Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκέφτομαι να κάνω μια νέα σύνδεση Cosmote κι έχω κάποιες ερωτήσεις. Ψάχνοντας στα πρόσφατα, δε βρήκα κάποιο θέμα το τελευταίο διάστημα που να καλύπτει τουλάχιστο την πρώτη ερώτηση...

    1. Πόσο χρόνο περίπου κάνει η νέα σύνδεση (χωρίς υφιστάμενη τηλεφωνική σύνδεση); Στο Site της Cosmote έχω ελέγξει τη διαθεσιμότητα και λέει ότι είναι διαθέσιμο.
    2. Από όσο θυμάμαι, στο πρόγραμμα Fiber 100 XL, το Upload είναι στα 10Mbps. Πόσο είναι το Upload στο πρόγραμμα Fiber 200 Unlimited;
    3. Σχετικά με το Fiber 200 Unlimited, αν υποθέσουμε πως κάποιος είναι στα ~100μ από την καμπίνα, αξίζει; Θα τα πιάσει τα 200 ή μπα;
    4. Από όσο θυμάμαι, η Cosmote σε αυτά τα πακέτα έχει VoIP τηλεφωνία. Ισχύει άραγε αυτό που θυμάμαι από παλιά σχετικά με τους κωδικούς για SIP Registration; (ότι γενικά δεν τους δίνει κι αν σου τους δώσει μετά από πολύ ταλαιπωρία, θα πρέπει αναγκαστικά τα SIP Registration requests να γίνονται από την IP του χώρου)
    5. Ιδανικά θα ήθελα να κάνω SIP Registration από το δικό μου 3CX Cloud Τ/Κ που έχω ήδη. Αλλά αν αυτό τελικά δεν το καταφέρω, θα ήθελα τουλάχιστο να έχω το δικό μου Router ASUS DSL-AC56U παράλληλα με αυτό της Cosmote (Speedport Plus) ως εξής: Να αναλάβει την τηλεφωνία αυτό της Cosmote και όλα τα υπόλοιπα του Internet (συμπεριλαμβανομένων και των λειτουργιών Modem) το δικό μου Modem/Router DSL-AC56U, από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από ό,τι είδα σε κάποιο άλλο θέμα αυτό μάλλον γίνεται. Το νήμα είναι δυστυχώς τεράστιο Αν κάποιος έχει ένα σύντομο Bookmark θα το εκτιμήσω. Διαφορετικά θα πρέπει να το μελετήσω όλο Καλοδεχούμενη κι οποιαδήποτε άλλη συμβουλή/συζήτηση προς αυτή την κατεύθυνση.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. Μόνο η cosmote μπορεί να το απαντήσει αυτό.
    Υποθέτωντας ότι υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου (που σίγουρα θα το μάθεις αφού κάνεις αίτηση), τυπικά λίγες μέρες.

    2. 20mbit.

    3. Στα 100m (καλωδίωσης) το πιθανότερο είναι να τα πιάσει (χαλκού επιτρέποντος).
    100m καλωδίωσης όμως, όχι "η καμπίνα είναι στα 100m" γιατί το καλώδιο μπορεί να είναι 300m (όπου δεν θα τα πιάσει).
    Η συντηρητική προσέγγιση επιβάλει να συνδεθείς αρχικά με 50/100,
    να δεις τι stats έχεις, και μετά αποφασίζεις. Αν το επιτρέπουν τα stats η περεταίρω αναβάθμιση είναι ένα τηλεφώνημα.

    4. Δίνει sip credentials αν ζητηθεί, το session πρέπει να γίνει από δική της ip.

    5. Μπορείς να βάλεις το δικό σου pbx (ενδεχομένως και στο cloud αν κάνεις ένα vpn και συνδέεται από την ip της σύνδεσης σου),
    αλλά υπάρχουν τα αναμενόμενα θεματάκια όταν μεσολαβεί nat.
    Να βάλεις το δικό σου modem/router γίνεται, και θα βάλεις πίσω από αυτό το cpe του isp να κάνει το sip session.
    Δες τα σχετικά νήματα αναλόγως πως προτιμάς να το στήσεις.

    Αυτών λεχθέντων, το AC56U δεν υποστηρίζει 35b profile, οπότε δεν θα παίξει σε 200άρα.
    Μέχρι 100 ok, αλλιώς αλλάζεις με νεώτερο να υποστηρίζει 35b.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταπληκτικός Κίμων! Σε ευχαριστώ πολύ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας