Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Γειά σας, παιδιά

    Χρειάζομαι την βοήθειά σας στο εξής:

    Έχω ένα Fritz!Box (WLAN 7050) το οποίο το χρησιμοποιώ ως ΑΤΑ πίσω από τον router.
    Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ 2 voip αριθμούς οι οποίο είναι εγγεγραμμένοι (registered) στο Fritz. Έναν για τις εισερχόμενες κλήσεις
    με αριθμό από την Yuboto και έναν για τις εξερχόμενες κλήσεις με πάροχο της Betamax. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:
    Ενώ οι εισερχόμενες λειτουργούν απροβλημάτιστα, δεν μπορώ (ό,τι και εάν δοκίμασα) να πετύχω να κάνω τις
    εξερχόμενες από τον άλλο πάροχο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα dialing rules, αλλά τίποτα
    Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει πως μπορώ από την ίδια επέκταση (Extension, Fon2 στην περίπτωσή μου) να έχω εξερχόμενες από
    πάροχο διαφορετικό από αυτόν που έχω στις εισερχόμενες;;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικώς όλους,

    Βασίλης

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με ένα γρήγορο google βρήκα το παρακάτω για το fritzbox. Εξηγεί το πως θα ενεργοποιήσεις την δυνατότητα για να κάνεις «προεπιλογή φορέα» σε εξερχόμενη κλήση.
    Selecting a different outgoing call number when making a call

    Δεν γνωρίζω αν σε τόσο παλιό firmware σου δίνει την δυνατότητα στο telephone device να διαλέξεις ποιον αριθμό θα χρησιμοποιεί κατά την εξερχόμενη κλήση.
    Assigning numbers to telephony devices

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε kronos911 σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου!
    Δυστυχώς όπως είπες, το firmware είναι παλιό (χωρίς να μπορεί να ανανεωθεί σε νεώτερη από αυτήν που έχω έκδοση) και έτσι δεν υποστηρίζει την επιλογή αριθμού κατά την εξερχόμενη κλήση

    Όμως παρατήρησα, ότι ακόμα και να είχα έναν μόνο provider (αυτόν της Betamax) πάλι δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις ενώ δείχνει ότι είναι κανονικά δηλωμένος (registered). Αντιθέτως με τον
    αριθμό της Yuboto που μπορώ απροβλημάτιστα να κάνω εξερχόμενες κλήσεις..
    Μήπως έχεις κάποια ιδέα για ποιόν λόγο μπορώ να συμβαίνει αυτό;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικώς όλους,

    Βασίλης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας