Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συναγωνιστές, η ερώτηση είναι χαζή αλλά σημαντική για μένα μιας και λήγει το συμβόλαιό μου και δεν ξέρω πως να κινηθώ.

    Είμαι σε 50άρα VDSL με τη Vodafone σε φυσιολογική (όχι χαμηλή) τιμή και η προσφορά που μου έκαναν για ανανέωση είναι ακόμα πιο ακριβή απο αυτό που πληρώνω. Στην πολυκατοικία έχει ήδη βάλει υποδομή για οπτική ίνα και κουτιά σε κάθε όροφο η Cosmote, οπότε μπαίνω στον πειρασμό να φύγω απο 50άρι VDSL και να πάω σε 100άρι FTTH στην Cosmote.

    Η βασική ερώτηση του ποστ είναι αν για να έχω FTTH χρειάζεται να γίνουν τρύπες για να περάσει οπτική ίνα μέσα στο σπίτι ή αν τερματίζει στο κουτί έξω απο το διαμέρισμα και συνδέεται με το υπάρχον δίκτυο χαλκού.

    Αν χρειάζεται για γίνουν τύπες κλπ λογικά θα χρειαστεί να έρθει άτομο για να δούμε πως θα φτάσει στο σημείο που με βολεύει το router κλπ με όλη την ταλαιπωρία. Σε αυτή την περίπτωση θα κοιτάξω για 100άρα σε VDSL γιατί δεν θέλω να μπλέξω με μαστορέματα, απλά δεν ξέρω τη διαδικασία και ήθελα να ξέρω.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι πρέπει να μπει στο σπίτι η ίνα.
    Κάνουν πάντως καλή δουλειά με καναλάκια κλπ, όποτε θα έλεγα να το ξανασκεφτείς

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    να το κάνεις χθες
    VARAJOHN

  4. #4
    Εγγραφή
    13-04-2022
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ναι,πρεπει να μπει στο σπιτι,αλλα δεν πρεπει να σε απασχολει,μπαινει πλαστικο καναλι στον τοιχο.
    Μην το σκεφτεσαι καν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikosxx : 21-05-22 στις 20:24.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    130/45
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναγωνιστές, η ερώτηση είναι χαζή αλλά σημαντική για μένα μιας και λήγει το συμβόλαιό μου και δεν ξέρω πως να κινηθώ.

    Είμαι σε 50άρα VDSL με τη Vodafone σε φυσιολογική (όχι χαμηλή) τιμή και η προσφορά που μου έκαναν για ανανέωση είναι ακόμα πιο ακριβή απο αυτό που πληρώνω. Στην πολυκατοικία έχει ήδη βάλει υποδομή για οπτική ίνα και κουτιά σε κάθε όροφο η Cosmote, οπότε μπαίνω στον πειρασμό να φύγω απο 50άρι VDSL και να πάω σε 100άρι FTTH στην Cosmote.

    Η βασική ερώτηση του ποστ είναι αν για να έχω FTTH χρειάζεται να γίνουν τρύπες για να περάσει οπτική ίνα μέσα στο σπίτι ή αν τερματίζει στο κουτί έξω απο το διαμέρισμα και συνδέεται με το υπάρχον δίκτυο χαλκού.

    Αν χρειάζεται για γίνουν τύπες κλπ λογικά θα χρειαστεί να έρθει άτομο για να δούμε πως θα φτάσει στο σημείο που με βολεύει το router κλπ με όλη την ταλαιπωρία. Σε αυτή την περίπτωση θα κοιτάξω για 100άρα σε VDSL γιατί δεν θέλω να μπλέξω με μαστορέματα, απλά δεν ξέρω τη διαδικασία και ήθελα να ξέρω.
    Εισαι ο δευτερος που ακουω να προβληματιζεται για μια ψιλη τρυπα στον τοιχο και το καναλακι. Δεν υπαρχει καμία αγωνία, δεν χρειάζεται τιποτα απο μέρους σου. Η επεμβαση ειναι πολυ μικρη, το καναλάκι σχεδόν αόρατο, και τα παιδια κάνουν καλή δουλεια.

    Η ποιοτικη αναβαθμιση της γραμμης, δεν συγκρινεται με καμια VDSL.

    Οπως εισαι φευγεις για οπτικη.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Οτικη ινα με 1000, εδώ άλλοι παρακαλανε, να έρθει στην περιοχή τους, και εσύ την έχεις έξω από την πόρτα σου και το σκέφτεσαι, καλύτερα που λέει ο λόγος , 50 mbps με ftth, πάρα 100 mbps με vdsl

  7. #7
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0666.jpg 
Εμφανίσεις:  114 
Μέγεθος:  230,0 KB 
ID: 238138

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0770.jpg 
Εμφανίσεις:  122 
Μέγεθος:  315,2 KB 
ID: 238139

    Δες σε μένα.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτικη ινα με 1000, εδώ άλλοι παρακαλανε, να έρθει στην περιοχή τους, και εσύ την έχεις έξω από την πόρτα σου και το σκέφτεσαι, καλύτερα που λέει ο λόγος , 50 mbps με ftth, πάρα 100 mbps με vdsl
    Καλά μη το λες χαλκός από τη καμπίνα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2022-05-24-08-23-47-765_com.android.chrome.jpg  


  9. #9
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, άρχισα ήδη να το ψάχνω

    Η πρόταση του ΟΤΕ ήταν και τραγική οικονομικά και ήθελαν πρώτα να μου βάλουν 24άρι adsl και μετά ένα μήνα αναμονή για fiber παρότι το κτίριο έχει ήδη κουτιά της cosmote στους ορόφους και την είσοδο... Θενκς μπατ νο θενκς.
    Η Vodafone δεν μπήκε καν στη διαδικασία να με καλέσει πίσω για την ανανέωση για να τους ρωτήσω παρά το αίτημά μου στη σελίδα τους

    Κανένα πρόβλημα. Ζήτησα στο τσατ του tobi να με καλέσουν για δικαιολογητικά διακοπής και θα φύγω σε HCN αν δεν κάνουν πραγματικά καλή αντιπρόταση. Το σταθερό έτσι κι αλλιώς μου είναι τελείως περιττό (δεν υπάρχει καν συσκευή στο σπίτι) οπότε ο μόνος λόγος να μείνω στη vodafone θα είναι ο συνδυασμός τιμής+ευκολίας να μη μπλέκω με αλλαγές
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Έχω κάνει και εγώ αίτηση για Wind Fiber 200 Mbps, με μετακόμιση από Cosmote VDSL όπου έχω πραγματική ταχύτητα 29 Mbps.

    Στην πολυκατοικία μας, τώρα θα περάσουν την υποδομή για οπτικές ίνες.

    Το καλώδιο που μπαίνει στο διαμέρισμα, από όσο γνωρίζω είναι ένα μικρό καλωδιάκι.

    Η κάθε οπτική ίνα στο καλωδιάκι, είναι πιο λεπτή από μία τρίχα.

    https://www.wind.gr/support/idiotes/...i-optikes-ines

    Στην περίπτωση του Wind Fiber, η εγκατάσταση όλης της υποδομής στην πολυκατοικία είναι δωρεάν, και η εγκατάσταση του καλωδίου μέσα στο διαμέρισμα, είναι πάλι δωρεάν.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η HCN δεν είχε κουτί στην πολυκατοικία και έπρεπε να συνεννοηθώ και να περιμένω να βάλουν. Ο ΟΤΕ πάλι, πιο ακριβός και μου έδινε ένα μήνα αναμονή με 24αρι adsl (.....) παρότι έχει ήδη κουτιά fiber η cosmote στην πολυκατοικία μου.

    Τελικά έκαναν καλή αντιπρόταση από τη Vodafone και αύξηση στα 100Mbps σε vdsl οπότε και έμεινα και με βλέπω να μένω σε vdsl για πολύ καιρό ακόμα. Το router κλειδώνει στα 110 πάντως και έχω δει καλές ταχύτητες. Ίσως επειδή είμαι λίγα μέτρα από το καφαο.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας