Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στο forum. Γνωρίζω πως έχει αναφερθεί ξανά το θέμα που αφορά τον παραπάνω τίτλο και απο ότι φαίνεται, το πρόβλημα το έχει μόνο η Cosmote όπου η δρομολόγηση προς το datacenter της Nvidia στην Βουλγαρία είναι διαφορετική καταλήγωντας με τα συνηθησμένα υψηλότερα 40-44 ping στα αποτελέσματα της gaming υπηρεσίας Geforce Now.

    'Εχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με την cosmote, (35 λεπτά αναμονή στο τηλέφωνο, τα παράτησα) δεν με εκπλήσσει καθόλου και ίσως πιο πιθανό να μην καταφέρουν να με βοηθήσουν. Έχω ψάξει τυχόν εναλλακτικές μεθόδους για την έστω μικρή μείωση του ping, κυρίως manual εισαγωγή dns παρόλο που κάπου διάβασα πως τελικά αυτό δεν επιδρά και ρύθμιση dmz στο router το οποίο προς το παρόν δεν γνωρίζω τι είναι. Όσοι χρησιμοποείτε την υπηρεσία Geforce Now και είστε συνδρομητές Cosmote σας έχουν ενημερώσει καθόλου για την εξέλιξη του συγκεκριμένου προβλήματος?

    Σε γενικά στάδια τα 40-44 ms δεν έχουν τρομερό lag στα περισσότερα παιχνίδια, πριν λίγους μήνες έπαιζα με την συνδρομή 1ος μήνα κυρίως για το priority access και ήταν εντάξει.Βέβαια σε competitive games η εμπειρία είναι κάπως κουραστική, ένα Vampire Masquerade θέλω να παίξω πολύ, battle royal game και το input delay που υπάρχει επηρεάζει το gameplay + δεν με βλέπω σύντομα ούτε μακροχρόνια να αναβαθμίζω υπολογιστή η να αγοράζω PS5 οπότε με βλέπω να εξαρτιέμαι σε μεγάλο βαθμό απ'την εφαρμογή και για άλλα games.

    Επιπλέον ερώτηση που ήθελα να κάνω και σε τοπικούς χρήστες της υπηρεσίας, η αναβάθμιση στο subscription tier 3080 ενισχύει κάπως την κατάσταση? Εκτός της πρόσβασης σε 3080 rig,4Κ και 120 fps σε παιχνίδια. Ποιές είναι οι εντυπώσεις σας?

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Short answer: Δεν θα αλλάξει το ping σου στο GFN αν δεν αλλάξεις πάροχο ή να βρεις με κάποιο τρόπο κάποιο ελληνικό VPN που να βελτιώνει την κατάσταση (δύσκολο).

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kakihara Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Εχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με την cosmote, (35 λεπτά αναμονή στο τηλέφωνο, τα παράτησα) δεν με εκπλήσσει καθόλου και ίσως πιο πιθανό να μην καταφέρουν να με βοηθήσουν.
    O x isp θα αλλάξει την δρομολόγηση πρός τον z προορισμό άν/όταν κρίνει.
    Το support με το οποίο θα επικοινωνήσουμε εσύ και εγώ ως οικιακοί χρήστες δεν μπορεί να κάνει κάτι,
    και δεν ξέρει αν/πότε θα γίνουν σχετικές αλλαγές.
    Καλά θα κάνεις θα διαμαρτυρηθείς, και αν τα καταγράφουν (*και* διαμαρτυρηθεί πολύς κόσμος)
    μπορεί κάτι να αλλάξουν, αλλά μην κρατάς την ανάσα σου.
    Η περίπτωση με την nvidia και το dc της στην Βουλγαρία είναι μια περίπτωση που ίσως(?) κινητοποιήσει την cosmote
    αν επηρεάζονται/διαμαρτύρονται πολλοί χρήστες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kakihara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ψάξει τυχόν εναλλακτικές μεθόδους για την έστω μικρή μείωση του ping, κυρίως manual εισαγωγή dns
    Που δεν θα αλλάξει το ping σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kakihara Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ρύθμιση dmz στο router το οποίο προς το παρόν δεν γνωρίζω τι είναι.
    Που επίσης δεν θα αλλάξει το ping σου, και εκθέτει σε αχρείαστους κινδύνους τον host που έχεις δηλώσει ως dmz.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας