Εδώ και λίγες μέρες με καλούνε σε σταθερό και κινητό σχετικά με μια προσφορά για δωρεάν αναβάθμιση του double play σε triple play, με αντάλλαγμα να μείνω άλλα δύο χρόνια εντός συμβολαίου.

Το ύποπτο σε αυτό είναι το εξής.
Όταν έκανα ανανέωση συμβολαίου, πρόσφατα, μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο, δεν με άφηναν να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα μικρότερο από αυτό που είχα, ούτε καν τηλεφωνικά.
Θυμάμαι πως μου είπαν να μπω στο mycosmote και να επιλέξω ένα από τα προγράμματα που μου εμφάνιζε αυτόματα το σύστημα. Μου εμφάνιζε μόλις δύο διαθέσιμες επιλογές.
Το ένα πρόγραμμα ήταν ίδιο με αυτό που είχα, με ακριβότερη τιμή μάλιστα από αυτή που θα πλήρωνε ένας καινούργιος πελάτης και το άλλο ήταν ένα triple play πρόγραμμα, πάλι με ακριβότερη τιμή.

Αναρωτιέμαι τώρα, μήπως αυτή η δωρεάν αναβάθμιση από double play σε triple play, είναι μια προσπάθεια για να σε αναγκάσουν αργότερα να ανανεώσεις το πρόγραμμα σου σε triple play, με ακριβότερη τιμή μάλιστα;

Αν έχει δεχθεί κάποιος την συγκεκριμένη αναβάθμιση, ας μπει στο mycosmote να δει τι επιλογές ανανέωσης συμβολαίου έχει.
Αν και φαντάζομαι πως όσο πλησιάζει η λήξη του συμβολαίου, τότε θα μπαίνει ο εκβιασμός που μπήκε στη δική μου περίπτωση, να κρατήσω δηλαδή το ίδιο πρόγραμμα ακριβότερα ή να μπω στο triple play.