Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Σήμερα άλλαξα το router του ISP, που το έχω απλώς επειδή είναι απαραίτητο δυστυχώς και για το εσωτερικό δίκτυο έχω ένα hAP ac². Παρατήρησα ότι ενώ το download τερματίζει αμέσως στα speedtest (ookla, fast κλπ), το upload ανεβαίνει πολύυυ αργά και φτάνει στο τέλος μόνο μέχρι ~60-70 Mbps (θα έπρεπε 120).

    Δεν έκανα κάθε μέρα speedtests παλιότερα αλλά δεν είχα δει κάτι τέτοιο και φαντάστηκα ότι θα φταίει το νέο router αλλά έκανα δοκιμές με το κινητό πάνω στο WiFi του MikroTik και για κάποιο λόγο δεν έχει κανένα πρόβλημα. Επίσης ο υπολογιστής συνδεδεμένος απευθείας στο modem δεν έχει επίσης πρόβλημα και το upload τερματίζει αμέσως. Δοκίμασα και σε άλλες ether του MT αλλά κάνει σε όλες το ίδιο. Πρακτικά το κάνει μόνο στον υπολογιστή μου και μόνο όταν είναι συνδεδεμένος στο MT. Άλλες ενσύρματες συσκευές για δοκιμή δεν έχω. Η χρήση CPU είναι σχεδόν μηδενική καθ' όλη τη διάρκεια του test, μόνο το default firewall έχω άλλωστε αυτή τη στιγμή και κανένα queue. Το fastrack είναι κανονικά enabled. Έχει γίνει και reboot σε όλες τις συσκευές χωρίς να αλλάξει κάτι.

    Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση, αλλά να αναφέρω ότι το καινούργιο modem έχει πολύ bufferbloat ενώ στο παλιό ήταν τόσο χαμηλό χωρίς να το έχω προσπαθήσει καν με queues στο MikroTik που πραγματικά μου είχε κάνει εντύπωση. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κοιτάξω και γιατί το κάνει στα ξαφνικά και μόνο μέσω Ethernet;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δοκίμασε να παίξεις με το flow control στο Interface/wan και ether

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Τα έβαλα όλα στο auto και στα 2 interfaces και παίζει τέλεια! Δεν έχω χρόνο να το ψάξω περισσότερο τώρα και μάλλον θα το αφήσω έτσι προς το παρόν αφού δουλεύει. Σε ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Στα cpe των παρόχων δεν μπορείς να παίξεις με το QoS ώστε να μπορείς να ρίξεις το bufferbloat.
    2. Τα cpe των παρόχων είναι ρυθμισμένα ώστε να σου δίνουν το max dw/up.
    To max dw/up είναι αντίθετο με το bufferbloat.
    Κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο.
    3. Σε HCN/Inalan δεν μπορείς να καταργήσεις τελείως την συσκευή του παρόχου.
    Σε αντίθεση πχ με ΟΤΕ.
    Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν οι τακτικές που παρουσιάζονται για τοποθέτηση δικού σου εξοπλισμού πίσω από τα cpe τους αποδίδουν τα μέγιστα.
    Σίγουρα όχι το 100%.
    4. Διαγράφεις το default conf του ΜΤ.
    5. Δοκιμάζεις ενσύρματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Τα cpe των παρόχων είναι ρυθμισμένα ώστε να σου δίνουν το max dw/up.
    To max dw/up είναι αντίθετο με το bufferbloat.
    Κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο.
    Σίγουρα, απλώς με το προηγούμενο CPE αν και φαινόταν τέρμα κινεζιά πρακτικά δεν είχε καθόλου bufferbloat ακόμα και όταν ανέβαζε/κατέβαζε με 120, που είναι το max. Τώρα μόλις φτάσω το max μπορεί να δω ακόμη και +100 ms.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν οι τακτικές που παρουσιάζονται για τοποθέτηση δικού σου εξοπλισμού πίσω από τα cpe τους αποδίδουν τα μέγιστα.
    Έχεις σίγουρα καλύτερο WiFi και περισσότερες δυνατότητες διαχείρισης του δικτύου σου, π.χ. Wake on WAN που δεν θα μπορούσα να το κάνω αλλιώς.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα, απλώς με το προηγούμενο CPE αν και φαινόταν τέρμα κινεζιά πρακτικά δεν είχε καθόλου bufferbloat ακόμα και όταν ανέβαζε/κατέβαζε με 120, που είναι το max. Τώρα μόλις φτάσω το max μπορεί να δω ακόμη και +100 ms.
    Εξαρτάται από πολλά πράγματα.
    Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να τοποθετήσεις δικό σου εξοπλισμό χωρίς καθόλου χρήση του cpe του παρόχου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας