Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντε να προσθεσω και ενα σκρινσοτ "DSL Link info" απο το ρουτερ. Δεν με χαλαει καθολου. Το θεμα ειναι να μεινει ετσι...



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Clipboard01.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  122,1 KB 
ID: 238759

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να πάρεις ένα κοντάρι και να αρχίσεις να κουνάς το καλώδιο. Δοκίμασε το αν όντως ισχύει, αν δλδ με το που κουνάς το καλώδιο έξω σου κάνει αποσύνδεση. Αν ναι ξαναδώσε βλάβη και να είσαι έτοιμος με το κοντάρι για όταν έρθει
    Χαχαχαχαχ σωστα! Εχει μαντρα ομως το οικοπεδο και πρεπει να βρω ενα πολυ μακρυ κονταρι!

    Εδω που τα λεμε, αυτη η δοκιμη που λες ισχυει για να δω αν οντως ευθυνεται το καλωδιο....

    - - - Updated - - -

    Μεχρι τωρα οκ... (15:12)


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Clipboard01.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  119,4 KB 
ID: 238767

    - - - Updated - - -

    Κατα τις 5 το απογευμα, τωρα δηλαδη, δεν ξερω ποση ωρα γινεται αλλα πηρα χαμπαρι οτι κατι ξεκινησε...
    Προφανως εχει ανεβει ο θορυβος αφου το margin χαλαει... Φαινεται και στο attainable rate και στα CEC που ξεκινησαν.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Clipboard01.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  113,1 KB 
ID: 238769

    - - - Updated - - -

    Και μιας και δεν εχει ποσταρει αλλος στο γενικο θεμα VDSL της Νοβα, οπότε θεωρω οτι δεν ενοχλω, τα αναμενομενα ακολουθησααααν...

    Αποσυνδεση, γυρω στις 17:27 το ειδα (δεν κοιταξα logs, τι σημασια εχει πια...).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Clipboard01.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  107,4 KB 
ID: 238771

    ε και φυσικα δεν χρειαζεται αυτη η εικονα, αλλα ετσι για να γουσταρουμε...
    "Ολα ειναι ατμος"...
    Θρασυβουλας (Βεγγος)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  clipboard02.jpg 
Εμφανίσεις:  131 
Μέγεθος:  5,9 KB 
ID: 238772

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θεατρο του παραλογου συνεχιζεται...
    Σημερα εχει γ@μηθ31 στις αποσυνδεσεις, ειδικα το βραδυ, μεχρι πριν λιγο. Εχει αλλαξει βεβαια τωρα η ημερομηνια αλλα και τι μ'αυτο. Και οταν ειναι συνδεδεμενο, το margin ειναι μικρο... Εχω απορια, οταν ειναι αποσυνδεδεμενο και τους παρω τηλεφωνο (αν υπαρχει τηλ. και δεν υπαρχει γενικη διακοπη, το ρουτερ ειναι στην αδερφη μου στον κατω οροφο) θα δουνε αραγε αν ειναι απο αυτους? Θα δουνε αν ειναι καλωδιο απο τη διαδρομη καμπινα - σπιτι? (που σημαινει κατ'εμε οτι θα βρουν τη γραμμη οκ, δεν ξερω κιολας...)).
    Μενει να το κανω, αλλα τετοιες ωρες δεν γινεται... Και δεν εχω τηλεφωνο εδω, και νιωθω καπως ασχημα να τους παιρνω βραδιατικα 1 - 1μιση ωρα το βραδυ...

  3. #18
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημερα μετα απο τις γνωστες αποσυνδεσεις που ξεκινησαν απο νωρις, δοκιμασα αυτο που ειχε προτεινει ο 2ος τεχνικος που ειχε ερθει. Να αλλαξω δηλαδη ζευγος καλωδιων στο UTP που εχω βαλει εγω απο τη ρεγκλετα εξω στην εισαγωγη μεχρι το φιλτρο διπλα στο μοντεμ - ρουτερ (δεν εχω voip ακομα, ευτυχως), μηηπως και ειναι φθαρμενο το ζευγος που χρησιμοποιουσα... Μικρες οι πιθανοτητες δηλαδη, αν και μακαρι να ειναι αυτο...
    Επελεξα αλλο ζευγος λοιπον και μετα τη συνδεση, ανοιγω το μοντεμ - ρουτερ ωστε να μπουταρει με τη γραμμη πανω του.
    Μια χαρα δειχνει, το εχω δει κι αλλες φορες ομως το εργο. Βαζω κι ενα σκρινσοτ, ετσι...
    Δεν ειμαι αισιοδοξος βεβαια, αλλα αν τελικα εχει τυχει αυτη η σπανια περιπτωση τοτε σωθηκαμε! Μακαρι... Αυτο θα ηταν το καλυτερο σεναριο. Και ειναι απο τα πιο καλα "στατιστικα", ή εστω εχει τυχει.
    Μακαρι η υπόθεση του 2ου τεχνικου να βγει αληθινη...

    Υ.Γ. Τον τελευταιο αρκετο καιρο, ασχετα με το προβλημα εδω, η attainable upload (και down πολλες φορες) ταχυτητα γενικα εχει πεσει σε πολλους νομιζω. Ισως ναναι που μαζευτηκαμε πολλες, ξερω γω...


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Clipboard01.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  122,6 KB 
ID: 239030

    - - - Updated - - -

    Αρχισαν τα παιχνιδακια, χωρις αποσυνδεση ακομα ομως.
    Το Noise Margin επεσε στα 21.8/15.6 (αυτη τη στιγμη, πριν ηταν και χειροτερα) και φυσικα εχει αλλαξει και το attainable rate (λογικο) και εχουν ανεβει τα CRC errors (0/1236) και τα FEC errors (5028/53199).

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επανηλθαμε στα συνηθισμενα.
    Συνηθισμενα εννοω αποσυνδεσεις, μειωμενο noise margin κλπ...
    Πρεπει να καταφερω να τους παρω τηλ. (δεν ειναι voip) τη στιγμη που δεν υπαρχει ιντερνετ μπας και δουν κατι απο κει (αν εχω τηλεφωνο, που πιστευω θα εχω). Ομως πρεπει να ειμαι κατω, στην αδερφη μου εκεινη τη στιγμη.

    *Αν εχει κουράσει το ότι τις περισσοτερες φορες γραφω μονος μου εδω τις ενημερωσεις της καταστασης της γραμμης, ζητώ συγνωμη.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην πεδευεσε πάρε τηλ από Κιν στο 13731 ΔΩΡΕΑΝ είτε δήλωσε το εσύ εδώ στο αντίστοιχο thread κι θα σε πάρουν αυτοί τηλ...
    Είτε στο info@nova.gr...

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πεδευεσε πάρε τηλ από Κιν στο 13731 ΔΩΡΕΑΝ είτε δήλωσε το εσύ εδώ στο αντίστοιχο thread κι θα σε πάρουν αυτοί τηλ...
    Είτε στο info@nova.gr...

    Καλημερα.
    Καταρχας ευχαριστω που εγραψες.
    Τους εχω παρει οπως γραφω, εχει ερθει και 2 φορες τεχνικος.
    Αλλη μια φορα που τους πηρα, προχτες βραδυ 30/6, μου ειπαν οτι θα με παρει πισω το τεχνικο τμημα. Οντως την αλλη μερα το πρωι 1/7 (χτες) με πηραν απο το τεχνικο τμημα και μου ειπαν σαν τελευταιο βημα να βαλω το καλωδιο κατευθειαν στο μοντεμ - ρουτερ, χωρις το φιλτρο δηλαδη (δεν εχω voip) για καποιες ωρες ή μια μερα ξερω γω, και αν μου κανει τα ιδια να παρω παλι να δηλωσουν βλαβη και να ερθουν πλεον να δουν και το "καφαο" (καμπινα) μαζι με τον οτε (Επιτελους!!! ).
    Μου κανει ιστοριες το noise margin, αλλα δεν εχω ως τωρα αποσυνδεση. Αυτη τη φορα ευχομαι να εχω αποσυνδεσεις για να ερθουν μαζι με τον οτε να λυθει το θεμα οριστικα!
    Παντως, ειδικα την τελευταια φορα, ηταν πολυ συνεργασιμοι και η επικοινωνια ηταν πολυ καλη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babisbabis : 02-07-22 στις 09:08. Αιτία: Προσθεση κειμενου

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με πηραν σημερα απο το τεχνικο τμημα της νοβα (τους ειχα παρει παλι προχτες) γιατι παρατηρησαν αποσυνδεσεις νωρις το πρωι (παλι καλα...). Μου ειπαν να παρω φωτογραφιες και να τους στειλω (απο τις φθορες στο καλωδιο το 10ζευγο) και να προωθησουν το θεμα για λυση μαζι με οτε. Για να δουμε...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας