Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα..
    Εδω και αρκετο καιρο, συμβαινουν διαφορα με τη συνδεση Νοβα...
    Η συνδεση ειναι 50αρα (5up/50down).
    Ειχα το μοντεμ-ρουτερ Huawei DG8245V-10 με το οποιο μου ειχαν αλλαξει το παλιο H267N που ειχε χαλασει. Αυτο δεν ειχε γινει τοσο παλια... Ειχα πληρωσει θυμαμαι 20 ευρω και ειχα ζητησει το Η288Α αλλα δεν το ειχαν και μου εδωσαν το Huawei.
    Μετα απο λιγο καιρο, αρχισαν να συμβαινουν αυτα τα περιεργα... Ταχυτητες πιο αργες, αποσυνδεσεις και παει λεγοντας... Καλεσα τεχνικο πριν λιγες μερες, στην εισαγωγη ειπε ειναι οκ τα πραματα. Ρωτησε για το ρουτερ, ειχα τα στοιχεια σε σκρινσοτ στο κινητο και επικοινωνησε με τη νοβα να κανουν update το firmware του Huawei. Το εκαναν (απο V100R019C10SPC390 σε V100R019C10SPC594). **Σημειωση: δεν το κανουν αυτοματα (!).
    Μετα πηγαμε πανω και ειδε το μοντεμ-ρουτερ και ετυχε σε μια αποσυνδεση ενω ηταν εκει! Ετσι, ο εξοπλισμος βγηκε προς αντικατασταση.
    Καλα ως εδω. Πηραμε το νεο μοντεμ-ρουτερ, το οποιο ηταν το ZTE H288A, αυτο που ηθελα στην αρχη! Δεν δινουν πια τα Huawei DG8245V-10 !
    Εβαλα και νεο, εξωτερικο καλωδιο απο την εισαγωγη εξω εως το φιλτρο πριν το ρουτερ για να ειμαι σιγουρος. Οχι κατι ιδιαιτερο, ενα cat6. Πιο πολυ το εβαλα για δοκιμη, για σιγουρια (δεν ηταν δικο μου, αν ολα ηταν καλα θα εβαζα μονιμα αλλο).
    Δυστυχως, μετα απο λιγες μερες αρχισαν τα ιδια σχεδον... Παρατηρησα παλι αποσυνδεσεις... Ειδα και το θορυβο να εχει ανεβει πολυ! Βαζω και σκρινσοτ απο το Η288Α... SNR 11 - 12 db στο download (και στο upload)??? Μα τι γινεται? Αυτο ειναι σοβαρο... και με γραμμες υποτιθεται μια χαρα και μονοκομματες?
    Τους ζητησα να μου αλλαξουν θεση αλλα μου ειπαν οτι "δεν γινεται". Ενας αλλος φιλος που δεν ειναι πολυ κοντα μου, εχει κι αυτος αποσυνδεσεις στη νοβα κι αυτος...
    Μια αλλη πληροφορια, ειναι οτι το καλωδιο (με τα πολλα ζευγη) απο την εισαγωγη προς την καμπινα, δεν παει κατευθειαν στην καμπινα αλλα πρωτα παει εναεριως σε ενα παλιο κουτι του οτε προφανως (σαν "χελωνα"), στον τοιχο ενος διπλανου σπιτιου (μετα απο ενα οικοπεδο) και μετα υπογειως πηγαινει (υποθετω) στην καμπινα που ειναι αρκετα κοντα μου... Το εδειξα στον τεχνικο αλλα ειπε οτι νταξει ολες οι γραμμες ετσι πανε. Βαζω μια φωτο οχι του συγκεκριμενου κουτιου, αλλα ενος παρομοιου που βρηκα στο ιντερνετ. Αυτο του ιντερνετ ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απ'οτι βλεπω...
    Συγνωμη παιδια για το μεγαλο ποστ, αλλα προσπαθησα να ειμαι αναλυτικος, αν και δεν ξερω αν θα βρεθει ακρη. Φοβαμαι οτι το θεμα ειναι απο τον παροχο σε συνδυασμο με τις καλωδιωσεις - συνδεσεις καμπινας - dslam κλπ. ειτε θεμα software δικο τους, hardware, οπότε....

    Ευχαριστω για το χρονο σας.

    Υ.Γ. Κοιταγα μερες να δω αν ποσταρει καποιος κανα προβλημα παρομοιο απο εδω μερια ή από αλλου, αλλα τιποτα. Ρε μπας και ειμαι μονο εγω???

    Υ.Γ. 2: Οταν πατησα "υποβολή" δεν ειχα ιντερνετ, ειχε γινει διακοπη, καλα που ειχα σωσει το κειμενο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  status.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  122,8 KB 
ID: 238461Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kouti.jpg 
Εμφανίσεις:  173 
Μέγεθος:  8,1 KB 
ID: 238462

    - - - Updated - - -



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  status2.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  117,4 KB 
ID: 238464
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babisbabis : 03-06-22 στις 18:27. Αιτία: SNR αντι για "Θορυβος"

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν είναι θόρυβος το Noise Margin, είναι πόσο περιθώριο έχεις όπως λέει (margin) και το θες να είναι υψηλό.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ, δικιο εχεις (στην ουσια SNR δεν εννοεις?) αλλα αυτο δεν θα πει οτι εχει ανεβει ο θορυβος?
    Στο 2ο σκρινσοτ π.χ. ειναι 9db σχεδον!... (η σχεση σηματος προς θορυβο αν θες).

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν είναι ακριβώς η σχέση σήματος προς θόρυβο (SNR) είναι το SNR Margin, κι ας το λέμε για συντομία SNR καμιά φορά. Τελείως χοντρικά, το modem κλειδώνει όσο παραπάνω μπορεί αλλά διατηρώντας το margin τουλάχιστον στα 9 dB. Φυσικά δεν θα κλειδώσει παραπάνω από όσο πληρώνεις, οπότε αν μπορεί να φτάσει και παραπάνω από 54999, θα κλειδώσει στα 54999 και θα βλέπεις Margin > 9 dB. Φυσικά όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο σταθερή η γραμμή και τόσο μεγαλύτερη δυνατότητα έχει για αναβάθμιση. Βάση αυτού υπολογίζεται στο περίπου και το Attainable, γι' αυτό στο πρώτο screenshot είναι και μεγαλύτερο. Η γραμμή σου πάντως έχει σίγουρα κάποιο θέμα, θα έπρεπε να έχει πολύ καλύτερα στατιστικά με τέτοιο Attenuation, ειδικά στο upload.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οταν λες "η γραμμη μου" εννοεις υποθετω ολοκληρο το χαλκο μεχρι δεν ξερω που φτανει, στην καμπινα ισως?
    Αρα (για μενα) αν ειναι στη γραμμη το θεμα, βρισκεται αναμεσα σε εισαγωγη και καμπινα. απο εισαγωγη και προς το σπιτι, εχω βαλει νεο μονοκομματο εξωτερικο καλωδιο, οπότε δεν βλεπω το λογο για προβλημα...
    Πριν λιγες ωρες, το margin ηταν πιο νορμαλ, στα 20τοσα db, δεν θυμαμαι ακριβως... 27? 28?... δεν θυμαμαι... Το attainable το εχω δει καπου 50κατι/110κατι ή και 120κατι, δεν εχει και πολυ σημασια... Νομιζω πανε αυτα τωρα πλεον (πανε?).

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα και νεο, εξωτερικο καλωδιο απο την εισαγωγη εξω εως το φιλτρο πριν το ρουτερ για να ειμαι σιγουρος.
    Για πιο λόγο έχεις φίλτρο; Αν η τηλεφωνία σου είναι Voip δεν χρειάζεται και μπορεί να σου κάνει και ζημιά.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πιο λόγο έχεις φίλτρο; Αν η τηλεφωνία σου είναι Voip δεν χρειάζεται και μπορεί να σου κάνει και ζημιά.
    Δεν ειναι Voip ευτυχως (ακομα).

    - - - Updated - - -

    Τοση ωρα που δεν απαντουσα (πριν απαντησω στο φιλο @jacobgr) ειχα αποσυνδεσεις απανωτες και γενικό χαμό...
    Τωρα ειναι απο τις καλες (προσωρινες υποθετω δυστυχως...) καταστασεις.
    Βαζω και σκρινσοτ...
    Νομιζω αυτες στο περιπου ειναι οι δυνατοτητες της γραμμης...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  status3.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  121,7 KB 
ID: 238468

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω αυτες στο περιπου ειναι οι δυνατοτητες της γραμμης...
    Αυτό είναι σχεδόν το μέγιστο που μπορεί να δώσει το 17a σε καλή γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Τσέκαρε ότι το καλώδιο που έβαλες είναι καλό (δεν έχει κάποιο τουλάχιστον εμφανή τσάκισμα). Τσέκαρε ξανά τις συνδέσεις που έκανες και επίσης βεβαιώσου ότι στο UTP χρησιμοποιείς μόνο ένα ζευγάρι του ιδίου χρώματος (πχ. μπλέ με μπλε ασπρο), μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλο ζευγάρι μήπως και.... Επίσης δες και το φίλτρο δοκίμασε αν μπορείς χωρίς φίλτρο και χωρίς κανένα τηλέφωνο στην γραμμή.

    Αν όλα αυτά είναι οκ και συνεχίζει τις αποσυνδέσεις ξαναδώσε βλάβη.

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση τον θόρυβο να στον βγάζει κάποια ηλεκτρική συσκευή άσχετη σε σένα ή σε κάποιο διπλανό διαμέρισμα (πχ ψυγείο, AC)

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι σχεδόν το μέγιστο που μπορεί να δώσει το 17a σε καλή γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Τσέκαρε ότι το καλώδιο που έβαλες είναι καλό (δεν έχει κάποιο τουλάχιστον εμφανή τσάκισμα). Τσέκαρε ξανά τις συνδέσεις που έκανες και επίσης βεβαιώσου ότι στο UTP χρησιμοποιείς μόνο ένα ζευγάρι του ιδίου χρώματος (πχ. μπλέ με μπλε ασπρο), μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλο ζευγάρι μήπως και.... Επίσης δες και το φίλτρο δοκίμασε αν μπορείς χωρίς φίλτρο και χωρίς κανένα τηλέφωνο στην γραμμή.

    Αν όλα αυτά είναι οκ και συνεχίζει τις αποσυνδέσεις ξαναδώσε βλάβη.

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση τον θόρυβο να στον βγάζει κάποια ηλεκτρική συσκευή άσχετη σε σένα ή σε κάποιο διπλανό διαμέρισμα (πχ ψυγείο, AC)
    Ευχαριστω για την απαντηση και τις προτασεις.
    Συμφωνω με αυτες, ναι...
    Η κατασταση βεβαια εχει γυρισει πλεον στα "γνωστα" σκαμπανεβασματα του margin και επομενως και των υπολοίπων...
    Παρατηρησα αυτη τη στιγμη οτι φυσαει εξω σαν τρελος (ο αερας) και παιζει συνεχεια το margin οταν γινεται χαμος απο αερα... Αυτο με πονηρευει για π.χ. το εναεριο καλωδιο που ελεγα πριν... (ισως οχι αυτο καθεαυτο το εναεριο καλωδιο, αφου ειναι υποτιθεται νεο, αυτο με τα πολλα ζευγη) που ομως δυστυχως (για μενα δυστυχως) παει πρωτα στο κουτι "χελωνα" που ελεγα, ή τελος παντων για καποια σύνδεση/ένωση/μάτιση (!)... Ο αερας δεν επηρεαζει λογικα το καλωδιο που εβαλα εγω, αφου μπαινει μεσα...
    Θα δω, τι να πω...
    Να ξαναδωσω βλαβη μετα απο τους ελεγχους που λες ειναι το πιο λογικο αλλα φοβαμαι οτι επειδη μετα πρεπει να εμπλακουν πολλοι (και ο οτε μαζι ισως) δεν θα βρεθει ακρη (εννοωντας οτι ισως δεν θα ασχοληθουν). Αν δεν δωσω βλαβη να μου πεις θα βρεθει ακρη? Οχι!
    Ρε που μπλεξαμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babisbabis : 04-06-22 στις 11:36. Αιτία: προσθεση κειμενου

  10. #10
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μιας και απορούσες αν είσαι ο μόνος...
    Είχα ADSL γραμμή με παρόμοια προβλήματα τα τελευταία χρόνια. Πρίν περίπου 3 μήνες μπήκε 50αρα VDSL και για 1-2 μήνες όλα άψογα, σφάλματα ελάχιστα ως μηδενικά(ούτε τα παρακολούθουσα μιας και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα πρόβλημα). Ταχύτητα 5.6, 1-2 αποσυνδέσεις έτυχαν μόνο και για λίγο και επανήλθε η σύνδεση από μόνη της. Τον τελευταίο μήνα η ταχύτητα έπεσε στα 4.3, αποσυνδέσεις καθημερινά, συνήθως το πρωί και ώρες 10-13:00. To λαμπάκι του internet γίνεται κόκκινο, της γραμμής κανονικά σταθερά πράσινο. Για λίγο γίνεται και πάλι πράσινο και στη σελίδα του ρούτερ αναφέρεται ως συνδεδεμένο, αλλά δεν μπαίνει πουθενά και μετά από λίγο ξανά κοκκινίζει. Μόνο με reboot του ρούτερ φαίνεται να επανέρχεται. Πριν από λίγο έγινε η τελευταία με τα ίδια συμπτώματα. Κάποια στιγμή που φάνηκε ότι συνδέθηκε(πριν το reboot), δεν έμπαινε πουθενά στόν υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με καλώδιο, αλλά ούτε και σ' αυτόν που είναι με wifi. Το περίεργο είναι ότι από κινητό άνοιξε σελίδα κανονικά. Με το reboot επανήλθε. Καλώδια και συνδέσεις οι ίδιες με πριν. Δεν έχει πειραχθεί ή κουνηθεί τίποτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα στη 200άρα μου, ενώ δεν είχα θέμα στατιστικών και κλειδώματος, μάζευε ξαφνικά χιλιάδες errors και είχα αποσυνδέσεις.
    Ο ένοχος?
    Ακριβώς το χαλύβδινο κουτί, είχε οξείδωση το καλώδιο που έφευγε προς το σπίτι μου, από την σαπισμένη και σκουριασμένη βίδα πάνω στην οποία το είχαν τυλίξει. Το άνοιξε ο τεχνικός το έκοψε στις άκρες, το καθάρισε και ευτυχώς από τότε δεν ξαναείδα αποσύνδεση.
    Αυτά τα παμπάλαια κουτιά είναι κίνδυνος θάνατος, έπρεπε να τα αλλάξει όλα ο ΟΤΕ με πλαστικά. Και δυστυχώς αν δεν είσαι στην Cosmote αλλά σε εναλλακτικό δεν κουνάει πωπό ο ΟΤΕ να το αλλάξει.
    Φυσικά θεωρώ ότι η λύση είναι προσωρινή, όσο υπάρχει σκουριά μέσα εκεί το καλώδιο θα οξειδωθεί στη σύνδεση σε λίγο καιρό και θα αρχίσουν τα ίδια...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα στη 200άρα μου, ενώ δεν είχα θέμα στατιστικών και κλειδώματος, μάζευε ξαφνικά χιλιάδες errors και είχα αποσυνδέσεις.
    Ο ένοχος?
    Ακριβώς το χαλύβδινο κουτί, είχε οξείδωση το καλώδιο που έφευγε προς το σπίτι μου, από την σαπισμένη και σκουριασμένη βίδα πάνω στην οποία το είχαν τυλίξει. Το άνοιξε ο τεχνικός το έκοψε στις άκρες, το καθάρισε και ευτυχώς από τότε δεν ξαναείδα αποσύνδεση.
    Αυτά τα παμπάλαια κουτιά είναι κίνδυνος θάνατος, έπρεπε να τα αλλάξει όλα ο ΟΤΕ με πλαστικά. Και δυστυχώς αν δεν είσαι στην Cosmote αλλά σε εναλλακτικό δεν κουνάει πωπό ο ΟΤΕ να το αλλάξει.
    Φυσικά θεωρώ ότι η λύση είναι προσωρινή, όσο υπάρχει σκουριά μέσα εκεί το καλώδιο θα οξειδωθεί στη σύνδεση σε λίγο καιρό και θα αρχίσουν τα ίδια...
    Σάπια βίδα;
    Να υποπτευθω ότι τα καλώδια Βίδονωνταν πάνω σε μια σειρά από βίδες κι ο τεχνικός ήθελε κατσαβίδι;
    Άν ναι δεν φταίει το χαλύβδινο αλλά θέλει άλλη ρεγκλέτα σαν την παρακάτω...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CE%B7%CF%82

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Όλο μαζί αλλάζεται, δεν θα βάλει κανείς πλαστική ρεγκλέτα μέσα στο χαλύβδινο...

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καποια νεωτερα, σαν ενημερωση...
    Το εναεριο καλωδιο 10 ζευγων που περναει πανω απο το διπλανο οικοπεδο, ειδαμε με ενα φιλο οτι ηταν εξαιρετικα τεντωμενο λογω του οτι τα κλαδια ενος δεντρου το ζοριζαν παρα πολυ και το τραβουσαν προς τα κατω! Ενω το καλωδιο δηλαδη ειχε (και σωστα) στην αρχη τα μπόσικά του απ'οσο θυμαμαι, ειχε καταληξει να εχει τεντωθει πολυ προς τα κατω, ιδιαιτερα σε 2 σημεια...
    Ανεβηκαμε μια μερα σε μια σκαλα (εναλλαξ...) και κλαδεψαμε τα κλαδια του δεντρου που εμποδιζαν το καλωδιο. Φυσικα δεν "κουτσουρεψαμε" το δεντρο, αλιμονο... Μην πω καλυτερα χωρις ιντερνετ παρα να καταστρεφαμε το δεντρο. Παντως ειχε πολλα αγκαθια... γεμισαμε αιματα χαχαχα!
    Τελος παντων, το καλωδιο ελευθερωθηκε, ειχε μεγαλη διαφορα (εμφανισιακα). Σχεδον πεταχτηκε προς τα επανω τη στιγμη της "απελευθερωσης". Η μονωση του ομως ειχε ζημιες. Σε καποια σημεια ηταν σχισμενη και φαινοταν μεσα το "μπλενταζ", ή καλυτερα τα "ατσαλοσύρματά" του? Δεν ξερω πως τα ονομαζουν οι του οτε. Κατω απο αυτα εχει μια μαυρη μονωση και μεσα θα βρισκονται τα 10 ζευγη. Καλου κακου εβαλα σε καποια σημεια γυρω γυρω λαστιχοταινια (αυτοβουλκανιζόμενη ταινια). Δεν ημουν ομως και πολυ αισιοδοξος.
    Και οντως, με τις δοκιμες που εκανα, δεν ειχε αλλαξει κατι. Γιατι να αλλαξει αλλωστε? Η ζημια ειχε γινει (αν εγινε απο αυτο).
    Αυριο παρασκευη θα ερθει τεχνικος απο νοβα παλι και θα του δειξω τι ειχε γινει. Υποθέτω οτι θα κανονίσουν με τον οτε να γινει κατι με το καλωδιο? Μακαρι... Μακαρι να το αλλαξουν ολο! Αλλα θα το αλλαξουν??? Ή ας με βαλουν σε αλλο ζευγος, τι να πω...
    Σε τηλ. επικοινωνια με τη νοβα πριν κανα μηνα, ειχα πει να μου αλλαξουν θεση αλλα μου επε η κοπελα "δεν γινεται". Τελος παντων.
    Ελπιζω αυριο να βγει καμια ακρη. Οχι οτι θα φτιαχτει κατι, αλλα να κανονισουν καμια ενεργεια με τον οτε παρεα.
    Αυτα...
    Τωρα που γραφω και διαβαζω καποια θεματα στο φορουμ, εχω αποσυνδεσεις και περιμενω να συνδεθει για να συνεχισω (ετσι οπως συνδεεται εστω...). &

    - - - Updated - - -

    Ηρθε λοιπον ο τεχνικος γυρω στις 9 το πρωι, μετρησε στην εισαγωγη και τα βρηκε οκ . Μου προτεινε να βαλω αλλο καλωδιο απο την εισαγωγη μεχρι πανω το ρουτερ, πραγμα το οποιο του ειπα οτι εκανα και του το εδειξα. Τοτε μου προτεινε να χρησιμοποιησω αλλο ζευγος καλωδιων σε αυτο το καλωδιο... . Τι να κανει κι αυτος, αφου δεν του εβγαλε τιποτα εκεινη τη στιγμη (οπως ο προηγουμενος)... Αν εχω πεσει στην απιστευτη ατυχια να ισχυει οτι το καλωδιο που εχω βαλει οντως να εχει θεμα, ειμαι διατεθειμενος να βαλω για δοκιμη το ρουτερ στην εισαγωγη διπλα, εστω με ενα μικρο καλωδιο για να ειναι μεσα μην το "ψειρισουν", για μια μερα τουλαχιστον, να δω αποτελεσματα...
    Του εξηγησα και για το καλωδιο στο οικοπεδο, αλλα αφου δεν του εβγαλε κατι, δεν μπορει να δωσει βλαβη... Νταξ κι αυτος εχει τα δικια του, αλλα παλι στα ιδια μειναμε. Και δεν ξερω κιολας αν ευθυνεται το 10 ζευγων που λεω (του οικοπεδου)... Εχω ακουσει αρκετους που εχουν αποσυνδεσεις, οχι εδω μεσα, αλλα γενικα.
    Θα δουμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babisbabis : 16-06-22 στις 17:00.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε λοιπον ο τεχνικος γυρω στις 9 το πρωι, μετρησε στην εισαγωγη και τα βρηκε οκ
    Έπρεπε να πάρεις ένα κοντάρι και να αρχίσεις να κουνάς το καλώδιο. Δοκίμασε το αν όντως ισχύει, αν δλδ με το που κουνάς το καλώδιο έξω σου κάνει αποσύνδεση. Αν ναι ξαναδώσε βλάβη και να είσαι έτοιμος με το κοντάρι για όταν έρθει

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας