Μόλις ανακάλυψα γιατί όταν γεμίζω με 8 ευρώ το Q καρτοκινητό μου μπαίνουν περίπου 7 (και κάτι) ευρώ....και όταν το γεμίζω με 10 ευρώ, μπαίνουν περίπου 7 (και κάτι) ευρώ!

Στον επίσημο τιμοκατάλογο της Q για τα καρτοκινητά: https://www.myq.gr/ext_files/prepaid...rtios-2022.pdf λέει στο τέλος στα "ΤΕΛΗ & ΦΠΑ":

Σε κάθε ανανέωση από 10€ και άνω, εφαρμόζεται τέλος 1,70€ για τη διατήρηση του προνομιακού σχήματος, το οποίο χορηγεί 3000’ προς Q για 30 ημέρες με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Άσχετα ότι δεν είναι μια "προνομιακή" υπηρεσία, ή αν την ζήτησα, ή αν τη θέλω, η απορία είναι άλλη:

Είναι νόμιμο να βαφτίζουν τέλος μια υπηρεσία που παρέχουν; Δηλαδή αποδίδουν αυτά τα λεφτά κάπου;

Όχι βέβαια, τα κρατούν οι ίδιοι για να μου παρέχουν τη "διατήρηση" του "προνομιακού" αυτού "σχήματος" (δηλαδή υπηρεσίας).

Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά αναρωτιέμαι, δεν είναι εξόφθαλμη απάτη να βαφτίζεις τέλος κάτι που τσεπώνεις, ειδικά σε ένα επίσημο έγγραφο που είναι ο τιμοκατάλογος, και όχι μία διαφημιστική σελίδα κάπου στο site τους;