Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12202/920
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote ZTE H1600
    SNR / Attn
    9(dB) / 33.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα

    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
    Έχω σταθερή γραμμή Cosmote ADSL 24/1 εδώ και δύο χρόνια και κάτι (πριν δύο μήνες ανανέωσα διετία).
    (PSTN VOIP - profile 12 - fastpath)
    (Προφανώς δεν υπάρχει κάλυψη VDSL)

    DSL Downstream 11887 kBit/s
    DSL Upstream 1021 kBit/s
    SNR (Down/Up) 8.5 / 10.0 dB
    Attenuation (Down/Up) 38.0 / 21.5 dB
    Speedtest: 9-10 Down / 0.5-0.9 Up / latency < 30ms.

    Ρούτερ στις αρχές είχαμε τα Speedport 2i και τώρα έχουμε τα Speedport Plus (δεν είναι τυχαίος ο πληθυντικός)

    (Οι συσκευές συνδέονται και LAN (pc) και
    WLAN (mobile & pc))

    Έχει έρθει τεχνικός (της Cosmote) τουλάχιστον 2 φορες να δει την γραμμή (δεν είπε τπτ - ούτε άλλαξε κατι).

    Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής, από τις πρώτες μέρες και επι δύο χρόνια τώρα έχουμε συνεχώς κακή απόδοση, τακτικές αποσύνδεσεις (0.5-1/day) και το χειρότερο πολύ πιο συχνά ενώ το link είναι ενεργό (4 led on στο ρούτερ) η γραμμή είναι νεκρή (δεν στέλνει-λαμβανει data) για κάποια ώρα (3-4') και επανέρχεται μόνη της ή με hard reset
    Αυτό γίνεται συνεχώς μπορεί να γίνει και 20 φορες την μερα.

    Στις αρχές με το 2i είχαμε πρόβλημα και με το WiFi το οποίο πάλι πολλαπλές φορές καθημερινά αποσυνδέονταν και για κάποια ώρα το SSID δεν ήταν καν ορατό.
    Μετά από πολλαπλά RMA στο ρούτερ τουλάχιστον 5 (όλα refurbished) όπου το πρόβλημα είτε βελτιώνονταν για λίγες βδομάδες είτε και καθόλου, και μετά από εκτεταμένα παράπονα, μου πρότειναν να μου δώσουν το Plus (όχι refurbished) ως λύση και πραγματι κατά 95%+ το πρόβλημα στο WiFi διορθώθηκε και για κάνα 6μηνο βελτιώθηκε πολυ η απόδοση και μειώθηκε πολύ το downtime (περιορίστηκαν αποσύνδεσεις-αδρανειες)
    Μετά ξανάρχισε το πρόβλημα, ξανά RMA το ρούτερ, (αντικατάσταση με Plus πάλι αλλά refurbished αυτήν την φορά).
    Πάλι βελτίωση για κάνα μήνα και παλι τα ίδια...συνεχείς αποσύνδεσεις, νεκρή η γραμμή κάθε τόσο ενώ είναι συνδεδεμένη.
    (Το WiFi ωστόσο δεν έχει πρόβλημα)
    Είναι έτσι πάνω από μηνα και όλο χειρότερευει, στην αρχή το δήλωσα βλάβη, το καταχώρησαν άλλη μια φορά και με αγνόησαν άλλη μια φορά. Δεν έχω το ψυχικό σθένος να ξαναμπώ στην διαδικασία να τους πάρω τηλέφωνο πάλι και να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια για πολλοστή φορά.

    Έχει κάποιος να προτείνει κάποια ιδέα του για ποιο λόγο γίνεται αυτό?
    Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί?
    Και πέρα από αυτό κάποια συμβουλή στο πώς να το αντιμετωπίσω?
    Έχει νόημα να συνεχίσω να διαμαρτύρομαι στην Cosmote η απλά χάνω το χρόνο μου?

    Έχει νόημα να δοκιμάσω third party modem / router / modem-router? Θα μπλέξω περισσότερο? Θα επιβιώσουν? (Γιατί τα Speedport τα αλλάζει η Cosmote, τυχόν βλάβες θα τις επωμιστώ εγώ μετά το πέρας της εγγύησης)

    Είχα σκεφτεί το speedbooster σαν λύση τόσο για να αυξηθεί το Uplink (αλλά και το Downlink) αλλά πολύ βασικότερα για το redundancy.
    Αλλά πέρα από το έξτρα μηνιαίο κόστος και την 24μηνη δέσμευση και σε αυτήν την υπηρεσία.
    Δεν έχω ιδέα πως θα είναι σαν απόδοση, (δεν έχω καν κινητό με SIM Cosmote για να κάνω μετρήσεις, είναι όλα vodafone) και τι νέα πρόβληματα θα παρουσιαστουν και ήδη η τεχνική υποστήριξη είναι απογοητευτική.
    Μάλιστα έχω διαβάσει και πολλά παράπονα είχε αρνητικό αποτέλεσμα στην απόδοση ως υπηρεσία.
    Μάλιστα σε περίπτωση (απίθανη βέβαια) που αποκτήσουμε κάλυψη VDSL πριν το 24μηνο, θα είναι άχρηστο για το υπόλοιπο διάστημα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermes1516 : 30-04-22 στις 00:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ποια περιοχή είσαι;
    Πόσες τηλεφωνικές πρίζες έχεις στο χώρο;
    Μονοκατοικία ή διαμέρισμα;

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hermes1516 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Attenuation (Down/Up) 38.0
    Mην περιμένεις θαύματα με αυτό το Attenuation, είσαι πολύ μακριά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hermes1516 Εμφάνιση μηνυμάτων
    PSTN VOIP - profile 12 - fastpath
    Στο εξοχικό συγγενή μου με καλωδίωση άριστη και στην ίδια απόσταση με σένα το γύρισαν σε VoIP, υπήρξαν ένα σωρό προβλήματα και τελικά το γύρισαν πάλι σε POTS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hermes1516 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενώ το link είναι ενεργό (4 led on στο ρούτερ) η γραμμή είναι νεκρή (δεν στέλνει-λαμβανει data)
    Τέτοιο πρόβλημα είχα και εγώ μαζί με αποσυνδέσεις, μου έδωσαν το ZTE και πάει μια χαρά.

    Θα πρέπει να έχεις μια άψογη εσωτερική εγκατάσταση ώστε να είσαι τουλάχιστον από την πλευρά σου εντάξει και να μην επιβαρύνεται επιπλέον η γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας