Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: ΒΛΑΒΗ ΟΤΕ

  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2015
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους... από τις 3/6 έχω δώσει το τηλ της μητέρας μου βλάβη και παιδεύομαι με τον ΟΤΕ... παλιά ISDN με το ηρωικό Νετμοντ (ναι λειτουργεί ακόμη) - γραμμή νεκρή (δεν ανάβει το rp)... έλευση τεχνικού την επόμενη ημέρα, διαπιστώνει κάπου στην ευρύτερη περιοχή περίπου 60 κομμενα ζεύγη... σημαδεύουν το απέναντι πεζοδρόμιο και σκαβουν κάπου 2 μέτρα κατά μήκος αποκαλύπτοντας το καλώδιο (δεν φαίνεται να έχει κάτι πάντως)... το τηλ επανέρχεται για τρεις ημέρες και το ξαναχάνουμε οταν σκάβουν ακόμη ένα μέτρο ...
    Εγω που μένω ακριβώς δίπλα έχω κανονικά voip kai vdsl... από την προηγούμενη εβδομάδα δεν έχει εμφανιστεί κανείς και το τηλ παραμένει κομμένο... μου στέλνουν sms για βλάβη στην ευρύτερη περιοχή υπομονή και θα σας ενημερώσουμε...
    Κατανοώ οτι βλάβες συμβαίνουν αλλά δεν έχει ΟΤΕ τρόπο να εντοπίσει με ακρίβεια την βλάβη? γιατί εμένα μου φαίνεται οτι σκάβουν ελαφρώς στο περίπου... κάθε απόψη δεκτή.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2015
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CATHA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους... από τις 3/6 έχω δώσει το τηλ της μητέρας μου βλάβη και παιδεύομαι με τον ΟΤΕ... παλιά ISDN με το ηρωικό Νετμοντ (ναι λειτουργεί ακόμη) - γραμμή νεκρή (δεν ανάβει το rp)... έλευση τεχνικού την επόμενη ημέρα, διαπιστώνει κάπου στην ευρύτερη περιοχή περίπου 60 κομμενα ζεύγη... σημαδεύουν το απέναντι πεζοδρόμιο και σκαβουν κάπου 2 μέτρα κατά μήκος αποκαλύπτοντας το καλώδιο (δεν φαίνεται να έχει κάτι πάντως)... το τηλ επανέρχεται για τρεις ημέρες και το ξαναχάνουμε οταν σκάβουν ακόμη ένα μέτρο ...
    Εγω που μένω ακριβώς δίπλα έχω κανονικά voip kai vdsl... από την προηγούμενη εβδομάδα δεν έχει εμφανιστεί κανείς και το τηλ παραμένει κομμένο... μου στέλνουν sms για βλάβη στην ευρύτερη περιοχή υπομονή και θα σας ενημερώσουμε...
    Κατανοώ οτι βλάβες συμβαίνουν αλλά δεν έχει ΟΤΕ τρόπο να εντοπίσει με ακρίβεια την βλάβη? γιατί εμένα μου φαίνεται οτι σκάβουν ελαφρώς στο περίπου... κάθε απόψη δεκτή.
    15 ημέρες από την δήλωση και ο ΟΤΕ συνεχίζει να σκάβει ουσιαστικά στην τύχη ψάχνοντας το όποιο κομμένο καλώδιο... Ελλαδιστάν ...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CATHA Εμφάνιση μηνυμάτων
    15 ημέρες από την δήλωση και ο ΟΤΕ συνεχίζει να σκάβει ουσιαστικά στην τύχη ψάχνοντας το όποιο κομμένο καλώδιο... Ελλαδιστάν ...

    Πριν γραψεις προσβλητικα ποστ , μαθε 5-10 πραγματακια για το πως λειτουργουν οι διαδικασιες και τι δυνατοτητες υπαρχουν .

    Βρες εσυ στοχευμενα που ειναι η βλαβη και πηγαινε να τους την υποδειξεις .
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2015
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν γραψεις προσβλητικα ποστ , μαθε 5-10 πραγματακια για το πως λειτουργουν οι διαδικασιες και τι δυνατοτητες υπαρχουν .

    Βρες εσυ στοχευμενα που ειναι η βλαβη και πηγαινε να τους την υποδειξεις .
    Δεν έγραψα κανένα προσβλητικό σχόλιο, λυπάμαι που το βλέπεις έτσι. Υπέθεσα οτι σε μιά νέα σχετικά περιοχή ο ΟΤΕ θα γνωρίζει που περνάνε οι καλωδιώσεις του. Επίσης υπάρχουν σύγχρονα εργαλεία που εντοπίζουν τις βλάβες με αρκετή ακρίβεια. Δεν θεωρώ λογικό να σπάμε όλα τα πεζοδρόμια αναζητώντας γραμμές και μούφες... Αφού όμως γνωρίζεις τις διαδικασίες γιατί δεν τις μοιράζεσαι μαζί μας?
    ΥΓ για να μην παρεξηγούμαι, είμαστε οικογενειακώς πελάτες του ΟΤΕ, δεν είχαμε σχεδόν ποτέ προβλήματα και εν γνώση μου πληρώνω ακριβότερα για αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις. 16 μέρες όμως για να εντοπιστεί μία βλάβη μου φάινονται πολλές.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2015
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νεότερο update στο προσωπικό μου σιριαλ... το κομμένο σημείο δεν βρέθηκε ποτέ και ο ΟΤΕ προχώρησε σε αντικατάσταση του καλωδίου (λογικό τη στιγμή που είχαν ήδη σπάσει τα μισά πεζοδρόμια). Σήμερα ήρθαν να συνδέσουν αλλά δεν περίμεναν να ελέγχξουν οτι συγχρονίζει σωστά με αποτέλεσμα η σύνδεση να πηγαίνει και να έρχεται στο 1MBs όταν έως το πρωί έπιανα 49-50... Νέο άνοιγμα βλάβης και αναμονή του συνεργείου αύριο... η στο κουτάκι ή στο καφάο έχει γίνει προφανώς κάποιο λάθος.
    Για μία καλωδιακή βλάβη στην οποία ο ΟΤΕ δεν είχε ευθύνη (ανεξάρτητα από την δυσκολία εύρεσης του κοψίματος και την αργή αποκατάσταση του συνεργείου) κατάφερε με την επιπολαιότητα του να απογοητεύσει τον πελάτη του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CATHA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεότερο update στο προσωπικό μου σιριαλ... το κομμένο σημείο δεν βρέθηκε ποτέ και ο ΟΤΕ προχώρησε σε αντικατάσταση του καλωδίου (λογικό τη στιγμή που είχαν ήδη σπάσει τα μισά πεζοδρόμια). Σήμερα ήρθαν να συνδέσουν αλλά δεν περίμεναν να ελέγχξουν οτι συγχρονίζει σωστά με αποτέλεσμα η σύνδεση να πηγαίνει και να έρχεται στο 1MBs όταν έως το πρωί έπιανα 49-50... Νέο άνοιγμα βλάβης και αναμονή του συνεργείου αύριο... η στο κουτάκι ή στο καφάο έχει γίνει προφανώς κάποιο λάθος.
    Για μία καλωδιακή βλάβη στην οποία ο ΟΤΕ δεν είχε ευθύνη (ανεξάρτητα από την δυσκολία εύρεσης του κοψίματος και την αργή αποκατάσταση του συνεργείου) κατάφερε με την επιπολαιότητα του να απογοητεύσει τον πελάτη του.
    Τελευταίο πόστ για όποιον ενδιαφέρεται... έλευση τεχνικού, δεν είχε συνδεθεί σωστά το καλώδιο στο κουτί της κολώνας, τράβαγε τα μαλλιά του ο άνθρωπος. Συμπέρασμα ο ΟΤΕ σαν εταιρεία ανταποκρίθηκε σχετικά γρήγορα αλλά ο κακός συντονισμός η τσαπατσουλιά και οι εργολάβοι που κάνουν ο,τι θέλουν προδίδουν την φήμη του. Γενικά είναι σε ποιόν θα πέσεις, φιλότιμο ή αδιάφορο. Καλή συνέχεια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας