Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2022
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σήμερα εγκατέστησα 200mbps FTTH της WIND στο γραφείο μου. Όλα καλά με τα download speeds και τα pings σε google (20ms).
    Απογοητεύτηκα όταν μπήκα να δοκιμάσω τη σύνδεση στο LOL, είχα σταθερά 72ms. Το ίδιο που πιάνω απ΄το σπίτι με FORTHNET 20mbps (νομίζω)

    Με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις στο θέμα ή αν έχει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να συγκρίνεται το ping απλής γραμμής με αυτό της οπτικής ίνας, σωστά;

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sir etfeL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά δε θα έπρεπε να συγκρίνεται το ping απλής γραμμής με αυτό της οπτικής ίνας, σωστά;
    Λάθος. Μόνο το latency του πρώτου hop γλιτώνεις, που σε σύγκριση με fastpath μπορεί να είναι μονοψήφια η διαφορά, αλλά και πάλι σύγκριση μεταξύ διαφορετικών παρόχων και διαφορετικών τεχνολογιών δεν μπορείς να κάνεις άμεσα. Αν θες χαμηλότερο ping μπορείς να βάλεις Cosmote, αλλά και πάλι περίπου 10 χαμηλότερα είναι νομίζω.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-05-2022
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Θα πρέπει να μείνω στη WIND για 2 χρόνια τουλάχιστον :P Σε κάθε περίπτωση περίμενα με FTTH να είμαι έστω στα 60ms. Πέρα από αλλαγή παρόχου υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας