Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Τη δυνατότητα να υποβάλλουν ψηφιακά καταγγελία για εγκλήματα στον κυβερνοχώρο έχουν από σήμερα οι πολίτες, μετά την υπογραφή κοινής απόφασης των Υπουργών Προστασίας του Πολίτη Τάκη Θεοδωρικάκου και Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κυριάκου Πιερρακάκη. Η καταγγελία γίνεται μέσω της ψηφιακής πύλης της Δημόσιας Διοίκησης gov.gr, στην ενότητα «Πολίτης και καθημερινότητα» και την υποενότητα «Καταγγελίες».

    Ειδικότερα, ο πολίτης θα μπορεί να υποβάλλει ηλεκτρονικά την καταγγελία του προς την Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, για

    • αδικήματα τελούμενα σε βάρος ανηλίκων μέσω διαδικτύου
    • παράνομη πρόσβαση σε ηλεκτρονικό υπολογιστή
    • παράνομη διακίνηση οπτικοακουστικών έργων μέσω διαδικτύου
    • παραβίαση του απορρήτου των ηλεκτρονικών και τηλεφωνικών επικοινωνιών
    • περιπτώσεις απάτης με υπολογιστή
    • οικονομικά κυβερνοεγκλήματα όπου εμπλέκονται ηλεκτρονικά/ψηφιακά νομίσματα
    • Μετά την ολοκλήρωση της επεξεργασίας, ο πολίτης ενημερώνεται από την Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας για τυχόν επόμενα βήματα. Αξίζει να σημειωθεί πως το 2021 είχαν υποβληθεί περίπου 7.500 καταγγελίες στη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και μέσα στο πρώτο τετράμηνο του 2022 έχουν ήδη υποβληθεί 3.000 καταγγελίες. Με την λειτουργία της νέας πλατφόρμας, οι πολίτες θα γλιτώσουν ισάριθμες φυσικές επισκέψεις.


    Η πλατφόρμα χρησιμοποιεί τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Κέντρου Διαλειτουργικότητας και τις Ηλεκτρονικές Θυρίδες του gov.gr που έχουν αποδοθεί στις Υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας, επιτυγχάνοντας έτσι την εξάλειψη της απαίτησης για φυσική παρουσία του πολίτη.

    Ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη της υπηρεσίας έγινε από την Ελληνική Αστυνομία, την Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών και το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας (ΕΔΥΤΕ ΑΕ – GRNET), με την υποστήριξη εφαρμογών της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.


  2. #2
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    45
    Uploads
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Γιατί να μην λειτουργεί το 11188? το κάλεσα μια φόρα για Αθήνα και έβγαλε τον τηλεφωνητή και ούτε με συνέδεσε με εκπρόσωπο,για να μιλήσεις με εκπρόσωπο πρέπει να πατήσεις στερεά ελλαδα,θεσσαλονικη κτλ

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μεγάλη ευκολία, ειδικά με τον πανικό που γίνεται τα τελευταία χρόνια

  4. #4
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Στο τσακ μπαμ θα γίνονται οι δουλειές τώρα

  5. #5
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    Παρόλο που πάει καιρός από την δημοσίευση του παρόντος thread, ανοίγω ξανά τη συζήτηση σήμερα, ρωτώντας αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς, την πλατφόρμα καταγγελιών του gov και συγκεκριμένα, εκείνη της ηλεκτρονικής καταγγελίας-απάτης, με κρυπτονομίσματα.

    Πριν μερικές ημέρες έπεσα θύμα απάτης, με μια υποτιθέμενη εταιρία-πορτοφόλι κρυπτονομισμάτων, ονόματι "generxae.com". Έκανα account και αφού μετά βρήκα κάποιους promo-refferal codes τους τοποθέτησα έναν προς έναν, σε ειδικό πεδίο του account και ο ένας εξ' αυτών φάνηκε να μου πιστώνει στο "άδειο" πορτοφόλι btc του "generxae" account μου, ένα αρκετά σημαντικό ποσό.

    Εντωμεταξύ, κατά την είσοδο στο λογαριασμό, εμφανίζονταν banner με chat support. Έστειλα λοιπόν ένα ερώτημα, να δω γιατί δεν μπορούσα νωρίτερα να κάνω μέρος τους ανάληψη, σε άλλο btc πορτοφόλι και μου ανέφεραν, πως θα πρέπει να γίνει μια πρώτη-επιβεβαιωτική κατάθεση, στο πορτοφόλι του generxae λογαριασμού μου, ύψους 0.005btc (περίπου 125-140€, με φόρους από εξωτερική πλατφόρμα).

    Δυστυχώς το έπραξα, με τμηματική βέβαια κατάθεση, για να σιγουρευτώ πρώτα, ότι τα χρήματα θα έφταναν στο πορτοφόλι του λογαριασμού μου (στην αρχή έστειλα 8,76€ με Ramp) και πράγματι φαίνονταν ότι πιστώνονταν, στα ήδη υποτιθέμενα κέρδη του πορτοφολιού μου btc. Μετά διαδοχικά έστειλα άλλα 28€, μέσω simplex και στο τέλος, άλλα 103,24€, μέσω Ramp.

    Στη συνέχεια και αφού έβλεπα πως δεν "ξεκλείδωναν" αυτόματα, σημαντικές δυνατότητες του λογαριασμού μου (Ανάληψη, Επαλήθευση Ταυτότητας), εμφανίζοντας το ίδιο error message, για την αρχική κατάθεση 0.005btc, επανήλθα στο chat τους να ρωτήσω τι συμβαίνει, (αφού το προηγούμενο βράδυ, πριν βάλω οποιοδήποτε χρήμα, μου είχαν πει πως γίνεται και η τμηματική κατάθεση, απλώς θα χρειαστεί λίγα λεπτά παραπάνω το "σύστημα", να αναγνωρίσει την συνολική καταβολή) και μου ζητούσαν να επαναλάβω ξανά ολόκληρη την κατάθεση με μια μεταφορά-συναλλαγή.

    Στη γραπτή συζήτηση (Αγγλικά) και αφού εξήγησα ότι δεν έχω, ούτε επρόκειτο να στείλω άλλα χρήματα, μου απάντησαν ότι έγιναν και μερικές παρακρατήσεις (fees), όταν οι μεταφορές έφταναν στο λογαριασμό μου (1%) και πως αν βάλω, άλλα 24€ θα "ξεκλειδώσει".

    Την άλλη ημέρα, αφού συνομίλησα ξανά μαζί τους, σκεπτόμενος να στείλω άλλα 24€, μου ζητούσαν πάλι όλο το ποσό. Να μην κουράζω περαιτέρω... Μόλις τους ζόρισα λίγο με τις ερωτήσεις μου και πως άλλα μου λέγανε και μετά τα "γυρνούσαν", με πέταξαν έξω από το account και όταν πάω να συνδεθώ πλέον, βγαίνει μήνυμα ότι ο λογαριασμός μου ανεστάλλει. Ευτυχώς είχα κρατήσει κάποια scrrenshots, από τις συνομιλίες και την εικόνα του λογαριασμού μου.

    Το παράδοξο σε όλο αυτό, είναι ότι η σελίδα διαθέτει SSL, στο τέλος της σελίδας έχει copyright αναγραφή, υπάρχει ενότητα "Συχνές ερωτήσεις", με "email support". Μέσα στο λογαριασμό, μέχρι και δυνατότητα για ορισμό κωδικού πρόσβασης και από το google authenticator είχε (το είχα ρυθμίσει και ακόμα βγαίνουν κωδικοί, στην εφαρμογή της google), όμως εκ των υστέρων παρατήρησα ότι δεν υπάρχει σχετική επιλογή, για να συνδεθεί κάποιος με αυτό το τρόπο. Στοιχεία δηλαδή που ξεγελούν και τον πιο καχύποπτο.

    Από τη πρώτη στιγμή, ανέφερα το περιστατικό στη Revolut (είχα φορτίσει τα χρήματα από χρεωστική κάρτα, με λογαριασμό μου Εθνικής Τράπεζας) και αφού μου ακύρωσαν την κάρτα με αποζημίωσε η mastercard μόνο για τα 28€, από τη Simplex. Οι συναλλαγές με την Ramp για κάποιο λόγο, φαίνονται ως μεταφορές, (παρά το γεγονός ότι πλήρωσα και εκεί μέσω της χρεωστικής κάρτας Revolut μου και από ότι φαίνεται, είναι στενοί συνεργάτες με τη Revolut -Μου έδινε επιλογή πληρωμής ειδικά με κάρτα Revolut) και ως εκ τούτου, ούτε καν η Revolut, δεν με αποζημιώνει για τα υπόλοιπα ή μέρος αυτών (που είναι και τα πιο πολλά). Επικοινώνησα και με την Εθνική, για κατάθεση αιτήματος αμφισβήτησης, αλλά επειδή τα χρήματα δεν πήγαν από εκείνους απευθείας στην Ramp, δεν μπορούν να βοηθήσουν.

    Έστειλα mail και στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σήμερα, αλλά μου λένε γενικές αοριστίες, τύπου να πάω σε οικείο αστυνομικό τμήμα ή δικαστική αίθουσα να κάνω καταγγελία, με δικογραφίες και τα συναφή, μη απαντώντας καν για τον εάν μπορούν να βοηθήσουν ουσιαστικά, σε πρώτο χρόνο εκείνοι κάπου ή να μου πουν κάτι παραπάνω για την πλατφόρμα του gov, παραπέμποντάς με στο 11188, για τηλέφωνο.

    Όπως γίνεται αντιληπτό, έχω ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά, βρίσκοντας παντού "τοίχους" και ίσως, -αν όχι και με κάποιο παράπονο στην Revolut- η πλατφόρμα του gov να είναι η "τελευταία μου ελπίδα" (ιδίως, αν είναι τύπου ΕΕΤΤ, δεν απαιτεί κάπου συνεχή παρουσία, ούτε κοστίζοντας χρηματικά πχ κάποιο παράβολο, αλλά πρωτίστως, αν μπορεί να γίνει κάτι ουσιώδες και να αποζημιωθώ με κάποιον τρόπο), τότε θα άξιζε να το επιχειρήσω, αλλιώς να μην το επιχειρήσω καθόλου, ειδικά, αν πρόκειται να ακολουθήσουν δίκες, δικαστικά έξοδα, δικιγόροι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    Για αυτό, ρωτάω αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος, κάποια από τις καταγγελίες του gov και να μου πει τι επρόκειτο να ακολουθήσει περίπου, μετά την επώνυμη καταχώριση της φόρμας, καθώς αν περιμένω να μου πουν οι αρμόδιες αρχές, ζήτω που καήκαμε! Σε ανάλογες υποθέσεις μου παλαιότερα, που πήγαινα στην Ασφάλεια του οικείου Αστυνομικού τμήματος, με προέτρεπαν να μην κινηθώ νομικά, καθώς κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα έβγαινε κάτι και πάλι ζημιωμένος θα έβγαινα και δεν το προχωρούσα περαιτέρω.

    Οπότε, αν άλλαξε κάτι ουσιαστικά με αυτή τη πλατφόρμα και έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία, ιδίως στη χρήση της, θα του ήμουν ευγνώμων να με ενημερώσει, παρακαλώ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβατό!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας