Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα που θέλω να κάνω εγώ είναι το παρακάτω :

    Ο εξοπλισμός που αποδεικνύεται ότι είναι προβληματικός σε έναν πελάτη, αποσύρεται ή πάει στον επόμενο κακομοίρη και ελπίζουν ότι "δε θα ξέρει πολλά και δε θα ασχοληθεί";

    Αν το πρώτο, όλα οκ (κάπως), αν όχι όμως είναι ζήτημα...
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν έχει αποδειχθεί, καθώς και με άλλον εξοπλισμό συνεχίζει το πρόβλημα, θα μου πεις ναι τυχαίνει καμιά φορά να έχουν το ίδιο πρόβλημα 2 νέες συσκευές.

    Μετά υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας με τον εξοπλισμό του πελάτη, δεν σημαίνει πως είναι προβληματικός ο εξοπλισμός, σε άλλον μπορεί να δουλεύει χωρίς θέμα.

    Τώρα αν για παράδειγμα δεν δουλεύει το ασύρματο, ή δεν δουλεύει κάποια θύρα, λογικά το στέλνουν ανακύκλωση.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να θέλω να "πλατιάσω" κι να γενικεύσω το πρόβλημα του φίλου Ntinsky, πρέπει να σκεφτούν οι υπεύθυνοι να ενημερωθούν σήμερα κιόλας -αν όχι χθες- τα κριτήρια επιλογής CPE από όλους τους ISP κι όχι μόνο από την Inalan.
    Είναι το λιγότερο χαζό ο "αναγκαστικός" εξοπλισμός CPE να μην έχει χαρακτηριστικά που στην εποχή μας ακόμη κι ο μέσος χρήστης χρειάζεται. Δηλαδή σταθερό και σοβαρό dual band WiFi, DHCP σε 32+ συσκευές, 4-port gigabit lan, Wifi MAC Address filtering κτλ.
    Με γοργούς ρυθμούς οι περισσότεροι αρχίζουν να χρησιμοποιούν smart οικιακές συσκευές, που χρειάζονται απομακρυσμένο έλεγχο -η όχι. Κλιματιστικά, τηλεοράσεις, media/tv boxes κτλ.
    Ενώ παράλληλα η χρήση του οικιακού internet έχει βαρύνει και παράλληλα έχει γίνει απαιτητική από την ανάγκη της remote εργασίας. 2-3 βίντεο-κλήσεις την ημέρα το λιγότερο.
    Και αυτά πρέπει να γίνονται χωρίς το CPE να ιδρώνει, να μπουκώνει κι να τραβάει ζόρια σε τυχαίες στιγμές.
    Δεν θα μιλήσω για τα: δωρεάν VPN, ελεύθερης επιλογής -αν όχι δωρεάν- DDNS κτλ που ίσως ακόμη κι μέσα στο 2022 έχει αρχίσει να θεωρείται "ανάγκη" λόγω των IP Cameras σε εξοχικά κτλ.
    Και τέλος, θα βάλω κι την περίπτωση του "κακομοίρη" χρήστη που έχει ενεργό Home Assistant στο LAN του. Εκεί να δεις έξτρα Wifi συσκευές (smart λάμπες, ηχεία κτλ) κι μπούκωμα από την μικρή πιθανότητα conflict του zigbee στα Channels 11-13.
    Καταλήγω στο ότι πρέπει να δίνεται η δυνατότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ CPE από τον χρήστη. Για απλή οικιακή χρήση ή για βαριά οικιακή χρήση, με την αντίστοιχη οικονομική επιβάρυνση φυσικά.
    Συγκεκριμένα για το CPE της Inalan, θεωρώ ότι είναι άστοχη η επιλογή του, το σωτήριο έτος 2022. Χάλια wifi, 1 gigabit port μόνο, αργό UI router...
    Ελπίζω να βρεθεί γρήγορα λύση για τον φίλο Ntinsky.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αν δεις τους πραγματικούς χρήστες (ακόμη και της Inalan) και όχι μόνο αυτούς μέσα στο adslgr, θα καταλάβεις ότι ο μέσος χρήστης απέχει αρκετά από αυτό που περιγράφεις. Ελπίζω, επίσης, αν πάρουν παράδειγμα από τους άλλους ISP για τα CPE που δίνουν, να μην πάρουν από κάποιον με το ίδιο χρώμα με αυτούς

  4. #19
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timiman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να "πλατιάσω" κι να γενικεύσω το πρόβλημα του φίλου Ntinsky, πρέπει να σκεφτούν οι υπεύθυνοι να ενημερωθούν σήμερα κιόλας -αν όχι χθες- τα κριτήρια επιλογής CPE από όλους τους ISP κι όχι μόνο από την Inalan.
    Είναι το λιγότερο χαζό ο "αναγκαστικός" εξοπλισμός CPE να μην έχει χαρακτηριστικά που στην εποχή μας ακόμη κι ο μέσος χρήστης χρειάζεται. Δηλαδή σταθερό και σοβαρό dual band WiFi, DHCP σε 32+ συσκευές, 4-port gigabit lan, Wifi MAC Address filtering κτλ.
    Ο παροχος εχει την υποχρεωση να φερει την υπηρεσια μεχρι το διαμερισμα σου, με τον minimum αντιστοιχο εξοπλισμο. Και στις περισσοτερες φορες το επιτυγχανει (εκτος απο τη συγκεκριμενη περιπτωση βεβαιως), και μαλιστα με gigabit θυρα.
    Το τι κανεις απο τη θυρα gigabit και μετα ειναι δικο σου θεμα κι οχι του παροχου.

    Θες να μου πεις οτι εχεις εξυπνα κλιματιστικα, ψυγεια, IoT συσκευες και βασιζεσαι σε ενα οποιοδηποτε CPE;
    Δεν στεκει αυτο και μαλλον αυτα τα applications δεν ειναι ζωτικης σημασιας για σενα.
    Ακομα κι εγω που δεν χρησιμοποιω τοσα applications εχω επενδυσει τα χρηματα μου σε access points και gigabit switches, κι ησυχασε το κεφαλι μου.

    Ο σκοπος του CPE ειναι να φερει την υπηρεσια στην πορτα σου, οχι να στηριξει τα applications σου.
    Τα applications σου πρεπει να τα στηριξεις εσυ.
    Δε νοειται να ξοδευεις τοσα χρηματα για εξυπνες συσκευες και να ξοδευεις 0€ στον αντιστοιχο εξοπλισμο.

    Σορρυ για το οφφτοπικ.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει το bridge mode ανοιχτό το CPE της Inalan;

  6. #21
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timiman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει το bridge mode ανοιχτό το CPE της Inalan;
    Οχι και δεν εχει σχεση με το θεμα.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σκοπος του CPE ειναι να φερει την υπηρεσια στην πορτα σου, οχι να στηριξει τα applications σου.
    Τα applications σου πρεπει να τα στηριξεις εσυ.
    ...
    Έχει το bridge mode ανοιχτό το CPE της Inalan;
    ...
    Τελευταίο offtopic από την πλευρά μου: Με βάση τα παραπάνω πώς να υποστηρίξεις το application σου όταν είσαι παγιδευμένος στο ελλιπές CPE; Που -για παράδειγμα- δεν μπορεί να υποστηρίξει παραπάνω από x συσκευές σε MAC:LAN-IP binding;
    Αν όντως ισχύει το παραπάνω κι αναφέρεται στους όρους χρήσης της υπηρεσίας, τότε πρέπει να αναφέρονται ξεκάθαρα -προς έλεγχο του χρήστη- κι οι μέγιστες δυνατότητες χρήσης του CPE, ώστε να μπορεί να απορρίψει τις λύσεις του κάθε ISP σε επίπεδο CPE ΠΡΙΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ.

  8. #23
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    DMZ και το δικό σου CPE με 200 συσκευές πάνω. Δεν είναι η βέλτιστη λύση όπως το bridge αλλά λύνει όλα τα προβλήματα που λες.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    DMZ και το δικό σου CPE με 200 συσκευές πάνω. Δεν είναι η βέλτιστη λύση όπως το bridge αλλά λύνει όλα τα προβλήματα που λες.
    Ακριβως.

  10. #25
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Για να επαναφέρω το θέμα, θα πω οτι απλά ευελπιστώ πως σε 1-2 ημέρες θα έχω απάντηση και καλώς εχόντων των πραγμάτων μια 2η αντικατάσταση του route με το παλαιότερο μοντέλο που έδινε η Inalan χωρίς να θέλω να πιάσω το "θέματα ασυμβατότητας με τον εξοπλισμό του πελάτη" που ανέφερε ο sdikr πιο πάνω και έχει δίκιο θεωρώ. Στην περίπτωση μου τα μόνα 2 πράγματα που έχουν αλλάξει στο θέμα του εξοπλισμού,απ το προηγούμενο σπίτι που εμενα και πρωτοέγινα πελάτης της Inalan, είναι απο πλευράς μου μια NIC που αγόρασα προσφατα για να αποκλείσω το ενδεχόμενο να τα έχει παίξει η onboard της μητρικής(η οποία δεν έχει κανένα θέμα) και το μοντέλο του router απο πλευράς της εταιρείας.

    Γι' αυτό και έχω ζητήσει κατ' εξαίρεση πολιτικών τους, να μου χορηγηθεί ενα HG8546M (εφ' όσον υπάρχει σε απόθεμα ή έστω αυτό που επέστρεψα εγώ) για να δούμε αν εν τέλει οι υποψίες μου θα αποδειχτούν σωστές και θα μπορέσω να χαρώ κάτι για το οποίο πληρώνω και δεν το χαίρομαι προς ώρας ή αν το πρόβλημα θα παραμείνει και εκεί πλέον δεν ξέρω απο πλευράς μου τι άλλο θα μπορέσω να κάνω

  11. #26
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχάς τώρα δεν υπάρχει η λύση που υπήρχε πριν λίγο καιρό..

    Να επιλέγεις από 3 μοντέλα ρούτερ που υποστήριζε η Inalan..
    Η εταιρία που συνεργάζεται δεν έχει κανένα διαθέσιμο..
    (και το είχα τσεκάρει αυτό και πριν λίγο καιρό..)

    Πρέπει να το κοιτάξει το ζήτημα η Inalan τώρα που μπαίνει σε νέα φάση λειτουργίας..

    Θα μπορούσε να φέρνει αυτή κάποια ρούτερ που να μπορούν να διαλέξουν οι πελάτες της,
    αυτό που τους ταιριάζει..

    - - - Updated - - -

    Ας φέρει και κανένα Fritz!

    Αφού σκέφτονται για τόσες πολλές συνδέσεις στο άμεσο μέλλον, (> 1,6 εκατ.)
    θα μπορούσαν πιθανόν να μιλήσουν και με την Ελληνική αντιπροσωπεία..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #27
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είτε mikrotikμε την αντιπροσωπεία...

    - - - Updated - - -

    !!!
    https://www.digitallife.gr/avm-mwc-2...postoles-44853

  13. #28
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Για το φιλοθεάμον κοινό το ρουτερ αλλάχτηκε με το παλιό μοντέλο όπως είχα ζητήσει αρχικά. Οι υποψίες μου ήταν σωστές. Θα πρέπει αν μας διαβάζει η αγαπητή Inalan να προβεί σε διορθωτικές κινήσεις ή εαν είναι εφικτό ριζικές αλλαφές όσον αφορά τον εφοπλισμό που δίνει.

    Αυτά απο εμένα. Αν θέλετε κλειδώνετε το τοπικ ή συνεχίζουμε την κουβέντα.

    Καλό σας απόγευμα

  14. #29
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα..

    Όταν λες τώρα παλιό.. ποιό ακριβώς μοντέλο?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #30
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα..

    Όταν λες τώρα παλιό.. ποιό ακριβώς μοντέλο?
    To HG8546M

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας