Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε παλιοτερο θεμα ειχαμε καταληξει στην αλλαγη μπαταριων στο UPS γιατι τοτε εκανε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που κανει τωρα.

    Τωρα σκεφτομαι να το αλλαξω γιατι πιθανοτατα η προηγουμενη αλλαγη μπαταριων πρεπει να ηταν η δευτερη και οχι η πρωτη. Ειδα την αποδειξη αγορας απο το καταστημα με τον κοκκινο κυκλο και ειδα οτι ειναι αγορασμενο 07/10/2009 στα 165€ (με 19% φ.π.α.!). Οι μπαταριες που ειχε μεσα πριν 5 χρονια που το ειχα ανοιξει, ειχαν ενδειξη 6ος/2010. Και υποθετω οτι μαλλον το ειχα παει για αλλαγη/αντικατασταση και μου εβαλαν αλλες μπαταριες αλλιως δεν εξηγειται.

    Τωρα λοπον το ιδιο UPS, ανοιγει μεν (πριν 5 χρονια δεν ανοιγε καν) αλλα στην μιση ταχυτητα ο ανεμιστηρας στην αρχη και μετα απο κανα 5λεπτο στη φουλ ταχυτητα οπου παιρνει και μπροστα. Του εκανα self-test μεσα απο το προγραμμα και δεν αντεξε ουτε 1".

    Αποσυνδεσα συσκευες και το αφησα χωρις φορτιο και εγραφε οτι ειχε φορτιο 6%. Το ξαναδοκιμαζω και παλι εκλεισε. Το αφηνω ενα 24ωρο να "ξεκουραστει" στην πριζα και το ξαναδοκιμαζω (χωρις φορτιο) και κρατησε! Αντε βγαλε ακρη.

    Το ανοιξα και παρα το οτι εκανα πολλη ωρα να το ανοιξω και πανω σε μαρμαρο (αρα κρυο πατωμα), ο μετασχηματιστης ηταν καυτος, οχι ζεστος, δεν ακουμπιοταν! Η μπαταρια κλασικα σκασμενη, πολυ λιγοτερο απο την αλλη φορα, αλλα σκασμενη και ολιγον φουσκωμενη.

    Τωρα ο προβληματισμος μου δεν ειναι αν πρεπει να του αλλαξω μπαταριες, πραγμα που ειναι και το πιο ευκολο, αλλα τι UPS να παρω αφου καταλαβαινω οτι πια μετα απο 12,5+ χρονια, το κυκλωμα του μαλλον μας αφηνει σιγα-σιγα και δεν εχει νοημα να του ξανααλλαξω μπαταριες.

    Παραμενω ασχετος με το θεμα, αν και εψαξα αρκετα απο τοτε, απλα δεν εχω ιδεα πια, τι τιμες παιζουν και αν αυτα που εχω σταμπαρει ειναι καλα ή οχι και τοσο. Δεν ξερω ποσα να δωσω γιατι αν και εχω παρει μικροτερα UPS κατα καιρους για αλλουν μικροτερους - λιγοτερο σημαντικους υπολογιστες, ειχα το κεφαλι μου ησυχο με αυτο που ειχα. 150€? 175€? 200€?

    Σκεφτομαι κατι απο αυτα και εχω μαρκαρει ενα συγκεκριμενο αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο.

    Το UPS που μαλλον θα παει ανακυκλωση, δεν ειναι και τοσο γνωστης μαρκας αλλα κρατησε. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι μπορω να παρω καποιο παρομοιας λογικης (δλδ οχι και τοσο γνωστη μαρκα) αλλα δεν μπορω να δωσω περισσοτερα (για λιγοτερα VA - Watt) για να παω σε APC που ολοι την αποθεωνουν και δεν καταλαβαινω το γιατι. Εχουν καλυτερα υλικα? Κρατανε περισσοτερο? Ειναι πιο φτηνα? (καλα αυτο ουτε καν).
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρειάζεσαι τόσο μεγάλο??
    Μπορείς να μετρήσεις την κατανάλωση με ένα μετρητή, σε stress test και να πάρεις ένα λίγο μεγαλύτερο γιατί διανύουμε και καιρούς ζόρικους από θέμα ενέργειας.
    Από μάρκα εντάξει είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με εναν γρηγορο υπολογισμο, βρηκα οτι χρειαζομαι περιπου 600W ~1000VA. Αλλά, για μελλοντικη χρηση και να ειμαι και καλυμμενος για τυχον εξτρα συσκευες που μπορει να προσθεσω. Αλλωστε θεωρητικα το συγκεκριμενο μπορει να κρατησει 11 λεπτα σε half load (τουλαχιστον ετσι γραφει στο site) σε σχεση με αλλα που λενε 5-6 λεπτα.

    Δεν ειμαι και παντα στο γραφειο για να το κλεισω αμεσως αν συμβει κατι. Την αλλη φορα ημουν στο σαλονι και ισα που προλαβα να μην κλεισει αποτομα (οχι λογω αποστασης, δεν ειμαι και σε καμμια επαυλη, αλλα μεχρι να προλαβω να μην κλεισουν αποτομα αλλες συσκευες που ειναι σε μικροτερα UPS, περασε ο χρονος γιατι ηξερα οτι κραταει το δικο μου και γι' αυτο το θελω. Να ειμαι καλυμμενος εγω και να εχω το νου μου σε αλλα πραγματα οταν γινει διακοπη).

    Ενταξει, ισως φαινονται πολλα τα 1600VA - 960W αλλα θα εχω το κεφαλι μου ησυχο τουλαχιστον ως προν τον χρονο σε καποια διακοπη. Ειδικα τωρα που ερχεται Καλοκαιρι και θα εχουμε διακοπες λογω υπερφορτωσης και μετα τον Χειμωνα λογω βροχων, καταιγιδων κλπ.

    Μπορει να μην εχω πολλα να βαλω επανω αλλα το ακριβοπληρωσα και δεν θελω να παθει κατι. Ηδη τον εχω χωρις UPS και ειμαι σε αναμμενα καρβουνα.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το 2022 με τη τιμη του ρευματος στο θεο, το βασικοτερο ειναι ο βαθμος αποδοσης. Ακριβο σπορ το ups.
    Επισης, τα pc ειδικα με αρκιοβοτερα τροφοδοτικα και active pfc πετυχαινουν μικρα ποσοστα αεργης ισχυος.
    Περα απο αυτο, τα ιδια τα ups, υπαρχουν μοντελα με μικρες διαφορες αεργου ενεργής και άλλα με χαοτικές.

    Ισχυει οτι η αεργος ισχυς δεν καταγραφεται απο τους μετρητες και δεν χρεωνεται στις οικιακες συνδεσεις, ομως συνηθως τα ups με μικρη αεργη πετυχαινουν και καλυτερο βαθμο απόδοσης.

    Ξεχναμε τα online που σχεδιαστικα ειναι καταβοθρες ρευματος και κοιταμε line interactive - backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2022 με τη τιμη του ρευματος στο θεο, το βασικοτερο ειναι ο βαθμος αποδοσης. Ακριβο σπορ το ups.
    Επισης, τα pc ειδικα με αρκιοβοτερα τροφοδοτικα και active pfc πετυχαινουν μικρα ποσοστα αεργης ισχυος.
    Περα απο αυτο, τα ιδια τα ups, υπαρχουν μοντελα με μικρες διαφορες αεργου ενεργής και άλλα με χαοτικές.

    Ισχυει οτι η αεργος ισχυς δεν καταγραφεται απο τους μετρητες και δεν χρεωνεται στις οικιακες συνδεσεις, ομως συνηθως τα ups με μικρη αεργη πετυχαινουν και καλυτερο βαθμο απόδοσης.

    Ξεχναμε τα online που σχεδιαστικα ειναι καταβοθρες ρευματος και κοιταμε line interactive - backup.
    Συμφωνω αλλα πού βοηθαει αυτο που λες σε αυτο που ζηταω?

    Τα online ειναι τα καλυτερα γιατι πρωτα διορθωνουν και μετα δινουν την ταση στην εξοδο, κανουν διπλη δουλεια και δουλευουν συνεχεια με σκοπο τον συνεχη δυνατο θορυβο, παραγωγη ζεστης και ειναι τελεια για server rooms που κατα 99% εχουν ψυξη και δεν μας νοιαζει ο θορυβος.
    Τα offline ειναι τα "χειροτερα" γιατι δεν βοηθανε αμεσως.
    Τα line-interactive ειναι τα καλυτερα για οικιακη χρηση και ενα τετοιο ειναι και αυτο που σκεφτομαι.
    Η αεργος ισχυς, αφου δεν καταγραφεται και δεν χρεωνεται, δεν μας απασχολει.
    Και δεν ξερω για τους αλλους, εγω εχω πολυ χαμηλους λογαριασμος ρευματος, 40€ ηρθε τωρα και το μεγιστο ειναι 100€ την περιοδο των Χριστουγενννων.
    Το ups δεν ειναι ακριβο σπορ γιατι ειναι αυτο που προστατευει τον υπολογιστη οχι μονο σε διακοπη ρευματος αλλα και σε πτωσεις τασης, σε υπερτασεις, σε spikes κλπ. Καποιος που εχει δωσει σε βαθος ετων 2500€ για τον υπολογιστη και τα περιφερειακα, δεν σκεφτεται τα 200€ για το ups που ναι μεν ειναι πολλα αλλα δεν το αλλαζεις καθε 2 χρονια. Αντε το πολυ μετα απο 5 να κανεις μια αλλαγη μπαταριας οπως εκανα στο προηγουμενο και οταν το κρατας 10 χρονια, τα βγαζει τα λεφτα του και με το παραπανω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι το πιο απαραίτητο μηχάνημα και για μένα θα πρέπει να αγοράζεται πριν τον υπολογιστή.
    Συμφωνώ για το line-interactive, απλά καλό είναι να κοιτάξεις για Pure Sine Wave(αν φτάνεις οικονομικά), αλλιώς σε διακοπή να κάνεις τερματισμό όσο πιο γρήγορα μπορείς.
    Συνοπτικά για τα παραπάνω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...39#post7249239
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρις να το παιζω εξυπνος, το τροφοδοτικο του υπολογιστη και οι οθονες, ηχεια, ρουτερ κλπ δεν εναι και τοσο ευαισθητες συσκευες που να χρειαζονται pure sine wave γιατι δεν την χρησιμοποιουν. Ιατρικος εξοπλισμος και γενικα συσκευες που κανουν χρηση της καθαρης κυματομορφης ειναι που χρειαζονται τετοια ups (παντα σε διακοπη ρευματος γιατι αλλιως παιρνει απο το δικτυο που αν το δουμε σε παλμογραφο μονο καθαρη κυματομορφη δεν ειναι αλλα οκ).

    Τοσα χρονια ειχα αυτο το ups και δεν εκανε κιχ το πισι. Απλα το ups γερασε και σκεφτηκα οτι αντι να του βαλω καινουργιες μπαταριες και να μου τις ξαναφαει, να παρω καινουργιο ups.
    Γραφω να μου τις ξαναφαει γιατι και τα δυο σετ, το προηγουμενο και αυτο που πηρα μετα, ηταν φουσκωμενες οι μπαταριες που ειναι συνδεδεμενες στον θετικο πολο.
    Δεν ειναι δηλαδη οτι δεν κρατουσε καθολου, δεν αναβει καθολου.

    Και γι' αυτο λεω για νεο ups Εκτος κι αν κανω λαθος.

    Γιατι αν την πρωτη φορα ηταν φουσκωμενη η μπαταρια και τωρα απλα δεν κρατουσε χωρις να εχει καποιο σκασιμο και το νεο σετ, θα επαιρνα νεο σετ μπαταριων.
    Γιατι θα σκεφτομουν οτι απλα οι μπαταριες τελειωσαν.

    Το σκεπτικο ειναι σωστο ή παλι παρασυρθηκα?
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τροφοδοτικο του υπολογιστη
    Aν έχεις τροφοδοτικό που έχει Passive PFC, είσαι εντάξει με την τροποποιημένη κυματομορφή, αλλιώς όχι.
    Το UPS θα πρέπει να γράφει
    Active PFC Compatible: Yes
    Το γράφει?? είσαι εντάξει.

    Από την άλλη, αφού βλέπεις χάλια κυματομορφή ακόμη και από το δίκτυο, τότε δεν έχω κάτι να προσθέσω πάνω σ' αυτό.

    Για την ιστορία, line-interactive με τροποποιημένο έχω κι' εγώ λόγω κόστους και λόγω του ότι μπορεί να χρειαστεί ελάχιστες φορές το χρόνο να μπει σε λειτουργία και κάνω τερματισμό πολύ γρήγορα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το τροφοδοτικο του υπολογιστη (και οχι μονο) ειχε θεμα με την τροποποιημενη κυματομορφη, θα υπηρχαν ups με τετοια?

    Δεν ξερω αν το τροφοδοτικο εχει passive ή active ουτε το ups αναφερει κατι τετοιο.

    Το προηγουμενο φανταζομαι τροποποιημενη ειχε. Μια χαρα τα πηγαιναμε. Για τις λιγες φορες που θα χρειαστει νομιζω ειναι ενταξει.

    Αν το λυσουμε αυτο, εχεις να προτεινεις καποιο αλλο που να βγαζει τοσα W ή εστω καπου τοσα με λιγοτερα λεφτα? Γιατι, οκ, θα το τολμησω αλλα επειδη δεν ειναι 50€ να πω παει στα κομματια, να μην κανω καποια βιαστικη κινηση αν και οντως βασανιζομαι.

    Και οσον αφορα το αλλο ups που θα παει ανακυκλωση. Υπαρχει κατι που μπορω να κρατησω απο αυτο? Εννοω κατι χρησιμο οχι σαν αναμνηστικο. Μπορει να χρησιμοποιηθει για κατι αλλο ή οντως το χαιρεταω οριστικα?
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το τροφοδοτικο του υπολογιστη (και οχι μονο) ειχε θεμα με την τροποποιημενη κυματομορφη, θα υπηρχαν ups με τετοια?
    Σου εξήγησα το λόγο που υπάρχουν στο Link.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν το τροφοδοτικο εχει passive ή active
    Δεν υπάρχουν σύγχρονα και καλά PSU που να μην έχουν Active, όπως φυσικά έχει και το δικό σου.
    https://eu.evga.com/products/product...123-GM-0550-Y2
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EVGA.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  153,8 KB 
ID: 237888

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε το ups αναφερει κατι τετοιο.
    Τα UPS με τροποποιημένη δεν είναι συμβατά με Αctive PFC, άσχετα αν εμείς τα χρησιμοποιούμε για τους λόγους που είπαμε πιο πάνω.

    Θα πρέπει να πας πιο πάνω από τα 200 ευρώ που έχεις αναφέρει για να πάρεις κάτι καλό στα Watt που θέλεις και με pure.
    Παράδειγμα
    https://www.cyberpower.com/eu/en/pro.../cp1500epfclcd

    https://powerwalker.com/product/10121175/

    Aν έχεις να τα δώσεις αυτά τα παραπάνω, τα δίνεις, αλλιώς πας σ' αυτό που είπες στην αρχή.

    Από το παλιό τι να κρατήσεις?? δεν έχει κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραιες οι πληροφοριες για αλλα τροφοδοτικα και ups! Το τροφοδοτικο που εχω δεν τα γραφει αυτα αλλα μαλλον ισχυει. Ουτε το ups αναφερει κατι απλα το πιστευω. Ηδη αυτα που σκεφτομαι να δωσω ειναι πολλα (παντα παω σε extreme λυσεις). Για λιγες φορες διακοπες και για λιγο διαστημα δεν νομιζω οτι εχει νοημα. Σαν AVR ισως το παλιο ή με μια μπαταρια για κανα router.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι εταιρίες τέτοιου μεγέθους τα θεωρούν αυτονόητα κάτι τέτοια για να τα γράψουν.
    Αν κοιτάξεις τα reviews μπορεί να τα βρεις, αλλά και να μην τα βρεις μην κολλάς, είναι κάτι στάνταρ σε τέτοιες εταιρίες.
    https://www.tomshardware.com/reviews...pply,4244.html

    https://www.techpowerup.com/review/e...-g2-850/2.html

    Το δικό μου είναι το Corsair RMx με 10 χρόνια εγγύηση και μέσα στο επίσημο site δεν αναφέρεται πουθενά το APFC, λες να μην έχει??
    https://www.corsair.com/us/en/Catego.../CP-9020177-NA

    Δεν αξίζει να βάλεις ολόκληρο UPS 230V για ένα ρούτερ, παίρνεις ένα 12V και κάνεις την δουλειά σου σπαταλώντας πολύ λιγότερη ενέργεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λιγες φορες διακοπες και για λιγο διαστημα δεν νομιζω οτι εχει νοημα.
    Το ίδιο έχω αναφέρει κι' εγώ πιο πάνω, απλά υπάρχουν και τα διάφορα άρθρα σαν το παρακάτω που μας τριβελίζουν το μυαλό

    https://www.akshatblog.com/use-only-...ng-active-pfc/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας