Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας.
    Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
    Κάνω μία μικρή εισαγωγή, για να καταλάβετε το θέμα.
    Έχω ένα δίσκο DVD που δεν παίζει στη μονάδα του laptop ούτε και σε εξωτερική μονάδα DVD. Παίζει όμως μία χαρά σε ένα επιτραπέζιο DVD player που έχω..
    Αυτό λοιπόν που θα ήθελα, είναι να μου πείτε με ποιον τρόπο θα μπορέσω να μεταφέρω την εικόνα του DVD player στο laptop ώστε να μπορέσω στη συνέχεια, να δημιουργήσω αντίγραφο αυτού του προβληματικού δίσκου. Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω στη βοήθεια σας...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι θύρες σύνδεσης έχει το επιτραπέζιο dvd; Έχει κάτι συμβατό με τον υπολογιστή σου; Εγώ πχ συνδέω ένα εξωτερικό DVD με USB3.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...Για να μην σας πω κάτι λάθος, σας στέλνω συνημμένα, τις εισόδους εμπρός και πίσω το dvd player.

    - - - Updated - - -

    Εγώ χρησιμοποίησα τη σύνδεση scart (για TV out) και δεν είχα αποτέλεσμα!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PXL_20220504_093449569.jpg  

    PXL_20220504_093359841.jpg  


  4. #4
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα άλλαξε DVD drive στο laptop. Φθηνά είναι αλλά είδος προς εξαφάνιση. Το έκανα εγώ πριν λίγες μέρες.
    Τα dvd-drive αυτοκαταστρέφονται μόνα τους μετά από κάποια χρόνια. Καλύτερα είναι πιστεύω τα εξωτερικά με σύνδεση USB το οποίο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε άλλο υπολογιστή. Αυτά συνήθως δεν χαλάνε ευκολα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ thourios για την απάντηση, αλλά το θέμα μου δεν είναι το dvd drive, αλλά η μεταφορά εικόνας από το οικιακό dvd player στο laptop. Ο λόγος είναι ότι μόνο από το συγκεκριμένο player ανοίγει ένας συγκεκριμένος δίσκος, πράγμα που είναι αδύνατον και από το drive του laptop, αλλά και από εξωτερικό drive.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αφού το drive δεν έχει πρόβλημα προσπάθησε να το αντιγράψεις με την χαμηλότερη ταχύτητα με ένα πρόγραμμα σε ένα άλλο κενό δισκάκι.
    Ίσως το νέο αν γίνει αυτό εφικτό να παίξει. Όταν τα dvd drive αρχίζουν να χαλάνε αυτό παρουσιάζουν. Κάποιες φορές παίζουν, και κάποιες φορές όχι. Στο τέλος δεν λειτουργούν καθόλου.
    Μήπως είναι και κλειδωμένο σε κάποια περιοχή και δεν παίζει ο συγκεκριμένος δίσκος;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.969
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eratios Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά το θέμα μου δεν είναι το dvd drive, αλλά η μεταφορά εικόνας από το οικιακό dvd player στο laptop.
    Στην οποία περίπτωση θες μια video capture card που να δέχεται ώς εισόδους τις x εξόδους που βγάζει το dvd player.
    Υπάρχουν, δεν είναι ακριβώς φτηνές (ειδικά αν θες κάτι καλό), το workflow πάει κάπως έτσι:
    1) το dvd player αναπαράγει τον δίσκο και βγάζει την εικόνα στο video-out του (hdmi/composite/scart/whatever).
    2) η κάρτα στο pc συνδέεται στην παραπάνω έξοδο και κάνει capture το video out του player όπως αυτό αναπαράγει το περιεχόμενο του δίσκου
    σε μορφή ασυμπίεστου video και το σώζει στον δίσκο του pc.
    3) έχοντας πλέον το video στο pc το κάνουμε ότι θέλουμε (edit/re-encode/burn/whatever).

    Σημειωτέον ότι εκτός από μπελάς, η διαδικασία έχει και απώλειες εφόσον γίνεται decode->re-encode,
    και θέλει και κάποιες γνώσεις (να ξέρεις τα εμπλεκόμενα προγράμματα).

    Θα σου κοστίσει φτηνότερα αν το δώσεις να το κάνουν σε κάποιο φωτογραφείο/studio.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eratios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι ότι μόνο από το συγκεκριμένο player ανοίγει ένας συγκεκριμένος δίσκος, πράγμα που είναι αδύνατον και από το drive του laptop, αλλά και από εξωτερικό drive.
    Μάλλον κάτι κάνετε λάθος.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι κάνετε λάθος.
    Ακριβώς αυτό.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ Thourios και K1m0n. Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε..και τα ξαναλέμε..

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα Thourios και K1m0n.. Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα.
    Προ ημερών, για να πετύχω την πολυπόθητη σύνδεση του επιτραπέζιου DVD player με το laptop, προμηθεύτηκα μία συσκευή που σας επισυνάπτω. Το προϊόν αυτό όπως βλέπετε, περιλαμβάνει και δισκάκι εγκατάστασης. Όμως, παρότι κάνω τη συνδεσμολογία που μου πρότειναν, το laptop δεν αναγνωρίζει το USB της συσκευής... Προηγούμενα σας είχα επισυνάψει και φώτο με τις εισόδους εξόδους του επιτραπέζιου dvd. Τώρα σας επισυνάπτω και την φωτογραφία της συσκευής που αγόρασα. Αυτό που θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάτι για τη σωστή συνδεσμολογία της συσκευής, με το DVD player και το laptop. Σας ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα Thourios και K1m0n.. Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα.
    Προ ημερών, για να πετύχω την πολυπόθητη σύνδεση του επιτραπέζιου DVD player με το laptop, προμηθεύτηκα μία συσκευή που σας επισυνάπτω. Το προϊόν αυτό όπως βλέπετε, περιλαμβάνει και δισκάκι εγκατάστασης. Όμως, παρότι κάνω τη συνδεσμολογία που μου πρότειναν, το laptop δεν αναγνωρίζει το USB της συσκευής... Προηγούμενα σας είχα επισυνάψει και φώτο με τις εισόδους εξόδους του επιτραπέζιου dvd. Τώρα σας επισυνάπτω και την φωτογραφία της συσκευής που αγόρασα. Αυτό που θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάτι για τη σωστή συνδεσμολογία της συσκευής με το DVD player και το laptop. Σας ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα Thourios και K1m0n.. Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα.
    Προ ημερών, για να πετύχω την πολυπόθητη σύνδεση του επιτραπέζιου DVD player με το laptop, προμηθεύτηκα μία συσκευή που σας επισυνάπτω. Το προϊόν αυτό όπως βλέπετε, περιλαμβάνει και δισκάκι εγκατάστασης. Όμως, παρότι κάνω τη συνδεσμολογία που μου πρότειναν, το laptop δεν αναγνωρίζει το USB της συσκευής... Προηγούμενα σας είχα επισυνάψει και φώτο με τις εισόδους εξόδους του επιτραπέζιου dvd. Τώρα σας επισυνάπτω και την φωτογραφία της συσκευής που αγόρασα. Αυτό που θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάτι για τη σωστή συνδεσμολογία της συσκευής με το DVD player και το laptop. Σας ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Σαν αρχάριος θα ανεβάσεις από δύο φορές.... Sorry παιδιά..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20220429_173818.jpg  

    IMG_20220429_173818.jpg  


  10. #10
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το USB πάει στο laptop. Το κίτρινο στην έξοδο εικόνας του DVD Player Άσπρο και κόκκινο από τις εξόδους audio out του dvd player στο laptop. Θα χρειαστείς όμως επιπροσθέτως RCA καλώδια ή αντάπτορες.
    Έχω χρησιμοποιήσει παρόμοια συσκευή στο παρελθόν.
    Η διαδικασία και μεταφορά ήταν απογοητευτική αφού έπρεπε ο υπολογιστής να έχει πολύ δυνατό επεξεργαστή τότε. Εκείνο που είχα τότε δεν έκανε για τέτοιες επεξεργασίες.
    Μέσα το CD είχε και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας της Arcsoft το οποίο ήταν δοκιμαστικό. Για να αγόραζες την full έκδοση δεν θυμάμαι πόσα ζήταγε. Κυκλοφορούν όμως πολλά δωρεάν.

    Ας πάμε όμως πάλι από την αρχή. Το dvd rom του laptop δεν παίζει κανένα cd ή dvd ανεξαρτήτου περιεχομένου ή μόνο το συγκεκριμένο;

  11. #11
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ Thourios... Το dvd του laptop παίζει μέχρι κάποιο σημείο.. μετά αρχίζουν τα σπασίματα της εικόνας και δεν βλέπεται...

    - - - Updated - - -

    Με άλλους δίσκους δεν έχει πρόβλημα

    - - - Updated - - -

    Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με ένα εξωτερικό DVD drive...

  12. #12
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eratios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Thourios... Το dvd του laptop παίζει μέχρι κάποιο σημείο.. μετά αρχίζουν τα σπασίματα της εικόνας και δεν βλέπεται...

    - - - Updated - - -

    Με άλλους δίσκους δεν έχει πρόβλημα
    Οπότε μάλλον είναι τα προεόρτια του dvd rom. Αυτά είναι τα αρχικά συμπτώματα. 'Ίσως όμως και το δισκάκι να έχει θέμα. Αν είναι και dual layer εκεί υπάρχουν περισσότερα θέματα ανάγνωσης όταν περνάει την μέση και μπαίνει στο δεύτερο layer. Προχθές όπως είπα άλλαξα ένα σε ένα laptop. Μου στοίχισε γύρω στα 15 ευρώ καινούργιο. Στα περισσότερα laptop αλλάζουν πανεύκολα. Όχι ότι το χρειάζομαι πλέον αλλά ασχολούμουν παλαιότερα με αυτά και ήθελα να είναι λειτουργικό. Ίσως όπως είπα να προσπαθήσεις να το αντιγράψεις σε άλλο με ένα δωρεάν πρόγραμμα όπως αυτό. Και το καινούργιο να παίζει κανονικά στο ίδιο το dvd rom. Αν είναι όμως του εμπορίου έργο κτλ DVD ίσως θέλει άλλα κόλπα για να φτιάξεις αντίγραφο DVD.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν παίζει στο dvd του laptop έστω και στην αρχή, ίσως πιο μετά δεν μπορεί να διαβάζει με τη σωστή ταχύτητα. Πριν δοκιμάσω άλλα πράγματα, θα προσπαθούσα να αντιγράψω στον σκληρό δίσκο τη δομή αρχείων του DVD (άνοιγμα του DVD από τον Explorer και αντιγραφή των αρχείων). Αν αυτό δουλέψει (αν το πρόβλημα είναι στο δισκάκι ίσως και να κολλήσει, αν το πρόβλημα είναι στο dvd drive ίσως πάρει πολλή ώρα) έχεις όλα τα αρχεία και απώλεια μηδέν, μετά γίνονται μετατροπές σε ό,τι θες. Ίσως αξίζει η δοκιμή και σε κάποιον άλλο υπολογιστή ή με εξωτερικό DVD το ίδιο πράγμα.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα Jap ...
    Πες μου αν θες κάποιες λεπτομέρειες για το πρόγραμμα explorer που λες... πού θα το βρω πως να το κατεβάσω κ.λ.π..
    Ευχαριστώ πολύ!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δοκίμασε το DVD Shrink παλιά αντιγράφαμε δισκάκια με αυτό

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας