Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Καλησπέρα παιδιά.

    Είμαι 26 χρονών και μου συμβαίνει πρώτη φορά αυτό.
    Δουλεύω εποχιακά σε ένα ξενοδοχείο και στην μέση της σεζόν ο Σεφ στο έτσι θέλω μου άλλαξε το ωράριο
    εργασίας δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα σε εμένα.

    Πήγα μίλησα με τον διευθηντή και μου είπε αν θες παραιτήσου ή φεύγε μια ώρα νωρίτερα και παίρνε λιγότερα λεφτά.
    Νευρίασα, σηκώθηκα έφυγα και τους είπα θα το κυνηγήσω νομικά.

    Επίσης και αυτά που λέει το συμβόλαιο μου (πρόσληψη) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που με βάζουν αυτοί.
    Το συμβόλαιο λέει Δευτέρα-Παρασκευή 8:30 - 16:00, Σάββατο 8:30 - 13:00 και Κυριακή ρεπό. Ενώ εγώ δούλευα 09:00 - 18:00
    καθημερινά με Σαββατοκύριακα για 800 ευρώ μικτά.

    Τώρα είναι ξεκάθαρο ότι θέλουν να παραιτηθώ για να μην μου πληρώνουν αποζημίωση. Δουλεύω δεύτερη σεζόν στο παρών ξενοδοχείο.

    Τι να κάνω; Ο Πατέρας μου, μου είπα να κάνω καταγγελία στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας. Πραγματικά δεν θέλω να τους αφήσω έτσι.
    Μου παίξανα μεγάλη πουστιά. Εγώ ήμουνα φουλ σωστός και συνεπής στην δουλειά μου, δεν μπορούν να μου το κάνουν έτσι αυτό.
    Συν ότι έχω διαβάσει τους νόμους και ξέρω ότι δεν μπορεί να σου αλλάξει ο εργοδότης το ωράριο εφόσον αυτό αναγράφεται πλήρως
    στην πρόσληψη. Αλλά τι να πεις εδώ, αφού δεν ακολουθούν κανένα νόμο αυτοί, φουλ στην εξαπάτηση είναι.

    Δικηγόρος συμφέρει;

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 08-06-22 στις 10:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Είμαι 26 χρονών και μου συμβαίνει πρώτη φορά αυτό.
    Δουλεύω εποχιακά σε ένα ξενοδοχείο και στην μέση της σεζόν ο Σεφ στο έτσι θέλω μου άλλαξε το ωράριο
    εργασίας δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα σε εμένα.

    Πήγα μίλησα με τον διευθηντή και μου είπε αν θες παραιτήσου ή φεύγε μια ώρα νωρίτερα και παίρνε λιγότερα λεφτά.
    Νευρίασα, σηκώθηκα έφυγα και τους είπα θα το κυνηγήσω νομικά.

    Επίσης και αυτά που λέει το συμβόλαιο μου (πρόσληψη) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που με βάζουν αυτοί.
    Το συμβόλαιο λέει Δευτέρα-Παρασκευή 8:30 - 16:00, Σάββατο 8:30 - 13:00 και Κυριακή ρεπό. Ενώ εγώ δούλευα 09:00 - 18:00
    καθημερινά με Σαββατοκύριακα για 800 ευρώ μικτά.

    Τώρα είναι ξεκάθαρο ότι θέλουν να παραιτηθώ για να μην μου πληρώνουν αποζημίωση. Δουλεύω δεύτερη σεζόν στο παρών ξενοδοχείο.

    Τι να κάνω; Ο Πατέρας μου, μου είπα να κάνω καταγγελία στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας. Πραγματικά δεν θέλω να τους αφήσω έτσι.
    Μου παίξανα μεγάλυ πουστιά. Εγώ ήμουνα φουλ σωστός και συνεπής στην δουλειά μου, δεν μπορούν να μου το κάνουν έτσι αυτό.
    Συν ότι έχω διαβάσει τους νόμους και ξέρω ότι δεν μπορεί να σου αλλάξει ο εργοδότης το ωράριο εφόσον αυτό αναγράφεται πλήρως
    στην πρόσληψη. Αλλά τι να πεις εδώ, αφού δεν ακολουθούν κανένα νόμο αυτοί, φουλ στην εξαπάτηση είναι.

    Δικηγόρος συμφέρει;

    Ευχαριστώ.
    Χαλκιδική είσαι;
    Ρώτα κι εδώ: https://www.kepea.gr/article.php?id=345#. Πάρτους τηλέφωνο.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Τους πήρα. Θα μου στείλουν ένα δελτίο να συμπληρώσω για άρνηση αλλαγής του ωραριού μου το οποίο δικαιούμε να κάνω
    λόγο του ότι οι ώρες αναγράφονται πλήρως στην πρόσληψη.

    Αλλά επίσης μου έιπε ότι είναι λίγο περίεργη (η υπόθεση), που εγώ δουλεύω 09:00 -- 18:00 ενώ στο συμβόλαιο λέει άλλα.

    Εγώ γενικά έχω να χάσω τίποτα; Μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ενώ έχω και δίκαιο;
    Ούτε περιουσία έχω, ούτε ακίνητα τίποτα.

    Να κωλώσωκαι να σκύψω το κεφάλι; Να περάσει το δικό τους;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απλα πληροφοριακα , οταν λες σου αλλαξε το ωραριο , τι ωρες εννοεις ?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Σιωπηλά, όχι στο συμβόλαιο. Μου λέει "από εδώ και πέρα θα έρχεσαι 10:00-19:00 τέλος, αν δεν σου αρέσει βρες άλλη δουλειά".
    Το συμβόλαιο λέει "Δευτέρα-Παρασκευή 8:30 - 16:00, Σάββατο 8:30 - 13:00 και Κυριακή ρεπό".

    Όλοι μου πρότειναν να πηγαίνω σε αυτό το ωράριο και αν δεν μου αρέσει ας με απολύσουν.

    Το πρόβλημα είναι ότι το λεωφορείο φτάνει 8:45 στο ξενοδοχείο και δεν θα προλαβαίνω να χτυπάω την κάρτα ακριβώς 8:30.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πήρα. Θα μου στείλουν ένα δελτίο να συμπληρώσω για άρνηση αλλαγής του ωραριού μου το οποίο δικαιούμε να κάνω
    λόγο του ότι οι ώρες αναγράφονται πλήρως στην πρόσληψη.

    Αλλά επίσης μου έιπε ότι είναι λίγο περίεργη (η υπόθεση), που εγώ δουλεύω 09:00 -- 18:00 ενώ στο συμβόλαιο λέει άλλα.

    Εγώ γενικά έχω να χάσω τίποτα; Μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ενώ έχω και δίκαιο;
    Ούτε περιουσία έχω, ούτε ακίνητα τίποτα.

    Να κωλώσωκαι να σκύψω το κεφάλι; Να περάσει το δικό τους;
    Πολύ καλά κάνεις και αντιδράς, γιατί η συμπεριφορά τους όπως την περιγράφεις είναι απαράδεκτη.

    Δεν γνωρίζω παραπάνω για να είμαι ειλικρινής. Πρότεινα το ΚΕΠΕΑ γιατί ο δικηγόρος θα σου ζητήσει λεφτά. Ρώτα αυτούς ότι απορία έχεις, τι εννοούν "είναι περίεργη η υπόθεση"; Δεν σε πιστεύουν;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #7
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά κάνεις και αντιδράς, γιατί η συμπεριφορά τους όπως την περιγράφεις είναι απαράδεκτη.
    Δεν σε πιστεύουν;
    Δεν ξέρω...

  8. #8
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.057
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά θα έπρεπε να έχεις βροχή από απαντήσεις εδώ, ειδικά από άτομα που γνωρίζουν το χώρο.

    Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω (δύσκολο, από τη στιγμή που σου γράφω), θα πρέπει να απαντήσεις
    (στον εαυτό σου) κάποιες από τις παρακάτω ερωτήσεις:

    1. Εφόσον δουλεύεις εποχικά, σκοπεύεις να ξαναδουλέψεις σε αυτό το ξενοδοχείο ?

    2. Αν κινηθείς (είτε νομικά, είτε με απλή καταγγελία χωρίς δικηγόρους), ποιό/ποιά θα είναι τα οφέλη σου?

    2.α Θα είναι βραχυπρόθεσμα?
    2.β Θα επηρεάσουν σε κάποιο βαθμό μακροπρόθεσμα?

    3. Η κατάφορη καταπάτηση του ωραρίου σου, μπορεί να διορθωθεί ? Αν πας για επιθεώρηση εργασίας
    πόσο επιστρέφεις στην ερώτηση 1 και 2β ?

    Είναι εύκολο να σου πω/πούμε "μην κωλώνεις και μη σκύβεις το κεφάλι" και την επόμενη ημέρα να μην
    βρίσκεις δουλειά σε κανένα άλλο ξενοδοχείο. Ακριβώς γιατί εμείς ΔΕΝ ΉΜΑΣΤΕ εσύ, ήμαστε άλλοι,
    πρέπει να ζυγιάσεις πολλά.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Νομιζω οτι εχει ενεργοποιηθει εφαρμογη του εργανη .

    Αν δεχτεις να πηγαινεις τις ωρες που σου λενε ... ευκολα θα σε βγαλουν φαουλ .

    Αν παλι πηγαινεις τις ωρες που λεει η συμβαση και χτυπας καρτα ... θα τους εκνευρισεις μεχρι να σου κανουν απολυση .

    Σιγουρα θελει αρκετη σκεψη και ζυγισμα των επιλογων .
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Ναι δεν έχω σκοπό να ξανά δουλέψω σε αυτό το ξενοδοχείο. Τώρα για τα αλλά αν μου κλείσουν οι πόρτες, δεν μπορώ να το ξέρω, πολύ πιθανόν όμως έτσι όπως δουλεύουν αυτοί. Αλλά σπουδάζω στο Πολυτεχνείο ΑΠΘ ΗΜΜΥ, ξέρω άλλες πόσες δουλειές να κάνω, με αυτούς θα σκχολουμε; Κάτι θα βρω δεν φοβάμαι.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Ναι δεν έχω σκοπό να ξανά δουλέψω σε αυτό το ξενοδοχείο. Τώρα για τα αλλά αν μου κλείσουν οι πόρτες, δεν μπορώ να το ξέρω, πολύ πιθανόν όμως έτσι όπως δουλεύουν αυτοί. Αλλά σπουδάζω στο Πολυτεχνείο ΑΠΘ ΗΜΜΥ, ξέρω άλλες πόσες δουλειές να κάνω, με αυτούς θα σκχολουμε; Κάτι θα βρω δεν φοβάμαι.
    Τότε ψάχνεις για κάτι άλλο και τους παρατάς.

    Δεν νομίζω πως θα έχεις κάποια τρελή αποζημίωση αν σε απολύσουν, δεν έχεις χρόνια εργασίας στον ίδιο.
    Σκέψου μόνο αν σε καλύπτει το επίδομα ανεργίας

  12. #12
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε ψάχνεις για κάτι άλλο και τους παρατάς.

    Δεν νομίζω πως θα έχεις κάποια τρελή αποζημίωση αν σε απολύσουν, δεν έχεις χρόνια εργασίας στον ίδιο.
    Σκέψου μόνο αν σε καλύπτει το επίδομα ανεργίας
    Έχω αρκετά λεφτά στην τράπεζα, επίδομα δεν νομίζω να πάρω γιατί δεν θα φτάνουν τα ένσημα.

    - - - Updated - - -

    Για απόλυση θα χρειαστεί να υπογράψω κάτι; Μην με κοροϊδέψουν και υπογράψω καμία παραίτηση.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αρκετά λεφτά στην τράπεζα, επίδομα δεν νομίζω να πάρω γιατί δεν θα φτάνουν τα ένσημα.

    - - - Updated - - -

    Για απόλυση θα χρειαστεί να υπογράψω κάτι; Μην με κοροϊδέψουν και υπογράψω καμία παραίτηση.
    Δες εδώ λίγο για τα περι αποζημίωσης

    https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=108

    Σίγουρα θα πρέπει να διαβάσεις τι υπογράφεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Ναι το έχω δει αυτό. Αν πηγαίνει αναλογικά τότε βγάζει 1/3 του μήνα, δηλαδή 0,3*800€ = 240€
    Αλλά αυτός ο πίνακας νομίζω ισχύει για μόνιμη απασχόληση.

    Για τα ξενοδοχεία βρήκα άλλο νομό που περιληπτικά λέει:
    "Ως προϋπηρεσία μετριέται ο χρόνος της πρώτης πρόσληψης έως και την ημέρα της απόλυσης χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι μέρες κατά την διάρκεια της νεκρής περιόδου, δηλαδή η χρονική περίοδος που το ξενοδοχείο δεν λειτουργεί. Επίσης ως βάσει χρησιμοποιείται ο μέσος όρος των εισφορών της προηγούμενης εργατικής περιόδου"

    Εγώ στη προηγούμενη σεζόν λόγο πανδημίας δούλεψα 4 μήνες + 2 τώρα = 6 μήνες σύνολο.

    Δεν έχω συμπληρώσει έτος.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.637
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιωπηλά, όχι στο συμβόλαιο. Μου λέει "από εδώ και πέρα θα έρχεσαι 10:00-19:00 τέλος, αν δεν σου αρέσει βρες άλλη δουλειά".
    Το συμβόλαιο λέει "Δευτέρα-Παρασκευή 8:30 - 16:00, Σάββατο 8:30 - 13:00 και Κυριακή ρεπό".

    Όλοι μου πρότειναν να πηγαίνω σε αυτό το ωράριο και αν δεν μου αρέσει ας με απολύσουν.

    Το πρόβλημα είναι ότι το λεωφορείο φτάνει 8:45 στο ξενοδοχείο και δεν θα προλαβαίνω να χτυπάω την κάρτα ακριβώς 8:30.
    Καλά τον έκανες. Ας τα εξηγήσει στην επιθεώρηση. Όχι δεν θα βρεις άλλη δουλειά. Θα τον σκίσεις
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας