Σελ. 4 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 851

Θέμα: Vodafone ZTE H268Q

  1. #46
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το οτι δεν δινουν δυνατοτητα Bridge και καλα για λογους ασφαλειας ειναι οτι πιο ηλιθιο ως δικαιολογια. Μακαρι η ΕΕΤΤ να αποφασισει υπερ των χρηστων, αν και χλωμο το κοβω…
    Έχουμε πιθανότητες πάντως λόγω του ΟΤΕ.

  2. #47
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι μπάντες του H268Q η πρώτη στα 5 και η δεύτερη στα 2.4 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-07-23-16-04-15-902_org.zwanoo.android.speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  83,9 KB 
ID: 239671 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-07-23-16-04-37-104_org.zwanoo.android.speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  82,7 KB 
ID: 239672

  3. #48
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Με 20 ή 40mhz channel width το 2.4ghz?

  4. #49
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα πάει το 267 στα 2.4 ..

    Ήθελα να περάσω από την Vodafone εδώ να ρωτήσω εάν το έχουν,
    αλλά ένα πράγμα που μου την σπάει είναι ότι έχω βάλει το 267 στον τοίχο με βίδες και αυτό δεν μπαίνει σε τοίχο..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #50
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στα 40mhz στο 2.4 και 80mhz στα 5
    Εγώ πάντως έχω αυτά εδώ για παν ενδεχόμενο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_211651.jpg 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  263,0 KB 
ID: 239681 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_211657.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  220,6 KB 
ID: 239682 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_211759.jpg 
Εμφανίσεις:  84 
Μέγεθος:  236,1 KB 
ID: 239683 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_212244.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  293,8 KB 
ID: 239684
    (2) H300s (2) H267A και (1) H268Q (μαγαζι θα ανοιξω σε λιγο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Άλαν : 23-07-22 στις 21:32.

  6. #51
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Άλαν Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα 40mhz στο 2.4 και 80mhz στα 5
    Εγώ πάντως έχω αυτά εδώ για παν ενδεχόμενο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_211651.jpg 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  263,0 KB 
ID: 239681 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_211657.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  220,6 KB 
ID: 239682 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_211759.jpg 
Εμφανίσεις:  84 
Μέγεθος:  236,1 KB 
ID: 239683 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220723_212244.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  293,8 KB 
ID: 239684
    2 H300s 2H267A και 1 H268Q θα ανοίξω μαγαζί σε λίγο
    Κι η απόσταση από το H268Q?

  7. #52
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    7-8 μέτρα με τοίχο ενδιάμεσα το ίδιο βγάζει και στην περίπτωση που πάω από πάνω του

  8. #53
    Εγγραφή
    21-07-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω το συγκεκριμένο ρούτερ σε bridge mode για να συνδέσω πάνω του ένα ρούτερ;
    Προσπαθώ να αλλάξω ρυθμίσεις αλλά οι περισσότερες είναι κλειδωμένες.

  9. #54
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω το συγκεκριμένο ρούτερ σε bridge mode για να συνδέσω πάνω του ένα ρούτερ;
    Προσπαθώ να αλλάξω ρυθμίσεις αλλά οι περισσότερες είναι κλειδωμένες.
    Δεν γινεται. Μονο με root χρηστη για τον οποιο δεν εχει βρεθει το pass…

  10. #55
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια, Αττικη.
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 22,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως σε σχέση με το αρχαίο ZTE H367N που είχα πριν (8 χρόνια λειτουργίας είχε κλείσει), το attainable της 50ρας γραμμής μου ήταν 52mbps. Μετά την αλλαγή στο 268Q έχει πάει 65mbps, χωρίς την παραμικρή αλλαγή σε καλώδια κλπ.

  11. #56
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

    Παρέλαβα σήμερα το H268Q κατόπιν συχνών τηλεφωνικών επικοινωνιών με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και 4 επισκέψεις τεχνικού στον χώρο μου στο διάστημα Μαΐου - Ιουλίου (σημείωση, το πρόβλημα δεν ήταν στο H300S που έχω).

    Λόγω πολλών συσκευών αλλά και ότι πλέον το σπίτι έχει γίνει home-office, έχω κάποια vlans, σχεδόν όλες οι συσκευές (κάμερες, κινητά, έξυπνες συσκευές, σταθεροί Η/Υ, laptops κτλ.) έχουν στατική IP με ρύθμιση στον DHCP, έχω ενεργοποιήσει Mesh network, έχω ρυθμίσει QoS αλλά και parental control, γενικά έχω κάνει διάφορα με το ρούτερ που έχω που φυσικά δε γίνεται να γίνουν όλα αυτά ούτε με το H300S ούτε με το H268Q που δίνει η Vodafone.

    Προηγουμένως ήμουν στη Cosmote, μετά Wind και τον Μάιο ήρθε στη Vodafone λόγω πολύ καλής προσφοράς. Στη προσφορά που μου έκαναν, κατά την συννενόηση ανέφερα πως θα χρειαστώ οπωσδήποτε ο εξοπλισμός μου να υποστηρίζει bridge καθώς χωρίς αυτό πρακτικά μου είναι άχρηστο το δίκτυο, με ενημέρωσαν πως αφού γίνει η σύνδεση μπορώ να αιτηθώ άλλο ρούτερ από τη Vodafone, συγκεκριμένα το H268N που υποτίθεται πως θα μου έφερναν μέχρι τέλος Μαΐου.

    Φτάνουμε λοιπόν Αύγουστο και σήμερα (Δευτέρα) το πρωί παρέλαβα το H268Q μετά από συνομιλία που είχα την Παρασκευή που πέρασε με το τεχνικό τμήμα που ενημέρωσα το ζήτημά μου και τη συνεννόηση που είχα κάνει με το τμήμα πωλήσεων και με διαβεβαίωσαν από το τεχνικό τμήμα πως το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει bridge mode. Δυστυχώς, το ρούτερ είναι κλειδωμένο, αφενός δε μπορώ να το βάλω σε bridge mode, αφετέρου ούτε mesh υποστηρίζει, ούτε πάνω από 10 συσκευές στο DHCP με αφήνει να βάλω, ούτε vlans να ρυθμίσω. Κάλεσα πάλι στο τεχνικό τμήμα και με ενημέρωσαν πως οι λειτουργίες αυτές στο συγκεκριμένο ρούτερ διατίθενται μόνο σε εταιρικούς πελάτες και όχι οικιακούς, με συνέδεσαν με την εξυπηρέτηση πελατών, τους ενημέρωσα πως εφόσον δε πληρούνται οι απαιτήσεις μου αιτούμαι πρόωρη διακοπή συμβολαίου χωρίς κάποια ρήτρα ή να μου αποστείλουν συσκευή που να μην είναι κλειδωμένη ώστε να μπορώ να απολαύσω τις υπηρεσίες, αναμένω κλήση, μου είπαν θα με καλέσουν.

    Απαράδεκτο όμως που συμβαίνει αυτό, αν δε κάνω λάθος, μόνο στη Vodafone γίνεται, στη Cosmote που ήμουν προ διετίας και στη Wind που ήμουν τα τελευταία 2 έτη, δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο ζήτημα, το bridge mode λειτουργούσε κανονικά στα router που έδιναν, και στη Cosmote συγκεκριμένα δε χρειάστηκα καν SIP κωδικούς, δούλευαν όλα απευθείας από το router που είχα.

    Σκέφτομαι να συντάξω μια καταγγελία προς τη Vodafone στον συνήγορο του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ, δε μου είναι δύσκολο να το κάνω λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, ωστόσο, ακριβώς λόγω ιδιότητας προβλέπω πως απλά θα χάσω τον χρόνο μου μιας και το νομικό πλαίσιο σε ότι αφορά τον εξοπλισμό που δίνεται στον καταναλωτή από τον πάροχο είναι αρκετά γκρίζο, ούτε υφίσταται κάποιος Ευρωπαϊκός κανονισμός που να διευκρινίζει ρητά εν λόγω ζήτημα (βέβαια πρέπει να το ξαναψάξω καλύτερα, δε τα θυμάμαι όλα απ' έξω προφανώς) ή εναλλακτικά να βγάλω το ρούτερ που έχω και να πάρω ένα Fritzbox 7530 AX (~155€) να τελειώσει το θέμα, απλά να το ρυθμίσω εκ νέου και να βάλω τους SIP κωδικούς που πήρα από το H300S και να εύχομαι να μη τους αλλάξουν (που απ' όσο καταλαβαίνω δε τους αλλάζουν).

    Τα γράφω αυτά για να πάρω μια επιπλέον άποψη και από εσάς, τι έχετε κάνει εσείς;

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosru : 08-08-22 στις 14:12.

  12. #57
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

    Παρέλαβα σήμερα το H268Q κατόπιν συχνών τηλεφωνικών επικοινωνιών με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και 4 επισκέψεις τεχνικού στον χώρο μου στο διάστημα Μαΐου - Ιουλίου (σημείωση, το πρόβλημα δεν ήταν στο H300S που έχω).

    Λόγω πολλών συσκευών αλλά και ότι πλέον το σπίτι έχει γίνει home-office, έχω κάποια vlans, σχεδόν όλες οι συσκευές (κάμερες, κινητά, έξυπνες συσκευές, σταθεροί Η/Υ, laptops κτλ.) έχουν στατική IP με ρύθμιση στον DHCP, έχω ενεργοποιήσει Mesh network, έχω ρυθμίσει QoS αλλά και parental control, γενικά έχω κάνει διάφορα με το ρούτερ που έχω που φυσικά δε γίνεται να γίνουν όλα αυτά ούτε με το H300S ούτε με το H268Q που δίνει η Vodafone.

    Προηγουμένως ήμουν στη Cosmote, μετά Wind και τον Μάιο ήρθε στη Vodafone λόγω πολύ καλής προσφοράς. Στη προσφορά που μου έκαναν, κατά την συννενόηση ανέφερα πως θα χρειαστώ οπωσδήποτε ο εξοπλισμός μου να υποστηρίζει bridge καθώς χωρίς αυτό πρακτικά μου είναι άχρηστο το δίκτυο, με ενημέρωσαν πως αφού γίνει η σύνδεση μπορώ να αιτηθώ άλλο ρούτερ από τη Vodafone, συγκεκριμένα το H268N που υποτίθεται πως θα μου έφερναν μέχρι τέλος Μαΐου.

    Φτάνουμε λοιπόν Αύγουστο και σήμερα (Δευτέρα) το πρωί παρέλαβα το H268Q μετά από συνομιλία που είχα την Παρασκευή που πέρασε με το τεχνικό τμήμα που ενημέρωσα το ζήτημά μου και τη συνεννόηση που είχα κάνει με το τμήμα πωλήσεων και με διαβεβαίωσαν από το τεχνικό τμήμα πως το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει bridge mode. Δυστυχώς, το ρούτερ είναι κλειδωμένο, αφενός δε μπορώ να το βάλω σε bridge mode, αφετέρου ούτε mesh υποστηρίζει, ούτε πάνω από 10 συσκευές στο DHCP με αφήνει να βάλω, ούτε vlans να ρυθμίσω. Κάλεσα πάλι στο τεχνικό τμήμα και με ενημέρωσαν πως οι λειτουργίες αυτές στο συγκεκριμένο ρούτερ διατίθενται μόνο σε εταιρικούς πελάτες και όχι οικιακούς, με συνέδεσαν με την εξυπηρέτηση πελατών, τους ενημέρωσα πως εφόσον δε πληρούνται οι απαιτήσεις μου αιτούμαι πρόωρη διακοπή συμβολαίου χωρίς κάποια ρήτρα ή να μου αποστείλουν συσκευή που να μην είναι κλειδωμένη ώστε να μπορώ να απολαύσω τις υπηρεσίες, αναμένω κλήση, μου είπαν θα με καλέσουν.

    Απαράδεκτο όμως που συμβαίνει αυτό, αν δε κάνω λάθος, μόνο στη Vodafone γίνεται, στη Cosmote που ήμουν προ διετίας και στη Wind που ήμουν τα τελευταία 2 έτη, δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο ζήτημα, το bridge mode λειτουργούσε κανονικά στα router που έδιναν, και στη Cosmote συγκεκριμένα δε χρειάστηκα καν SIP κωδικούς, δούλευαν όλα απευθείας από το router που είχα.

    Σκέφτομαι να συντάξω μια καταγγελία προς τη Vodafone στον συνήγορο του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ, δε μου είναι δύσκολο να το κάνω λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, ωστόσο, ακριβώς λόγω ιδιότητας προβλέπω πως απλά θα χάσω τον χρόνο μου μιας και το νομικό πλαίσιο σε ότι αφορά τον εξοπλισμό που δίνεται στον καταναλωτή από τον πάροχο είναι αρκετά γκρίζο, ούτε υφίσταται κάποιος Ευρωπαϊκός κανονισμός που να διευκρινίζει ρητά εν λόγω ζήτημα (βέβαια πρέπει να το ξαναψάξω καλύτερα, δε τα θυμάμαι όλα απ' έξω προφανώς) ή εναλλακτικά να βγάλω το ρούτερ που έχω και να πάρω ένα Fritzbox 7530 AX (~155€) να τελειώσει το θέμα, απλά να το ρυθμίσω εκ νέου και να βάλω τους SIP κωδικούς που πήρα από το H300S και να εύχομαι να μη τους αλλάξουν (που απ' όσο καταλαβαίνω δε τους αλλάζουν).

    Τα γράφω αυτά για να πάρω μια επιπλέον άποψη και από εσάς, τι έχετε κάνει εσείς;

    Ευχαριστώ.
    αν σου είπανε ότι μπορεί να λειτουργήσει σε bridge και τώρα σου λένε όχι λογικά φεύγεις χωρίς ρήτρα. ωστόσο εξοπλισμός από τρίτο καταστκευαστή λειτουργεί στην VODAFONE απλά σε περίπτωση που θέλεις να δηλώσεις βλάβη θα αναγκαστείς να βάλεις τον δικό τους για να μαζέψουν στατιστικά.

    Σε παρόμοιο ζήτημα έχω εγκαταστήσει ένα Draytek και εκτός από τα settings, VPN κτλ κτλ. που είχα φτιάξει έπαιρνα κανονικά και την τηλεφωνία από τις αντίστοιχες θύρες μέχρι που κάποια στιγμή άρχισα να έχω αδικαιολόγητες αποσυνδέσεις. έπεφτε η γραμμή και έκανε ξανά σύνδεση. ούτε λάθη στα log ούτε κάτι περίεργο. σε επικοινωνία με το helpdesk μου είπαν ότι χωρίς δικό τους εξοπλισμό συνδεδεμένο δεν μπορούν να με βοηθήσουν.
    όπως και έγινε σύνδεσα το Η300s (3ο από την αρχή της συνδρομής μου με την VODAFONE) που σημαίνει ότι ρυθμίσεις και VPN βγήκαν εκτός αλλά μιας και θα ήταν για λίγο είπα οκ δεν πειράζει, όταν κοντεύαμε να κλείσουμε τον πρώτο μήνα σύνδεσα το draytek πίσω από το H300S για το lan κομμάτι, αλλά και πάλι δεν είδαμε ΦΩΣ στη γραμμή καθώς οι αποσυνδέσεις συνεχίστηκαν.... μετά στείλανε το ZTE H267A όπου έδειχνε να στρώνει το πράγμα μέχρι που και αυτό άρχισε να κάνει τα ίδια να μη πω χειρότερα. ήρθε τεχνικός που αποφάνθηκε ότι ΔΕΝ φταίει η εσωτερική καλωδίωση αλλά θα μου στείλει ένα νέο router να το παρακολουθήσουμε αν φταίει ίσως το router. Μου στάλθηκε νέο H300s όπου έκανε αποσύνδεση σχεδόν κάθε 15-20 λεπτά και τους λέω αν είναι έτσι να βάλω πάλι το ZTE...και πάλι τα ίδια. Τελικό πείραμα με το ZTE H268Q που και αυτό δείχνει ότι το πρόβλημα είναι η γραμμή αλλά είμαστε πάλι σε φάση να "το παρακολουθήσουμε..." δεν κουνιέται φύλλο να ρίξει κάποιος μια ματιά τι συμβαίνει πέρα από τον χώρο μου.

    «Το παρακολουθούμε….»
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raven_gr : 08-08-22 στις 15:01.

  13. #58
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @raven_gr, απ' ότι φαίνεται κι' εσύ δεν είσαι σε καλύτερη μοίρα... Ελπίζω να λυθεί το θέμα σου σύντομα.

    Εγώ ανέμενα να λειτουργεί το bridge mode στο ρούτερ που από τον Μάιο μου έλεγαν πως θα μου στείλουν και πως λειτουργεί το bridge mode, είχα παλιά παρόμοιο περιστατικό με Vodafone το οποίο εν τέλη το λύσαμε δια της νομικής οδού αφού αλλιώς δεν έβγαζα άκρη, είχα πει τότε να μην ασχοληθώ ξανά με Vodafone, ήταν το 2016, ήλπισα πως μετά από τόσα χρόνια θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση, μάταια όμως.

    Οφείλω να ομολογήσω πως με την Cosmote και τη Wind δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ αντίστοιχα προβλήματα, κακώς έφυγα, η προσφορά ήταν πολύ καλή όμως και έκανα πακέτο 3 κινητά και 2 σταθερά οπότε τώρα, έστω και αν μπορώ νομικά ν' αποχωρήσω χωρίς ρήτρα, θα μπορώ μόνο για το ένα σταθερό που χρειάζομαι το bridge mode, με αποτέλεσμα ακόμα και χωρίς ρήτρα να μη με συμφέρει να φύγω.

    Έχω το ZTE H268N της Wind που λειτουργεί μια χαρά σε bridge mode, όμως δεν έχω root κωδικούς για να ρυθμίσω το VoIP δυστυχώς, αλλιώς θα είχα λύσει το πρόβλημά μου, μάλιστα με τεχνικό της Vodafone που μίλησα στο τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα, αυτό ακριβώς μου είπε "αν βρεις τον κωδικό για root, ρύθμισε το voip σου στο 268Ν να βρεις την υγειά σου γιατί δε βλέπω να βγάζεις άκρη", κατά λέξη.

    Δεν έχω εμπειρία με Fritz!box παρά μόνο όσο έμενα Ολανδία πριν 10+ χρόνια και δε μπορώ να εκφέρω άποψη, διαβάζω καλές κριτικές όμως και απ' ότι διαβάζω με το 7530 το VoIP λειτουργεί κανονικά (έχοντας φυσικά τους SIP κωδικούς), απλά έλεγα πως αν μου στείλουν ανθρώπινο ρούτερ, να το βάλω σε bridge mode και να μη χάσω ούτε τον χρόνο μου να το ρυθμίσω εκ νέου όπως έχω ρυθμίσει το ASUS που έχω αλλά ούτε και να ξοδέψω 155€.

    Απαράδεκτη τακτική αυτή εκ μέρους της vodafone, αντιλαμβάνομαι μεν ότι τον εξοπλισμό τον λαμβάνεις με χρησιδάνειο και νομικά δε σου ανήκει, ωστόσο όμως, το να μη παρέχεις τη δυνατότητα σε χρήστες που χρήζουν εξοπλισμού που θα καλύπτει τις οικιακές τους ανάγκες, είναι εξίσου ανεπίτρεπτο. Πλέον, και ιδίως μετά τις καραντίνες αλλά και του όλου ψηφιακού μετασχηματισμού, μια τετραμελής οικογένεια δεν έχει τις ίδιες τεχνολογικές απαιτήσεις που είχε 3 - 4 χρόνια πριν, το να μη μπορώ να κάνω χρήση του εξοπλισμού που αντιστοιχεί στις απαιτήσεις μου και να περιορίζομαι στον εξοπλισμό που μου παρέχεται από τον πάροχο το βρίσκω αδιανόητο. Προσωπικά θα συντάξω μια καταγγελία κατά της Vodafone στην ΕΕΤΤ, την ΚΕ.Π.ΚΑ., τον Συνήγορο των Καταναλωτών και στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή, το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει κάποια θετική εκροή, όμως και το να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια δε θα βελτιώσει την κατάσταση, στο κάτω κάτω της γραφής, δε ζητάμε κάτι παράλογο.

  14. #59
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτη τακτική αυτή εκ μέρους της vodafone, αντιλαμβάνομαι μεν ότι τον εξοπλισμό τον λαμβάνεις με χρησιδάνειο και νομικά δε σου ανήκει, ωστόσο όμως, το να μη παρέχεις τη δυνατότητα σε χρήστες που χρήζουν εξοπλισμού που θα καλύπτει τις οικιακές τους ανάγκες, είναι εξίσου ανεπίτρεπτο.
    Ίσως να αλλάξει κάτι όταν βγει η απόφαση της διαβούλευσης για το Σημείο Τερματισμού Δικτύου, το θέμα είναι αν θα αντέξεις μέχρι τότε.

    Ευτυχώς η Wind έχει ξεκλείδωτο το Bridge Mode.

  15. #60
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ομολογώ πως δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη της διαβούλευσης του ΣΤΔ, στις 13/4 αναρτήθηκαν τ' αποτελέσματα απ' ότι φαίνεται. Θα κάτσω να το διαβάσω με ησυχία μήπως και πιάσει κάτι το μάτι μου που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω, ωστόσο, εφόσον από τον Απρίλιο έως τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι, το πιθανότερο είναι πως τα αποτελέσματα της διαβούλευσης δεν αποτέλεσαν κριτήριο για περαιτέρω διαμόρφωση του νομικού πλαισίου γύρω από τον εν λόγω κλάδο ή μπορεί να βρίσκεται σε εξέλιξη ακόμα. Μεγάλες εταιρίες όπως Vodafone κτλ, φροντίζουν να είναι νομότυποι οπότε αμφιβάλλω πως θα τους ξέφυγε κάτι, άρα, αναμονή.

    Μάλλον με βλέπω για το Fritz!box τελικά πάντως.

    UPDATE:
    Με μια γρήγορη ανάγνωση, τα αποτελέσματα της διαβούλευσης είναι αρκετά θετικά και η τοποθέτηση της ΕΕΤΤ βρίσκεται υπέρ στις απαιτήσεις των καταναλωτών, είναι μια καλή αρχή αυτό, από ότι διάβασα ίσως τελικά προκύψει κάποια νομική ρύθμιση, το πότε όμως, άγνωστο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosru : 08-08-22 στις 16:08.

Σελ. 4 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας