Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω ήδη ένα Powerline δίκτυο στο σπίτι μου από Nova VDSL (D=28 / U=4,7 Mbps). Αποτελείται από το Κεντρικό + 4 Adapters (Devolo Magic 2).
    Mιας που έχω και εγκατεστημένο το MikroTik LHGG LTE6 kit με SIM Vodafone στην ταράτσα μου και άρα κατεβαίνει κι άλλο καλώδιο Ethernet στο σπίτι μου, θα μπορούσα να φτιάξω ένα δεύτερο Powerline δίκτυο αγοράζοντας και πάλι ένα νέο Devolo Magic 2 Kit ??? Φοβάμαι μήπως όταν πάει να κάνει το Pairing μπερδεύεται και αντί να κάνει Pair με το Mikrotik LHGG LTE6 kit, μου κάνει Pair με την Nova VDSL!

    Θέλω αυτό το δεύτερο Powerline δίκτυο να συνδεθεί αποκλειστικά στις 6 μου κάμερες, ώστε όλο το Upload των καμερών (ανεβάζουν συνεχώς events στο Cloud) να πραγματοποιείται από αυτό το δίκτυο. Έχω πάνω απο 30Mbps Upload από το Mikrotik LHGG LTE6 kit και θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ για τον σκοπό αυτό. Βέβαια οι κάμερες υποστηρίζουν WiFi μόνο στα 2,4 και άρα δεν θα εκμεταλλεύονται όλο το Bandwidth αλλά έστω....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    Και εγω ειχα το ιδιο θεμα και πηρα μια wifi mesh λυση αντι powerline

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τα powerline τα χρησιμοποιούμε σαν έσχατη λύση όταν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο
    VARAJOHN

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπορούσα να φτιάξω ένα δεύτερο Powerline δίκτυο αγοράζοντας και πάλι ένα νέο Devolo Magic 2 Kit ???
    Θα μπορούσες, φτάνει να βάλεις ένα διαφορετικό network id/password σε όσα θα απαρτίζουν το 2ό δίκτυο.
    Σημειωτέον, εφόσον όλα θα χρησιμοποιούν το ίδιο μέσον (τα ίδια καλώδια) όλα θα μοιράζονται το ίδιο bandwidth.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι μήπως όταν πάει να κάνει το Pairing μπερδεύεται και αντί να κάνει Pair με το Mikrotik LHGG LTE6 kit, μου κάνει Pair με την Nova VDSL!
    Pair με την vdsl δεν πρόκειται να κάνει.
    Παράσιτα στην vdsl μπορεί να κάνει.
    Τα plc είναι λύση ανάγκης, αν έχεις την δυνατότητα προτιμάς το καλώδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω αυτό το δεύτερο Powerline δίκτυο να συνδεθεί αποκλειστικά στις 6 μου κάμερες, ώστε όλο το Upload των καμερών (ανεβάζουν συνεχώς events στο Cloud) να πραγματοποιείται από αυτό το δίκτυο. Έχω πάνω απο 30Mbps Upload από το Mikrotik LHGG LTE6 kit και θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ για τον σκοπό αυτό. Βέβαια οι κάμερες υποστηρίζουν WiFi μόνο στα 2,4 και άρα δεν θα εκμεταλλεύονται όλο το Bandwidth αλλά έστω....
    Γίνεται ενδεχομένως, δεν είναι το βέλτιστο.
    Αυτό θα ήταν κάτι που θα προτιμούσες να το κάνεις με vlans
    (υποθέτωντας ότι έχεις ή θα πάρεις router/switch που υποστηρίζει τα σχετικά, και οι κάμερες μπορούν να κάνουν tagging, και θα κάτσεις να μάθεις τα σχετικά),
    παρά να στήσεις ένα δεύτερο παράλληλο δίκτυο με plc.
    Μόνο επιβεβαίωσε ότι τα devolo όντως περνάνε tagged traffic γιατί δεν το ξέρω.
    Ή θα μπορούσες να το κάνεις στο router με policy routing (επίσης υποθέτωντας ότι έχεις ένα router που υποστηρίζει τα σχετικά).

    Γενικά όταν έχεις πάνω από 1 wan (όπως στην περίπτωση σου: dsl + lte) τυπικά στήνουμε vlans,
    και ένα ανάλογο router, ώστε να μπορούμε να ορίσουμε πχ ότι "η κίνηση από τον x host (ή το x πρωτόκολο, ή το x subnet) βγαίνει από την wan z" κλπ.

    Αλλά δεν ξέρουμε τι/πως έχεις στήσει και τι ακριβώς θες να κάνεις, οπότε υποθέσεις κάνουμε,
    και το παραπάνω οπωσδήποτε είναι θέμα για έτερο post.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Ολα καλα, αλλα οι καμερες (και ολα γενικα) δεν χρειαζεται να ειναι vlan aware, οχι tags δηλαδη. Το switch πρεπει να ειναι καταλληλο απλως, να κανει add tag στο input.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν χρειαζεται να ειναι vlan aware, οχι tags δηλαδη. Το switch πρεπει να ειναι καταλληλο απλως, να κανει add tag στο input.
    Ναι, αναλόγως πως είναι στημένο, μπορείς κάλλιστα να κάνεις tag σε ένα switch στο δρόμο αν όλες οι κάμερες σου έρχονται σε συγκεκριμένα ports,
    οπότε δεν χρειάζεται στις κάμερες.
    Μπορεί όμως να χρειάζεται να περάσει un-tagged traffic από το ίδιο eth και από άλλους hosts/δίκτυα και απο τις κάμερες
    πρίν φτάσουν στο switch οπότε θα χρειαζόταν να γίνει tag στην πηγή,
    ή μπορεί να επαρκεί απλώς να είναι σε διαφορετικά subnets.
    mix & match αναλόγως τι θές/χρειάζεσαι και τι εξοπλισμό έχεις.
    Αλλά είμαστε OT.

    Το νόημα του post ήταν ότι, ok μπορείς να στήσεις παράλληλα +2 plc, δεν είναι ιδανικό,
    hint (προτροπή για ψάξιμο/διάβασμα): θα ήταν προτιμηταίο να γίνει με vlans.
    Αν ο OP βολεύεται να το κάνει με plc, οκ cool, αν θέλει να ψαχτεί να το χωρίσει σε vlans ακόμα καλύτερα.
    Το τι ακριβώς θα χρειαστεί από εξοπλισμό θα το δει στην πορεία.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Θα πρέπει μάλλον να απευθυνθώ σε έναν ειδικό με θέματα δικτύου να έρθει να δει τον χώρο μου και να μου προτείνει την καλύτερη λύση!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας