνει shutdown και restart από το πουθενά.

    Βρήκα δύο errors το ένα πίσω από το άλλο και μάλιστα το συμβάν έγινε το απόγευμα χθες που δεν άνοιξα τον υπολογιστή

    The previous system shutdown at 4:05:15 PM on ?4/?30/?2022 was unexpected.
    The computer has rebooted from a bugcheck. The bugcheck was: 0x00000116 (0xffff898e9b80e010, 0xfffff80072e31a4c, 0xffffffffc000009a, 0x0000000000000004). A dump was saved in: C:\Windows\MEMORY.DMP. Report Id: b9a60a68-29f4-4f8c-a60e-6e9e650b50c1.

    Έτρεξα SFC.EXE /SCANNOW κάτι φαίνεται να έκανε

    Beginning system scan. This process will take some time.

    Beginning verification phase of system scan.
    Verification 100% complete.

    Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
    For online repairs, details are included in the CBS log file located at
    windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
    repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

    Βρήκα και αυτό το λινκ αλλά τα υπόλοιπα φαίνονται δύσκολα. Ελπίζω το sfc να έκανε την δουλειά.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μερικές φορές τα updates των windows, προκαλούν για κάποιο λόγο corruptions σε συστεμικά αρχεία.
    Εγώ τρέχω περιοδικά (τουλάχιστον 1 φορά το μήνα), σε ένα elevated command prompt (run as administrator), την τριπλέτα εντολών:

    Κώδικας:
    DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
    DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
    SFC /scannow
    Αν κάποια από τις παραπάνω εντολές βγάλει κάποιο error, ξανατρέχω από την αρχή όλη την παραπάνω ακολουθία εντολών.

    Ελπίζω να λύθηκαν τα random restarts που είχες.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φορές τα updates των windows, προκαλούν για κάποιο λόγο corruptions σε συστεμικά αρχεία.
    Εγώ τρέχω περιοδικά (τουλάχιστον 1 φορά το μήνα), σε ένα elevated command prompt (run as administrator), την τριπλέτα εντολών:

    Κώδικας:
    DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
    DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
    SFC /scannow
    Αν κάποια από τις παραπάνω εντολές βγάλει κάποιο error, ξανατρέχω από την αρχή όλη την παραπάνω ακολουθία εντολών.

    Ελπίζω να λύθηκαν τα random restarts που είχες.
    Θέλει αυτοψία.

    Κάτι που δεν καταλαβαίνω. Όταν ήμουν στον υπολογιστή αυτό δεν έγινε ποτέ. Γιατί μόνο όταν είναι σε sleep? Υποτίθεται ότι δεν τρέχει κάτι. Εκτός και αν έκανε wake για κάποιο λόγο.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δυστυχώς βρήκα σήμερα πάλι το συστημα σε αυτή την κατάσταση με το ίδιο error
    The computer has rebooted from a bugcheck. The bugcheck was: 0x00000116 (0xffffc305114cc460, 0xfffff80067161a4c, 0xffffffffc000009a, 0x0000000000000004). A dump was saved in: C:\Windows\MEMORY.DMP. Report Id: 9bf18975-04e2-42fa-bbad-ce4116fe125f.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Με λίγο google-άρισμα βρήκα αυτό: https://www.stellarinfo.com/blog/the...om-a-bugcheck/

    Γενικά random restarts (χωρίς να κάνει κανείς κάτι συγκεκριμένο), πιθανόν να σημαίνουν πρόβλημα στο hardware. Θα σου συνιστούσα να τρέξεις διαγνωστικά μνήμης (memtest) και δίσκου (long SMART scan) για αρχή, για να αποκλείσεις αυτούς τους 2 πιθανούς παράγοντες.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγο google-άρισμα βρήκα αυτό: https://www.stellarinfo.com/blog/the...om-a-bugcheck/

    Γενικά random restarts (χωρίς να κάνει κανείς κάτι συγκεκριμένο), πιθανόν να σημαίνουν πρόβλημα στο hardware. Θα σου συνιστούσα να τρέξεις διαγνωστικά μνήμης (memtest) και δίσκου (long SMART scan) για αρχή, για να αποκλείσεις αυτούς τους 2 πιθανούς παράγοντες.
    Αν έχεις δίκιο τότε εντάξει τι να πω με καινούργιο λάπτοπ.

    Το διάβασα και εγώ αυτό. Θα κοιτάξω και για drivers που έχω μερικές εβδομάδες.

    Πάντως το ερώτημα μου παραμένει. Γιατί όταν είναι σε sleep mode και πότε εν ώρα λειτουργίας; Από όσο γνωρίζω σε sleep mode ουσιαστικά μόνο η μνήμη παραμένει στο ρεύμα και τα USB. Τυπικά το λειτουργικό δεν τρέχει καθώς ο επεξεργαστής είναι σβήστος. Από τα logs, το timestamp δεν είναι ποτέ στο wake που γίνεται με μένα στο τραπέζι αλλά σε ώρες που δεν είμαι σπίτι. Σκέφτηκα μήπως γίνεται πάνω στο wake αλλά φαίνεται το crash να γίνεται την ώρα του sleep που μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας