Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Exclamation
    Καλημέρα,

    Αναρτώ αυτή τη δημοσίευση για να μοιραστώ λιγάκι την εκ νέου εμπειρία μου με την Inalan σαν συνεχόμενος παλιός πελάτης που μεταφέρθηκε σε νεα διεύθυνση.
    Περιοχή Άνω Κυψέλης με νέο συμβόλαιο όπως προείπα στις 23/05.

    Απ την ημερομηνία ενεργοποίησης μέχρι και τώρα που γράφω, τα προβλήματα συνεχίζονται.

    Τυχαίες αποσυνδέσεις τύπου απώλειας πακέτων απ το νεο router EG8141A5 που διαθέτει η εταιρεία. Καμία ένδειξη αποσύνδεσης ή κάποιο κόκκινο λαμπάκι επάνω στο router. ΜΕτα απο 10-20 δευτερόλεπτα απλά επανέρχεται. Μέχρι και κάρτα δικτύου άλλαξα για να αποκλείσω τυχόν ενδεχόμενο να φταίει το pc μου.
    Μια παρατήρηση απο εμένα αλλά και τον τεχνικό της εταιρείας, οτι το router σηκώνει αδικαιολόγητα cpu load 50-69% ακόμα και σε idle κατάσταση. Ορίζεται ημερομηνία αντικατάστασης την προηγούμενη Δευτέρα.

    Αντικαθίσταται τo router με το ίδιο ακριβώς μοντέλο και με διαβεβαιώνουν οι τεχνικοί οι οποίοι έχουν εξαιρετικούς τρόπους(κάτι που είχα δει και σο προηογούμενο συμβόλαιο), οτι το πρόβλημα λύθηκε.Απόχωρούν και ξεκινάω να δουλέψω. Αρχίζουν πάλι τα ίδια συμπτώματα. Αποσυνδέσεις σε τυχαία χρονικά διαστήματα για μισό περίπου λεπτό.

    Οι δοκιμές γίνονται σε pc και laptop με ενσύρματες συνδέσεις δικτύου. Στις 2 συσκευές τρέχει vpn συνδεση λόγω εργασίας και φυσικά αποσυνδέονται αμφότερες. Έχουν σταλεί μέχρι και logs απο WinMTR στην ομάδα της Inalan (καμία ενημέρωση και από εκεί μέχρι σήμερα)


    Και εδώ ξεκινάει το ταξίδι στο μαγικό κόσμο της αντιμετώπισης προβλημάτων-εξυπηρέτησης πελατών της Inalan.

    Τηλεφωνικές ενοχλήσεις απο μέρους μου καθημερινά τουλάχιστον 4-5 φορές(λες και δεν έχω κάτι άλλο να κάνω) για να ενημερώσω ότι το πρόβλημα παραμένει και δεν είναι απ την πλευρά μου, πως επιθυμώ εκ νέου αντικατάσταση του router μιας και με έχουν διαβεβαιώσει ότι η γραμμή είναι μια χαρά με εξαιρετικές τιμές (βλέπε συνημμένο).
    Να ζητάω μια ημερομηνία,ένα ραντεβού,μια απάντηση ΚΑΤΙ ΤΟΙΣ. Οι απαντήσεις που έλαβα και συνεχίζω μέχρι και σήμερα να λαμβάνω είναι του τύπου "το έχουμε προωθήσει, το κοιτάει το αρμόδιο τμήμα κλπ κλπ". Γενικά έμεινα στην προώθηση.
    Να αδυνατούν σε κάθε περίπτωση να μου δώσουν ένα όνομα, email έστω μια επαφή ενός υπευθύνου ή να με καλέσει κάποιος υπεύθυνος πίσω με τις γνωστές δικαιολογίες οι οποίες το μόνο που καταφέρνουν είναι να λιγοστεύουν τα αποθέματα υπομονής μου.

    Να αναγκάζομαι να δουλεύω με δεδομένα απ το κινητό με το φόβο μην με αποσυνδέσει την ώρα της δουλειάς ή σε κάποιο meeting και να έχω να αντιμετωπίσω και την απάθεια τους.
    Να καλώ ΕΓΩ και να τους ψάχνω καθημερινά για να παρακαλέσω να κάνουν τη δουλειά τους και να λύσουν ένα πρόβλημα που δεν προκλήθηκε από εμένα, αντί να ασχοληθεί η ίδια η εταιρεία και να με ενημερώνει.
    Να περιμένω να γίνει πράξη το "θα σας καλέσει κάποιος πίσω" και ακόμα περιμένω.

    Και φυσικά το πρόβλημα να παραμένει απ την αρχή μέχρι και σήμερα 14/06/22 χωρίς η Inalan να έχει δώσει λύση.

    Δεν ξέρω ειλικρινά τι άλλο να κάνω. Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ. Δεν έχω διάθεση πραγματικά ούτε να τους καλέσω και να τους βρίσω. Συγχαρητήρια σε όποιον/όποια έχει οργανώσει τις διαδικασίες αντιμετώπισης προβλημάτων σε αυτή την εταιρεία. Καταφέρατε να δειξετε οτι το "no fuck given" το υποστηρίζετε με απόλυτη επιτυχία.
    Καταλαβαίνω οτι είναι μικρή εταιρεία ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ????

    Μάλλον κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να ΜΗΝ ΞΑΝΑ αλλάξουν το router που υπολειτουργεί. Ίσως γι' αυτό με έχουν στο γράψιμο.


    Καλή συνέχεια σε όλους
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails usage.PNG  

    ont.PNG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ntinsky : 14-06-22 στις 16:40.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.726
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    62 βαθμοί λειτουργίας είναι οκ ?
    (Αν και είναι μέσα στα όρια, όπως λέει..)

    Παλιά το πρώτο ADSL ρούτερ που είχα, ένα ακριβό Zyxel κάποια στιγμή άρχισε τα προβλήματα λόγω θερμοκρασίας..
    Με ψύξη από ένα ανεμιστηράκι δούλευε οκ μετά..

    Τώρα, τα καλοκαίρια μιας και δεν χρησιμοποιώ πολύ τα κλιματιστικά, βάζω ανεμιστηράκια και στα ρούτερ!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Αν είναι όμως να μπαίνουμε σε διαδικασίες εμείς για προβληματικό εξοπλισμό και αντί να διορθώνεται από την εταιρεία, να κάνουμε ματσακωνιές τότε είναι πρόβλημα.

    Επίσης αυτό είναι το πρόβλημα με τους εξοπλισμούς 2 σε 1, δε μπορείς να βάλεις το δικό σου router και να αλλάζεις όποτε θέλεις...

    Τώρα δε μπορείς να βάλεις δικό σου, οπότε το έχεις παντρευτεί αυτό και ελπίζεις σε αλλαγή.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.726
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως όπως λέει και ο φίλος το 88% CPU μου φαίνεται και αυτό πολύ..
    γι' αυτό και ανεβάζει θερμοκρασίες μάλλον..

    Ας μας πουν και άλλοι που έχουν αυτό το ρούτερ..

    - - - Updated - - -

    Απ' ότι βλέπω επίσης τώρα, η
    https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router

    δεν έχει κανένα ρούτερ διαθέσιμο..

    Υπάρχουν ελλείψεις άραγε ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 14-06-22 στις 16:59.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    62 βαθμοί λειτουργίας είναι οκ ?
    (Αν και είναι μέσα στα όρια, όπως λέει..)
    Κατά πάσα πιθανότητα είναι η θερμοκρασία στο SFP. Δεν είναι κάτι τραγικό οι 62 βαθμοί για κάτι τέτοιο.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntinsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Αναρτώ αυτή τη δημοσίευση για να μοιραστώ λιγάκι την εκ νέου εμπειρία μου με την Inalan σαν συνεχόμενος παλιός πελάτης που μεταφέρθηκε σε νεα διεύθυνση.
    Περιοχή Άνω Κυψέλης με νέο συμβόλαιο όπως προείπα στις 23/05.

    Απ την ημερομηνία ενεργοποίησης μέχρι και τώρα που γράφω, τα προβλήματα συνεχίζονται.

    Τυχαίες αποσυνδέσεις τύπου απώλειας πακέτων απ το νεο router EG8141A5 που διαθέτει η εταιρεία. Καμία ένδειξη αποσύνδεσης ή κάποιο κόκκινο λαμπάκι επάνω στο router. ΜΕτα απο 10-20 δευτερόλεπτα απλά επανέρχεται. Μέχρι και κάρτα δικτύου άλλαξα για να αποκλείσω τυχόν ενδεχόμενο να φταίει το pc μου.
    Μια παρατήρηση απο εμένα αλλά και τον τεχνικό της εταιρείς, οτι το router σηκώνει αδικαιολόγητα cpu load 50-69% ακόμα και σε idle κατάσταση. Ορίζεται ημερομηνία αντικατάστασης την προηγούμενη Δευτέρα.

    Αντικαθίσταται τo router με το ίδιο ακριβώς μοντέλο και με διαβεβαιώνουν οι τεχνικοί οι οποίοι έχουν εξαιρετικούς τρόπους(κάτι που είχα δει και σο προηογούμενο συμβόλαιο), οτι το πρόβλημα λύθηκε.Απόχωρούν και ξεκινάω να δουλέψω. Αρχίζουν πάλι τα ίδια συμπτώματα. Αποσυνδέσεις σε τυχαία χρονικά διαστήματα για μισό περίπου λεπτό.

    Οι δοκιμές γίνοντται σε pc και laptop με ενσύρματες συνδέσεις δικτύου. Στις 2 συσκευές τρέχει vpn συνδεση λόγω εργασίας και φυσικά αποσυνδέονται αμφότερες. Έχουν σταλεί μέχρι και logs απο WinMTR στην ομάδα της Inalan(καμία ενημέρωση και απο εκεί μέχρι σήμερα)


    Και εδώ ξεκινάειι το ταξίδι στο μαγικό κόσμο της αντιμετώπισης προβλημάτων-εξυπηρέτησης πελατών της Inalan.

    Τηλεφωνικές ενοχλήσεις απο μέρους μου καθημερινά τουλάχιστον 4-5 φορές(λες και δεν έχω κάτι άλλο να κάνω) για να ενημερώσω οτι το πρόβλημα παραμένει και δεν είναι απ την πλευρά μου, πως επιθυμώ εκ νέου αντικατάσταση του router μιας και με έχουν διαβεβαιώσει οτι η γραμμή είναι μια χαρά με εξαιρετικές τιμές (βλέπε συννημένο).
    Να ζητάω μια ημερομηνία,ένα ραντεβού,μια απάντηση ΚΑΤΙ ΤΟΙΣ. Οι απαντήσεις που έλαβα και συνεχίζω μέχρι και σήμερα να λαμβάνω είναι του τύπου "το έχουμε προωθήσει, το κοιτάει το αρμόδιο τμήμα κλπ κλπ". Γενικά έμεινα στην προώθηση.
    Να αδυνατούν σε κάθε περίπτωση να μου δώσουν ένα όνομα,email έστω μια επαφή ενός υπευθύνου ή να με καλέσει κάποιος υπεύθυνος πίσω με τις γνωστές δικαιολογίες οι οποίες το μόνο που καταφέρνουν είναι να λιγοστεύουν τα αποθέματα υπομονής μου.

    Να αναγκάζομαι να δουλεύω με δεδομένα απ το κινητό με το φόβο μην με αποσυνδέσει την ώρα της δουλειάς ή σε κάποιο meeting και να έχω να αντιμετωπίσω και την απάθεια τουε.
    Να καλώ ΕΓΩ και να τους ψάχνω καθημερινά για να παρακαλέσω να κάνουν τη δουλειά τους και να λύσουν ενα πρόβλημα που δεν προκλήθηκε απο εμένα, αντί να ασχοληθοεί η ίδια η εταιρεία και να με ενημερώνει.
    Να περιμένω να γίνει πράξη το "θα σας καλέσει κάποιος πίσω" και ακόμα περιμένω.

    Και φυσικά το πρόβλημα να παραμένει απ την αρχή μέχρι και σήμερα 14/06/22 χωρίς η Inalan να έχει δώσει λύση.

    Δεν ξέρω ειλικρινά τι άλλο να κάνω. Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ. Δεν έχω διάθεση πραγματικά ούτε να τους καλέσω και να τους βρίσω. Συγχαρητήρια σε όποιον/οποια έχει οργανώσει τις διαδικασίες αντιμετώπισης προβλημάτων σε αυτή την εταιρεία. Καταφέρατε να δειξετε οτι το "no fuck given" το υποστηρίζετε με απόλυτη επιτυχία.
    Καταλαβαίνω οτι είναι μικρή εταιρεία ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ????

    Μάλλον κάνουν τα αδύνατα δυνατα για να ΜΗΝ ΞΑΝΑ αλλάξουν το router που υπολειτουργεί. Ίσως γι' αυτό με έχουν στο γράψιμο.


    Καλή συνέχεια σε όλους

    Καλησπέρα σας. Πραγματικά λυπουμαστε για τη δυσάρεστη αυτή εμπειρία και ελπίζουμε να λυθεί το συντομότερο το πρόβλημα. Μάλιστα, απο ότι γνωρίζουμε, ήδη το τεχνικό τμήμα έχει επικοινωνήσει μαζί σας και προσπαθούν να βρούν μια λύση, ώστε να μην ξαναυπάρξει κάποιο θεμα. Θα θέλαμε επίσης να σας ενημερώσουμε, ότι έχει δημιουργηθεί μια ομάδα στο Telegram, και μπορείτε εκεί να ενημερώνεστε, να ενημερώνετε και να συμμετέχετε στο chat. Πάντα κάποιος αρμόδιος θα είναι εκεί να σας ακούσει και να εξυπηρετήσει εάν υπάρχει κάποιο θέμα
    https://t.me/Inalan_me_gr

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Πραγματικά λυπουμαστε για τη δυσάρεστη αυτή εμπειρία και ελπίζουμε να λυθεί το συντομότερο το πρόβλημα. Μάλιστα, απο ότι γνωρίζουμε, ήδη το τεχνικό τμήμα έχει επικοινωνήσει μαζί σας και προσπαθούν να βρούν μια λύση, ώστε να μην ξαναυπάρξει κάποιο θεμα. Θα θέλαμε επίσης να σας ενημερώσουμε, ότι έχει δημιουργηθεί μια ομάδα στο Telegram, και μπορείτε εκεί να ενημερώνεστε, να ενημερώνετε και να συμμετέχετε στο chat. Πάντα κάποιος αρμόδιος θα είναι εκεί να σας ακούσει και να εξυπηρετήσει εάν υπάρχει κάποιο θέμα
    https://t.me/Inalan_me_gr
    Καλησπέρα σας,

    Και εγώ βρε Inalan λυπάμαι για τη δυσάρεστη αυτή εμπειρία μιας και σας είχα συνηθίσει σε μια πιο άμεση απόκριση στο πρόβλημα ενός χρήστη που δεν είναι και τόσο άσχετος με όλο αυτό που συμβαίνει και όσες φορές χρειάστηκα κάτι στην προηγούμενη μου σύνδεση εξυπηρετούσατε με ταχύτατους ρυθμούς. Καταλαβαίνω ότι όλα τα παιδιά εκεί στην Inalan κάνετε το καλύτερο δυνατό, όμως η έλλειψη οργάνωσης στο κομμάτι της ανατροφοδότησης προς το χρήστη δημιουργεί όχι και τις καλύτερες εντυπώσεις. Το να έχετε έναν άνθρωπο μια εβδομάδα στο περίμενε και να αναγκάζεται ο ίδιος να σας ψάχνει καθημερινά ενώ θα πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο, δε δημιουργεί και τις καλύτερες των εντυπώσεων. Πως θα σας φαινόταν να σας λένε συνέχεια "το έχουμε προωθήσει και ΘΑ σας καλέσει κάποιος αρμόδιος πίσω" χωρίς να καλεί κάποιος. Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να με καλούσατε μια φορα την ημέρα μόνο για να μου πειτε οτι δεν έχετε νεότερα, πραγματικά.


    Για τους υπόλοιπους αναγνώστες τώρα που μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν το ποστ μου, να ενημερώσω οτι ήρθε τεχνικός, έκανε τις δοκιμές του. Για την ώρα έχω ενα WinMTR να τρέχει σε άσσους,οκτάρια και σε περίπτωση που ξανακοπεί η σύνδεση θα στείλω τα screenshots στην εταιρεία για περεταίρω μελέτη, Υπάρχει ενα router σε αναμονή για εκ νέου αντικατάσταση.


    Σε περίπτωση που οι υποψίες για το εν λόγω router αποδειχτούν, θα πρέπει η εταιρεία να σκεφτεί τι θα κάνει μιας και αρκετοί χρήστες ενδέχεται να έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα το οποίο δεν είναι βέβαιο οτι θα το αντιληφθούν εκτός και αν κάνουν hardcore χρήση της γραμμής λόγω δουλειάς όπως καλή ώρα εγώ.


    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μπορέσω να μοιραστώ τυχόν καλά νέα σύντομα.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όπως λέει και ο φίλος το 88% CPU μου φαίνεται και αυτό πολύ..
    γι' αυτό και ανεβάζει θερμοκρασίες μάλλον..

    Ας μας πουν και άλλοι που έχουν αυτό το ρούτερ..

    - - - Updated - - -

    Απ' ότι βλέπω επίσης τώρα, η
    https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router

    δεν έχει κανένα ρούτερ διαθέσιμο..

    Υπάρχουν ελλείψεις άραγε ?
    Iris Ο μόνος τρόπος σε mikrotik hex που το έφτασα 88% cpu usage ήταν οταν έκανα speedtest, το πιθανότερο ότι δέν έχει κάποιο qos ώστε όταν πάει να το ζορίσω να το αποτρέπει το παραπάνω...

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι δέν έχει κάποιο qos ώστε όταν πάει να το ζορίσω να το αποτρέπει το παραπάνω
    Ίσα-ίσα που το QoS είναι που ανεβάζει το CPU usage. Αλλιώς τα πακέτα δεν περνάνε καν από τη CPU.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Ειχα κι εγω ακριβως τα ιδια προβληματα με τη μονη διαφορα οτι σε εμενα ασχοληθηκαν και επιλυθηκαν σε ευλογο χρονικη διαστημα.

    Πραγματικα νομιζω οτι εισαι η ατυχης περιπτωση οπου δεν εγινε σωστη εκτιμηση του προβληματος, γιατι γενικα απο την Inalan η εξυπηρετηση ειναι πιο αμεση και περισσοτερο προσωποποιημενη σε αντιθεση με τους αλλους παροχους.
    Λιγη υπομονη, συνεχισε να ζητας απο την εταιρια την επιλυση του προβληματος.

    Παραλληλα, θεωρω πως αυτα τα κινεζικα router πρεπει να αποσυρθουν. Η ποιοτητα τους ειναι κακιστη (και ποιος ξερει τι αλλο μπορει να κρυβεται πισω).
    Εχουν παρει το μεγαλυτερο μεριδιο της αγορας γιατι οι Κινεζοι χρηματοδοτουν τις κινεζικες εταιριες τηλεπικοινωνιων.
    Καιρος ειναι να ξυπνησουν Ε.Ε., Ericsson και Nokia μπας και δουμε ασπρη μερα.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα νομιζω οτι εισαι η ατυχης περιπτωση οπου δεν εγινε σωστη εκτιμηση του προβληματος, γιατι γενικα απο την Inalan η εξυπηρετηση ειναι πιο αμεση και περισσοτερο προσωποποιημενη σε αντιθεση με τους αλλους παροχους.
    Λιγη υπομονη, συνεχισε να ζητας απο την εταιρια την επιλυση του προβληματος.
    Ισχύει και το πιστεύω οτι έχω φάει μούτζα μιας και οι τεχνικοί εξυπηρετούν άμεσα και πιο προσωποποιημένα. Θα συμφωνήσω απόλυτα. Αυτο που είπα και στον τεχνικό χθες και λέω και εδω είναι πως θα πρέπει να αναζητήσει αλλού εργασία αυτός που θέσπισε τους κανόνες αντιμετώπισης-ανατροφοδότησης πελατών με πληροφορίες αντι των κλασσικών "το έχω προωθήσει θα σας καλέσουν" το οποίο αφήνεται στην τύχη του ως κάτι αόριστο.

    Θα εκτιμούσα αφάνταστα και ίσως να μην αναρτούσα καν εδω, αν με καλούσαν έστω μια φορά την ημέρα να μου κάνουν μια ενημέρωση τύπου "δεν υπάρχουν νεώτερα ουτε και σημερα, θα σας καλέσουμε πάλι αύριο" και οχι να καλώ εγώ 4-5 φορές και να παρακαλάω για μια πληροφορία παραπάνω.

    Τέλος εαν αποδειχτεί και στη δική μου περίπτωση οτι φταίει το συγκεκριμένο router, θα πρέπει η εταιρεία να θεωρήσει την περίπτωση μου, μια καλή αφορμή για μια ριζική αλλαγή εξοπλισμού καθολικά.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Ίσως η λύση όλα σε ένα τους περισσότερους να τους εξυπηρετεί μιας και δουλεύει απροβλημάτιστα. Όμως σίγουρα υπάρχουν και χρήστες που κάνουν πιο ¨βαριά¨χρήση. Εκεί θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής εξοπλισμού με καλύτερο και ποιοτικότερο. Δεν ξέρω αν στο επαγγελματικό κομμάτι δίνεται διαφορετικός εξοπλισμός οπότε είναι ο τρόπος της εταιρείας να σου πει "Θες πιο εξειδικευμένη χρήση; Βάλε το άλλο το πακέτο."

  13. #13
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Το ερώτημα που θέλω να κάνω εγώ είναι το παρακάτω :

    Ο εξοπλισμός που αποδεικνύεται ότι είναι προβληματικός σε έναν πελάτη, αποσύρεται ή πάει στον επόμενο κακομοίρη και ελπίζουν ότι "δε θα ξέρει πολλά και δε θα ασχοληθεί";

    Αν το πρώτο, όλα οκ (κάπως), αν όχι όμως είναι ζήτημα...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.726
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστός!

    Ιδίως εάν υπάρχει και έλειψη στην αγορά από ρούτερ..
    και δεν μπορείς να αγοράσεις ένα μόνος σου..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #15
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός!

    Ιδίως εάν υπάρχει και έλειψη στην αγορά από ρούτερ..
    και δεν μπορείς να αγοράσεις ένα μόνος σου..
    Σωστός, τίθεται κι άλλο ένα ερώτημα αν βρεθεί ελλατωματική παρτίδα υπάρχει back up λύση;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας