Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Private Programmer
    καλησπέρα,
    γράφω το παρακάτω μήνυμα γιατί σήμερα έγινε κάτι το οποίο θεωρώ πως είναι απάτη,
    και καλό θα ήταν να το γνωρίζουν και άλλοι.

    Το μεσημέρι, μια νεαρή κυρία χτύπησε το κουδούνι της πολυκατοικίας και ήρθε στο διαμέρισμα
    στο οποίο μένω, προκειμένου να ζητήσει κάποιες πληροφορίες.
    Φορούσε μια κρεμαστή κάρτα που έγραφε WIND και συστήθηκε ως υπάλληλος της Wind που
    διενεργεί κάποιον έλεγχο στις οπτικές ίνες του δικτύου της περιοχής. Σημειωτέον πως εγώ είμαι
    συνδρομητής Cosmote.

    Ζήτησε να "δει"/καταγράψει τον αριθμό βρόγχου της γραμμής του σταθερού μου, που βρισκόταν στην 2η σελίδα
    του λογαριασμού της Cosmote (είναι στην 3η σελίδα βέβαια, αλλά τελοσπάντων...)

    Στη συνέχεια, αφού κάλεσε "κάποιον" αριθμό κέντρου, και αφου τη συνέδεσαν μετά από λίγη καθυστέρηση
    είπε τον αριθμό βρόγχου όπως αναφέρετε στον λογαριασμό.

    Από άλλα στοιχεία, ζήτησε μόνο το ονοματεπώνυμό μου (φυσικά είχε και τη διεύθυνση).

    Μέχει να ολοκληρωθεί η κλήση προς το υποτιθέμενο κέντρο, η κυρία με ρώτησε σε ποιον πάροχο είμαι,
    πόσο πληρώνω, και αν ήθελα να μάθω πληροφορίες για τα προγράμματα της WIND.
    Αφού δεν ενδιαφερόμουν, και αφού είχε τα στοιχεία που ήθελε, αποχώρησε ευγενικά.

    Το θέμα, είναι πως επικοινώνησα με την Cosmote και μου είπαν πως μόνο αυτοί μπορούν να κάνουν
    έλεγχο στη γραμμή.

    Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί κάποιος να κάνει κάποια απάτη με τα στοιχεία που έχει η συγκεκριμένη κυρία.
    Μπορεί να κάνει φορητότητα στη γραμμή; μπορεί να κάνει παρακολούθηση της γραμμής; να υποκλέψει τη γραμμή;

    ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε πληροφορία,
    Ευάγγελος Ρόκας

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Φίλε Ευάγγελε, έδωσες σε έναν ξένο τα προσωπικά σου δεδομένα, επειδή σου είπε ότι δουλεύει στη Wind;
    Λάθος. Και επειδή και εμένα μου έχει τύχει πριν χρόνια το ίδιο και μάλιστα από νεαρό καλοντυμένο και ευγενικό ζευγάρι (άντρας-γυναίκα), που μου είχαν ζητήσει τον λογαριασμό για να δουν κάτι που μου είχαν πει ότι αναγράφεται αλλά φυσικά δεν αναγραφόταν και ΔΕΝ τον έδωσα και τους είπα αντίο σας, στη θέση σου θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με αυτό που έκανες.
    Γιατί; Μα γιατί βρε Ευάγγελε στον λογαριασμό του COSMOTE εκτός του ονόματος σου, αναγράφεται και ο ΑΦΜ σου, το νούμερο της τηλεφωνικής γραμμής..... αχχχχ βρε Ευάγγελε....
    Τέλος πάντων, γνώμη μου είναι ότι στην χειρότερη περίπτωση να σου κάνει κάνα νέο συμβόλαιο....
    Και περίμενε να πει και κάνας άλλος την γνώμη του....

  3. #3
    Εγγραφή
    09-12-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Private Programmer
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ευάγγελε, έδωσες σε έναν ξένο τα προσωπικά σου δεδομένα, επειδή σου είπε ότι δουλεύει στη Wind;
    Λάθος. Και επειδή και εμένα μου έχει τύχει πριν χρόνια το ίδιο και μάλιστα από νεαρό καλοντυμένο και ευγενικό ζευγάρι (άντρας-γυναίκα), που μου είχαν ζητήσει τον λογαριασμό για να δουν κάτι που μου είχαν πει ότι αναγράφεται αλλά φυσικά δεν αναγραφόταν και ΔΕΝ τον έδωσα και τους είπα αντίο σας, στη θέση σου θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με αυτό που έκανες.
    Γιατί; Μα γιατί βρε Ευάγγελε στον λογαριασμό του COSMOTE εκτός του ονόματος σου, αναγράφεται και ο ΑΦΜ σου, το νούμερο της τηλεφωνικής γραμμής..... αχχχχ βρε Ευάγγελε....
    Τέλος πάντων, γνώμη μου είναι ότι στην χειρότερη περίπτωση να σου κάνει κάνα νέο συμβόλαιο....
    Και περίμενε να πει και κάνας άλλος την γνώμη του....
    Ευτυχώς είχα τη στοιχειώδη νοημοσύνη να μην δώσω το λογαριασμό, αλλά μόνο τον αρ. βρόγχου... η αλήθεια είναι πως την πάτησα σαν πρωτάρης!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ευάγγελος Ροκας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς είχα τη στοιχειώδη νοημοσύνη να μην δώσω το λογαριασμό, αλλά μόνο τον αρ. βρόγχου... η αλήθεια είναι πως την πάτησα σαν πρωτάρης!
    Άμα δεν έδωσες τον λογαριασμό στο χέρι, αλλάζει. Πάλι καλά. Είναι πολύ πονηροί οι καιροί... έχουν ξεφυτρώσει λαμόγια παντού...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και θα επρεπε να σε μαλωσουμε ...... δεν θα το κανουμε . Ελπιζω να εβαλες μυαλο τουλαχιστον .

    Απο εκει και περα , δεν μπορει να σου κανει κατι , αν δεν εχεις δωσει φωτοτυπια την ταυτοτητα σου .

    Για να σε καθησυχασω ....
    Τον αριθμο βρογχου τον θελουν για να δουνε ( σε συνδιασμο με τον τεχνικο που πηρε τηλ ) την μεγιστη ταχυτητα που μπορουν να σου δωσουν .
    οποτε να σου προτεινουν αναλογο πακετο .

    Δεν μπορουν να σου κανουν φορητοτητα , αν δεν εχουν αιτηση υπογεγραμμενη ( αντε και την εκανε μονη της ) και την ταυτοτητα σου ( που λογικα ΔΕΝ την εδωσες ) .

    Παρακολουθηση - υποκλοπη κλπ κλπ μπορουν να κανουν ουτως η αλλως απο τις εταιρειες , και δεν θα το μαθουμε ποτε. οποτε μην σε αγχωνει και αυτο .

    Υ.Γ. Πες την αληθεια .... ηταν ομορφουλα και σε καταφερε ετσι ευκολα ?
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας