Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλημερα σας.

    Οπως αναφερω και στον τιτλο μερικες φορες δεν λειτουργει ο διακοπτης power on
    και μαλιστα μερικες φορες μετα απο κατασταση αναστολης λειτουργιας (sleep mode ) o υπολογιστης αντι να ανοιξει κλεινει και δεν ξανανοιγει πατωντας το διακοπτη power on.

    Tις πρωτες φορες , που το εμφανισε το δικο μου pc, το pc του γιου μου και το pc μιας ανιψιας μου , εκλεισα το τροφοδοτικο , αποσυνδεσα ολα τα περιφερειακα και τα ξανασυνδεσα και επανηλθε , ανοιξε κανονικα. Στα pc του γιου μου και της ανιψιας μου δεν ξαναπαρατηρηθηκε , αλλα στο δικο μου την τελευταια εβδομαδα εγινε 3-4 φορες , μετα απο κατασταση αναστολης λειτουργιας.

    Η νεα λυση , που βρηκα ειναι:
    κλεισιμο τροφοδοτικου,
    επανειλλημενο πατημα του power on για μηδενισμο των επαγωγικων ρευματων ,
    ανοιγμα τροφοδοτικου
    και ο διακοπτης power on λειτουργει κανονικα και το pc εκκινει κανονικα.

    Ειναι προβλημα hardware , bios ή software ;
    Οταν κλεινει αντι να επανεκκινει μετα απο κατασταση αναστολης λειτουργιας, παιζει το ενδεχομενο καποιο software στις μνημες να εμποδιζει την εκκινηση;
    Να ληφθει υποψιν οτι το λειτουργικο ειναι φορτωμενο σε ssd , οπου ειχα κανει τις ρυθμισεις που προτεινονται εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B9-firmware αρκετα χρονια πριν.Αν εχω καταλαβει καλα στους καινουργιους ssd δεν κανουμε πια αυτες τις ρυθμισεις.
    Μηπως πρεπει να επαναφερω καποια λειτουργια , απο αυτες που ειχα διακοψει ;

    Επανεφερα το hibernate μεσα απο το cmd ως διαχειριστης με την εντολη powercfg.exe /hibernate on και θα ενημερωσω αν ξαναεχω προβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 08-05-22 στις 13:30.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με την αναστολή πολλά μπορεί να είναι, συνήθως κάποιος οδηγός (driver) δεν τα πάει καλά με την αναστολή και κρασάρει.
    Δοκίμασε με το να αφαιρείς υλικό, ακόμα και το ποντίκι και δες συμπεριφορά.

    Μετά δοκίμασε να βάλεις πιο νέους οδηγούς, ή παλιότερους για περιφερειακά που δεν μπορείς να αφαιρέσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    μερικες φορες δεν λειτουργει ο διακοπτης power on
    Η μητρική ελέγχει το πιν 8 power good του τροφοδοτικού, δίνει το οκ στο πιν 14 και ο υπολογιστής ξεκινάει.
    Μπορεί το τροφοδοτικό να χάσει την ικανότητα του να ελέγχει σωστά τις τάσεις στα 3,3 5 και 12V και να μην δίνει το power good στη μητρική.

    Είχα κάτι όχι τόσο καλά τροφοδοτικά σε παλιό υπολογιστή και αναγκάστηκα, τα άνοιξα και βραχυκύκλωσα τα πιν 14 και μία γείωση αφού πρώτα έλεγξα τις τάσεις εκτός κουτιού.

    Πάρα πολύ προσοχή όταν έχεις ανοιχτό τροφοδοτικό να μην είναι στην πρίζα.

    - - - Updated - - -

    Αν η τροφοδοσία είναι 24πινη (20+4) αντί για για 20πινη τότε το πιν 14 χαρακτηρίζεται ως πιν 16.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητρική ελέγχει το πιν 8 power good του τροφοδοτικού, δίνει το οκ στο πιν 14 και ο υπολογιστής ξεκινάει.
    Μπορεί το τροφοδοτικό να χάσει την ικανότητα του να ελέγχει σωστά τις τάσεις στα 3,3 5 και 12V και να μην δίνει το power good στη μητρική.

    Είχα κάτι όχι τόσο καλά τροφοδοτικά σε παλιό υπολογιστή και αναγκάστηκα, τα άνοιξα και βραχυκύκλωσα τα πιν 14 και μία γείωση αφού πρώτα έλεγξα τις τάσεις εκτός κουτιού.

    Πάρα πολύ προσοχή όταν έχεις ανοιχτό τροφοδοτικό να μην είναι στην πρίζα.
    εχω καλο τροφοδοτικο coolermaster silent pro 700w ,αλλα του 2010

    και ο γιος μου εχει επισης καλο τροφοδοτικο https://www.e-shop.gr/psu-seasonic-m...w-p-PER.640374 του 2016

    Αν ειναι προβλημα τροφοδοτικου, γιατι επανερχεται με την διαδικασια, που αναφερω παραπανω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αναστολή πολλά μπορεί να είναι, συνήθως κάποιος οδηγός (driver) δεν τα πάει καλά με την αναστολή και κρασάρει.
    Δοκίμασε με το να αφαιρείς υλικό, ακόμα και το ποντίκι και δες συμπεριφορά.

    Μετά δοκίμασε να βάλεις πιο νέους οδηγούς, ή παλιότερους για περιφερειακά που δεν μπορείς να αφαιρέσεις
    Δεν αποκλειεται να φταιει το ποντικι, καθως κα΄να δυο φορες δεν λειτουργησε το ποντικι και του αλλαξα θυρα και εκανα και επανεκκινηση να το βρει παλι.
    Μιας και εχω ρεζερβα, πιο καινουργια ποντικι και πληκτρολογιο ,αν μου ξαναπαρουσιασει προβλημα θα αντικαστησω το ποντικι και αν παλι ξαναπαρουσιασει προβλημα θα αντικατστησω το πληκτρολογιο και βλεπουμε .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 08-05-22 στις 14:59.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι προβλημα τροφοδοτικου, γιατι επανερχεται με την διαδικασια, που αναφερω παραπανω;
    Εξάντλησα μία πιθανότητα βάσει των εμπειριών μου. Από εκεί και πέρα από εσένα εξαρτάται πως θα προσαρμόσεις τη λύση σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο γιος μου εχει επισης καλο τροφοδοτικο https://www.e-shop.gr/psu-seasonic-m...w-p-PER.640374 του 2016
    Λογίζεται ως από τις καλύτερες στα τροφοδοτικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    coolermaster silent pro 700w
    Η coolermaster δεν ειδικεύεται αποκλειστικά στα τροφοδοτικά αλλά έχει σίγουρα και τα καλά αξιόπιστα μοντέλα της πέρα από τα μπάτζετ.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξάντλησα μία πιθανότητα βάσει των εμπειριών μου. Από εκεί και πέρα από εσένα εξαρτάται πως θα προσαρμόσεις τη λύση σου.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και προφανως δεν την απερριψα. Απλα εκανα μια ερωτηση, αν η επίλυση του προβληματος

    << κλεισιμο τροφοδοτικου,
    επανειλλημενο πατημα του power on για μηδενισμο των επαγωγικων ρευματων ,
    ανοιγμα τροφοδοτικου
    και ο διακοπτης power on λειτουργει κανονικα και το pc εκκινει κανονικα >>,

    συναδει με προβλημα στο τροφοδοτικο μιας και ο ιδιος δεν γνωριζω.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι οι υπολογιστές Win 10 έχουν??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου
    Τίποτα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    συναδει με προβλημα στο τροφοδοτικο
    Είπες ότι γίνεται μετά από κατάσταση αναμονής μόνο.
    Το πιο πιθανό είναι να είναι θέμα λειτουργικού και έμμεσα (μέσω της μητρικής) κακής συμβατότητας με το τροφοδοτικό.

    Πάντως αν ποτέ σου κάνει προβλήματα σε κρύα εκκίνηση τότε σίγουρα είναι πρόβλημα υλικού.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι υπολογιστές Win 10 έχουν??
    Nαι, ολοι εχουν win 10, αλλα το δικο μου εχει dual boot με win 7 και την εκκινηση στον ssd με το λειτουργικο των 7 , αν θυμαμαι καλα ποιος ssd εχει την εκκινηση.

    Του γιου μου το παρουσιασε 1 φορα σε κρυα εκκινηση και εφαρμοσα την αποσυνδεση ολων των περιφερειακων , αλλα και την αποσυνδεση απο την μητρικη και επανασυνδεση hdd, ssd, gpu ,ram και δεν ξαναπαρουσιασε προβλημα εδω και 5 μηνες.

    Στις ανιψιας μου το παρουσιασε μια μονο φορα και απλως εκλεισα το τροφοδοτικο και αποσυνδεσα μονο τα περιφερειακα και δουλευει κανονικα εδω και ενα μηνα.Στης ανιψιας μου δεν ειμαι σιγουρος αν εκκινουσε το pc και απλα εμφανιζε μαυρη οθονη , αλλα στο δικο μου και του γιου μου σιγουρα δεν εκκινουσε καθολου, δηλαδη το power on δεν εδινε σημα.

    Σε μενα το παρουσιασε αρκετες φορες και μαλιστα 3-4 φορες προχθες και εκει σκεφτηκα και εφαρμοσα την πιο συντομη λυση :
    << κλεισιμο τροφοδοτικου,
    επανειλλημενο πατημα του power on για μηδενισμο των επαγωγικων ρευματων ,
    ανοιγμα τροφοδοτικου
    και ο διακοπτης power on λειτουργει κανονικα και το pc εκκινει κανονικα >>
    Μετα παρουσιασε προβλημα το ποντικι σε μια εκκινηση και δεν το εβλεπε , οποτε αλλαξα μεταξυ τους τις θεσεις usb ποντικιου και πληκτρολογιου και επανεκκινησα και απο τοτε δεν ξαναεχω προβλημα
    και σημερα επανεργοποιησα και το hybernate, που μπορει να ειναι και ασχετο.
    Θεωρησα θεμιτο να τα αναφερω αφενος για να ενημερωθω για την περιπτωση πιθανης επανεμφανισης και αφετερου και για ενημερωση της κοινοτητας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα!



    Είπες ότι γίνεται μετά από κατάσταση αναμονής μόνο.
    Το πιο πιθανό είναι να είναι θέμα λειτουργικού και έμμεσα (μέσω της μητρικής) κακής συμβατότητας με το τροφοδοτικό.

    Πάντως αν ποτέ σου κάνει προβλήματα σε κρύα εκκίνηση τότε σίγουρα είναι πρόβλημα υλικού.
    Του γιου μου το παρουσιασε μια μονο φορα σε κρυα εκκινηση και το δικο και σε κρυα εκκινηση 2-3 φορες και μετα απο κατασταση αναστολης λειτουργιας 3-4 φορες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 08-05-22 στις 21:19.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαφορετική περίπτωση είναι όταν δεν ανοίγει ο υπολογιστής μετά από τερματισμό και διαφορετική μετά από αδρανοποίηση/αναστολή.
    Mετά από τερματισμό το πιο πιθανό είναι κάτι σε Hardware, από το power button μέχρι κάποια κακή επαφή έως και το τροφοδοτικό ή κάποιος πυκνωτής.
    Μετά από αδρανοποίηση/αναστολή,
    για αρχή απενεργοποίησε το fast startup και μετά ρίξε μια ματιά και για Bios Update.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σημερα εκκινησε κανονικα μετα απο κατασταση αναστολης , πανω απο 10 φορες και εκκινησε παλι κανονικα 3 φορες απο <<κρυα>> εκκινηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρίξε μια ματιά και για Bios Update.
    εχω την τελευταια εκδοση bios 3029 απο το 2012 , motherboard asus M4A89GTD PRO/USB3
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Άργησα να το δω αλλά ας το γράψω να υπάρχει..
    Πάτημα ctrl H fn η άλλου πλήκτρου δοκιμάστηκε;
    Έχω laptop που όταν (κοιμηθεί) ξυπνάει μόνο με πχ fn πλήκτρο.. Αν θυμάμαι καλά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας