Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας!
    Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα υαλοκαθαριστήρα σε Toyoτa Corolla. Στο συνεργείο μου είπαν ότι δεν βγαίνουν και πρέπει να αγοράσω ολόκληρο τον σκελετό. Εγώ κατάφερα να τα βγάλω, αλλά όπως βλέπετε στην εικόνα, έχουν μια μεγάλη εγκοπή στο πάνω μέρος και άλλη μία μικρότερη εγκοπή στα πλάγια όπου ασφαλίζει η άκρη του σκελετού. Στην αντιπροσωπεία επίσης δεν τα δίνουν ξεχωριστά. Εκτός από ebay ή άλλα τέτοια, υπάρχει κάποιο κατάστημα που να διαθέτει παρόμοια στα νότια προάστια Αθήνας ή απλά το ξεχνάω;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  lastixo.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  60,3 KB 
ID: 238165

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν η toyota δεν δίνει μάκτρο χωριστά, το πιθανότερο είναι ότι όντως αλλάζει όλο μαζί.
    Έχει μια ΕΛΤΡΕΚΚΑ στο φανάρι του αγ. Δημητρίου στον παράδρομο της βουλιαγμένης, ρώτα τους.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ. Μάκτρο είναι η λεπίδα;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Μάκτρο είναι η λεπίδα;
    Ούπς, όχι, δεν το έγραψα σωστά.
    'Επρεπε να γράψω: "αν η toyota δεν δίνει λάστιχα χωριστά και δίνει μόνο μάκτρο, το πιθανότερο είναι ότι όντως αλλάζει όλο μαζί".

    Μάκτρο είναι όλο μαζί: στήριγμα + ελατήρια/ελάσματα + το ελαστικό χείλος (η λεπίδα).

    Σε κάποια αυτοκίνητα μπορεί να αλλάζει κατ επιλογήν και μόνο το ελαστικό μέρος (θα το βρεις στο εμπόριο ως "λάστιχο υαλοκαθαριστήρα"),
    στην οποία περίπτωση είναι ανταλλακτικό (είτε original, είτε bosch/valeo/whatever), και τυπικά πωλείται και σε κουλούρα με το μέτρο (για τα συνεργεία).
    Τώρα, αν αξίζει να μπει κανείς στον κόπο να αλλάξει μόνο τα λάστιχα είναι συζητήσιμο.
    Αν το υπόλοιπο είναι ok, και τα λάστιχα είναι φτηνά, ίσως.

    Στο honda μου (πχ) το μάκτρο της μαμάς του με το ελαστικό μέρος της μαμάς του έζησε 5-6 χρόνια.
    Το ελαστικό μέρος αλλαγή μόνο του (original honda, >10€/τεμάχιο) έζησε 2-3.
    Αλλαγή το ελαστικό μέρος μόνο με εμπορίου (με το μέτρο), 1-2 χρόνια, αλλά είναι απείρως φτηνότερο του original.
    Ένα μάκτρο κομπλέ του εμπορίου συνήθως 1, βαριά 2, (αλλά επίσης είναι *πολύ* φτηνότερο του original).

    Σε κάποια αυτοκίνητα αλλάζει όλο το μάκτρο,
    οπότε το ερώτημα είναι αν θα βάλεις original ή εμπορίου (και σε τι ποιότητα, και με τι κόστος).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Ρώτα σε κατάστημα αξεσουαρ αυτοκινήτων, εδω στο Βόλο σχεδον ολα αυτα τα καταστηματα αλλαζουν λαστιχα. Δύο λεπτα υπόθεση ειναι.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Έχω αλλάξει τους μπροστινούς με Bosch Aerotwin με 20 ευρώ γιατί οι original κάνανε 38 ευρώ. Απλά ήθελα να δω αν στους παλιούς original μπορούσα να αλλάξω τα λάστιχα για να τους βάζω το καλοκαίρι που ψήνονται.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Πήγαινε εδώ, βάζοντας μάρκα-μοντέλο-χρονολογία-κινητήρα και θα σου βγάλει όλα τα ανταλλακτικά. Στο πρώτο πίνακα επέλεξε "Μάκτρο καθαριστήρα και λάστιχα" και θα σου βγάλει τις μάρκες.

    Στο Νέο Κόσμο είναι, Ηλία Ηλίου 23, στη συμβολή με Λ. Βουλιαγμένης.

    https://www.maxxparts.gr/


  8. #8
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz 7590

  9. #9
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Τα ξέρω όλα αυτά τα site, δεν έχουν όμως σκέτα λάστιχα για τους original, έτσι βρήκα και τους Bosch Aerotwin.

    Παραδόξως, ενώ μπροστά είχα αριστερό και δεξί 60εκ. και 45εκ. αντίστοιχα, η Bosch πρότεινε 55εκ. και 47,5εκ. Έπρεπε να έχω διαλέξει μόνος μου τα ίδια μεγέθη, γιατί τώρα, καθώς "επιστρέφει" ο αριστερός, δεν "σκουπίζει" πλήρως ψηλά την επιφάνεια του δεξιού και μένει νερό που κατεβαίνει σαν χοντρή σταγόνα

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραδόξως, ενώ μπροστά είχα αριστερό και δεξί 60εκ. και 45εκ. αντίστοιχα, η Bosch πρότεινε 55εκ. και 47,5εκ. Έπρεπε να έχω διαλέξει μόνος μου τα ίδια μεγέθη, γιατί τώρα, καθώς "επιστρέφει" ο αριστερός, δεν "σκουπίζει" πλήρως ψηλά την επιφάνεια του δεξιού και μένει νερό που κατεβαίνει σαν χοντρή σταγόνα
    Επίσης OT:
    Το να ψάχνεις το χ ανταλακτικό για το ψ αυτοκίνητο και να σου βγάζουν λάθος part# τα βιβλία/προγράμματα
    των προμηθευτών ανταλλακτικών είναι πολύ συχνό.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ήθελα να δω αν στους παλιούς original μπορούσα να αλλάξω τα λάστιχα για να τους βάζω το καλοκαίρι που ψήνονται.
    Αν αυτός είναι ο στόχος σου, καλύτερα να αγοράσεις ολόκληρο το κομμάτι, αν και ακριβότερο. Θα τα αλλάζεις με ένα κλικ, ενώ η διαδικασία με τα λάστιχα θα είναι πιο χρονοβόρα.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αν υπάρχει βίντεο-tutorial για το συγκεκριμένο μοντέλο, δηλαδή πως να αλλάζεις μόνο το λάστιχο, δεν είναι δύσκολο να βρεις έτοιμα λαστιχάκια από πχ Bosch ή Valeo και να τα κόψεις στο σωστό μήκος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας