Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-134 από 134
  1. #121
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Φίλτατε Nek δε ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα και δεν καταλαβαίνεις πως όταν πάρεις 1000 I/O αυτά είναι και τα εγγυημένα σου. Αν θες το εξηγείς, αντί να γράφεις συνέχεια πως σου δίνουν 100 Ι/Ο .
    Επειδή δε θέλεις να το πιστέψεις:

    https://docs.microsoft.com/en-us/azu...emium-ssd-size

    "Capacity, IOPS, and throughput are guaranteed when a premium storage disk is provisioned. For example, if you create a P50 disk, Azure provisions 4,095-GB storage capacity, 7,500 IOPS, and 250-MB/s throughput for that disk. Your application can use all or part of the capacity and performance. Premium SSDs are designed to provide the single-digit millisecond latencies, target IOPS, and throughput described in the preceding table 99.9% of the time"

    (Αν μαντέψεις και γιατί όχι 100% πέρα από τα νομικά κομμάτια θα σου πω μπράβο)

    Τεκμηριωμένα όμως και χωρίς mod απειλές.
    Θα είχε ενδιαφέρον να μας εξηγήσεις και το δικό σου μηχανισμό QoS που χρησιμοποιείς.
    Τέλος αν το Compliance/Security είναι must για σένα τότε φαντάζομαι πως ο τοίχος δίπλα στο rack έχει 2-3 τουλάχιστον. ΠΧ FIPS ή NIST. https://docs.microsoft.com/en-us/azure/compliance/
    Over and out.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giotis1982 : 14-06-22 στις 07:35.

  2. #122
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τί ζόρι τραβάτε ορισμένοι και ντε και καλά πρέπει να μας πείσετε για το cloud και μάλιστα με ύφος 1000 καρδιναλίων (Γιώτη σε σένα πάει αυτό και στο έχω ξαναπεί )! Ένα εργαλείο είναι με τα συν και τα πλην του.

    Όπως έγραψα και σε άλλο μήνυμά μου (εδώ), πρόσφατα επέστρεψα Ελλάδα μετά από ~14,5 χρόνια. Μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες έχω δει κάτι ωραία κουλά στο IT (access switch να κρέμεται σε άλλο access switch που κρέμεται σε άλλο access switch, network bonds ούτε για πλάκα, hardware της πλάκας, καλωδιώσεις ΓΤΠΚ, κτλ, κτλ), Και δεν έχω καμία ψευδεύση πως αυτά δε γίνονται και στο εξωτερικό. Απλώς προσωπικά ήμουν τυχερός και βρέθηκα σε μεγάλες εταιρείες που είχαν μεγάλους προϋπολογισμούς για το IT και γίνονταν σοβαρά πρότζεκτς (ως επί το πλείστον, τελειότητα ως γνωστόν δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στα καλύτερα μαγαζιά). Γιώτη εσύ ειδικά θα έπρεπε να το ξέρεις πολύ καλά Κατά τ' άλλα μιλάμε για το σούπα ντούπα cloud, enterprise storage, κτλ, κτλ. OK μάγκες, υπάρχει και η πραγματική ζωή εκεί έξω. Δεν έχουν όλοι ούτε το μαρούλι, ούτε τη γνώση/διάθεση και ούτε τους ενδιαφέρουν όλα αυτά από τη στιγμή που το μαγαζί δουλεύει. Αυτά που λέμε εδώ για cloud και κολοκύθια τούμπανα είναι για πολύ μεγάλη μερίδα απλώς επιστημονική φαντασία.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #123
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τί ζόρι τραβάτε ορισμένοι και ντε και καλά πρέπει να μας πείσετε για το cloud και μάλιστα με ύφος 1000 καρδιναλίων (Γιώτη σε σένα πάει αυτό και στο έχω ξαναπεί )! Ένα εργαλείο είναι με τα συν και τα πλην του.

    Όπως έγραψα και σε άλλο μήνυμά μου (εδώ), πρόσφατα επέστρεψα Ελλάδα μετά από ~14,5 χρόνια. Μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες έχω δει κάτι ωραία κουλά στο IT (access switch να κρέμεται σε άλλο access switch που κρέμεται σε άλλο access switch, network bonds ούτε για πλάκα, hardware της πλάκας, καλωδιώσεις ΓΤΠΚ, κτλ, κτλ), Και δεν έχω καμία ψευδεύση πως αυτά δε γίνονται και στο εξωτερικό. Απλώς προσωπικά ήμουν τυχερός και βρέθηκα σε μεγάλες εταιρείες που είχαν μεγάλους προϋπολογισμούς για το IT και γίνονταν σοβαρά πρότζεκτς (ως επί το πλείστον, τελειότητα ως γνωστόν δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στα καλύτερα μαγαζιά). Γιώτη εσύ ειδικά θα έπρεπε να το ξέρεις πολύ καλά Κατά τ' άλλα μιλάμε για το σούπα ντούπα cloud, enterprise storage, κτλ, κτλ. OK μάγκες, υπάρχει και η πραγματική ζωή εκεί έξω. Δεν έχουν όλοι ούτε το μαρούλι, ούτε τη γνώση/διάθεση και ούτε τους ενδιαφέρουν όλα αυτά από τη στιγμή που το μαγαζί δουλεύει. Αυτά που λέμε εδώ για cloud και κολοκύθια τούμπανα είναι για πολύ μεγάλη μερίδα απλώς επιστημονική φαντασία.
    Για πια γνώση μιλάς? Σοβαρά δηλαδή πιστεύεις πως είναι πιο δύσκολο να έχεις τα πάντα στην Amazon από το να συντηρείς ένα σοβαρό server room? Δεν λέω ότι είναι Mickey maous αλλά δεν είδα καμία δυσκολία 2 μήνες που έκανα πειράματα. Μόνο να κρατάς ένα server room fully updated σε όλο το hardware που έχεις, φτάνει για να έχεις συνέχεια δουλειά που σε αυτό το κομμάτι στο cloud δεν έχεις καμία επαφή με το background hardware.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #124
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πια γνώση μιλάς? Σοβαρά δηλαδή πιστεύεις πως είναι πιο δύσκολο να έχεις τα πάντα στην Amazon από το να συντηρείς ένα σοβαρό server room? Δεν λέω ότι είναι Mickey maous αλλά δεν είδα καμία δυσκολία 2 μήνες που έκανα πειράματα. Μόνο να κρατάς ένα server room fully updated σε όλο το hardware που έχεις, φτάνει για να έχεις συνέχεια δουλειά που σε αυτό το κομμάτι στο cloud δεν έχεις καμία επαφή με το background hardware.
    Ρε Chris άλλο γράφω, άλλο απαντάς. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #125
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τί ζόρι τραβάτε ορισμένοι και ντε και καλά πρέπει να μας πείσετε για το cloud και μάλιστα με ύφος 1000 καρδιναλίων (Γιώτη σε σένα πάει αυτό και στο έχω ξαναπεί )! Ένα εργαλείο είναι με τα συν και τα πλην του.

    Όπως έγραψα και σε άλλο μήνυμά μου (εδώ), πρόσφατα επέστρεψα Ελλάδα μετά από ~14,5 χρόνια. Μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες έχω δει κάτι ωραία κουλά στο IT (access switch να κρέμεται σε άλλο access switch που κρέμεται σε άλλο access switch, network bonds ούτε για πλάκα, hardware της πλάκας, καλωδιώσεις ΓΤΠΚ, κτλ, κτλ), Και δεν έχω καμία ψευδεύση πως αυτά δε γίνονται και στο εξωτερικό. Απλώς προσωπικά ήμουν τυχερός και βρέθηκα σε μεγάλες εταιρείες που είχαν μεγάλους προϋπολογισμούς για το IT και γίνονταν σοβαρά πρότζεκτς (ως επί το πλείστον, τελειότητα ως γνωστόν δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στα καλύτερα μαγαζιά). Γιώτη εσύ ειδικά θα έπρεπε να το ξέρεις πολύ καλά Κατά τ' άλλα μιλάμε για το σούπα ντούπα cloud, enterprise storage, κτλ, κτλ. OK μάγκες, υπάρχει και η πραγματική ζωή εκεί έξω. Δεν έχουν όλοι ούτε το μαρούλι, ούτε τη γνώση/διάθεση και ούτε τους ενδιαφέρουν όλα αυτά από τη στιγμή που το μαγαζί δουλεύει. Αυτά που λέμε εδώ για cloud και κολοκύθια τούμπανα είναι για πολύ μεγάλη μερίδα απλώς επιστημονική φαντασία.
    Έχεις δίκιο, ο τρόπος μου δεν ήταν σωστός, έτσι και αλλιώς όσα λέμε στραβά στο on premises είναι στραβά και στο Cloud.
    Τσατιζομαι όταν δεν υπάρχει τεκμηρίωση όμως οφείλω να ζητήσω συγγνώμη.

  6. #126
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Chris άλλο γράφω, άλλο απαντάς. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ
    Ααααα ναι οκ... μπορείς να με φωνάζεις Γιάννη τι κάνεις Γιάννη? κουκιά σπέρνω Κώστα

    Ήμουν στη σχολική γιορτή του μικρού με νταούλια να μου σπάνε τα νεύρα και έγραφα στο κινητό ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #127
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααααα ναι οκ... μπορείς να με φωνάζεις Γιάννη τι κάνεις Γιάννη? κουκιά σπέρνω Κώστα

    Ήμουν στη σχολική γιορτή του μικρού με νταούλια να μου σπάνε τα νεύρα και έγραφα στο κινητό ...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #128
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Το όλο θέμα έφυγε off topic από αναφορά που έκανα εάν υπάρχει ακόμη η VMware.
    Μια εταιρία με ζημιές που εξαγοράστηκε.
    Τώρα εάν κάποιοι πιστεύετε ότι έχει μέλλον και ότι θα επιβιώσει λόγω της αύξησης που μπορεί να έχει στο on premises ή hybrid ή cloud deployments θα με βρείτε αντίθετο σε αυτή την άποψη.
    Ζημιές έχει το 2021 που δεν έχει κυριαρχήσει το cloud, όποτε τα πράγματα μόνο χειρότερα τα βλέπω για αυτήν.

    Αυτή είναι η άποψη μου. Πετάξτε την εάν θέλετε αλλά έχω θα ασχοληθώ τώρα να σβήνω ταινίες από τον Plex server μου που υπάρχουν στο Disney+…

  9. #129
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά έχω θα ασχοληθώ τώρα να σβήνω ταινίες από τον Plex server μου που υπάρχουν στο Disney+…
    Ditto!
    Mono No Aware

  10. #130
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Ευτυχώς υπάρχει και το proxmox ...

  11. #131
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arpa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς υπάρχει και το proxmox ...
    Πάρα πολύ καλό το Proxmox και σε επαγγελματικά περιβάλλοντα, αλλά δυστυχώς VMware δεν είναι τόσο όσον αφορά τα features, όσο και την υποστήριξη από τους διάφορους κατασκευαστές. Ειδικά για το δεύτερο τους λες υποστηρίξτε το Proxmox, σου λένε όχι από τη στιγμή που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τους πελάτες μας:

    - Μα αφού υποστηρίζετε KVM και το Proxmox KVM χρησιμοποιεί.
    - Καταλαβαίνουμε, αλλά και πάλι η απάντηση είναι δεν πρόκειται να το υποστηρίξουμε, αν δεν μας το ζητήσουν αρκετοί από τους πελάτες μας.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #132
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλτατε Nek δε ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα και δεν καταλαβαίνεις πως όταν πάρεις 1000 I/O αυτά είναι και τα εγγυημένα σου. Αν θες το εξηγείς, αντί να γράφεις συνέχεια πως σου δίνουν 100 Ι/Ο .
    Επειδή δε θέλεις να το πιστέψεις:

    https://docs.microsoft.com/en-us/azu...emium-ssd-size

    "Capacity, IOPS, and throughput are guaranteed when a premium storage disk is provisioned. For example, if you create a P50 disk, Azure provisions 4,095-GB storage capacity, 7,500 IOPS, and 250-MB/s throughput for that disk. Your application can use all or part of the capacity and performance. Premium SSDs are designed to provide the single-digit millisecond latencies, target IOPS, and throughput described in the preceding table 99.9% of the time"

    (Αν μαντέψεις και γιατί όχι 100% πέρα από τα νομικά κομμάτια θα σου πω μπράβο)
    Είναι πολύ απλό, η αναγραφή "MAX" σημαίνει "ΕΩΣ", που σημαίνει ότι είναι BEST EFFORT και όχι dedicated ή εγγυημένα. Αν τα εγγυημένα (guaranteed) είναι 1024 IOPS και τα MAX IOPS είναι 60000 (60 χιλιάδες), τότε είναι σαφές πως η πραγματική απόδοση θα κυμαίνεται ανάμεσα σε 1024 και 60000.

    Παντού και πάντα η αναγραφή "max" σημαίνει το maximum που ελπίζεις ποτέ να δεις και το "min guaranteed" το ελάχιστο που το απεύχεσαι. Όσο η απόδοση είναι εντός των δύο αυτών ορίων, τότε η επίδοση της υπηρεσίας που σου προσφέρετε θεωρείται πως είναι εντός προδιαγραφών.

    Φυσικά, αυτό από μόνο του δεν λέει ποια θα είναι ακριβώς η πραγματική επίδοση που θα έχει η υπηρεσία ως επί το πλείστον, αυτό μόνο μέσα από διεξοδικά και εξαντλητικά τεστ ακριβείας μπορούμε να το απαντήσουμε.

    Αν στην πράξη λοιπόν, η απόδοση είναι 99% του max ορίου για το 99% του χρόνου, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε πως ο η επίδοση σχεδόν ταυτίζεται με τα MAX όριά της και το θέμα είναι λήξαν.

    Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα πρωτίστως είναι αν:

    1. η επίδοση κυμαίνεται πολύ κοντά στο max για σχεδόν όλο το χρόνο
    2. η διακύμανση της επίδοσης είναι ελάχιστη που να είναι αμελητέα. Δηλαδή, 1-3% πάνω ή κάτω. Μεγαλύτερες διακυμάνσεις θα είναι αποδεκτές εάν συμβαίνουν μόνο για ελάχιστη ώρα και εξαιρετικά σπάνια.

    Επειδή τα παραπάνω δεν τα ξεκαθαρίζουν και δεν τα αναφέρουν πουθενά, παρά μόνο αναφέρουν τις μέγιστες τιμές (max), αυτομάτως η κριτική μου σκέψη πάει στο κακό, ότι δηλαδή η διακύμανση της επίδοσης δεν είναι αμελητέα, αλλά είναι μεγάλη και γιαυτό και δεν θέλουν να δώσουν τέτοια στατιστικά ή σχετικές εγγυήσεις.

    Αυτό συμβαίνει παντού σε όλες τις υπηρεσίες που ενοικιάζω και χρησιμοποιώ δεκαετίες τώρα, από μία απλή adsl σύνδεση στο σπίτι μου (το περίφημο "max 24mbits" είναι τρανταχτό παράδειγμα) μέχρι peer to peer physical co-located connections με 1st tier Internet exchanges και γνωρίζω πολύ καλά πως εάν δεν αναγράφει "guaranteed" ή "dedicated", τότε είναι πάντοτε best-effort. Και το best-effort πάντα έχει σκαμπανεβάσματα (διακυμάνσεις), οπότε δεν μπορέις να στηριχθείς σε μία τέτοια υπηρεσία όταν χρειάζεσαι ένα σταθερών επιδόσεων σύστημα.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.

    Τώρα, όσο για το αν στην πράξη η επίδοση είναι στο 95-99% για το 99% του χρόνου, τότε θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και θα το υιοθετούσα αμέσως. Υπάρχουν άραγε σχετικά τεστ που να αποδεικνύουν ότι είναι έτσι; Ρωτάω ειλικρινά, γιατί με ενδιαφέρει και θέλω να ξέρω.

    Τεκμηριωμένα όμως και χωρίς mod απειλές.
    Θα είχε ενδιαφέρον να μας εξηγήσεις και το δικό σου μηχανισμό QoS που χρησιμοποιείς.
    Τέλος αν το Compliance/Security είναι must για σένα τότε φαντάζομαι πως ο τοίχος δίπλα στο rack έχει 2-3 τουλάχιστον. ΠΧ FIPS ή NIST. https://docs.microsoft.com/en-us/azure/compliance/
    Over and out.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις κολλήσει με το "QoS". Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εφαρμόσεις "QoS" και σε πολλά επίπεδα. Από το να ρυθμίσεις το ίδιο το storage pool να "φρανάρει" το traffic προς κάποιο συγκεκριμένο IP, μέχρι και περίπλοκα πρωτόκολλα (σε επίπεδο IP και Ethernet) που τα εφαρμόζουν οι εκάστοτε routers. Θέλεις να σου δώσω ένα συγκεκριμένο τρόπο για να κάνεις QoS εντός του LAN σου ή απλά ρωτάς γιατί πιστεύεις ότι αυτό είναι "αδύνατον" και θέλεις να μου το αποδείξεις με αυτήν την ερώτησή σου;

    Πολλοί, πολλοί τρόποι υπάρχουν. Δεν ξέρω πιο να πρωτο αναφέρω! Ας σου αναφέρω λοιπόν το πιο απλό και πιο γενικό που δεν χρειάζεται καμία υποστήριξη από τα επιμέρους software/hardware:

    "Traffic shaping is used to optimize or guarantee performance, improve latency, or increase usable bandwidth for some kinds of packets by delaying other kinds."

    "Traffic shaping is sometimes applied by traffic sources to ensure the traffic they send complies with a contract which may be enforced in the network by traffic policing. "
    "Data centers use traffic shaping to maintain service level agreements for the variety of applications and the many tenants hosted as they all share the same physical network.[9] "
    https://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_shaping

    Ευχαριστημένος;

  13. #133
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ απλό, η αναγραφή "MAX" σημαίνει "ΕΩΣ", που σημαίνει ότι είναι BEST EFFORT και όχι dedicated ή εγγυημένα. Αν τα εγγυημένα (guaranteed) είναι 1024 IOPS και τα MAX IOPS είναι 60000 (60 χιλιάδες), τότε είναι σαφές πως η πραγματική απόδοση θα κυμαίνεται ανάμεσα σε 1024 και 60000.

    Παντού και πάντα η αναγραφή "max" σημαίνει το maximum που ελπίζεις ποτέ να δεις και το "min guaranteed" το ελάχιστο που το απεύχεσαι. Όσο η απόδοση είναι εντός των δύο αυτών ορίων, τότε η επίδοση της υπηρεσίας που σου προσφέρετε θεωρείται πως είναι εντός προδιαγραφών.

    Φυσικά, αυτό από μόνο του δεν λέει ποια θα είναι ακριβώς η πραγματική επίδοση που θα έχει η υπηρεσία ως επί το πλείστον, αυτό μόνο μέσα από διεξοδικά και εξαντλητικά τεστ ακριβείας μπορούμε να το απαντήσουμε.

    Αν στην πράξη λοιπόν, η απόδοση είναι 99% του max ορίου για το 99% του χρόνου, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε πως ο η επίδοση σχεδόν ταυτίζεται με τα MAX όριά της και το θέμα είναι λήξαν.

    Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα πρωτίστως είναι αν:

    1. η επίδοση κυμαίνεται πολύ κοντά στο max για σχεδόν όλο το χρόνο
    2. η διακύμανση της επίδοσης είναι ελάχιστη που να είναι αμελητέα. Δηλαδή, 1-3% πάνω ή κάτω. Μεγαλύτερες διακυμάνσεις θα είναι αποδεκτές εάν συμβαίνουν μόνο για ελάχιστη ώρα και εξαιρετικά σπάνια.

    Επειδή τα παραπάνω δεν τα ξεκαθαρίζουν και δεν τα αναφέρουν πουθενά, παρά μόνο αναφέρουν τις μέγιστες τιμές (max), αυτομάτως η κριτική μου σκέψη πάει στο κακό, ότι δηλαδή η διακύμανση της επίδοσης δεν είναι αμελητέα, αλλά είναι μεγάλη και γιαυτό και δεν θέλουν να δώσουν τέτοια στατιστικά ή σχετικές εγγυήσεις.

    Αυτό συμβαίνει παντού σε όλες τις υπηρεσίες που ενοικιάζω και χρησιμοποιώ δεκαετίες τώρα, από μία απλή adsl σύνδεση στο σπίτι μου (το περίφημο "max 24mbits" είναι τρανταχτό παράδειγμα) μέχρι peer to peer physical co-located connections με 1st tier Internet exchanges και γνωρίζω πολύ καλά πως εάν δεν αναγράφει "guaranteed" ή "dedicated", τότε είναι πάντοτε best-effort. Και το best-effort πάντα έχει σκαμπανεβάσματα (διακυμάνσεις), οπότε δεν μπορέις να στηριχθείς σε μία τέτοια υπηρεσία όταν χρειάζεσαι ένα σταθερών επιδόσεων σύστημα.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.

    Τώρα, όσο για το αν στην πράξη η επίδοση είναι στο 95-99% για το 99% του χρόνου, τότε θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και θα το υιοθετούσα αμέσως. Υπάρχουν άραγε σχετικά τεστ που να αποδεικνύουν ότι είναι έτσι; Ρωτάω ειλικρινά, γιατί με ενδιαφέρει και θέλω να ξέρω.



    Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις κολλήσει με το "QoS". Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εφαρμόσεις "QoS" και σε πολλά επίπεδα. Από το να ρυθμίσεις το ίδιο το storage pool να "φρανάρει" το traffic προς κάποιο συγκεκριμένο IP, μέχρι και περίπλοκα πρωτόκολλα (σε επίπεδο IP και Ethernet) που τα εφαρμόζουν οι εκάστοτε routers. Θέλεις να σου δώσω ένα συγκεκριμένο τρόπο για να κάνεις QoS εντός του LAN σου ή απλά ρωτάς γιατί πιστεύεις ότι αυτό είναι "αδύνατον" και θέλεις να μου το αποδείξεις με αυτήν την ερώτησή σου;

    Πολλοί, πολλοί τρόποι υπάρχουν. Δεν ξέρω πιο να πρωτο αναφέρω! Ας σου αναφέρω λοιπόν το πιο απλό και πιο γενικό που δεν χρειάζεται καμία υποστήριξη από τα επιμέρους software/hardware:


    https://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_shaping

    Ευχαριστημένος;

    Καταρχήν το performance είναι όντως εγγυημένο στους δίσκους/cpu/ram , είναι backed από financial SLA. Δε δίνουν 100% γιατί μπορεί να σου αλλάξουν Partition (datastore) αν είναι αυξημένη η κίνηση και φυσικά για να μην τους κυνηγάνε οι δικηγόροι. Η ένσταση μου στο QoS που αναφέρεις είναι στο γεγονός πως κανένας on premises δεν κάθεται να σκάσει και τα εργαλεία δεν είναι τέλεια. Μόνο αν υπάρχει θέμα θα ασχοληθεί και συνήθως δεν υπάρχει τίποτα in place. Φαντάζομαι το ξέρεις , σιγά μην κάτσεις να βάλεις σε ένα ένα VM QoS γιατί μπορεί να ξεφύγει και να σου φάει I/O από πιο σημαντικά συστήματα. Ενώ στο public cloud αυτά είναι by default on. Anyway , καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου και σε μερικά έχεις δίκιο παρόλο που δεν τα ανέφερες , πχ το Single Digit latency που σου λένε έως 9ms. Εκεί ένα enterprise storage θα είναι καλύτερο. Επίσης δεν είναι εγγυημένο το δίκτυο (πάει έως, αν και συνήθως είναι Line Rate).

    Η ερώτηση των 1000 δολαρίων βέβαια παραμένει και είναι αυτή που με κάνει έξαλλο που δεν συζητιέται (τα ακούω κάθε μέρα). Το χρειάζεσαι αυτό το πράγμα; Παίρνω κάτι Spec του θανάτου για να έρθει μετά από 1 μήνα να μου πει πως τσάμπα πληρώνει γιατί του έβγαλε Alert για Cost Optimization.
    Μπα , τι μας λες; Λες και δεν ξέραμε πως το σίδερο 4 ετίας που έχεις θα είναι πιο αργό και overprovisioned.

    Είναι φανταστικό πως μια υποδομή των 7.5 εκατομμυρίων γίνεται ξαφνικά των 3.9 εκατομμυρίων μόνο και μόνο επειδή ξεκόλλησε κάποιος το μυαλό του και δεν πάει 1:1. Και το αστείο είναι πως Financially είναι μια η άλλη με τα σίδερα, δηλαδή δεν κερδίζει και κάτι.
    Επίσης γενικά , δεν πας στο Cloud για να έχεις VM Hosting. Πας γιατί άλλαξες τον τρόπο λειτουργίας σου. Τι να το κάνω πχ το Cloud αν μου λες κάτσε να μπω με RDP να στήσω IIS , να κάνω Copy τα αρχεία , να βάλω μια Public IP και να βγήκε το Site. Εκεί πας απευθείας στο αντίστοιχο PaaS και το ξεχνάς το VM.
    Ο πιο compelling λογος για να φύγεις από VM και να πας σε VM είναι το Specialized Workload/Datacenter exit. Ή θέλεις να τρέχεις πχ SAP με NetApp/VMWare και δε θέλεις να πληρώσεις νέα σίδερα,license ή κλείνεις το Datacenter σου και δε θα ξαναέχεις. Για αυτό για τους πιο πολλούς λέω να βάλουν μια άνω τελεία. Ότι έχεις σε VMWare ΟΚ αλλά από δω και πέρα όταν θα στήσεις μια εφαρμογή πρώτα κοίτα αν γίνεται Cloud Native. Καλύτερα φάε τα λεφτά σου να κάνεις Modernize την εφαρμογή από το να πληρώνεις Hosting εκτός και αν ΔΕ γίνεται αλλιώς. Και αυτό γιατί αν το δεις σαν Hosting τότε χάνεις όλα τα άλλα που είναι απο δίπλα. Έχω μερικά Case που ψάχνουν πως θα κάνουν seamless authentication με διάφορα προιόντα, μα ρε χριστιανέ τόσα λεφτά που θα δώσεις ξαναγράψε το authentication σε oAuth , για όνομα!

    Ελπίζω να κατάλαβες το point μου και γιατί είμαι αλεργικός όταν ακούω διάφορα. Μου θυμίζουν τότε που γυρνούσαν από physical σε Virtual, τα ίδια λεγόντουσαν για τη VMWare πχ.

  14. #134
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.681
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μερικά Case που ψάχνουν πως θα κάνουν seamless authentication με διάφορα προιόντα, μα ρε χριστιανέ τόσα λεφτά που θα δώσεις ξαναγράψε το authentication σε oAuth , για όνομα!

    Ελπίζω να κατάλαβες το point μου και γιατί είμαι αλεργικός όταν ακούω διάφορα. Μου θυμίζουν τότε που γυρνούσαν από physical σε Virtual, τα ίδια λεγόντουσαν για τη VMWare πχ.
    Αμήν σε αυτό σε πολλά LIS (Laboratory Information System).
    Τους παρακαλάω να είναι όλα σε Cloud.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας