Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας.
    Επικοινωνησε σημερα μαζι μου η κοσμοτε για ανανεωση του συμβολαιου της σταθερης συνδεσης μου.
    Αυτη τη στιγμη εχω Double Play Fiberspeed 200 XL οποτε έχω
    -απεριοριστα στα σταθερα
    -420' στα κινητα
    -200αρι ιντερνετ.

    και πληρωνω 45 ευρω το μηνα.


    Να σημειωσω πως οσον αφορα το ιντερνετ παιρνω απο καφαο και απο εκει εως το σπιτι λογικα ερχεται με χαλκο.
    Λεω λογικα γιατι παρα τα εργα που εγιναν για οπτικες ινες τον Μαρτη του 2021 νομιζω δεν τοποθετουν οπτικη ινα μεχρι το σπιτι αν δεν κανεις αιτηση.
    Παρολα αυτα επειδη το σπιτι ειναι σχετικα καινουργιο -και το καφαο κοντα- το ρουτερ κλειδωνει στα 220/22 σταθερα (οποτε θεωρητικα δεν εχω και αναγκη για οπτικη εως το σπιτι).


    Στην προσφορα που κανουν, λοιπον, μου ειπαν για Fiber200 στα 51.90 ευρω και η μονη διαφορα που ειπαν για το προγραμμα ειναι οτι θα εχει απεριοριστα προς κινητα και εγγυημενη ταχυτητα (δεν καταλαβα πως το εννοουν το εγγυημενη ) .
    Οποτε παμε στο εξης πακετο:
    -απεριοριστα στα σταθερα
    -απεριοριστα στα κινητα
    -200αρι ιντερνετ.

    Με κοστος 51.90.

    Συναδελφος απο τη δουλεια μου ειπε να τους πω να με πανε στο αντιστοιχο πακετο με τα 100Mbps με 36.90 ευρω το μηνα,
    γιατι αργοτερα η Cosmote εχει πει οτι θα αναβαθμισει ολες τις συνδεσεις σε 200αρες χωρις επιπλεον κοστος.
    Ισχυει κατι τετοιο;

    Γενικα πιστευετε οτι αξιζει το ρισκο;

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cristin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Επικοινωνησε σημερα μαζι μου η κοσμοτε για ανανεωση του συμβολαιου της σταθερης συνδεσης μου.
    Αυτη τη στιγμη εχω Double Play Fiberspeed 200 XL οποτε έχω
    -απεριοριστα στα σταθερα
    -420' στα κινητα
    -200αρι ιντερνετ.

    και πληρωνω 45 ευρω το μηνα.


    Να σημειωσω πως οσον αφορα το ιντερνετ παιρνω απο καφαο και απο εκει εως το σπιτι λογικα ερχεται με χαλκο.
    Λεω λογικα γιατι παρα τα εργα που εγιναν για οπτικες ινες τον Μαρτη του 2021 νομιζω δεν τοποθετουν οπτικη ινα μεχρι το σπιτι αν δεν κανεις αιτηση.
    Παρολα αυτα επειδη το σπιτι ειναι σχετικα καινουργιο -και το καφαο κοντα- το ρουτερ κλειδωνει στα 220/22 σταθερα (οποτε θεωρητικα δεν εχω και αναγκη για οπτικη εως το σπιτι).


    Στην προσφορα που κανουν, λοιπον, μου ειπαν για Fiber200 στα 51.90 ευρω και η μονη διαφορα που ειπαν για το προγραμμα ειναι οτι θα εχει απεριοριστα προς κινητα και εγγυημενη ταχυτητα (δεν καταλαβα πως το εννοουν το εγγυημενη ) .
    Οποτε παμε στο εξης πακετο:
    -απεριοριστα στα σταθερα
    -απεριοριστα στα κινητα
    -200αρι ιντερνετ.

    Με κοστος 51.90.

    Συναδελφος απο τη δουλεια μου ειπε να τους πω να με πανε στο αντιστοιχο πακετο με τα 100Mbps με 36.90 ευρω το μηνα,
    γιατι αργοτερα η Cosmote εχει πει οτι θα αναβαθμισει ολες τις συνδεσεις σε 200αρες χωρις επιπλεον κοστος.
    Ισχυει κατι τετοιο;

    Γενικα πιστευετε οτι αξιζει το ρισκο;

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
    Η δωρεάν αναβάθμιση έχει ξεκινήσει ήδη και εννοείται δεν αφορά εσένα που έχει λήξει το συμβολαιο. Με αυτή τη λογική δεν θα έκανε κανένας αγορά 200αρας ταχύτητας και θα έκαναν συμβόλαιο 100 ώστε να αναβαθμιστουν δωρεάν στα 200! Έτσι δεν είναι?
    Το 52€ που αναφέρει είναι η τιμή που παίζει στο ίντερνετ άρα δεν σε έκανε κάποια προσφορά. Επίσης αυτό για εγγυημένη ταχύτητα είναι παραμύθι, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σε εσένα.
    Αν θέλεις καλύτερη προσφορά μόνο με αίτηση φορητότητας θα την πετύχεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Για να ειπε εγγυημένη εννοεί ΜΑΛΛΟΝ FTTH

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δωρεάν αναβάθμιση έχει ξεκινήσει ήδη και εννοείται δεν αφορά εσένα που έχει λήξει το συμβολαιο. Με αυτή τη λογική δεν θα έκανε κανένας αγορά 200αρας ταχύτητας και θα έκαναν συμβόλαιο 100 ώστε να αναβαθμιστουν δωρεάν στα 200! Έτσι δεν είναι?
    Το 52€ που αναφέρει είναι η τιμή που παίζει στο ίντερνετ άρα δεν σε έκανε κάποια προσφορά. Επίσης αυτό για εγγυημένη ταχύτητα είναι παραμύθι, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σε εσένα.
    Αν θέλεις καλύτερη προσφορά μόνο με αίτηση φορητότητας θα την πετύχεις.
    Aυτο πιστευα και εγω (οτι ειναι πολυ καλο για να ισχυει) απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ειπε εγγυημένη εννοεί ΜΑΛΛΟΝ FTTH
    Αποκλειεται... Αφου δεν εχει ινα το σπιτι. Δεν υπαρχει ινα ουτε καν μεχρι το κτιριο εξωτερικα απ οσο γνωριζω.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ειπε εγγυημένη εννοεί ΜΑΛΛΟΝ FTTH
    Το τι μπαρουφες λένε είναι γνωστό νομίζω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας