Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σας, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις που ισως για καποιους ειναι "χαζες", απλα και εγω τωρα μαθαινω. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε ιδιωτη παροχο και οχι στην ΔΕΗ και ενδιαφερομαι να βαλω net metering, εχω ομως καποιες αποριες.

    1) Θα πρεπει να γυρισω παλι στη ΔΕΗ ή μπορω να παραμεινω στον παροχο που ειμαι;
    2) Καθε μηνα δινω τις μετρησεις στον ιδιωτη παροχο και ετσι εχω τον εκκαθαριστικο λογαριασμο και οχι εναντι, πως θα ξερουν ποσο εχω παραξει; Θα τους το λεω ή θα το βλεπουν απο καπου;
    3) Σπιτι ερχετε ενας λογαριασμος ή 2 λογαριασμοι; Ενας με αυτο που εχω παραξει και ενας με αυτο που εχω καταναλωσει;
    4) Ας υποθεσουμε πως τον μηνα Ιανουαριο παραγω 1000kwh και καταναλωνω 800 kwh, θα ερθει ενας λογαριασμος με 0 kwh;
    5) Αν το μηνα Φεβρουαριο παραξω 800kwh και καταναλωσω 1000kwh, οι 200kwh απο τον προηγουμενο μηνα θα συμψιφιστουν και αυτες με αποτελεσμα να εχω 0kwh ή χανονται;
    6) Εχει καποιος λογαριασμο απο net metering για να μου πει συνολικα τι ποσοστο γλιτωνει; Εννοω απο ρευμα, ρυθμιζομενες χρεωσεις, κ.τ.λ.

    Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για τα 4 και 5, μη σκέφτεσαι σε kwh, σκέψου σε ευρώ. Αν παράξεις παραπάνω απ' ότι καταναλώσεις, και αν μετά τα πάγια κλπ ο λογαριασμός βγει αρνητικός, θα συμψηφιστεί με τον επόμενο, σε ευρώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στο netmetering σκεφτομαστε παντα σε kwh.
    Εκκαθαριση γινεται μια φορά το χρόνο. Αν σε ετησια βαση εχεις παράξει περισσοτερο απο οσο εχεις καταναλωσει, αυτο χανεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο netmetering σκεφτομαστε παντα σε kwh.
    Εκκαθαριση γινεται μια φορά το χρόνο. Αν σε ετησια βαση εχεις παράξει περισσοτερο απο οσο εχεις καταναλωσει, αυτο χανεται.
    ΟΚ, λάθος το είχα καταλάβει εγώ

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εχω ιδιωτη παροχο και καθε μηνα δινω εγω τις μετρησεις. Εαν ο ΔΕΔΔΗΕ περναει καθε 4 μηνες θα μου επιστρεψουν πισω τα χρηματα; Εχω χαθει λιγο με αυτο. Εκτος και εαν δινω εγω τις μετρησεις απο τα Φ/Β μεχρι να περασει ο ΔΕΔΔΗΕ για επισημη καταμετρηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια φορά το χρόνο. Δεν έχουν σημασία οι ενδιάμεσες μετρήσεις

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    μια φορα το χρονο εννοεις πως θα γινετε ο συμψιφισμος; Ολο αυτο το διαστημα θα πληρωνω κανονικα το ρευμα και θα μου επιστρεψουν χρηματα στο τελος; Σε ρωταω γιατι στον λογαριασμο οι ρυθμιζομενες χρεωσεις και η ρητρα προσαρμογης εχουν σχεση και με την καταναλωση. Θα επιστρεψουν και μερος αυτων;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας