Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 134
  1. #61
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    @BlueChris Για να πας στo cloud δεν πας με τη λογική του on-premises. Εσύ πήρες ένα γουρούνι για να σου καλύψει τα peaks. Τα ΣΚ και το βράδυα τι κάνει το γουρούνι; Mining; Έχεις batch που τρέχεις;
    Αυτό που θέλω να πω ότι η άσκηση για το τι θέλεις στο cloud είναι καθαρά βάσει αναγκών και το scaling μπορεί να γίνεται και δυναμικά.
    Π.χ. μπορεί να έχεις ένα server/SQL με πολύ καλύτερο performance από αυτό που έχεις τώρα και τα βράδυα να παίζει με πλάνο των €50.
    Υπάρχουν εργαλεία που βάζεις και αναλύουν π.χ. σε 1 μήνα πως δουλεύουν τα workloads σου και σου λένε τι θα πάρεις στο cloud.
    Υποθέτω ότι δεν αξιοποιείς τον server στο 80% cpu/memory 24/7...

    Αλλά ναι εαν θέλεις να πας legacy εφαρμογές θα πρέπει να στήσεις εκεί και τις εφαρμογές και να παίζεις με αντίστοιχο RDP - ή μπορείς να παίξεις με RemoteApp.
    Που στα desktop σου θα έχεις ένα εικονίδιο που όταν το κάνουν double click σου ανοίγει στο cloud και σου φέρνει μόνο την εφαρμογή οπότε δεν έχεις όλο το desktop

  2. #62
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε μου σε παρακαλώ μια τιμή στο Azure για 16πύρινο Windows server 2019-21 με 128gb ram και nvme (εγώ έχω Optane στο μαγαζί) για τον SQL Server και όλο αυτό με redudancy με 2ο σέρβερ τουλάχιστον ή όποιο άλλο τρόπο θες που θα γίνεται on the fly το transition αν πέσει το κεντρικό.

    https://azure.microsoft.com/en-us/pr...ndows/#pricing

    Εμένα μου κόστισε περίπου 40000€ το Hardware (4 x epyc2 server)που τα έδωσα μια φορά και είμαι καλυμμένος για 3-4 χρόνια τουλάχιστον και δίνω περίπου 20000€ το χρόνο στη VMWare και Veeam.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  demo.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  58,5 KB 
ID: 238343
    Περίπου 14300 το χρόνο για 2 τέτοια μηχανήματα με 2TB NVME το καθένα για SQL Always On. Μπορείς να τα έχεις και σε άλλο Region, βέβαια σε Async mode γιατί δεν το υποστηρίζει ο SQL σε τέτοια απόσταση , ειδάλλως σε άλλο Zone με Sync replication.

    Περίπου 28000 το χρόνο για το υπερτέρας παρακάτω με Globally Redundant Storage Failover σε ΑΛΛΟ REGION , δηλαδή στο North Europe. Με Backup 5 ετίας......
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sql grs.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  67,4 KB 
ID: 238344


    Με την παραδοχή οτι έχεις αγοράσει License έτσι και αλλιώς , ειδάλλως ....
    Πάω στοίχημα οτι Average usage έχεις τα μισά βέβαια αλλά είπατε να το ρίξετε έξω και να πάρετε τα τριπλά σε σίδερα.....


    Σιγουρα εσύ ή ο Τάκης ο Hoster τα κάνετε καλύτερα, no offence , δεν πάει σε εσένα , πάει στο mindset

  3. #63
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Οι βάσεις δεδομένων είναι εύκολο φορτίο για να μεταφερθεί στο cloud. Με λίγη έρευνα μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

    Moving 100,000 customers from co-lo data centres to the cloud. With zero downtime.

    Από 100% on-prem μετάβαση 100% σε cloud! Είναι όμως εύκολη περίπτωση και κάτι που γίνεται κατά κόρον: Web based εφαρμογή με ένα DB backend.

    Δεν είναι όμως όλο το IT/όλα τα φορτία έτσι. Σε προηγούμενη σχετική συζήτηση είχα χαρακτηριστικά αναφέρει (έχω κάνει bold κάποια σημεία που θεωρώ σημαντικά):

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    No offense, αλλά όλοι εσείς που προσπαθείτε να μας πείσετε ότι το cloud είναι το silver bullet για όλα κάτι βλέπετε λάθος. Ναι, καλό είναι το cloud, αλλά ούτε για όλους είναι, ούτε εξ ορισμού πολύ φθηνότερο είναι. Πχ, στην εταιρεία που εργάζομαι (semiconductors) τρέχουμε HPC με LSF batch scheduler και Perforce ως VCS (Version Control System). Και ναι το AWS υποστηρίζει HPC με LSF batch scheduler, αλλά με τί κόστος (άσε που τελικά το στήσαμε μόνοι μας με autoscaling για κάποιο πολύ συγκεκριμένο workload που δεν έχει τρελές απαιτήσεις σε performance);; Να πούμε τί απαιτήσεις σε performance έχει το Perforce;; Άστο καλύτερα. 50000 USD το μήνα μας έβγαζε το calculator της AWS!!! Για όνομα του Γιαραμπή δηλαδή, με τα μισά λεφτά παίρνουμε super duper server και τον κρατάμε για μια τριετία, για να μην πω πενταετία το λιγότερο. Και βάλε μέσα και τα backup και τα ρεύματα (ή κόστη να πληρώνεις CoLo data centre) και τα κέρατα τα τράγια.

    Πάμε παρακάτω: Να πούμε επίσης για το τραγικό EFS (Elastic File Storage) της AWS για NFS που μας έσπαγε τα simulations γιατί δημιουργούσε κάποια 0 bytes αρχεία (συν το γεγονός ότι υποστηρίζει μόνο 16 groups, το default δηλαδή του NFS, λες και είμαστε στα 2000s);; (εδώ η μικρομαλακή ήταν έξυπνη κι έκλεισε συμφωνία με τη NetApp για το Azure Files, αντί να ξανα-εφευρίσκει τον τροχό, επίσης τα NetApp Cloud Volume Services υποστηρίζονται σε όλα τα Azure data centres παγκοσμίως, ενώ στο AWS για την ώρα μόνο σε μερικά). Έβαλα πάνω NetApp Cloud Volume ONTAP και ξεμπερδέψαμε με τη σαχλαμάρα το EFS.

    Ακόμα, ακόμα να πούμε για τις σχεδόν μηδενικές δυνατότητες για debugging όταν κάτι σπάει ή δεν τρέχει σωστά;; Χαρακτηριστικά, πέρσι βρήκα πρόβλημα στο routing από τα μικρότερα γραφεία που έχουμε παγκοσμίως προς το AWS. Απολύτως καμία δυνατότητα για debugging από τη μεριά του AWS Transit Gateway. Ένα ξερό web interface/dashboard κι άμα σ' αρέσει. Support, ποιό support οέο;; Ακόμα και account manager να έχεις στην AWS. Να πω εδώ ότι πρόσφατα έστησα ένα IPSec VPN tunnel από το σπίτι μου (που τρέχω pfSense) στο AWS και είχα θέματα με το routing. Έτρεξα tcpdump στο pfSense και μπίνγκο , βρήκα το λάθος. Μπορεί να μου πει κάποιος πώς το κάνουμε αυτό στο AWS;;; Για να μην πω ότι για 3-4 μέρες που έπαιξα πλήρωσα ~22USD χωρίς traffic! Μόνο και μόνο επειδή ενεργοποίησα το Transit Gateway!

    Και αυτό με φέρνει στο τελευταίο: Ο cloud engineer που έχουμε στη δουλειά δε μπόρεσε να με βοηθήσει. Το παλικάρι είναι αστέρι σε θέματα AWS cloud, όμως αυτό που διαπιστώνω είναι ότι του λείπουν γνώσεις σε θέματα backend. Δηλαδή εμείς καθόμασταν και βγάζαμε τα μάτια μας για να διαβάζουμε το CCNP και πως στήνετε ένα IPSec tunnel, πως παίζει το BGP routing, κτλ, κτλ και έχουμε μια γενιά ΙΤ που το μόνο που ξέρουν είναι το AWS dashboard. Με άλλα λόγια να μιλήσουμε για την εκπαίδευση, το χρόνο και το κόστος που απαιτείται γι' αυτή και που χρειαζόμαστε όλοι οι ΙΤ στην καινούργια πραγματικότητα του Cloud/Hybrid computing ή κάνει τζιζ;; Γιατί από τη μια μέρα στην άλλη όλοι ξαφνικά να το γυρίσουμε σε cloud, ε ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!

    Και πρόσεξε δεν έχω πιάσει θέματα όπως security/privacy που πολλούς οργανισμούς τους αποτρέπει να πάνε στο cloud, δεν έχω πιάσει θέματα γεωγραφικών περιορισμών ή ελλιπών υποδομών σε θέματα διασυνδέσεων στις διάφορες χώρες (ακόμα και μέσα στην Ευρώπη), κτλ, κτλ.
    Επιτέλους καταλάβετε ότι το cloud δεν είναι το silver bullet που λύνει όλα τα IT προβλήματα. ΔΕΝ μπορούν να πάνε όλες οι εφαρμογές στο cloud (ξαναλέω για τεχνικούς ή οικονομικούς λόγους ή για θέματα security/privacy ή συνδυασμό όλων αυτών). Βάλτε και μέσα την εκπαίδευση που πρέπει να περάσουμε οι ΙΤ (που επίσης έχω αναφέρει). Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα. Ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #64
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    @megahead13 Είσαι το 5%. Για λίγο ακόμα.

  5. #65
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @megahead13 Είσαι το 5%. Για λίγο ακόμα.
    Νομίζεις αγαπητέ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #66
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βάσεις δεδομένων είναι εύκολο φορτίο για να μεταφερθεί στο cloud. Με λίγη έρευνα μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

    Moving 100,000 customers from co-lo data centres to the cloud. With zero downtime.

    Από 100% on-prem μετάβαση 100% σε cloud! Είναι όμως εύκολη περίπτωση και κάτι που γίνεται κατά κόρον: Web based εφαρμογή με ένα DB backend.

    Δεν είναι όμως όλο το IT/όλα τα φορτία έτσι. Σε προηγούμενη σχετική συζήτηση είχα χαρακτηριστικά αναφέρει (έχω κάνει bold κάποια σημεία που θεωρώ σημαντικά):


    Επιτέλους καταλάβετε ότι το cloud δεν είναι το silver bullet που λύνει όλα τα IT προβλήματα. ΔΕΝ μπορούν να πάνε όλες οι εφαρμογές στο cloud (ξαναλέω για τεχνικούς ή οικονομικούς λόγους ή για θέματα security/privacy ή συνδυασμό όλων αυτών). Βάλτε και μέσα την εκπαίδευση που πρέπει να περάσουμε οι ΙΤ (που επίσης έχω αναφέρει). Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα. Ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!
    Στην aws που είμαι καιρό οκ βγάζεις άκρη πως να στήσεις κάτι αλλά 1000% δεν βγάζεις άκρη για το πόσα λεφτά θα δώσεις ακριβώς.
    Δοκίμασα με ότι εργαλείο υπάρχει να υπολογίσω αλλά πρέπει να είσαι απόφοιτος της NASA ή εγώ είμαι βλάκας δεν ξέρω. Ο SQL όντως πάει στο cloud πολύ εύκολα, αλλά με τα vm τι γίνεται? Για αυτό οποίος θυμάται όταν η MS έβγαλε τα RD vms έκανα χαρά αλλά πάλι ακριβά είναι.

    Ειλικρινά το πιο φτηνό που είμαι σίγουρος πως θα παίξει γιατί έχω servers εκεί, είναι το VMware cloud farm της ovh. Με 3 τέτοια σέρβερ σε δικό τους LAN και ένα έξτρα file server είμαι μια χαρά και σαν απόδοση και οικονομικά συν ότι υποστηρίζει και το veeam για backup.

    https://www.ovhcloud.com/en/enterpri...-cloud/prices/


    Από την άλλη θα φτάσει τα 50000 το χρόνο οπότε καλύπτει το κόστος του VMWare Horizon.

  7. #67
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Για τα "τεχνικά" χαρακτηριστικά που διαβάζω εδώ για cloud vms, γνωρίζετε να φανταστώ πως είναι shared και τα "οδηγάνε" τραγικοί generic schedulers (ειδικά σε windows), που με τα βίας φτάνουν το 50% του bare metal performance, έτσι; Για να μη μιλήσουμε για I/O access times στο storage, το οποίο είναι βασισμένο πάνω σε layers που ένας Θεός ξέρει τι και πως χρησιμοποιούνται, γιατί θα αρχίσουμε να κλαίμε. Αν πάρουμε υπόψη και τίποτα workloads που απαιτούν NUMA και ζεστή L1/L2 cache, τότε να το αφήσουμε καλύτερα, να πάρουμε κανά μαγιό και να πάμε για κανα μπάνιο...

    Επίσης κάτι πολύ σοβαρό και σχετικό θέμα: γιατί ρε παιδιά τέτοιο κόλλημα με τα windows? Το κόστος είναι δυσθεώρητα μεγαλύτερο από το να τα στήσεις όλα σε linux. Ειδικά τώρα που έβγαλε η ms και τον SQL Server for Linux, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, κατά την γνώμη μου.

  8. #68
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα "τεχνικά" χαρακτηριστικά που διαβάζω εδώ για cloud vms, γνωρίζετε να φανταστώ πως είναι shared και τα "οδηγάνε" τραγικοί generic schedulers (ειδικά σε windows), που με τα βίας φτάνουν το 50% του bare metal performance, έτσι; Για να μη μιλήσουμε για I/O access times στο storage, το οποίο είναι βασισμένο πάνω σε layers που ένας Θεός ξέρει τι και πως χρησιμοποιούνται, γιατί θα αρχίσουμε να κλαίμε. Αν πάρουμε υπόψη και τίποτα workloads που απαιτούν NUMA και ζεστή L1/L2 cache, τότε να το αφήσουμε καλύτερα, να πάρουμε κανά μαγιό και να πάμε για κανα μπάνιο...

    Επίσης κάτι πολύ σοβαρό και σχετικό θέμα: γιατί ρε παιδιά τέτοιο κόλλημα με τα windows? Το κόστος είναι δυσθεώρητα μεγαλύτερο από το να τα στήσεις όλα σε linux. Ειδικά τώρα που έβγαλε η ms και τον SQL Server for Linux, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, κατά την γνώμη μου.
    Αν μιλάς για αυτό που είπα για την ovh, bare metal είναι απλά σου έχουν ένα κλειστό lan και τίποτα άλλο.
    Για τον sql τον έχω μοσχοπληρωσει για windows αλλά θα τον δοκιμάσω τον linux.

  9. #69
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Εγώ θα επαναλάβω το ερώτημα που έκανα νωρίτερα στο #60 αλλά δεν απαντήθηκε:
    μήπως η οικονομία του cloud είναι οι λύσεις serverless, όπως η sql βάση Amazon RDS και το AWS S3 που δεν χρειάζονται VMs;
    μήπως τα VMs αργοπεθαίνουν και πηγαίνουμε σε serverless και το κατάλαβε νωρίς η VMware;

  10. #70
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα "τεχνικά" χαρακτηριστικά που διαβάζω εδώ για cloud vms, γνωρίζετε να φανταστώ πως είναι shared και τα "οδηγάνε" τραγικοί generic schedulers (ειδικά σε windows), που με τα βίας φτάνουν το 50% του bare metal performance, έτσι; Για να μη μιλήσουμε για I/O access times στο storage, το οποίο είναι βασισμένο πάνω σε layers που ένας Θεός ξέρει τι και πως χρησιμοποιούνται, γιατί θα αρχίσουμε να κλαίμε. Αν πάρουμε υπόψη και τίποτα workloads που απαιτούν NUMA και ζεστή L1/L2 cache, τότε να το αφήσουμε καλύτερα, να πάρουμε κανά μαγιό και να πάμε για κανα μπάνιο...

    Επίσης κάτι πολύ σοβαρό και σχετικό θέμα: γιατί ρε παιδιά τέτοιο κόλλημα με τα windows? Το κόστος είναι δυσθεώρητα μεγαλύτερο από το να τα στήσεις όλα σε linux. Ειδικά τώρα που έβγαλε η ms και τον SQL Server for Linux, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, κατά την γνώμη μου.
    Δεν υπάρχει κανένα κρυφό σημείο, όλα αναφέρονται στα χαρακτηριστικά. Ότι πληρώσεις παίρνεις, αν λέει 10000 IO , τότε 10000 IO θα πάρεις. Αν λέει 8 CPU , 8 CPU θα πάρεις. Για την ακρίβεια συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Α) αν δεν πας σε 1:1 mapping τότε στη χειρότερη σε κάποιες νέες σειρές VM παίρνεις 2:1. Επίσης είναι όλα transparent https://docs.microsoft.com/en-us/azu...nchmark-scores
    Β)Οι νέες σειρές CPU έχουν καλύτερη απόδοση , άρα στο migration αφαιρείς τη διαφορά αυτή και προφανώς το δικό σου Overprovisioning.

    Αν έχεις ένα 16Core VM σήμερα σε VMWare κατά 99% θα δουλεύει και σε μικρότερο CPU size γιατί Α)έχουν καλύτερο Ratio Β)συνήθως έχουν καινούργιους CPU.
    Σήμερα που μιλάμε υπάρχει αρκετό Critical infra στην Ελλάδα που παίζει σε Public Cloud.

  11. #71
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επαναλάβω το ερώτημα που έκανα νωρίτερα στο #60 αλλά δεν απαντήθηκε:
    μήπως η οικονομία του cloud είναι οι λύσεις serverless, όπως η sql βάση Amazon RDS και το AWS S3 που δεν χρειάζονται VMs;
    μήπως τα VMs αργοπεθαίνουν και πηγαίνουμε σε serverless και το κατάλαβε νωρίς η VMware;
    Aν κάποιος ΙΤ νοιώθει large να έχει φυσικούς υπολογιστές με όλα τα προγράμματα των χρηστών του εγκατεστημένα και τις ρυθμίσεις τους και ότι custoμιά έχει ο καθένας με τις βάσεις στο cloud και τα apps επίσης.. να τα έχει έτσι εγώ είμαι μαζί του.
    Το Full VM σου λύνει τα χέρια κυρίως στο θέμα του Backup. Ήμουν και εγώ πολλά χρόνια έτσι και είχα δοκιμάσει όλους τους τρόπους των αυτόματων καθημερινών backup και είχα/έχω 30 licence για Acronis ... αλλά είναι ταλαιπωρία αν χτυπήσει το σύστημα ή κάτι άλλο και μια μέρα την τρως για πλάκα.

    Αυτή τη στιγμή ζουν όλοι στο κόσμο της Παπαρούνας εδώ μέσα... δε πα να σβήσουν οτιδήποτε... δεν πα να το καταστρέψουν τελείως το VM τους.. σε 10 λεπτά τους έχω κάνει restore. Να καεί ο φυσικός? πάλι στεναχώρια μου.... παίρνω 10αδες συνέχεια μεταχειρισμένα dell ή hp από alfanet και τα έχω έτοιμα.

    Ειλικρινά η μόνο φάση για μένα καλύτερη όπως είμαι είναι το Horizon..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #72
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επαναλάβω το ερώτημα που έκανα νωρίτερα στο #60 αλλά δεν απαντήθηκε:
    μήπως η οικονομία του cloud είναι οι λύσεις serverless, όπως η sql βάση Amazon RDS και το AWS S3 που δεν χρειάζονται VMs;
    Προφανώς και είναι αυτό που αναφέρθηκε πιο πριν. Υπάρχει έλλειψη γνώσης και για αυτό και κάποιος ανέφερε να εκπαιδευτούν οι ΙΤ.
    Δεν θα τους εκπαιδεύσει κανένας. Μόνος του κάποιος πρέπει να δει εαν αυτό είναι το μέλλον ή όχι και να επενδύσει στην εκπαίδευση του.

    Εννοείται ότι όταν κάνεις σύγκριση ενός on-premise workload με ένα cloud και προσπαθείς να βάλεις στο cloud με 1:1 σε VM θα σου βγαίνει πιο ακριβό πάντα το cloud.
    Πρέπει να δεις το architecture και τα workloads και φυσικά να αποφύγεις όπου μπορείς τα VMs και να πας σε PaaS και serverless.
    Όλα αυτά βέβαια με IaC και DevOps.
    Άλλη λογική και δεν συγκρίνεται με την on-premises.

  13. #73
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.144
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς επαληθεύονται τα αναμενόμενα σχετικά με τη στρατηγική της Broadcom. Τσεκούρι σε marketing/πωλήσεις/R&D, focus στους πολύ μεγάλους πελάτες, μεγιστοποίηση του κέρδους χωρίς ιδιαίτερη ανάπτυξη.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  14. #74
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς επαληθεύονται τα αναμενόμενα σχετικά με τη στρατηγική της Broadcom. Τσεκούρι σε marketing/πωλήσεις/R&D, focus στους πολύ μεγάλους πελάτες, μεγιστοποίηση του κέρδους χωρίς ιδιαίτερη ανάπτυξη.
    Μάλιστα, κακά μαντάτα όπως προβλεπόταν. Ήρθε η ώρα να παίξω με το Truenas Scale σιγά σιγά να ρίξω και τα κόστη και άλλο
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #75
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένα κρυφό σημείο, όλα αναφέρονται στα χαρακτηριστικά. Ότι πληρώσεις παίρνεις, αν λέει 10000 IO , τότε 10000 IO θα πάρεις. Αν λέει 8 CPU , 8 CPU θα πάρεις. Για την ακρίβεια συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Α) αν δεν πας σε 1:1 mapping τότε στη χειρότερη σε κάποιες νέες σειρές VM παίρνεις 2:1. Επίσης είναι όλα transparent https://docs.microsoft.com/en-us/azu...nchmark-scores
    Β)Οι νέες σειρές CPU έχουν καλύτερη απόδοση , άρα στο migration αφαιρείς τη διαφορά αυτή και προφανώς το δικό σου Overprovisioning.

    Αν έχεις ένα 16Core VM σήμερα σε VMWare κατά 99% θα δουλεύει και σε μικρότερο CPU size γιατί Α)έχουν καλύτερο Ratio Β)συνήθως έχουν καινούργιους CPU.
    Σήμερα που μιλάμε υπάρχει αρκετό Critical infra στην Ελλάδα που παίζει σε Public Cloud.
    Επειδή έχουμε ένα Azure Windows server VM με όλα τα καλούδια που περιγράφεις και έχω στήσει πάνω του αρκετά πραματάκια, δεν έχω δει ικανοποιητική απόδοση και ειδικά να είναι συνεπής δίχως αδικαιολόγητα σκαμπανεβάσματα. Αντιθέτως, έχω παρατηρήσει πέσιμο της απόδοσης χωρίς λόγο (προφανώς λόγω memory ballooning ή και swapping που συμβαίνει στο επίπεδο του hypervisor και δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις μέσα από το VM) και άλλα πολλά θεματάκια.

    Όσο για το mapping 1:1 των vCPU, σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Το μόνο που θα πω είναι ότι δεν προσφέρουν την ίδια απόδοση με bare metal dedicated μηχανήματα, παρά την προσπάθειά τους να το πετύχουν.

    Επίσης το ότι το "critical" infrastructure, ειδικά του ελληνικου δημοσίου είναι σε public cloud δεν το θεωρώ καλό επιχείρημα, αντιθέτως θα το θεωρούσα παράδειγμα προς αποφυγήν.

    Δύο καλά που έχουν τα hyperscalers και VMs είναι ότι μπορείς ανα πάσα στιγμή να αυξομειώσεις ορισμένα resources τους κατά βούληση και να πληρώσεις ανάλογα και δεύτερον ότι αυτομάτως "κληρονομείς" ορισμένα compliances και certifications όσον αφορά το security και integrity των συστημάτων και των δεδομένων. Το τελευταίο βοηθάει πολύ σε εταιρείες να καλύψουν ένα μεγάλο μέρος των απαιτήσεων για compliances/certifications ώστε να λάβουν μέρος σε κρατικούς/διεθνής διαγωνισμούς έργων.

    Αυτά, κατά τα άλλα, προτιμώ bare metal, έστω και co-located γιατί προσφέρει πολύ περισσότερα σε ότι αφορά την ασφάλεια, την ιδιωτικότητα και την απόδοση των συστημάτων.

    Βέβαια όλα αυτά αντισταθμίζονται και με το παραπάνω με την απαράμιλλη ευκολία στο στήσιμο ενός VM infra.


    ΥΓ. ξέχασα να αναφερθώ και στο σημαντικότερο, κατά τη γνώμη μου, ρίσκο με τα public cloud: το ότι επειδή είναι μαζεμένα πολλά συστήματα πολλών εταιρειών και οργανισμών, γίνονται σημαντικότατος στόχος από hackers, γιατί η αξία για να τα κάνει κανείς hacking είναι τεράστια. Με ένα σμπάρο, 1000άδες τρυγόνια!

Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας