Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δοκιμάζω τα deco Μ5 ενός φίλου γιατί ακούγονται πολύ καλά λόγια.
    Είναι συνδεδεμένα μεσω ethernet και σε λειτουργία router. Το 2ο (slave) ενώ η γραμμή είναι 100Mbit, το speedtest ookla δίνει 25Mbit ενω μέσα από την εφαρμογή deco δίνει 100 Mbit.
    Ξέρετε τον λόγο;
    Δοκίμασα να συνδεθούν ως access points και το speedtest ookla δίνει 100Mbit είτε δίπλα από το master είτε δίπλα απο το slave. Βασικά αυτό θα κρατήσω γιατί θέλω να είναι στο ίδιο δίκτυο.
    Υπάρχουν γύρω στις 10 συσκευες μέσω ethernet και 17 ασύρματες. Αν λειτουργήσει ως router θα είναι σε άλλο dhcp και δεν το θέλω.
    Αυτό όμως που θέλω να ρωτήσω είναι ότι θα έχω την δυνατότητα mesh σε λειτουργία access point;
    Με ενδιαφέρει το wifi calling και δεν θέλω να υπάρχουν drops όταν πηγαίνω από το master στο slave.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο router mode τα έχεις συνδέσει μεταξύ τους ενσύρματα ή και τα δύο πάνω στo modem-router??

    Mε σωστή συνδεσμολογία έχεις MESH σε όλες τις λειτουργίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Και τα δύο είναι πάνω στο modem-router μέσω ethernet.
    Το master είναι ακριβώς δίπλα στην ethernet 2 και το slave είναι στο σαλόνι μέσω της καλωδίωσης που έχω περάσει στην ethernet 3 του router και παίρνει μέσα από gigabit switch.
    Δεν μπορούσε να γίνει ασύρματη η σύνδεση μεταξύ των deco γιατί το σήμα ήταν οριακό στο σημείο του σαλονιού. Πότε έπιανε και πότε όχι.

    Εσύ λες ότι είναι καλύτερα να το βγάλω από την ethernet 3 του router και να το βάλω στην 2η ethernet από το master deco έτσι ώστε να συνδεθούν μεταξύ τους;
    Βέβαια θα υπάρχει ενδιάμεσα και το switch, δεν θα είναι εντελώς άμεση η σύνδεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sothoms Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δύο είναι πάνω στο modem-router μέσω ethernet.
    Σε router mode θα πρέπει το slave να παίρνει από την έξοδο του master.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα αν μεσολαβεί το switch.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  43,0 KB 
ID: 237600
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σωστός. Πρέπει κάπου κάπου να διαβάζουμε και το manual
    Άρα γι αυτόν τον λόγο μάλλον είχα 25Mbit στο slave ενώ με AP ήμουν μια χαρά.
    Εφόσον όπως είπες δεν υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργία mesh, θα κρατήσω την AP σύνδεση για να παίζω σε ένα δίκτυο.

    Και κάτι τελευταίο. Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να υπάρχουν 2 ssid 2.4 και 5GHz, έχει ακουστεί κάποιο πρόβλημα με το band steering;
    Να γυρίζει πχ στα 2.4 επειδή δεν υπάρχει σήμα σε κάποιο σημείο του σπιτιου και να μην γυρίζει στα 5GHz όταν βρει δυνατό σήμα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sothoms Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα κρατήσω την AP σύνδεση για να παίζω σε ένα δίκτυο.
    Με λειτουργία AP δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδεθούν και τα δύο πάνω στο modem-router.

    Δεν έχω παρατηρήσει κάτι σαν αυτό που περιγράφεις με τις μπάντες, ίσα-ίσα που και μακριά να είσαι θα συνδεθεί στα 5GHz αν το σήμα είναι ικανοποιητικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    17-04-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μετά από 2 ώρες δοκιμές κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσμα που ίσως μπορεί να βοηθήσουν κάποιο μέλος.

    Σε συνδεσμολογία AP δεν λειτουργεί τόσο καλά το mesh. Στο wificalling που χρησιμοποιώ πολύ μιας και δεν έχω σήμα στο σπίτι, χάνει την σύνδεση και πέφτει η γραμμή όταν αλλάζω AP ή όταν αλλάζει η σύνδεση από 2.5 στα 5GHz και αντίστροφα.
    Σε αυτό το σημείο να πω ότι δεν μπορείς να ορίσεις τα db του σήματος για το πότε θα γίνει η αλλαγή της μπαντας με αποτέλεσμα σε κάποια σημεια να κλειδώνει στα 2.4 με φουλ σήμα αλλά το download να είναι μόλις 10Mbit σε 100αρα γραμμή.
    Αν έμενε στα 5 GHz θα είχα 1-2 γραμμές σήμα αλλά το download έφτανε τα 35 Mbit με καλυτερο ping.
    Και δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις ξεχωριστό ssid για κάθε μπάντα. Αυτό θα έλυνε το πρόλβημα.
    Επίσης τα 2.4 δεν είναι τόσο δυνατά σε σχέση με το ΑΡ που έχω (το οποίο δεν θεωρείται ότι έχει και καλό wifi). Η ipcamera στην πυλωτή με τα deco δεν είχε σήμα και ο συναγερμός έπεσε στην 1 γραμμή από τις 2 που είχε.

    Σε συνδεσμολογία router το mesh λειτούργησε καλύτερα. Λύθηκε το πρόβλημα με το wificalling. Μπορεί να έχανε λίγα πακέτα στις εναλλαγές αλλά δεν έπεσε ποτέ η γραμμή.
    Στα υπόλοιπα είχε την ίδια συμπεριφορά.
    Μάλλον δεν το κόβω να τα αγοράζω τελικά.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίζει σημαντικό ρόλο και η θέση που είναι τοποθετημένα.

    Σε μεζονέτες που τα έχω βάλει και μάλιστα στην μία με ασύρματη σύνδεση λειτουργούν άψογα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    17-04-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μα και εγώ αυτά άκουγα και ήθελα να τα δοκιμάσω.
    Ίσως δεν κάνουν τελικά για τον δικό μου χώρο.
    Μπορεί να φταίει το ότι είμαι "περίεργος" και θέλω να έχω το μέγιστο download σε κάθε σημείο του σπιτιου.
    Εκεί που τα έχεις βάλει για παραδειγμα, μπορεί να βλέπουν μόνο το σήμα ότι είναι φουλ και όχι σε τι ταχύτητα και σε ποια μπάντα έχει κλειδώσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sothoms Εμφάνιση μηνυμάτων
    και θέλω να έχω το μέγιστο download σε κάθε σημείο του σπιτιου.
    Αν το πετύχεις αυτό σε ασύρματη σύνδεση, να μας το πεις και εμάς.
    Προσωπικά δεν το έχω πετύχει αυτό ούτε με Ubiquiti και με πολλαπλάσιες δυνατότητες από τα TP-LINK.

    Παρεμπιπτόντως, οι περισσότεροι που βρισκόμαστε εδώ μέσα λίγο-πολύ "περίεργοι" είμαστε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    17-04-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0

    Σωστός !!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Ξεθαβω το νημα για να ρωτησω και γω κατι για deco. Στο σπίτι εχω δομημενη καλωδίωση με Gb ethernet σε καθε δωμάτιο.
    Εχω 2 deco Μ4. Τα συνδεσα ενσυρματα με το ρουτερ σε λειτουργία access point, αλλά το δεύτερο νομιζει πως το main router με το οποιο συνδεεται ενσύρματα ειναι client και προσπαθεί να του δώσει ιντερνετ που παιρνει ασυρματα απο το πρώτο deco με αποτελεσμα να γινεται χαμος και να κανουν μετά απο 1 λεπτο reset μονα τους.

    Οταν δεν συνδέω το 2ο με ethernet ολα πανε καλά.
    Δε θελω να τα βαλω ως ρουτερ γιατι θελω να ειναι ολα σε ένα δικτυο και με τα pc που συνδέονται ενσυρματα απο άλλα δωμάτια.

    Καμιά ιδέα πριν στειλω email στην tplink για να μου πουν το σωστο τρόπο συνδεσης ως wired access points?

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει οδηγίες και πληροφορίες. Καλύτερα σύνδεσε το 2ο ενσύρματα στο πρώτο (και τα 2 ως ΑΡ).

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω το νημα για να ρωτησω και γω κατι για deco. Στο σπίτι εχω δομημενη καλωδίωση με Gb ethernet σε καθε δωμάτιο.
    Εχω 2 deco Μ4. Τα συνδεσα ενσυρματα με το ρουτερ σε λειτουργία access point, αλλά το δεύτερο νομιζει πως το main router με το οποιο συνδεεται ενσύρματα ειναι client και προσπαθεί να του δώσει ιντερνετ που παιρνει ασυρματα απο το πρώτο deco με αποτελεσμα να γινεται χαμος και να κανουν μετά απο 1 λεπτο reset μονα τους.

    Οταν δεν συνδέω το 2ο με ethernet ολα πανε καλά.
    Δε θελω να τα βαλω ως ρουτερ γιατι θελω να ειναι ολα σε ένα δικτυο και με τα pc που συνδέονται ενσυρματα απο άλλα δωμάτια.

    Καμιά ιδέα πριν στειλω email στην tplink για να μου πουν το σωστο τρόπο συνδεσης ως wired access points?
    Τα έχεις συνδέσει αυτά μεταξύ τους με καλώδιο ή μέσω κάποιου άλλου switch;
    το backhaul ή θα γίνει ασύρματα ή με καλώδιο που να είναι συνδεμένο πάνω στα deco

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Τα 2 deco αυνδεονται σε switch που παιρνει ιντερνετ απο το ρουτερ.
    Το να συνδεσω τα 2 deco ενσύρματα μεταξύ τους δεν γίνεται. Το ρουτερ και το switch ειναι στην αποθηκη, απο οπου ξεκιναει μια γραμμη ethernet για καθε δωμάτιο.
    Το ενα deco ειναι στο σαλονι και το αλλο στη σοφίτα.

    edit:
    Μάλλον το πρόβλημα είναι στο switch. Διαβάζοντας αυτό
    Spoiler:
    Q4: Why my Deco units become unstable once they're connected via a switch?

    It's probably that you're using a D-Link switch.

    The Deco Ethernet backhaul feature is based on the standard IEEE 1905.1 protocol. However, we find that some D-Link switches will not forward packets based on IEEE 1905.1 protocol, causing all Deco units in a network loop and becoming quite unstable. If you have a D-Link switch and encounter an unstable issue with Ethernet backhaul, we recommend changing the switch to another brand or contacting D-Link support directly for a fix.

    If you're not sure which switch to use, TP-Link switches may be a good choice.


    το πρόβλημα μάλλον είναι στο dlink switch μου μετά το ρούτερ. Αύριο θα δοκιμάσω να καρφώσω τα καλώδια που ππανε στα deco απευθείας πάνω στο ρούτερ και θα ενημερώσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArchAngel : 11-06-22 στις 22:03.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας