Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Καλημέρα.
    Θέλω κάθε φορά που συμπληρώνει κάποιος μία custom φόρμα που έχω στη σελίδα μου να λαμβάνω απλώς ένα push notification στο κινητό μου ότι έχω μία νέα εγγραφή, ώστε να μπαίνω μετά να βλέπω τι μου έγραψαν. Δε θέλω οπωσδήποτε να μου γράφει λεπτομέρειες. Μία ειδοποίηση μου φτάνει.
    Η σελίδα δεν είναι σε κάποιο CMS (Wordpress/joomla κλπ), είναι custom και η φόρμα δουλέυει με Ajax.
    Από ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να υπάρχει κάποιο app εγκατεστημένο στο κινητό για να διαβάζει και να δείχνει το notification.
    Δεν έχω εμπειρία σε mobile apps. Υπάρχει κάποιο έτοιμο app να το κάνει αυτό ή πρέπει να φτιάξω ένα; Επίσης πρέπει να προσθέσω κάποιο κώδικα στη σελίδα μου;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Όταν λέμε "Push Notification" πρακτικά εννοούμε μία εφαρμογή η οποία "ακούει" συνεχώς για καινούργια μηνύματα, σε έναν Server, και όταν βρει κάποιο το εμφανίζει στον χρήστη. Άρα θα πρέπει να υπάρχει εφαρμογή στο κινητό (ακόμα και Service).

    Οι λύσεις για να στέλνεις Push Notification σε εφαρμογές είναι διάφορες (OneSignal, Firebase κτλ). Ανάλογα τι backend έχεις στο site σου, αλλάζει ο τρόπος επικοινωνίας με αυτά.

    Άρα πρώτα πας να φτιάξεις την εφαρμογή που θα δέχεται και θα εμφανίζει PushNotifications και μετά βάζεις στο site σου να τα στέλνει.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Οπότε κάνω εγγραφή π.χ. στο Onesignal, ορίζω πώς θα επικοινωνεί με το site μου, κάνω intergration στο site και μετά κάνω εγγραφή στην υπηρεσία για να λαμβάνω τα notifications.
    Να υποθέσω ότι γίνεται μέσω browser το notification? Δε χρειάζεται να κατεβάσω κάποια εφαρμογή. Σωστά;
    Έχεις στα υπόψιν σου κάποιο online tutorial για να μου δώσει μία εικόνα;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από charavge2022 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Οπότε κάνω εγγραφή π.χ. στο Onesignal, ορίζω πώς θα επικοινωνεί με το site μου, κάνω intergration στο site και μετά κάνω εγγραφή στην υπηρεσία για να λαμβάνω τα notifications.
    Να υποθέσω ότι γίνεται μέσω browser το notification? Δε χρειάζεται να κατεβάσω κάποια εφαρμογή. Σωστά;
    Έχεις στα υπόψιν σου κάποιο online tutorial για να μου δώσει μία εικόνα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέμε "Push Notification" πρακτικά εννοούμε μία εφαρμογή η οποία "ακούει" συνεχώς για καινούργια μηνύματα, σε έναν Server, και όταν βρει κάποιο το εμφανίζει στον χρήστη. Άρα θα πρέπει να υπάρχει εφαρμογή στο κινητό (ακόμα και Service).

    Οι λύσεις για να στέλνεις Push Notification σε εφαρμογές είναι διάφορες (OneSignal, Firebase κτλ). Ανάλογα τι backend έχεις στο site σου, αλλάζει ο τρόπος επικοινωνίας με αυτά.

    Άρα πρώτα πας να φτιάξεις την εφαρμογή που θα δέχεται και θα εμφανίζει PushNotifications και μετά βάζεις στο site σου να τα στέλνει.

    Πρέπει να έχεις εφαρμογή που να λαμβάνει τα συγκεκριμένα notifications που στέλνεις!

  5. #5
    Την οποία εφαρμογή πρέπει να φτιάξω ή υπάρχει κάποια έτοιμη που το κάνει αυτό;
    Μέχρι στιγμής από ό,τι έχω δει οι πλατφόρμες αυτές επιτρέπουν να στέλνεις μήνυμα μέσα από το δικό τους interface. Εγώ θέλω π.χ. με την αποστολή της φόρμας να στέλνει ένα request και να λαμβάνω το μήνυμα.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=wAU4mC0XHf4
    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από charavge2022 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Θέλω κάθε φορά που συμπληρώνει κάποιος μία custom φόρμα που έχω στη σελίδα μου να λαμβάνω απλώς ένα push notification στο κινητό μου ότι έχω μία νέα εγγραφή, ώστε να μπαίνω μετά να βλέπω τι μου έγραψαν. Δε θέλω οπωσδήποτε να μου γράφει λεπτομέρειες. Μία ειδοποίηση μου φτάνει.
    Η σελίδα δεν είναι σε κάποιο CMS (Wordpress/joomla κλπ), είναι custom και η φόρμα δουλέυει με Ajax.
    Από ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να υπάρχει κάποιο app εγκατεστημένο στο κινητό για να διαβάζει και να δείχνει το notification.
    Δεν έχω εμπειρία σε mobile apps. Υπάρχει κάποιο έτοιμο app να το κάνει αυτό ή πρέπει να φτιάξω ένα; Επίσης πρέπει να προσθέσω κάποιο κώδικα στη σελίδα μου;
    Ευχαριστώ
    Τσέκαρε κι αυτή την καταπληκτική open source λύση!

    https://ntfy.sh/

    Κατεβάζεις το αντίστοιχο app στο κινητό και λαμβάνεις ειδοποιήσεις για το οτιδήποτε θέλεις.

    Υπάρχει το σχετικό API για να το ενσωματώσεις στην φόρμα του site.

    https://ntfy.sh/docs/subscribe/api/

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσέκαρε κι αυτή την καταπληκτική open source λύση!

    https://ntfy.sh/

    Κατεβάζεις το αντίστοιχο app στο κινητό και λαμβάνεις ειδοποιήσεις για το οτιδήποτε θέλεις.

    Υπάρχει το σχετικό API για να το ενσωματώσεις στην φόρμα του site.

    https://ntfy.sh/docs/subscribe/api/
    Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό ακριβώς έψαχνα!
    Με ένα απλό αρχείο php και την εφαρμογή τους έκανα δουλειά σε 1'.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από charavge2022 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό ακριβώς έψαχνα!
    Με ένα απλό αρχείο php και την εφαρμογή τους έκανα δουλειά σε 1'.
    Χαίρομαι που βοήθησα να βρεις αυτό που ψάχνεις.

    Είναι φοβερή υπηρεσία + εφαρμογή. Αν το ψάξεις, μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα.

    Επιτρέπει και την αποστολή αρχείων, θα μπορούσες φαντάζομαι να το ρυθμίσεις ώστε να σου αποστέλει και την εκάστοτε φόρμα που συμπληρώνεται σαν αρχείο στην εφαρμογή του κινητού!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας