Δεν ειμαι ούτε από σπόντα βιβλιοφάγος. Η πρώην που ήταν, είχε αναλάβει τι να διαβάζω και το έκανε καλά. Τώρα δεν έχω ιδέα

Γενικά είμαι δύσκολος, διαβάζω μόνο στις διακοπές παραλία και ψάχνω κάτι για τις ερχόμενες διακοπές.

Γενικά δεν μου αρέσουν οι περιγραφές. Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει έτσι για αναφορά και ιδέες αν και δεν πιστεύω ότι βοηθάει καθόλου αυτή η μικρή λίστα

  • Η ράβδος του ευκλείδη. Μου είχε φανεί φανταστική η ιστορία και η σχέση με την ιστορία.
  • Το σμήνος. Φανταστική ιδέα και απόδοση.
  • Οι πύλες της φωτιάς. Δεν ξέρω γιατί αυτό μου είχε αρέσει παρόλο που ήταν πολύ βαρύ στις περιγραφές.


Έχω διαβάσει και κάτι Don Brown και για διασκέδαση καλά ήταν. Έχω διαβάσει και δόγμα του σόκ και αντίστοιχα. Πέρσι διαβασα και αυτό του Bill Gates που το βρήκα ενδιαφέρον. Μου αρέσουν και τα διηγήματα, επειδή ειναι μικρά.

Προσπάθησα πέρσι να διαβάσω The Expanse και δεν την πάλεψα και έχω δει και την σειρά.

Υπάρχει κάποια πρόταση; Ξέρω ότι δεν έχω δώσει και τίποτα σοβαρή πληροφορία. Ίσως από σπόντα έχει κάποιος να προτείνει κάτι αντίστοιχο.


Αλλιώς το νήμα ειναι για βιβλία, γιατί από ότι είδα δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο με τις ταινίες και τις σειρές.