Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Αν αύριο πάω και με πει "Τι θες εδώ, αφού έφυγες" και δεν με αφήνει να μπω στην κουζίνα να δουλέψω, τι να κάνω;
    Μπορώ να πάρω την επιθεώρηση τηλ να έρθουν εκεί και να το λύσουν το πρόβλημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 08-06-22 στις 16:10.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πριν κάνεις κάτι, πως θα δικαιολογήσεις νομικά το ότι άλλες ώρες γράφει το χαρτί πρόσληψης και άλλες ώρες δούλευες; Γιατί τους κυνηγάς τώρα νομικά και όχι από την αρχή; Σε ξεβολέψανε, προφανώς, αλλά στην προηγούμενη κατάσταση ήσασταν όλοι παράτυποι, έτσι δεν είναι; Θέλει προσοχή το θέμα.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αύριο πάω και με πει "Τι θες εδώ, αφού έφυγες" και δεν με αφήνει να μπω στην κουζίνα να δουλέψω, τι να κάνω;
    Μπορώ να πάρω την επιθεώρηση τηλ να έρθουν εκεί και να το λύσουν το πρόβλημα;
    Γιατί εφυγες; Εχασα κάτι; Λοιπόν επειδή σταμάτησα από το γραφείο πρόσφατα. Το μόνο που υπογράφεις είναι τα χαρτιά αποζημίωσης και αποδοχών (ΑΝ έλαβες). Δεν δικαιούσαι αποζημίωση λογικά με το νεο νόμο διότι δεν εχεις 12 μήνες στη δουλειά. ΔΕΝ υπογράφεις τίποτα που να λέει οικοιοθελής αποχώρηση. ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ. Αυτή κάνουν άτακτη καταγγελία της συμβασης αν σε απολύσουν
    Επίσης, το ωράριο που λέει στην ΕΡΓΑΝΗ πρέπει να το ακολουθούν. Και για ουσιάστικούς όχι μονο για τυπικούς λόγους. Αν σου συμβεί κατι στην κουζίνα ΕΚΤΟΣ ωραρίου δεν είναι εργατικό ατύχημα. Αν είναι εντός ωραρίου ΕΙΝΑΙ.
    Αν για κάποιο λόγο έφυγες (επειδή κατι έτυχε λέμε-στην προκειμένη περίπτωση σου είπαν ή δεχεσαι την αλλαγή συμβασης ή δρομο) ήταν παροδικό. Εφόσον δεν υπέγραψες, αν σου πει γιατι ήρθες πες εδώ δουλευω μέχρι νεωτέρας. Αν σου πει να παραιτηθείς ΜΗΝ το κάνεις. Ας σε απολύσει αν θέλει. Δεν μπορεί να σε διώξει από το χώρο εργασίας αν δεν σε απολύσει αλλιώς καλώς το είπες, πας και κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση. Τι θα κάνε; με τη βία θα σε βγάλει; Δεν γίνεται. Είναι βιαιπραγία και παει για κακούργημα. Να σε ακουμπήσει δεν μπορεί
    Οπότε αν σου πει ότι δεν δουλεύεις πρεπει να σε απολύσει. Οτιδήποτε άλλο το κάνεις καταγγελία
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  4. #19
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Τελικάω ήταν ολόκληρη πλεκτάνη... Δεν το περίμενα... Πρέπει να τους πήρε τηλ η επιθεώρηση εργασίας και φοβήθηκαν.

    Ο σεφ μου έδωσε το χέρι και πήγε με τα νερά μου κατευθείαν! Επίσης μου είπε ότι όλο αυτό έγινε επειδή είπα εγώ μια λέξει σε έναν μόνιμο υπάλληλο του ξενοδοχείου ότι δεν μπορεί να με διώξει κανένας και μετά πήγε και τους είπε "Αυτός νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει εδώ μέσα, και ότι ο σεφ τον παρακάλεσε να έρθει σε αυτό το πόστο και ότι ξεσήκωνε τους άλλους υπαλλήλους να διεκδικούν τα δικαιώματά τους κτλ."

    Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι δεν μπορούν να με διώξουν.



    Πάντως δεν δικαιολογείται με τίποτα όλη αυτή η πλεκτάνη για να με αναγκαστούν να παραιτηθώ στην οποία πήρε μέρος και ο σεφ και ο διευθυντής.

    Και με αυτά που με είπε ο σεφ όπως σας έγραψα παραπάνω, προδόθηκε μόνος του ότι όντως προσπαθούσαν να μην κάνουν να παραιτηθώ.

    Τώρα δεν με απολύουν, συνεχίζω την δουλειά μου κανονικά και δεν με λέει κανείς τίποτα. Μέχρι και μάγειρες που μου πουλούσαν τρέλα δεν με κάνουν τίποτα.



    Εγώ συνεχίζω την σεζόν μου και του χρόνου πάω αλλού.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικάω ήταν ολόκληρη πλεκτάνη... Δεν το περίμενα... Πρέπει να τους πήρε τηλ η επιθεώρηση εργασίας και φοβήθηκαν.

    Ο σεφ μου έδωσε το χέρι και πήγε με τα νερά μου κατευθείαν! Επίσης μου είπε ότι όλο αυτό έγινε επειδή είπα εγώ μια λέξει σε έναν μόνιμο υπάλληλο του ξενοδοχείου ότι δεν μπορεί να με διώξει κανένας και μετά πήγε και τους είπε "Αυτός νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει εδώ μέσα, και ότι ο σεφ τον παρακάλεσε να έρθει σε αυτό το πόστο και ότι ξεσήκωνε τους άλλους υπαλλήλους να διεκδικούν τα δικαιώματά τους κτλ."

    Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι δεν μπορούν να με διώξουν.



    Πάντως δεν δικαιολογείται με τίποτα όλη αυτή η πλεκτάνη για να με αναγκαστούν να παραιτηθώ στην οποία πήρε μέρος και ο σεφ και ο διευθυντής.

    Και με αυτά που με είπε ο σεφ όπως σας έγραψα παραπάνω, προδόθηκε μόνος του ότι όντως προσπαθούσαν να μην κάνουν να παραιτηθώ.

    Τώρα δεν με απολύουν, συνεχίζω την δουλειά μου κανονικά και δεν με λέει κανείς τίποτα. Μέχρι και μάγειρες που μου πουλούσαν τρέλα δεν με κάνουν τίποτα.



    Εγώ συνεχίζω την σεζόν μου και του χρόνου πάω αλλού.
    Χαχα με τα νερά σου. Προφανώς τους εκραξαν
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  6. #21
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Πάντως μου άφησε ένα μικρό ψυχολογικό τραύμα όλη αυτήν η ιστορία.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Σίγουρα δεν θα είναι εύκολη σεζόν, το να είσαι σε χώρο που πιθανότατα νιώθεις ανεπιθύμητος. Κουράγιο, λίγοι μήνες έμειναν

  8. #23
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το ερώτημα είναι γιατί είπες ότι δεν μπορούν να σε διώξουν


  9. #24
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα είναι γιατί είπες ότι δεν μπορούν να σε διώξουν
    Δεν μπορούν να τον διώξουν από το χώρο εργασίας αν δεν τον απολύσουν. Σε σύμβαση ορισμένου χρόνου τον πληρώνουν ως το τέλος της σύμβασης
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  10. #25
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μου άφησε ένα μικρό ψυχολογικό τραύμα όλη αυτήν η ιστορία.
    Να μη σου αφήσει κανένα ψυχολογικό τραύμα, πήρες ένα μάθημα του τι μπορείς να συναντήσεις εκεί έξω και πως μπορούν οι μηχανισμοί του κράτους ή τα συνδικαλιστικά όργανα να σε βοηθήσουν. Εσύ κάνεις τη δουλειά σου κανονικά, είσαι τυπικός στα καθήκοντα σου και δεν φοβάσαι τίποτα. Σε 2 εβδομάδες θα το έχουν ξεχάσει όλοι.

    BTW έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ακριβώς έγινε.
    Μίλησες με κανέναν άλλον εκτός από το ΚΕΠΕΑ; Μπορείς αν θέλεις να τους ξαναπάρεις ένα τηλέφωνο να τους πεις τι έγινε. Καλό θα σου κάνει να σε ξέρουν, στη χειρότερη να σε πάρουν τηλέφωνο όταν έχει εκλογές
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #26
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων

    BTW έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ακριβώς έγινε.
    Μίλησες με κανέναν άλλον εκτός από το ΚΕΠΕΑ; Μπορείς αν θέλεις να τους ξαναπάρεις ένα τηλέφωνο να τους πεις τι έγινε. Καλό θα σου κάνει να σε ξέρουν, στη χειρότερη να σε πάρουν τηλέφωνο όταν έχει εκλογές
    Μπα εγώ ένα τηλέφωνω πήρα εδώ σε τοπικό ΚΕΠΕΑ και την άλλη μέρα όλοι πήγαιναν με τα νερά μου. Ένα παιδί επίσης που ήταν ύποπτος ή τον συκοφαντούσαν και αυτόν ήρθε και μου είπε "εγώ δεν είπα τίποτα, ο άλλος τα έκανε" ενοόντας τον βοηθό του προϊσταμένου τους. Οι προϊστάμενοι (2 άτομα) που πρέπει να ξεκίνησαν αυτήν την συκοφαντία ενατνίον μου δεν με μιλάνε καθόλου.

    Πάντως εγώ δεν τους έκανα κάτι. Μόνο ζήλεια μπορώ να σκεφτώ. Γιατί αυτοί έκει είναι μηχανικοί από ΕΠΑΛ και εγώ σπουδάζω Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών στο ΑΠΘ και το ξέρουν.
    Ίσως από εδώ και πέρα να μην λέω σε κανέναν τι σπουδάζω.

  12. #27
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα ξεκίνησε με τάσεις εργατικής εκμετάλλευσης και κατέληξε σε συναδελφικά μαχαιρώματα


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας