Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    καλησπέρα σε όλους!

    Νέο μέλος στο φόρουν αν και παρακολουθούσα σποραδικά διάφορα θέματα στο παρελθόν.

    Να ξεκινήσω λέγοντας πως, έχοντας βάλει στόχο να εγκαταστήσω LTE failover/load balancing στην υπάρχουσα VDSL2 γραμμή μου (μαύρα χάλια με συχνές διακοπές και χαμηλό download) μπήκα στον κόπο να ψάξω λίγο τι παίζει γενικά με το 4G+ στην Ελλάδα. Διαπίστωσα τα εξής:
    Στην επαρχιακή πόλη που διαμένω κυριαρχεί απόλυτα η COSMOTE με τα eNbs της να παίρνουν τα καλύτερα κομμάτια γης (ενας πυλώνας σαν τον πύργο του Άιφελ, καράκεντρο που τον βλέπεις από την άλλη άκρη της χώρας και λοφίσκοι έξω από την πόλη εξασφαλίζουν πλήρη κάλυψη της πόλης και των περίχωρων). Έχοντας άμεση οπτική επαφή με δύο από τους εν λόγω σταθμούς και βλέποντας κάλυψη σήματος απο το cellmapper, θεωρώ την COSMOTE ως μονόδρομο.
    1) Η πρώτη μου απορία είναι σχετική με τις επιλογές πακέτων. Γνωρίζω πως υπάρχει το λεγόμενο Gigamax Unlimited (προσωπικα για μένα ακριβούτσικο), αλλά έχω βρει και ένα πακέτο Sim Only card pack με 200GB/πάγια τιμή χωρίς δέσμευση συμβολαίου . Γνωρίζει κανένας κάτοχος της δεύτερης επιλογής, εάν από τεχνικής άποψης (κόφτες ταχύτητας, ταχύτητες γενικά) είναι προτιμότερη η πρώτη και όχι η δεύτερη επιλογή;;;
    2) Γνωρίζω πως από άποψη MIMO, η COSMOTE παρέχει μόνο 2x2 στο downlink/uplink. Έχοντας UE με 4x4 ΜΙΜΟ (στο downlink) έχει δοκιμάσει κανείς 2x4 MIMO εγκατάσταση (κάπου διάβασα ότι γίνεται πειράζοντας το Cell CRS);; Και εάν ναι, όντως ισχύει ότι έχεις πιο σταθερή ζεύξη;;; Γενικά, μήπως εν έτη 2022 έχει υλοποιηθεί MIMO 4x4 στα cells και δεν το ξέρουμε;;; Μπορεί να διαφωτίσει κανένας γκούρου επί του θέματος;;;
    3) Η COSMOTE απ' ότι βρήκα παρέχει τριπλό CA στις Β3/7/20 για το downlink. Τι ιχύει γενικά για το uplink όμως;; Υπάρχει δυνατότητα π.χ. για διπλό CA στο uplink ή καθε UE δικαιούται μόνο μια ζεύξη, σε συγκεκριμένη μπάντα κάθε φορά;;;
    4) Έχει πετύχει κανένας ζέυξεις σε διαφορετικό CA config στο downlink;; π.χ. B3+3+7 ή Β7+3+3 από δύο διαφορετικά eNb ταυτόχρονα;;
    5) Επειδή από τεχνικής άποψης, τις πληροφοριές σχετικά με τα eNbs του ΟΤΕ που βρίσκω είναι παλίες, (εποχή 2016 και μετά...) υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κανείς, εάν μπορούμε να κάνουμε 4x/5x/ή και παραπάνω CA;;; Διότι πέρασαν και πολλά χρόνια από τότε που ήρθε το LTE Adv Pro (και καλά) και είμαστε προ των πυλών για 5G...
    6) Η B1, εφόσον καταργείται το 3G, πρόκειται να γίνει διαθέσιμη για τετραπλό CA στο μέλλον;;; Και εάν ναι, πότε;;; Αν είναι να πάρουμε από τώρα ρουτεράκι με CA>3.
    7) Για άμεση οπτική επαφή στα 2km με το eNb αρκεί μια απλή omni κεραία, ή καλύτερα να προχωρήσω σε directional με υψηλότερο gain;;;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LTEakias : 12-06-22 στις 22:13.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.940
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Σίγουρα θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί, εγώ απλά θα σου κάνω 2 ερωτήσεις:

    1) εφόσον η σταθερή σου σύνδεση είναι ασταθής και αργή, γιατι δεν τη χρησιμοποιείς ως failover με βασική σύνδεση την LTE ή γιατί δεν καταργείς εντελώς τη σταθερή vdsl για να σου έρθει φθηνότερα πάγιο του LTE;
    2) θα αγοράσεις LTE router περιμένοντας να πέσουν οι τιμές των 5G ή θα πας κατευθείαν σε 5G router όπως κάποιοι έχουν κάνει εδώ;

    Τα ρωτάω αυτά γιατί θα σε βοηθήσει να έχεις ένα αρχικό πλάνο.
    Για παράδειγμα αν γλιτώσεις το πάγιο της vdsl, θα μπορέσεις να αγοράσεις πιο εύκολα ένα 5G router ενώ αν αρχίσεις με LTE και πας σε λίγους μήνες σε 5G πληρώνοντας και τα πάγια της σταθερής, ίσως σου στοιχίσει ακριβότερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί, εγώ απλά θα σου κάνω 2 ερωτήσεις:

    1) εφόσον η σταθερή σου σύνδεση είναι ασταθής και αργή, γιατι δεν τη χρησιμοποιείς ως failover με βασική σύνδεση την LTE ή γιατί δεν καταργείς εντελώς τη σταθερή vdsl για να σου έρθει φθηνότερα πάγιο του LTE;
    2) θα αγοράσεις LTE router περιμένοντας να πέσουν οι τιμές των 5G ή θα πας κατευθείαν σε 5G router όπως κάποιοι έχουν κάνει εδώ;

    Τα ρωτάω αυτά γιατί θα σε βοηθήσει να έχεις ένα αρχικό πλάνο.
    Για παράδειγμα αν γλιτώσεις το πάγιο της vdsl, θα μπορέσεις να αγοράσεις πιο εύκολα ένα 5G router ενώ αν αρχίσεις με LTE και πας σε λίγους μήνες σε 5G πληρώνοντας και τα πάγια της σταθερής, ίσως σου στοιχίσει ακριβότερα.
    1) Το θέμα είναι οτι χρειάζομαι τον σταθερό αριθμό. Οφείλω να παραδεχτώ βέβαια πως δεν είναι εξ'ολοκλήρου υπευθύνος ο COSMOTE για την ποιότητα της σύνδεσης μου μιας και φταίει σε έναν βαθμό η συνδεσμολογία στο διαμέρισμά μου. Φυσικά δεν αποκλείω καθόλου στο μέλλον και αφού εξασφαλίσω οτι δεν χρειάζομαι άλλο τον αριθμό, να κάνω αυτό ακριβώς που λες (εννοώ να φάει η VDSL)!
    2) Θα προχωρήσω σε LTE για κάποιους πολύ σημαντικούς λόγους. Πρώτον δεν πρόκειται να έρθει σύντομα το 5G στα μέρη μου. Δεύτερον τα ρούτερ 5G κοστίζουν όσο ένα καλό λάπτοπ. Προσωπικά για μένα απαγορευτικό. Και το λέω αυτό επειδή δεν πρόκειται να αγοράσω ούτε ένα USB dongle, ούτε και ένα ρούτερ της κακιάς ώρας με 5 δραχμές, αλλά μισό μισθό για μούφα εξοπλισμό 5G δεν δίνω. Τέλος, παρόλο που διαφημίζουν το massive MIMO, τα υπάρχοντα 5G ρούτερ, στην πραγματικότητα είναι όλα 4G ΚΑΙ 5G, και το μόνο όφελος που βλέπω είναι να συνδέεσαι ταυτόχρονα με πολλούς περισσότερους χρήστες στο ίδιο cell χάρη στο TDD αλλά και πάλι στο 5G και όχι στο 4G. Δηλαδή στο τέλος έχουμε "τουπέ" 5G ρούτερ και οι εταιρείες, (και πάροχοι αλλά και κατασκευάστες στην σούπα της αισχροκέρδειας) απλώς κάνουν τα μαρκετινίστικα κολπάκια τους. Βλέπε π.χ. το ίδιο το Chateau 5G ή οποιοδήποτε αντίστοιχο. Τα αυθεντικά 5G θα αργήσουν αρκετά να έρθουν, που να αξιοποιούν MIMO 8x8 και άνω...οπότε εάν είναι να αξιοποιήσει κανείς CA σε 4G έστω και σε 5 μπάντες (οριακό 5G) και να πιάσει Gbps ταχύτητες ποιος ο λόγος να πληρώσει τα τριπλάσια για το ίδιο αποτέλεσμα;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LTEakias : 13-06-22 στις 00:21.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.255
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με βάση αυτά που γράφεις, το πιο οικονομικό είναι να επιλύσεις τα θέματα της συνδεσμολογίας στο διαμέρισμά σου.
    Για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία να κάνεις συνδέσεις καινούριες με πάγια άλλα κλπ αν μπορείς να έχεις καλή σταθερή γραμμή.
    Φτιάξε αυτό πρώτα και μετά για failover μπορείς να πάρεις ένα λογικό πακέτο χωρίς πολλά GB για την περίπτωση που πέσει η σταθερή.
    π.χ. μέχρι πριν λίγο καιρό είχα εγώ ένα usb huawei (3G) που το είχα πάρει σχεδόν τσάμπα με μια data card της wind. Αν έπεφτε το ίντερνετ της σταθερής, εκανε failover από εκεί. Το κόστος ήταν 5 ευρώ το δίμηνο για ανανέωση για 1-2GB data που δεν τα έτρωγε σχεδόν ποτέ, λόγω ότι η ADSL είναι σταθερή
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση αυτά που γράφεις, το πιο οικονομικό είναι να επιλύσεις τα θέματα της συνδεσμολογίας στο διαμέρισμά σου.
    Για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία να κάνεις συνδέσεις καινούριες με πάγια άλλα κλπ αν μπορείς να έχεις καλή σταθερή γραμμή.
    Φτιάξε αυτό πρώτα και μετά για failover μπορείς να πάρεις ένα λογικό πακέτο χωρίς πολλά GB για την περίπτωση που πέσει η σταθερή.
    π.χ. μέχρι πριν λίγο καιρό είχα εγώ ένα usb huawei (3G) που το είχα πάρει σχεδόν τσάμπα με μια data card της wind. Αν έπεφτε το ίντερνετ της σταθερής, εκανε failover από εκεί. Το κόστος ήταν 5 ευρώ το δίμηνο για ανανέωση για 1-2GB data που δεν τα έτρωγε σχεδόν ποτέ, λόγω ότι η ADSL είναι σταθερή
    Διότι μου είναι πολύ πιο εύκολο να εγκαταστήσω μια LTE ζεύξη παρά να εντοπίσω το θέμα με την γραμμή και να μπω στην διαδικασία να κάνω αλλαγές. Και εφόσον είναι να ξαναπεράσω γραμμή από τον κατανεμητή (δεν πιστεύω να υπάρχει εναλλακτική λύση) γιατί να μην μπω στην διαδικασία να περάσω γραμμή από την ταράτσα σε κάτι πιο προχωρημένο σαν το LTE;;; Αξίζει δε να συνυπολογίσει κανείς το όφελος απο το τριπλό CA του LTE σε σύγκριση με την VDSL γραμμή (σταθερότητα, ταχύτητες και μηνιαία δαπάνη κατά 30% λιγότερη στην περίπτωση μου διότι δεν σκοπεύω να ξεπεράσω τα 150-200GB/μήνα, ακριβώς δηλαδή οτι προσφέρει το Sim Only card pack χωρίς συμβόλαιο/πάγιο στα 25€). Και κάπως έτσι εξηγώ την εμφανή μου κλίση μου προς την LTE ζεύξη. Ταυτόχρονα πιστεύω ότι το κόστος των 200€-300€ για την εγκατάσταση είναι και βιώσιμο μεν και vfm δε. Δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία εάν δεν είχα τόσο βολική επαφή με τα eNb, ικανά να μου προσφέρουν τριπλό CA και εργονομία από την άποψη οτι μένω στην δεύτερο όροφο και έχω πλήρη ελευθερία κινήσεων στην ταράτσα (ευκολία να περάσω κεραία και καλωδίωση μέχρι το γραφείο μου).

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.940
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ρίξε μια μάτια σε αυτές τις συζητήσεις που παροτι είναι για 5G, λένε πολλά για συνδεσμολογία, εξωτερικές κεραίες στην ταράτσα κλπ

    https://www.adslgr.com/forum/threads...roject-5G-home

    https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CE%B5%CF%81

    Επίσης αν αποφασίσεις να καταργήσεις το σταθερό, πολλοί εδώ έχουν μεταφέρει τον αριθμό τους στη modulus.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.255
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LTEakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι μου είναι πολύ πιο εύκολο να εγκαταστήσω μια LTE ζεύξη παρά να εντοπίσω το θέμα με την γραμμή και να μπω στην διαδικασία να κάνω αλλαγές. Και εφόσον είναι να ξαναπεράσω γραμμή από τον κατανεμητή (δεν πιστεύω να υπάρχει εναλλακτική λύση) γιατί να μην μπω στην διαδικασία να περάσω γραμμή από την ταράτσα σε κάτι πιο προχωρημένο σαν το LTE;;; Αξίζει δε να συνυπολογίσει κανείς το όφελος απο το τριπλό CA του LTE σε σύγκριση με την VDSL γραμμή (σταθερότητα, ταχύτητες και μηνιαία δαπάνη κατά 30% λιγότερη στην περίπτωση μου διότι δεν σκοπεύω να ξεπεράσω τα 150-200GB/μήνα, ακριβώς δηλαδή οτι προσφέρει το Sim Only card pack χωρίς συμβόλαιο/πάγιο στα 25€). Και κάπως έτσι εξηγώ την εμφανή μου κλίση μου προς την LTE ζεύξη. Ταυτόχρονα πιστεύω ότι το κόστος των 200€-300€ για την εγκατάσταση είναι και βιώσιμο μεν και vfm δε. Δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία εάν δεν είχα τόσο βολική επαφή με τα eNb, ικανά να μου προσφέρουν τριπλό CA και εργονομία από την άποψη οτι μένω στην δεύτερο όροφο και έχω πλήρη ελευθερία κινήσεων στην ταράτσα (ευκολία να περάσω κεραία και καλωδίωση μέχρι το γραφείο μου).
    Όπως αγαπάς... Καταλαβαίνω ότι έχεις "πορωθεί" με την όλη ιστορία για να κάτσεις να σετάρεις το LTE.. Έννοια σου και δεν είσαι ο μόνος... Σε κάποια φάση όμως, είναι καλό να κάτσεις να τσεκάρεις την καλωδίωση. Ίσως η φασαρία να είναι μικρότερη απ' ότι νομίζεις και μετά να έχεις πέρα από το LTE και μια γρήγορη αξιόπιστη DSL..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #8
    Εγγραφή
    08-10-2014
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12036 kbps/1036 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΘΕΑ
    Router
    DSL-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 37.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να σου πω την δική μου μικρή εμπειρία μήπως σου δώσω ιδέες.
    Στην Περιοχή που είμαι ADSL υπάρχει μόνο από 2 εταιρίες Οτε-Nova η ταχύτητα 13 down στην καλύτερη περίπτωση και στις 2 εταιρίες.
    Οπτική επαφή με κεραία της Cosmote στα 800 μέτρα με σήμα 4g+
    Οπότε τόλμησα το ulimited της cosmote
    Στην περίπτωση μου, πήγα στο κατάστημα και ζήτησα απεριόριστα δεδομένα και 2 κάρτες sim μόνο για δεδομένα
    Μου είπαν 48 ευρώ και 3 ευρώ η κάθε κάρτα τον μηνά, σύνολο 54
    Τους είπα όμως ότι πριν λίγους μήνες μου το δώσατε το ίδιο πακέτο με 30ευρω, άφησα το τηλέφωνο μου και είπα αν βγει προσφορά με 30 να με καλέσετε.
    Μετα από 3-4 ήμερες με πήραν τηλεφωνώ 30 ευρω και 3 ευρω η καθε σιμ. σύνολο 36 τον μήνα με απεριόριστο χρόνο ομιλίας και δεδομένα και 2 κάρτες σιμ μόνο για δεδομένα με απεριόριστα δεδομένα
    Οπότε και γω είμαι στο ψάξιμο για 5g router γιατί δεν θέλω να αλλάζω εξοπλισμό στο μέλλον.
    Αν δεν βιάζεσαι, πάνε σε ένα κατάστημα γερμανος και ζήτα να σου κάνουν προσφορά.
    Νομίζω ότι μπορούν να στο κατεβάσουν στα 30 αν θέλουν με κάτι τερτίπια που κάνουν αυτοί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας