(όχι 100% σχετικό με VDSL αλλά δεν είχα πού αλλού να ποστάρω...)

Πριν κανένα μήνα μας αλλάξανε το χαλκό από το πεζοδρόμιο προς την πολυκατοικία λόγω φθοράς από υγρασίες. Η απόκριση από τη δήλωση της βλάβης (από γείτονα, όχι από μένα) ήταν πολύ, πολύ γρήγορη - μέσα σε λίγες ημέρες ήρθαν, έσκαψαν το πεζοδρόμιο και πέρασαν τις νέες γραμμές.

Μετά... η τρύπα στο πεζοδρόμιο έμεινε ανοιχτή για κανένα μήνα.

meanwhile...

*Πριν* από αυτό είχα κάνει αίτηση για οπτική ίνα. Επειδή ήμουν ο πρώτος στην πολυκατοικία, θα έπρεπε να γίνει η διαδικασία με το μηχανικό, την κεντρική εγκατάσταση και τους κατανεμητές σε κάθε όροφο.

Χθες ήρθε ο μηχανικός και έκανε το σκαρίφημα της εγκατάστασης. ήταν έτοιμη και η τρύπα στο πεζοδρόμιο για να περάσει η οπτική μέσα στην πολυκατοικία, μια χαρά! Φεύγοντας ο μηχανικός του λέω, πότε θα έρθουν; Μου λέει, σε καμμια εβδομάδα. Του λέω, ελπίζω να μην κλείσουν την τρύπα στο μεταξύ. Μου απαντάει "ε δεν νομίζω". Του λέω "να νομίζεις, δεν πιστεύω πως συνεννοούνται τόσο καλά!".

Ε, μαντέψτε, αφού για κάνα μήνα είχαμε το χαντάκι στο κατεστραμμένο πεζοδρόμιο, σήμερα ήρθαν και το κλείσανε Κατέβηκα κάτω και τους λέω, θα έρθουν να περάσουν οπτικές από εδώ την άλλη εβδομάδα. Απάντηση: σήκωσε ο ένας τους ώμους και συνέχισαν

Όχι ότι δεν τους καταλαβαίνω - συνεργείο χωματουργικών εργασιών ήταν, μεροκάματα είναι γι αυτούς, σιγά μην ενδιαφερθούν και μπλέκουν. Αλλά ο προγραμματισμός της Cosmote...

Για να δούμε πόσο καιρό θα μείνει ανοιχτός ο νέος λάκκος