Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους. Σε εξοχικό σπίτι έχω ένα TP-LINK TD-W8970 router πάνω στο οποίο έχω συνδέσει στην USB θύρα του ένα 3G USB STICK με sim Vodafone Giga wifi on the spot και έχω internet κανονικά. Πάνω στο router έχω συνδέσει έναν smart wifi αφυγραντήρα, μια smart plug Tapo P110 και μια κάμερα Tapo C200. 'Οσο είμαι συνδεμένος στο router εντός σπιτιού όλα είναι εντάξει. Μπορώ και χειρίζομαι τις συσκευές κανονικά. 'Οταν είμαι όμως εκτός δικτύου του σπιτιού οι συσκευές φαίνονται εκτός σύνδεσης και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σ΄ αυτές απομακρυσμένα. Φταίει το router? Φταίει η Vodafone? Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση?
    Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθειά σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος huey43 : 20-05-22 στις 16:37.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι πίσω απο NAT. Δεν μπορεί να γίνει τίποτα με τον τύπο σύνδεσης που έχεις. Η Vodafone δίνει απομακρυσμένη πρόσβαση μόνο σε συνδέσεις ΙοΤ.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι πίσω απο NAT. Δεν μπορεί να γίνει τίποτα με τον τύπο σύνδεσης που έχεις. Η Vodafone δίνει απομακρυσμένη πρόσβαση μόνο σε συνδέσεις ΙοΤ.
    Δηστυχώς δεν πολυκαταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό μιας και δεν είμαι τόσο σχετικός. Αν πάρω ένα 4G router πχ το TP LINK MR6400 θα έχω το ίδιο θέμα?

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηστυχώς δεν πολυκαταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό μιας και δεν είμαι τόσο σχετικός. Αν πάρω ένα 4G router πχ το TP LINK MR6400 θα έχω το ίδιο θέμα?
    Ναι!

    Έχεις φτιάξει λογαριασμό στις εφαρμογές χειρισμού των συσκευών; Μάλλον λειτουργούν μόνο τοπικά τώρα. Δεν χρειάζεται να έχεις public IP οπότε και ρούτερ να αλλάξεις λογικά θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

    Τέλος, είναι όντως 3G το USB stick? Μήπως δεν έχει αρκετά γρήγορο ίντερνετ ώστε να δουλέψουν απομακρυσμένα οι συσκευές;

  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι!

    Έχεις φτιάξει λογαριασμό στις εφαρμογές χειρισμού των συσκευών; Μάλλον λειτουργούν μόνο τοπικά τώρα. Δεν χρειάζεται να έχεις public IP οπότε και ρούτερ να αλλάξεις λογικά θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

    Τέλος, είναι όντως 3G το USB stick? Μήπως δεν έχει αρκετά γρήγορο ίντερνετ ώστε να δουλέψουν απομακρυσμένα οι συσκευές;
    Λογαριασμό έχω φτιάξει για όλες τις συσκευές. Ναι το stick είναι 3G αλλά έστω 2.5mpbs μου βγάζει μέσα στο σπίτι. Λες να μην είναι αρκετά?

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογαριασμό έχω φτιάξει για όλες τις συσκευές. Ναι το stick είναι 3G αλλά έστω 2.5mpbs μου βγάζει μέσα στο σπίτι. Λες να μην είναι αρκετά?
    Δοκίμασε να συνδέσεις ένα 4G κινητό στο ρούτερ με USB tethering (μην αγοράσεις 4G stick δλδ χωρίς δοκιμή).

  7. #7
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να συνδέσεις ένα 4G κινητό στο ρούτερ με USB tethering (μην αγοράσεις 4G stick δλδ χωρίς δοκιμή).
    Ok,θα το δοκιμάσω. Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ σε μια εγκατασταση με καμερες pc καταγραφικο κλπ με αυτό TP-LINK TL-MR6400 300MBPS WIRELESS N 4G LTE SIM ROUTER εβαλα μια σιμ voba και εχω κανονικα απομακρισμενο χειρισμό απ οποιο δίκτυο και εαν ειμαι συνδεδεμένος.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε μια εγκατασταση με καμερες pc καταγραφικο κλπ με αυτό TP-LINK TL-MR6400 300MBPS WIRELESS N 4G LTE SIM ROUTER εβαλα μια σιμ voba και εχω κανονικα απομακρισμενο χειρισμό απ οποιο δίκτυο και εαν ειμαι συνδεδεμένος.
    Οπότε μήπως φταίει κάτι στην δικιά μου συνδεσμολογία.. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι.... Αλλά χωρίς να λύσω το πρόβλημα σκέφτομαι ότι είναι λίγο ρίσκο να το αγοράσω και να μην μου κάνει δουλειά....

    - - - Updated - - -

    Περίεργα πράγματα συμβαίνουν. Σύνδεσα μια smart lamp πάνω σε ένα mifi router που έχω της Vodafone με μια ίδια κάρτα giga wifi on the spot και έχω πρόσβαση απομακρυσμένα μια χαρά....

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο σπίτι μου για bakup internet σε αυτό https://www.tp-link.com/gr/home-netw...ter/tl-mr3420/ έχω 4G USB STICK με cosmote κάρτα και έχω ίντερνετ και χειρισμό κανονικά σε smart συσκεβές.

    - - - Updated - - -

    Φιλε το router αυτό δεν βλέπω να υποστηρίζει usb στικάκι https://www.tp-link.com/gr/home-netw...specifications σίγουρα συνδέεται στο ίντερνετ;Συνδέσου στο ρούτερ με το τηλεφωνό σου η pc και δες εαν μπαίνεις ιντερνετ.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σπίτι μου για bakup internet σε αυτό https://www.tp-link.com/gr/home-netw...ter/tl-mr3420/ έχω 4G USB STICK με cosmote κάρτα και έχω ίντερνετ και χειρισμό κανονικά σε smart συσκεβές.

    - - - Updated - - -

    Φιλε το router αυτό δεν βλέπω να υποστηρίζει usb στικάκι https://www.tp-link.com/gr/home-netw...specifications σίγουρα συνδέεται στο ίντερνετ;Συνδέσου στο ρούτερ με το τηλεφωνό σου η pc και δες εαν μπαίνεις ιντερνετ.
    Συνδέεται κανονικά στο internet με το στικάκι. Τοπικά μέσα στο δίκτυο του σπιτιού δεν έχω κανένα θέμα. To laptop π.χ. παίρνει κανονικά internet. Το πρόβλημα το έχω εκτός σπιτιού, απομακρυσμένα δεν έχω πρόσβαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος huey43 : 21-05-22 στις 14:02.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας