Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Καλησπερα. ειμαι προβληματισμενος ως προςποια κατευθυνση να ακολουθησω. αναλυω τα δεδομενα ουτως ωστε να βρεθει η καλυτερη λυση.
    Αυτη τη στιγμη ειμαι σε 50αρα κοσμοτε. εχω το speedport plus. Μενω σε μεζονετα. ρουτερ στον κατω οροφο. στον απανω εχω 2 τπ λινκ ριπιτερς.
    Το προβλημα μου ειναι πως απο τις πολλες ασυρματες συσκευες, μπουκωνει ο διας. Οποτε ψαχνομα ιγια λυσεις. Οι οποιες θα ειναι και futureproof.
    Ειτε παιξω μπαλα με τα deco m4 σαν ρουτερ, ειτε αγορασω ενα fritz, ειναι καποια βασικα πραγματα που χρειαζομαι, και θελω να μπορω να τα κανω, σε οποια απο τις 3 επιλογες διαλεξω.
    Αυτα ειναι τα εξης:

    Να μπορω να αλλαξω dns
    Να μπορω να δωσω συγκεκριμενες ιπ σε συγκεκριμενες διευθυνσεις μακ.
    Να ανοιξω πορτες
    να μπορω να ρυθμισω το no-ip μεσω dynamic dns

    Ο οτε μου ειπε να αλλαξω δωρεαν το speedport plus και να παω σε zte h1600.
    Ομως διαβαζω πως δεν αλλαζεις dns και το port forward δε δουλευει σωστα.
    Οποτε εχω τις εξης επιλογες


    παω σε ζτε1600, αλλα αγοραζω και ενα deco m4 το οποιο δουλευω σε ρουτερ μοντ. ετσι εχω μονο το ζτε για την τηλεφωνια και το ντεκο για ρουτερ συν του οτι θα μεταφερεται το σημα ωραια στον αλλο οροφο (διπλο ντεκο θα παρω)

    παραμενω με το σπιντπορτ πλας αλλα αγοραζω και ενα deco m4 το οποιο δουλευω σε ρουτερ μοντ. ετσι εχω μονο το ζτε για την τηλεφωνια και το ντεκο για ρουτερ συν του οτι θα μεταφερεται το σημα ωραια στον αλλο οροφο (διπλο ντεκο θα παρω)


    Αυτες ειναι οι 2 πρωτες επιλογες. αν μπορω να συνδεσω το ντεκο σαν ρουτερ σε οποιοδηποτε απο τα 2 μοντεμρουτερ, ποιο προτεινετε? το ζτε δεν ειναι παραμετροποιησιμο απο μονο του, αλλα αφου θα εχω το ντεκο φανταζομαι δεν με νοιαζει ιδιαιτερα. μηπως να μεινω στο σπιντπορτ?
    Επισης πολυ βασικο, τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο ρουτερ (ζτε ή σπιντπορτ) ουτως να δουλευει μονο η τηλεφωνια απο το μοντεμ απροβληματιστα? το ρουτερομοντεμ του οτε, διαβαζω πως δεν πρεπει να το βαλω σε μπριτζ. οπως και πως θα ηταν καλο να αποφυγω τοdouble nat. οποτε τι επιλογη μενει? πως πρεπει να γινει η διασυνδεση?

    τριτη επιλογη να αγορασω ενα fritz px 7530. αν αυτο διαχειριζεται το δικτυο σωστα, και εχει πιο δυνατες κεραιες, ε τοτε λογικα και με ενα ριπιτερ που εχω ηδη, εγινα. αξιζει ομως? ή σε 2-3 χρονια θα αλλαξει η τεχνολογια και το ρουτερ μπορει να μη μπορω να το κρατησω, ή να ειναι κατα πολυ ξεπερασμενο? (θεωρω πως τα deco δε θα χασουν ποτε τη χρησιμοτητα τους).

    Τελευταια επιλογη να κρατησω το σπιντπορτ και να βαλω τα ντεκο σε αξες ποιντ μοντ. με το ζτε δε μπορω να το κανω αυτο γιατι το ζτε εχει πολλες ελλειψεις σε σχεση με τις απαιτησεις που εχω.

    Οπως βλεπετε πολλες οι επιλογες, και εχω πελαγωσει.
    καμια ιδεα - βοηθεια παιδια? ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε οσον αφορα την απαντηση σου στο αλλο θρεντ. ο χωρος ειναι μεγαλος. θαπρεπει το φριτζ να εχει αρκετα πιο δυνατο wifi για να ειμαι καλα. Ισως να ειναι καλυτερα με τα ντεκο αλλα δεν ξερω τελικα ποσο προβληαμ δημιουργει το ρουτερ μοντ. γιαυτο και ειμαι προβληματισμενος με τις 4 επιλογες που εχω

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Από τη στιγμή που θέλεις να καλύψεις χώρους, πας σε deco no questions asked. Αν σε καλύπτεί το υπάρχον modem που έχεις σε επίπεδο ευκολιών, το κρατάς και βάζεις τα deco σε access mode, αν δεν σε router mode. Με τα deco έχω ξεχάσει τι θα πεί κόλλημα. Έπίσης έχουν και το πλεονέκτημα να σου δίνουν και μια πόρτα wired. Και εγώ έτσι έπαιζα, με repeaters, αλλά συχνά πυκνά εμφανίζονταν προβλήματα (κάλυπτα 4 ορόφους με το ρουτερ εγκατεστημένο στον 3ο. Με τα deco έχω ξενοιάσει και δεν έχω κανένα παράπονο. Εγώ τα έχω σε access mode γιατί ότι θέλω το κάνω με το ρουτερ (Asus DSL-AC55u).

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε οσον αφορα την απαντηση σου στο αλλο θρεντ. ο χωρος ειναι μεγαλος. θαπρεπει το φριτζ να εχει αρκετα πιο δυνατο wifi για να ειμαι καλα. Ισως να ειναι καλυτερα με τα ντεκο αλλα δεν ξερω τελικα ποσο προβληαμ δημιουργει το ρουτερ μοντ. γιαυτο και ειμαι προβληματισμενος με τις 4 επιλογες που εχω
    Oπότε καταλήγεις ότι κανένα ρούτερ δεν σε καλύπτει από πλευράς WI-FI και θα πρέπει να πάρεις για αρχή τα DECO.
    Για μένα βάζεις το ZTE(σε μένα έχει δουλέψει καλύτερα από το PLUS που το έχω αλλάξει δύο φορές) για τον συγχρονισμό και την τηλεφωνία και τα DECO για διαχείριση.
    Από κει και πέρα είναι να αποφασίσεις πως θα το περάσεις από το ZTE, με PPPoE Pass-through ή static IP(ή Dynamic IP).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.966
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι προβληματισμενος ως προςποια κατευθυνση να ακολουθησω
    Λόγω cosmote θα προτείνω fritzbox + 1/2/v fritzrepeaters (αναλόγως χώρων) καλωδιωμένα ώς meshed-APs.
    Και ναί, αν θες να μην έχεις προβλήματα θα χρειαστεί να κάνεις καλωδίωση.
    Τα repeaters είναι no-no.
    Τα deco είναι ok, και καλό value/$, και φτηνά, αλλά στην cosmote βολεύουν τα fritz,
    και έχεις και την σχετική σιγουριά ότι θα παίζουν και αν αλλάξει κάτι στον isp.
    Για οικιακή χρήση είναι η πλέον set-it-and-forget-it λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή σε 2-3 χρονια θα αλλαξει η τεχνολογια και το ρουτερ μπορει να μη μπορω να το κρατησω, ή να ειναι κατα πολυ ξεπερασμενο? (θεωρω πως τα deco δε θα χασουν ποτε τη χρησιμοτητα τους).
    Μιλάμε για router για οικιακή χρήση, δεν τα παντρεύεσαι.
    To modem μέρος του cpe δεν θα είναι ξεπερασμένο (όσο οι isp δεν δίνουν g.fast),
    όσον αφορά το wlan μέρος, σε 2-3 χρόνια το AX θα είναι κοινός τόπος, και θα έχει ξεκινήσει το 6Ε.
    Ακριβώς την ίδια απαξίωση θα έχουν τα deco με το fritzbox.
    Αν θες σε x χρόνια να αναβαθμίσεις το wlan του σπιτιού σου σε 6E/whatever, έ τι να κάνουμε, τότε θα πάρεις καινούργιο εξοπλισμό.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας