Σελ. 18 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819202328 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 432
  1. #256
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.334
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μείωση της τιμής μόλις καταργηθηκρ το κουπόνι είναι παραδοχή των παρόχων ότι τα 360 ευρώ τα κέρδιζαν οι ίδιοι

    - - - Updated - - -



    Δεν απάντησες σε κανένα από τα επιχειρήματα μου γιατί δεν είναι λογική μια τέτοια κίνηση (τιμές κάτω του κόστους) τόσο άμεσα
    Oυτε εσυ απαντησες στα δικα μας ερωτηματα.
    Οι εταιριες εκαναν μια επενδυση πολλων εκατομμυριων που πρεπει να γινει αποσβεση σε καποιο χρονικο διαστημα αλλιως θα μπουν μεσα.
    Η δραση του SFBB ηταν και ενας τροπος ωστε να δουν το ενδιαφερον του κοσμου για τις συνδεσεις FTTH ωστε να επεκταθουν σε περισσοτερες περιοχες.
    Μην ξεχνας οτι πολλες περιοχες ηταν εκτος αναθεσης απο την ΕΕΤΤ αλλα εβαλαν γραμμες.
    Τωρα ξερουν οτι το ενδιαφερον του κοσμου χωρις το κουπονι θα ατονήσει οποτε εριξαν τις τιμες για να κερδισουν πελατες.

    Τωρα εαν νομιζεις πχ οτι σε μια 7οροφη πολυκατοικια που ο φοιτητης στο δωμα ειναι ο μονος που εκανε αιτηση για FTTH και θα γινει εγκατασταση με κοστος πανω απο 1000€ θα πρεπει να πληρωνει και μονο 20€ το μηνα δικαιωμα σου.
    Αλλα δυστυχως υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις που οι εταιριες θα μπουνε μεσα μεχρι να γινουν και αλλες αιτησεις στην ιδια πολυκατοικια ωστε να γινει αποσβεση της εγκαταστασης.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  2. #257
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μείωση της τιμής μόλις καταργηθηκρ το κουπόνι είναι παραδοχή των παρόχων ότι τα 360 ευρώ τα κέρδιζαν οι ίδιοι
    Ναι το έχω γράψει κι εγώ ότι έμμεσα για την εγκατάσταση δεν έπαιρναν 50 (2+ 48) ευρώ αλλά 170 (2+ 48 +120), αλλά δεν μου φαίνεται παράξενο, εξάλλου η εγκατάσταση κοστίζει παραπάνω.

  3. #258
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μείωση της τιμής μόλις καταργηθηκρ το κουπόνι είναι παραδοχή των παρόχων ότι τα 360 ευρώ τα κέρδιζαν οι ίδιοι

    - - - Updated - - -



    Δεν απάντησες σε κανένα από τα επιχειρήματα μου γιατί δεν είναι λογική μια τέτοια κίνηση (τιμές κάτω του κόστους) τόσο άμεσα
    Μια χαρά απάντησα, άλλο το ότι δεν σε βολεύει

  4. #259
    Εγγραφή
    15-04-2021
    Περιοχή
    Ανω πετραλωνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    1ον καποιοι εχετε καποια σχεση με τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με τετοιο παθος;
    2ον Καποιοι να το πω ευγενικα ειστε λιγο επιθετικοι.Χαλαρωστε λιγο.
    3ον Οι κακόμοιρες οι εταιρίες που τοσα χρονια δεν εχουν βγαλει χρημα και πρεπει να τους χρηματοδοτησουμε τις υποδομες τους.

  5. #260
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saxonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον καποιοι εχετε καποια σχεση με τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με τετοιο παθος;
    2ον Καποιοι να το πω ευγενικα ειστε λιγο επιθετικοι.Χαλαρωστε λιγο.
    3ον Οι κακόμοιρες οι εταιρίες που τοσα χρονια δεν εχουν βγαλει χρημα και πρεπει να τους χρηματοδοτησουμε τις υποδομες τους.
    Η κλασική ατάκα, τα παίρνεις απο πάροχο όταν δεν βολεύει η απάντηση, αλήθεια αυτό δεν είναι επιθετικό το να λές τον άλλον ότι τα παίρνει απο τους παρόχους; έτσι να το πω και εγώ λίγο ευγενικά.

  6. #261
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saxonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον καποιοι εχετε καποια σχεση με τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με τετοιο παθος;
    Προφανώς.
    1ε/ποστ

    ΥΓ
    Εγώ είμαι του ΟΤΕ.
    Παλιότερα ήμουν με την forthnet αλλά δεν με πλήρωναν καλά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #262
    Εγγραφή
    15-04-2021
    Περιοχή
    Ανω πετραλωνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κλασική ατάκα, τα παίρνεις απο πάροχο όταν δεν βολεύει η απάντηση, αλήθεια αυτό δεν είναι επιθετικό το να λές τον άλλον ότι τα παίρνει απο τους παρόχους; έτσι να το πω και εγώ λίγο ευγενικά.
    Μην λες πραγματα που δεν ειπα.Ειπα οτι υπερασπιζεστε τους παροχους λιγο επιθετικα σε οποιον πει κατι αρνητικο λες και εχετε καποια σχεση...Μπορειτε να ειστε πιο φιλικοι.Ολοι εχουν δικαιωμα να κανουν λαθος η να εχουν λαθος πληροφοριες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κλασική ατάκα, τα παίρνεις απο πάροχο όταν δεν βολεύει η απάντηση, αλήθεια αυτό δεν είναι επιθετικό το να λές τον άλλον ότι τα παίρνει απο τους παρόχους; έτσι να το πω και εγώ λίγο ευγενικά.
    Αποψεις και συζητηση γινεται.Αν καποιος κανει λαθος μπορεις να μπεις στον κοπο να αραδιασεις τα επιχειρηματα σου με στοιχεια κτλ ,χωρις εξυπναδες και επιθετικο στυλακι εναντιον καποιου που γραφει κατι αρνητικο για καποια εταιρια.Στην τελικη δεν ειναι προσωπικο με εσενα η καποιον χρηστη του φορουμ.Οποτε αν καποιος αδικαιολογητα ειναι επιθετικος εισαι εσυ που απαντας σε κατι που μπορει να ειναι λαθος η οχι.Ας ξεκινησουμε απο εκει πρωτα για το ποιος ειναι επιθετικος.Γονιμη συζητηση να γινει και αφηστε την ειρωνεια στην ακρη.

  8. #263
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saxonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην λες πραγματα που δεν ειπα.Ειπα οτι υπερασπιζεστε τους παροχους λιγο επιθετικα σε οποιον πει κατι αρνητικο λες και εχετε καποια σχεση...Μπορειτε να ειστε πιο φιλικοι.Ολοι εχουν δικαιωμα να κανουν λαθος η να εχουν λαθος πληροφοριες.

    - - - Updated - - -



    Αποψεις και συζητηση γινεται.Αν καποιος κανει λαθος μπορεις να μπεις στον κοπο να αραδιασεις τα επιχειρηματα σου με στοιχεια κτλ ,χωρις εξυπναδες και επιθετικο στυλακι εναντιον καποιου που γραφει κατι αρνητικο για καποια εταιρια.Στην τελικη δεν ειναι προσωπικο με εσενα η καποιον χρηστη του φορουμ.Οποτε αν καποιος αδικαιολογητα ειναι επιθετικος εισαι εσυ που απαντας σε κατι που μπορει να ειναι λαθος η οχι.Ας ξεκινησουμε απο εκει πρωτα για το ποιος ειναι επιθετικος.Γονιμη συζητηση να γινει και αφηστε την ειρωνεια στην ακρη.
    Μια χαρά ευγενικός ήμουν μέχρι που αρχίσανε τα κλασικά,

    . Ειδικά αν δεν έχετε άμεσο συμφέρον από τους παρόχους εγώ χειροκροτώ. Έτσι να μας κάνουν. Αφού περνάει πολύ καλά κάνουν
    Μην μου λες λοιπόν για επιθετικό ύφος και λοιπά ωραία, εσυ πάλι ακριβώς το ίδιο, και καλά δεν είπες ακριβώς αυτό.

  9. #264
    Εγγραφή
    15-04-2021
    Περιοχή
    Ανω πετραλωνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά ευγενικός ήμουν μέχρι που αρχίσανε τα κλασικά,



    Μην μου λες λοιπόν για επιθετικό ύφος και λοιπά ωραία, εσυ πάλι ακριβώς το ίδιο, και καλά δεν είπες ακριβώς αυτό.
    Δεν κανω τιποτα παραπανω απο το να σου επιστέφω το υφος που εχεις.Αν και δεν το εγραψες σε εμενα αλλα οταν γραφεις στον αλλον "Βέβαια δεν είχανε σκεφτεί εσένα που θα τους ξεσκεπάσεις" ειναι ο ορισμος της ειρωνειας και της επιθετικης γραφης.

    Απλα Ελληνικα μιλαω δεν εγραψα "εχετε αμεσο συμφερον απο τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με παθος".Αυτο θα ηταν φαουλ και αδικο.Εγω Εγραψα με απορία "καποιοι εχετε καποια σχεση με τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με τετοιο παθος;".Εχει τεραστια διαφορα.Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...

  10. #265
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saxonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα Ελληνικα μιλαω δεν εγραψα "εχετε αμεσο συμφερον απο τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με παθος".Αυτο θα ηταν φαουλ και αδικο.Εγω Εγραψα με απορία "καποιοι εχετε καποια σχεση με τους παροχους και τους υπερασπιζεστε με τετοιο παθος;".Εχει τεραστια διαφορα.Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...
    Για να σου ικανοποιήσω την περιέργειά σου,
    σου απάντησα λίγο παραπάνω.
    Τι άλλο θέλεις δηλαδή;
    Να σου στείλω και την σύμβαση;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #266
    Εγγραφή
    15-04-2021
    Περιοχή
    Ανω πετραλωνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου ικανοποιήσω την περιέργειά σου,
    σου απάντησα λίγο παραπάνω.
    Τι άλλο θέλεις δηλαδή;
    Να σου στείλω και την σύμβαση;
    Δεν θυμάμαι να ανταλλάξαμε μηνύματα εμείς οι δυο.Οποτε μιλας μονος σου.

  12. #267
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saxonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι να ανταλλάξαμε μηνύματα εμείς οι δυο.Οποτε μιλας μονος σου.
    Κατάλαβα.
    Αντίο...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #268
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εταιριες εκαναν μια επενδυση πολλων εκατομμυριων που πρεπει να γινει αποσβεση σε καποιο χρονικο διαστημα αλλιως θα μπουν μεσα.
    Πόσο παράλογος είμαι ρε φίλε να θέλω οι εταιρείες να πληρώσουν τις δικές τους επενδύσεις μόνες τους. Τις επενδύσεις που σε 5-10 χρόνια θα τους αποφέρουν εκατομμύρια σε κέρδη. Και δεν λέω να μην επιδοτηθεί ένα μέρος τον επενδύσεων φυσικά. Άλλωστε είπε το κράτος να επιδοτήσει τις γραμμές FTTH για να γίνει πιο γρήγορα η μετάβαση. Δηλαδη να πανε καποια χρηματα και στους παροχους αλλα και στον καταναλωτη. Τι έκαναν οι πάροχοι; (όπως φάνηκε με τις μειώσεις τιμών την επόμενη που καταργήθηκε το κουπόνι) Κράτησαν όλο το ποσό για την πάρτυ τους. Και έχω εδώ όλους να τους υπερασπίζονται. Μέχρι και ότι οι νέες τιμές είναι κάτω του κόστους άκουσα. Στην Ελλάδα οι πάροχοι δίνουν υπηρεσίες κάτω του κόστους. Μπράβο τους λοιπόν που τα κάνουν.

    @sdikr δεν ξέρω που είδες επιθετικότητα σε όσα γράφω. Επιθετικό θα ήταν ας πούμε να πω κάτι όπως "άνετα κέρδιζες βραβείο υπαλλήλου του μήνα". Ή κάτι ανάλογο. Δεν το είπα. Αντίθετα εσύ με ειρωνεύτηκες ότι "τους ξεσκέπασαν" για να με κατηγορήσεις λίγο αργότερα για επιθετικότητα. Ωραίος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos.Ch : 28-05-22 στις 16:15.

  14. #269
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη να πανε καποια χρηματα και στους παροχους αλλα και στον καταναλωτη.
    Άμεσα οι πάροχοι δεν πήραν λεφτά, έμμεσα πήραν μέσω του καταναλωτή. Όσοι τουλάχιστον επέλεξαν ΟΤΕ και Vodafone πήραν την 100αρα σε τιμή φτηνότερη από ότι την δίνει τώρα χωρίς κουπόνι.

  15. #270
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο παράλογος είμαι ρε φίλε να θέλω οι εταιρείες να πληρώσουν τις δικές τους επενδύσεις μόνες τους. Τις επενδύσεις που σε 5-10 χρόνια θα τους αποφέρουν εκατομμύρια σε κέρδη. Και δεν λέω να μην επιδοτηθεί ένα μέρος τον επενδύσεων φυσικά. Άλλωστε είπε το κράτος να επιδοτήσει τις γραμμές FTTH για να γίνει πιο γρήγορα η μετάβαση. Δηλαδη να πανε καποια χρηματα και στους παροχους αλλα και στον καταναλωτη.
    Όπως λέει και ο από πάνω, δεκάρα τσακιστή δεν πήραν οι πάροχοι. Το κουπόνι ήταν άμεση επιδότηση των χρηστών για να μεταβούμε σε τέτοιες συνδέσεις και εμμέσως "τυράκι" στους παρόχους να προχωρήσουν σε δημιουργία τέτοιων δικτύων γρηγορότερα (αν κι εφόσον υπήρχε ζήτηση από τους πελάτες).
    Απλά αντί να μας δίνει το κράτος το ποσό της επιδότησης, το καταθέτει σε κάθε πάροχο εφάπαξ με την ενεργοποίηση της σύνδεσης κι εμείς πληρώνουμε μειωμένο πάγιο για 2 χρόνια. Αυτό είναι το θέμα που μπερδεύει πολλούς και έχουν την εντύπωση ότι επιδοτούνται οι πάροχοι.

Σελ. 18 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819202328 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας