Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 71
  1. #31
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αντίλογος σε αυτήν την απόφαση είναι ότι αν είχαν θεσπίσει κάτι αντίστοιχο πριν χρόνια θα είχαμε ακόμα τα παλιά USB.
    Όταν λες ότι μόνο ένα πρότυπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποτρέπεις την έρευνα για κάτι καλύτερο.
    Ε ναι, γι αυτό η αγαπημένη σου εταιρία έχει άλλο φορτιστή απο όοοοολους τους άλλους. Για να ενθαρρύνει την έρευνα. Όχι για να τα αρπάζει χοντρά απο τα κορόιδα. Όοοοοχι.

  2. #32
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.696
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το σενάριο όμως φταίει ο χρήστης, όχι ο φορτιστής.
    Βρε ναι αλλά να υπάρχει λογική και η στατιστική λέει πως δεν το ρίχνεις με μεγάλο καλώδιο, αν μου βάλει κάποιος τρικλοποδιά, φταίω εγώ που δεν τον είδα να απλώνει το πόδι του.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #33
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι, γι αυτό η αγαπημένη σου εταιρία έχει άλλο φορτιστή απο όοοοολους τους άλλους. Για να ενθαρρύνει την έρευνα. Όχι για να τα αρπάζει χοντρά απο τα κορόιδα. Όοοοοχι.
    Ποια αγαπημένη μου εταιρία; Η Nintendo; Αυτή είναι η μόνη εταιρία τεχνολογίας που αγαπάω (καλά και την CD-Project παρά το Cyberpunk).

    Εσύ διάλογο μπορείς να κάνεις μόνο με βάση αγαπημένες εταιρίες;

  4. #34
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι, γι αυτό η αγαπημένη σου εταιρία έχει άλλο φορτιστή απο όοοοολους τους άλλους. Για να ενθαρρύνει την έρευνα. Όχι για να τα αρπάζει χοντρά απο τα κορόιδα. Όοοοοχι.
    Πάλι βλέπεις Apple fanboys εκεί που δεν υπάρχουν; Νισάφι πια...

  5. #35
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι, γι αυτό η αγαπημένη σου εταιρία έχει άλλο φορτιστή απο όοοοολους τους άλλους. Για να ενθαρρύνει την έρευνα. Όχι για να τα αρπάζει χοντρά απο τα κορόιδα. Όοοοοχι.

    μονο για το iphone ισχυει αυτο πλεον γιατι ολα τα αλλα προιοντα εχουν usb type-c, αλλα πιστευω θα το ξερεις αυτο ηδη :P
    απο την αλλη παλι καλα που επανεφερε το mag safe. δεν εχω δει καλυτερο φορτιστη απο αποψη functionality κι ας ειναι proprietary
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buu : 08-06-22 στις 19:04.

  6. #36
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.696
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο για το iphone ισχυει αυτο πλεον γιατι ολα τα αλλα προιοντα εχουν usb type-c, αλλα πιστευω θα το ξερεις αυτο ηδη :P
    απο την αλλη παλι καλα που επανεφερε το mag safe. δεν εχω δει καλυτερο φορτιστη απο αποψη functionality κι ας ειναι proprietary
    Τι εννοείς? Πολλά τηλέφωνα και ειδικά Samsung φορτίζουν κανονικά με magsafe charger. Ένα QI Charger είναι βασικά, δεν ανακάλυψε η apple τον τροχό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #37
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ταυτοχρονα παντως με την νομικη κυρηξη του προτυπου ως πρωτοτυπο , το Type-C ανακυρησεται και σε παγια αγορα , δηλαδη οτι ειναι συμβατο μπορει να θεωρηθει και μελλοντικα το ισχυον .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #38
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς? Πολλά τηλέφωνα και ειδικά Samsung φορτίζουν κανονικά με magsafe charger. Ένα QI Charger είναι βασικά, δεν ανακάλυψε η apple τον τροχό.
    να σου πω την αληθεια δεν το ηξερα αυτο. δεν ειπα οτι ανακαλυψε τον τροχο, αλλα οπως και να χει ειναι πολυ πιο ασφαλες απο εναν usb φορτιστη

  9. #39
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.696
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σου πω την αληθεια δεν το ηξερα αυτο. δεν ειπα οτι ανακαλυψε τον τροχο, αλλα οπως και να χει ειναι πολυ πιο ασφαλες απο εναν usb φορτιστη
    Με το ασφαλές τι εννοείς? Να μην ανατιναχτεί όπως καμία φορά σκάνε φορτιστές ή τηλέφωνα? Δεν το ξέρω αυτό.
    Αυτό που ξέρω και έχω διαβάσει άλλοι πολλούς με iphone 12 κυρίως, είναι πως στο χρόνο επάνω η μπαταρία πέφτει στο 86-90% σε σχέση με το μαμά φορτιστή που δεν πέφτει στο χρόνο καθόλου.
    Η μαγνητική φόρτιση είναι καλή αλλά βγάζει θερμοκρασία που ζεσταίνει όχι μόνο την μπαταρία αλλά και όλο το τηλέφωνο.
    Εγώ προσωπικά σταμάτησα να ασχολούμαι με wireless charging χρόνια τώρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #40
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το ασφαλές τι εννοείς? Να μην ανατιναχτεί όπως καμία φορά σκάνε φορτιστές ή τηλέφωνα? Δεν το ξέρω αυτό.
    Αυτό που ξέρω και έχω διαβάσει άλλοι πολλούς με iphone 12 κυρίως, είναι πως στο χρόνο επάνω η μπαταρία πέφτει στο 86-90% σε σχέση με το μαμά φορτιστή που δεν πέφτει στο χρόνο καθόλου.
    Η μαγνητική φόρτιση είναι καλή αλλά βγάζει θερμοκρασία που ζεσταίνει όχι μόνο την μπαταρία αλλά και όλο το τηλέφωνο.
    Εγώ προσωπικά σταμάτησα να ασχολούμαι με wireless charging χρόνια τώρα.
    το ειπα απο την αποψη να σκονταψεις και να παρασυρεις το καλωδιο και μαζι με αυτο και το λαπτοπ. με το mag safe δεν νομιζω να γινει αυτο (δεν το αποκλειω ομως)
    iphone δεν εχω, μονο ενα macbook air κι ενα ipad που ειναι με lightning port και το καλωδιο ειναι πολυ κοντο χαχαχα, 1 μετρο νομιζω.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση την δικιά σου λογική όμως, δεν θα ήταν καλύτερα να μην έβαζαν καθόλου και να έπαιρνες εσύ εξαρχής ξεχωριστά σε ότι μήκος θέλεις; Επίσης, αν έχεις ήδη φορτιστή από παλιότερο κινητό, και σου κάνει, γιατί να αγοράσεις και 2ο φορτιστή; Αυτός είναι ο σκοπός του να μην έρχεται η συσκευή μαζί με φορτιστή.
    Γιατί οι φορτιστές χαλάνε πολύ εύκολα...
    Αν αλλάζεις συσκευή ανά 3+ χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να σου έχει μείνεις φορτιστης 10 χρόνια μετά.
    Αν δεν χάλαγαν οι φορτιστες προφανώς δεν θα είχαν και (μεγαλη) πώληση ως αξεσουάρ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το σενάριο όμως φταίει ο χρήστης, όχι ο φορτιστής.
    Δηλαδή το ότι σου δινουν φορτιστή που θα πρέπει να έχεις καρφωμένο το κινητό σου 2 ώρες σε πρίζα που εντός 60 εκ. θα έχει και τραπέζι.... φταίει ο χρήστης!!! Ότι πεις!
    Να αλλάξουμε και διαρρύθμιση σε σπιτια και γραφεια ρε παιδια επειδή έτσι μας είπαν οι πολυεθνικες!!
    Να βάλουν ομως και μια σημείωση οι εταιριες.... Αν φορτίζεις και θες ταυτοχρονα να μιλήσεις, τότε η συσκευή προορίζεται μονο για κοντούς!!!
    Εκτός κι αν έχεις πολυπριζο ή ο εργολάβος πέρασε τις πρίζες στο 1,20 μετρο ύψος Τότε όλα οκ... αλλα θα μιλάς τοίχο τοίχο!!

    υγ. Συμφωνώ απόλυτα πάντως ότι πιο ουσιαστικό και σοβαρό είναι να μπορούν πάλι να αλλαζουν εύκολα οι μπαταρίες, όπως γινοταν παλιότερα.... σιγά μην το κάνουν... εδώ χαλάνε επίτηδες τις μπαταρίες με update

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί οι φορτιστές χαλάνε πολύ εύκολα...
    Αν αλλάζεις συσκευή ανά 3+ χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να σου έχει μείνεις φορτιστης 10 χρόνια μετά.
    Αν δεν χάλαγαν οι φορτιστες προφανώς δεν θα είχαν και (μεγαλη) πώληση ως αξεσουάρ.
    Έχω φορτιστή που είναι στο ρεύμα εδώ και 5 χρόνια και φορτίζει κάθε μέρα πολλές συσκευές και συνεχίζει, έχω και φορτιστή των 2 ευρώ που δεν άντεξε ούτε 1 μήνα και έχω τον φορτιστή απο το Poco f1 που συνεχίζει και δίνει ρεύμα 24/7 σε ενα rasp εδώ και 4 χρόνια



    Μπορείς να βρεις πολλά βιντεάκια σχετικά με την ποιότητα των λίγο πιο ακριβών φορτιστών στην αγορά σε σχέση με τα απλά κινέζικα που δεν έχουν ούτε C E

  13. #43
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί οι φορτιστές χαλάνε πολύ εύκολα...
    Αν αλλάζεις συσκευή ανά 3+ χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να σου έχει μείνεις φορτιστης 10 χρόνια μετά.
    Μάλλον κάτι κάνεις λάθος, εγώ από όλα τα κινητά που έχω αγοράσει ανά τα χρόνια, έχω ακόμη τους φορτιστές τους, δεν μου έχει χαλάσει κανείς. Ο 1ος usb φορτιστής που έχω είναι από κινητό που είχα αγοράσει αρχές του 2010. Λίγο άσχετο αλλά έχω μέχρι και ακουστικά, από το 2010, και δεν μου έχουν χαλάσει (όπως η κλασσική βλάβη που συνήθως χαλάει το ένα από τα 2 ακουστικά), επειδή τα προσέχω.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.696
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Και εμένα οι 4 original φορτιστές που πήρα το 2013 μαζί με το note 3 το 2013 φορτίζουν ακόμα τα πάντα σπιτι. Ο μαμά του a52s είναι στο κουτί του.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #45
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Μιλάω πάντα για τα εργοστασιακά Καλώδια της συσκευασίας.
    Μόνο 1 φορτιστή έχω αγοράσει τα τελευταία χρόνια.

    Το πρόβλημα συνήθως εντοπίζεται στα καλώδια που ειναι κοντά και ξεφτιζουν / ανοίγουν/ κόβονται
    Καλώδια ναι έχω αγοράσει τουλάχιστον 3, σίγουρα όχι τα επίσημα, και μάλιστα μεγαλα 1,5-2 μετρα μηκος. Καμμια σχεση με την εργοστασιακη μουφα των 70 εκ. που σε περιορίζει χωροταξικά. Αν πάρεις 1 καλώδιο 2 μετρα σύντομα θα δεις τη διαφορά και θα τα αντικαταστήσεις όλα.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας