Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι επιβεβαιωμένο αυτό 100%;
    Γιατί αν π.χ. το router στέλνει στην πόρτα 12345 τα δεδομένα μέσω DSL, αν απαιτηθεί αύξηση του upload τότε θα συνεχίσει να τα στέλνει μέσω 4G μέσω της ίδιας πόρτας;
    ετσι μου ελεγε φιλος τεχνικος στον οτε, δεν το εχω δοκιμασει εγω. Δε νομιζω οτι αυτα παιζουν με πορτες.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει παντως θεμα εδω αν θες να δεις λογικα θα τα εχουν πει εκει https://www.adslgr.com/forum/threads...er#post7279769
    πρεπει να κανει bonding τις 2 wan (adsl+Mobile) με load balacing λογικα.

  2. #32
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.255
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά έχω speedbooster, αλλά το έχω ριγμένο σε μια DMZ του Firewall και το VPN που χρησιμοποιώ παίζει σε άλλη WAN με public IP
    Δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρος ότι μπορεί να παίξει το upload με το bonding...
    Καταρχήν η κινητή είναι πίσω από CGNAT και κατα δεύτερον παρεμβάλεται και ο bonding server. (αν θυμάμαι καλά η public IP που φαίνεται είναι αυτή του bonding server)
    Ότι μπορείς να ανοίξεις πόρτες, μπορείς, αλλά λογικά θα "παντρεύεται" η πόρτα με την public IP του ADSL, οπότε δεν έχεις το συνδυαστικό upload που σου χρειάζεται.
    Επειδή όμως δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί όπως είπα τα έχω αλλιώς εγώ και δεν ασχολήθηκα ποτέ να κάνω αυτό που θες, καλύτερα ακολούθησε τη συμβουλή του @Nikiforos και κάνε στο σχετικό θέμα μια ερώτηση..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speedbooster απλα συμπληρωνει ταχυτητα δεν ειναι το main router οποτε δεν εχεις θεμα με τις πορτες κανονικα οπως ειναι στο 2i.
    Είναι το κύριο router, διαφορετικά bonding δεν παίζει με τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να κανει bonding τις 2 wan (adsl+Mobile) με load balacing λογικα.
    Κανονικό bonding κάνει. Απλά παίζει και ως failover αν χαθεί η μία σύνδεση.
    Είναι η μόνη περίπτωση που γίνεται bonding, δηλαδή στον ίδιον πάροχο και με δικό του εξοπλισμό. Ποτέ σε άλλη περίπτωση, όπου έχουμε load balancing.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι μου ελεγε φιλος τεχνικος στον οτε, δεν το εχω δοκιμασει εγω. Δε νομιζω οτι αυτα παιζουν με πορτες.
    Μια χαρά παίζουν όπως όλα τα router μέσω πρωτοκόλλων επικοινωνίας και πορτών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αν π.χ. το router στέλνει στην πόρτα 12345 τα δεδομένα μέσω DSL, αν απαιτηθεί αύξηση του upload τότε θα συνεχίσει να τα στέλνει μέσω 4G μέσω της ίδιας πόρτας;
    Στο Booster παίζουν 2 συνδέσεις. Μία DSL και μία LTE με διαφορετική δημόσια ΙΡ η κάθε μία (η LTE μέσω CGNAT).
    Όταν γίνεται το Bonding, τότε βγαίνουμε μέσω της δημόσιας ΙΡ του Bonding server.

  4. #34
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Θελω βοηθεια με μια συνδεση μου
    Ειναι στην περιοχη του Ωρωπου και ειναι VDSL 50 απο καμπινα VECTORING του OTE
    Δυστυχως δεν πιανω τα λεγομενα και πιανω 28 το πρωι και 35 το βραδυ
    Εχουν ερθει πολλοι τεχνικοι κα το δηλωνουν ανεφικτοτητα που οφειλεται στο εναεριο δικτυο ενω οι γειτονες μου, που παιρνουν απο την ιδια καμπινα, πιανουν 48 και 55
    Δηλωσα λοιπον βλαβη για να ερθει εργολαβος να δει το εναεριο δικτυο
    Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω??

  5. #35
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω speedbooster, αλλά το έχω ριγμένο σε μια DMZ του Firewall και το VPN που χρησιμοποιώ παίζει σε άλλη WAN με public IP
    Δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρος ότι μπορεί να παίξει το upload με το bonding...
    Καταρχήν η κινητή είναι πίσω από CGNAT και κατα δεύτερον παρεμβάλεται και ο bonding server. (αν θυμάμαι καλά η public IP που φαίνεται είναι αυτή του bonding server)
    Ότι μπορείς να ανοίξεις πόρτες, μπορείς, αλλά λογικά θα "παντρεύεται" η πόρτα με την public IP του ADSL, οπότε δεν έχεις το συνδυαστικό upload που σου χρειάζεται.
    Επειδή όμως δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί όπως είπα τα έχω αλλιώς εγώ και δεν ασχολήθηκα ποτέ να κάνω αυτό που θες, καλύτερα ακολούθησε τη συμβουλή του @Nikiforos και κάνε στο σχετικό θέμα μια ερώτηση..
    Ρωτησα εκπροσωπο απο fb messanger ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Αμα μαθω θα γραψω.

  6. #36
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω βοηθεια με μια συνδεση μου
    Ειναι στην περιοχη του Ωρωπου και ειναι VDSL 50 απο καμπινα VECTORING του OTE
    Δυστυχως δεν πιανω τα λεγομενα και πιανω 28 το πρωι και 35 το βραδυ
    Εχουν ερθει πολλοι τεχνικοι κα το δηλωνουν ανεφικτοτητα που οφειλεται στο εναεριο δικτυο ενω οι γειτονες μου, που παιρνουν απο την ιδια καμπινα, πιανουν 48 και 55
    Δηλωσα λοιπον βλαβη για να ερθει εργολαβος να δει το εναεριο δικτυο
    Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω??
    Αυτό με την ανεφικτοτητα δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους γαμ στα τηλέφωνα.Μόνο έτσι καταλαβαίνουν.

  7. #37
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Κάθε μέρα τηλ τους παίρνω δεν λένε να καταλαβουν

  8. #38
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    τι θα αλλαξει αν τηλεφωνει καθε μερα ?

    Το μονο αποτελεσμα ειναι να μπουκωνει το τηλεφωνικο κεντρο και να μην μπορουν να εξυπηρετηθουν νεες βλαβες.

    Η συγκριση με τους γειτονες δεν εξασφαλιζει τιποτα. Το απερχομενο τους προφανως ειναι σε καλυτερη κατασταση .
    The gr81 .

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω speedbooster, αλλά το έχω ριγμένο σε μια DMZ του Firewall και το VPN που χρησιμοποιώ παίζει σε άλλη WAN με public IP
    Δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρος ότι μπορεί να παίξει το upload με το bonding...
    Καταρχήν η κινητή είναι πίσω από CGNAT και κατα δεύτερον παρεμβάλεται και ο bonding server. (αν θυμάμαι καλά η public IP που φαίνεται είναι αυτή του bonding server)
    Ότι μπορείς να ανοίξεις πόρτες, μπορείς, αλλά λογικά θα "παντρεύεται" η πόρτα με την public IP του ADSL, οπότε δεν έχεις το συνδυαστικό upload που σου χρειάζεται.
    Επειδή όμως δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί όπως είπα τα έχω αλλιώς εγώ και δεν ασχολήθηκα ποτέ να κάνω αυτό που θες, καλύτερα ακολούθησε τη συμβουλή του @Nikiforos και κάνε στο σχετικό θέμα μια ερώτηση..
    καλημερα χτες το βραδυ με πηραν τηλ, ειναι public η ip, δενει λει με το 2i ή οτι αλλο εχουμε και βγαζει μια τριτη Ip? Παλι public, ειναι 100GB τον μηνα, αμα πεσει η γραμμη εχουμε απο την κινητη, παιζουν ολα κανονικα λεει ΔΕΝ ειναι πουθενα πισω απο NAT.
    Επισης δυστυχως το μηχανημα ΔΕΝ παιρνει κεραια, θελει καλο σημα στον χωρο για να δουλεψει σωστα.
    Χλωμο με κοβω εμενα δυστυχως....

  10. #40
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω βοηθεια με μια συνδεση μου
    Ειναι στην περιοχη του Ωρωπου και ειναι VDSL 50 απο καμπινα VECTORING του OTE
    Δυστυχως δεν πιανω τα λεγομενα και πιανω 28 το πρωι και 35 το βραδυ
    Εχουν ερθει πολλοι τεχνικοι κα το δηλωνουν ανεφικτοτητα που οφειλεται στο εναεριο δικτυο ενω οι γειτονες μου, που παιρνουν απο την ιδια καμπινα, πιανουν 48 και 55
    Δηλωσα λοιπον βλαβη για να ερθει εργολαβος να δει το εναεριο δικτυο
    Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω??
    Να τους ταράξεις στα τηλέφωνα κι να τους κράξις στο fb...
    Βγάλε κκι μια φώτο τα καλώδια...

  11. #41
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    τους τα εχω στειλει σημερα αξιωθηκαν να μου στειλουν SMS οτι εχουν αναθεσει την βλαβη σε εργολαβο που εντος της εβδομαδας θα κανει αυτοψια στο εναεριο δικτυο

  12. #42
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα χτες το βραδυ με πηραν τηλ, ειναι public η ip, δενει λει με το 2i ή οτι αλλο εχουμε και βγαζει μια τριτη Ip? Παλι public, ειναι 100GB τον μηνα, αμα πεσει η γραμμη εχουμε απο την κινητη, παιζουν ολα κανονικα λεει ΔΕΝ ειναι πουθενα πισω απο NAT.
    Επισης δυστυχως το μηχανημα ΔΕΝ παιρνει κεραια, θελει καλο σημα στον χωρο για να δουλεψει σωστα.
    Χλωμο με κοβω εμενα δυστυχως....
    Public είναι η ip του bonding server & της σταθερής όσο παίζουν όλα μαζί..
    Αν πέσει η σταθερή, η ip της κινητής είναι από 100 νομίζω άρα ΝΑΤ, αυτό που δεν θυμάμαι σίγουρα είναι το αν παραμένει η ip του bonding server αν πέσει η σταθερή.. Και αν το ΝΑΤ στη κινητή δημιουργεί γενικά κάποιο θέμα..
    Στο άλλο τώρα, στο booster1 υπάρχει πλέον επιλογή για κεραία στο μενού.. Στο 2 μόνο με πατέντα μέσω html ώστε να το εμφανίσεις στο μενού...
    Για ότι άλλο σχετικά με τα παραπάνω ίσως να ρώταγες στο νήμα του booster για να σε βοηθήσουν τα παιδιά που το έχουν..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...85#post7280785
    A.. Kαι μετά τα 100γίγα είναι +15/5 συμπλήρωμα στη σταθερή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, θα δοκιμασω αυριο με ενα στικακι που εχω 4G+ και netbook να δω το σημα να παρω μετρησεις, μηπως το βαλω.
    Παντως επεμεναν οτι ειναι Public ip και παιζουν ολα κανονικα απο την κινητη του booster.
    Θα τους το ξαναπω παλι γιατι αν ειναι βαλω και ΔΕΝ ειναι public μου ειναι αχρηστο σε περιπτωση που πεσει η ADSL.
    Ο σκοπος ειναι να παιζουν καμερες και vpn servers που εχω (openvpn + wireguard) και χρειαζομαι και DDNS noip + Mikrotik ip cloud.
    Αυτα ολα ΜΟΝΟ με public ip παιζουν.
    To συμπληρωμα αμα χαλασουν τα 100GB πραγμα δυσκολο θεωρω καλο ειναι.

    - - - Updated - - -

    Τελος παντων ας δω το σημα αυριο γιατι παλιοτερα που ειχα στικακι χωρις κεραια δεν ειχα σημα. Και το κινητο μου (που δεν εχει ομως την 800αρα μπαντα ειναι xiaomi mi max 2) δεν εχει στο σπιτι σημα τιποτα μονο 2G EDGE. Πρεπει να βρω εξω στο δρομο ή στο αμπελι μιλαμε για πολλα μετρα μακρια δλδ.
    Αν δεν εχει σημα τσαμπα η συζητηση.

    - - - Updated - - -

    Τι εννοεις εχει επιλογη για κεραια στο μενου? δεν λεει κατι, δεν ειναι θεμα μενου η κεραια αλλα να εχει τις υποδοχες dual chain που απαιτουνται.
    Εχω κεραια που καθεται τωρα για το στικακι και ειναι τυπου Panel 35dbi dual chain CRC9 τα σπαει. Μια γραμμη 4G μου την εκανε τερμα σημα 4G+ μεσα στο σπιτι κοντα σε παραθυρο που κοιτουσε τις κεραιες που ειναι επανω στο ΑΚ 1,5χλμ μακρια.

    - - - Updated - - -

    Βρηκα και αλλο θεμα για το booster : https://www.adslgr.com/forum/threads...5%CE%B9/page25

  14. #44
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το noip έπαιζε αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν ξέρω αν έπαιζε με τη κινητή..
    Ρώτησε τα παιδιά στο άλλο νήμα μήπως το δοκιμάσουν για να μη πηγαίνεις στα τυφλά..
    Οι κάμερες δεν είναι cloud ε; Με cloud έπαιζαν παλιά που το είχα..
    Ναι, υπάρχει και άλλο νήμα αλλά δεν είναι το κυρίως..
    Υποδοχές sma έχουν και τα 2 ρουτερ του booster νομίζω.. Στο παλιό ΗΑ35 δεν υπήρχε στο μενού δυνατότητα επιλογής inner-outter κεραίας.. Ήταν κρυφή από το πάροχο.. Τώρα υπάρχει, την εμφάνισαν.. Και στο νέο μπουστερ με την ονομασία που δεν θυμάμαι τώρα, η επιλογή αυτή εμφανίζεται μετά από πείραγμα του html κώδικα αν θυμάμαι καλά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 01-07-22 στις 17:55.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, οπως εγραψα και ποιο νωρις καπου ποιο πανω, μου ειπαν απο οτε οτι δεν εχουν υποδοχες κεραιας εξωτερικης δυστυχως.
    Δε νομιζω οτι εχει καμια σχεση με μενου, απλα επικοινωνουν εσωτερικα βαζεις και παιζει ετσι γινεται και στα στικ.
    Tωρα ενταξει καθε μηχανημα το πως το εχουν φτιαξει. Μπορει να μην δουλευουν ταυτοχρονα πχ.
    παντως το στικ που δινουν για backup internet εχει CRC9 το εχω και στην δουλεια και το δικο μου ειναι το ιδιο σε μαυρο χρωμα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας