Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα

    Είχα νοσήσει από covid, και έχω τη θετική βεβαίωση τού φαρμακείου (rapid test και βεβαίωση φαρμακείου στις 30/03/2022). Είχα μείνει εκτός εργασίας 5 ημέρες (ημέρες άδειας covid. Δεν χρειάστηκε παραπάνω ημέρες να μείνω εκτός εργασίας). Δεν έχω γνωμάτευση ιατρού ΕΟΠΥΥ. Μπορώ με τη βεβαίωση μόνο, χωρίς γνωμάτευση ιατρού, να πληρωθώ αυτές τις 5 ημέρες που ήμουν εκτός εργασίας;

    υγ μίλησα μου τον λογιστή αλλά δεν μου είπε κάτι. Δεν νομίζω ότι, για μια όχι τόσο σύνθετη διαδικασία διαδικτύου, να σκάσω 20αρικο με επίσκεψη

    Σας ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πας εδώ https://www.efka.gov.gr/el/eidike-ad...-logo-covid-19 και κάνεις την αίτηση, μετά την αποδέχεται ο εργοδότης σου

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.955
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα νοσήσει από covid
    Για την ουσία του ερωτήματος δεν έχω ιδέα, αλλά περαστικά σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Συγγνώμη, υπάρχει βεβαίωση φαρμακείου; Πρώτη φορά την ακούω (δεν ζω στην Ελλάδα, οπότε μπορεί να το έχασα). Ποιοι την αναγνωρίζουν;

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Εργαζόμουν για τρεις μήνες σε δημόσια υπηρεσία (νόσησα μέσα στο διάστημα των τριών μηνών). Από την υπηρεσία μου είπαν ότι θα πληρωθώ από το ΕΟΠΥΥ για αυτές τις 5 ημέρες άδειας covid.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας εδώ https://www.efka.gov.gr/el/eidike-ad...-logo-covid-19 και κάνεις την αίτηση, μετά την αποδέχεται ο εργοδότης σου
    Την έκανα το μεσημέρι την αίτηση. Αφού ο εργοδότης αποδεχτεί, κάνω τίποτε άλλο (αίτηση επιδόματος) ή δεν έχω να κάνω κάτι άλλο, και περιμένω κατάθεση χρημάτων;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εργαζόμουν για τρεις μήνες σε δημόσια υπηρεσία (νόσησα μέσα στο διάστημα των τριών μηνών). Από την υπηρεσία μου είπαν ότι θα πληρωθώ από το ΕΟΠΥΥ για αυτές τις 5 ημέρες άδειας covid.

    - - - Updated - - -



    Την έκανα το μεσημέρι την αίτηση. Αφού ο εργοδότης αποδεχτεί, κάνω τίποτε άλλο (αίτηση επιδόματος) ή δεν έχω να κάνω κάτι άλλο, και περιμένω κατάθεση χρημάτων;
    Περιμένεις και είναι ανάλογα με το γραφείο ΙΚΑ που σε εξυπηρετεί για το πότε θα απαντήσουν

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Πληροφοριακά, εγώ που νόσησα 10/3/22, ακόμα περιμένω να πληρωθώ.

    Υπάρχουν αρκετές καθυστερήσεις στις πληρωμές, αλλά κάποια στιγμή, θα τις πληρωθείς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, υπάρχει βεβαίωση φαρμακείου; Πρώτη φορά την ακούω (δεν ζω στην Ελλάδα, οπότε μπορεί να το έχασα). Ποιοι την αναγνωρίζουν;
    Όχι. Δεν είναι βεβαίωση. Είναι θετικό αποτέλεσμα διαγνωστικού ελέγχου covid (rapid test).

    Εφόσον βγει θετικό, αν είσαι εμβολιασμένος, αρκεί αυτό για να πάρεις τις 5 ημέρες αναρρωτικής άδειας covid.

    Αν είσαι ανεμβολίαστος, πρέπει να κάνεις και μοριακό τεστ για να μπορέσεις να πάρεις τις 5 μέρες.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Δεν είναι βεβαίωση. Είναι θετικό αποτέλεσμα διαγνωστικού ελέγχου covid (rapid test).

    Εφόσον βγει θετικό, αν είσαι εμβολιασμένος, αρκεί αυτό για να πάρεις τις 5 ημέρες αναρρωτικής άδειας covid.

    Αν είσαι ανεμβολίαστος, πρέπει να κάνεις και μοριακό τεστ για να μπορέσεις να πάρεις τις 5 μέρες.
    OK, είχα την εντύπωση ότι μόνο ιατρικά κέντρα δίνουν επίσημα αποτελέσματα τεστ, δεν ήξερα ότι γίνεται και από φαρμακείο.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, είχα την εντύπωση ότι μόνο ιατρικά κέντρα δίνουν επίσημα αποτελέσματα τεστ, δεν ήξερα ότι γίνεται και από φαρμακείο.
    Κατ'εξαίρεση το έκαναν και για τα φαρμακεία, λόγω των πολλών κρουσμάτων, για αποσυμφόρηση (εικάζω).

    Γι'αυτό ζητάνε ΚΑΙ μοριακό από ανεμβολίαστους, για να περιορίσουν το φαινόμενο των μαϊμού θετικών rapid, όπου δίνουν πιστοποιητικό νόσησης.

    Ο εμβολιασμένος δεν έχει λόγο να βγάλει μούφα θετικό rapid. Μόνο για να πάρει 5 μέρες αναρρωτική, αλλά δεν είναι ισχυρό κίνητρο αυτό για να βάλει σε μπελάδες κάποιον φαρμακοποιό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας