Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Καλησπέρα σας,
    Έχουμε τα παρακάτω

    Remotly VPS με openvpn και netmask 10.55.0.0/24
    local VPS με lan: 192.168.1.30 (static local ip) + 10.55.0.2 όταν είναι μέσα στο remotly VPS.
    Mikrotik 10.55.0.0/24 οπου κανει route μέσω της 192.168.1.30

    Όλα οι Lan συσκευές κάνουν Ping μέσω του 10.55.0.2 (192.168.1.30) στα αλλα vps κανονικά.

    Αυτό που θέλω είναι ο Remotly VPS Openvpn server να μπορεί να κάνει ping στις lan συσκευές 192.168.1.0/24 λογικά μέσω της client 10.55.0.2 (192.168.1.30)

    Ο λόγος είναι ότι σκέφτομαι να ανοίξω το vpn-internet και θα ειμαι πισω απο cgnat και θέλω να μπορώ να έχω πρόσβαση σαν lan Με ολες τις συσκευες μέσω του vpn.

    Πχ για να δουλέψει χωρίς πρόβλημα σε UDP το remote play από το PS5.

    Πιστεύω ο openvpn server αν δει το network 192.168.1.0/24 τότε και οι αλλες vpn client θα το δουν..

    Μπορεί καποιος να βοηθήσει?

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Προσωπικά για τέτοιες περιπτώσεις site-to-site VPN θα κοίταγα IPSEC.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #3
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Πάντως εγώ παλαιότερα που είχα στήσει δικό μου openvpn server ήταν απίστευτη ταλαιπωρία. Έβαλα Wireguard όπου τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλούστερα.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Ευχαριστώ για τις απαντησεις.. σαν openserv δουλευει δεν εχω θεμα.. απλα θελω οι vpn clients Να μπορουν να δουν το lan δυκτιο από μια συγκεκριμενη vpn client :P

  5. #5
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Αυτό ακριβώς που θες γίνεται με το wireguard πανεύκολα, βάζεις το LAN address range στις Allowed IPs του client και τέλος. Θυμάμαι έψαχνα να κάνω το αντίστοιχο με openvpn πριν μερικά χρόνια και εγκατέλειψα την προσπάθεια. Αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να θες openvpn οπωσδήποτε, θα σου πρότεινα να μεταπηδήσεις σε wireguard.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς που θες γίνεται με το wireguard πανεύκολα, βάζεις το LAN address range στις Allowed IPs του client και τέλος. Θυμάμαι έψαχνα να κάνω το αντίστοιχο με openvpn πριν μερικά χρόνια και εγκατέλειψα την προσπάθεια. Αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να θες openvpn οπωσδήποτε, θα σου πρότεινα να μεταπηδήσεις σε wireguard.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.. το κατάφερα με το openvpn access server με free license για 2 connections..

    αλλά με wineguard δεν εχω ασχοληθει εχεις καποιο guide για το πως θα το κανει ή κατι να το κοιταξω?

    Ευχαριστώ

  7. #7
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Για να στήσεις τον server υπάρχουν διάφοροι οδηγοί ανάλογα με το σύστημα (π.χ. ubuntu, openwrt κλπ)
    Ενδεκτικά:
    https://linuxize.com/post/how-to-set...-ubuntu-20-04/
    Οι clients είναι πανεύκολο να σεταριστούν, απλά παίρνεις το .conf αρχείο ως template και αλλάζεις το private key για κάθε έναν (αφού το δημιουργήσεις), και βάζεις το αντίστοιχο public key και την IP που θες να έχει στο configuration του server.

    Πριν 2-3 χρόνια ήμουν σαν και εσένα, ταλαιπωρούμουνα με το openvpn με τις ώρες και κάθε φορά έσπαγα το κεφάλι μου γιατί δε δούλευε κάτι. Πλέον έχω 3 δικούς μου wireguard servers και όλες οι συσκευές μου (ακόμα και τα κινητά) έχουν την δυνατότητα να κάνουν VPN σε οποιοδήπτε από αυτούς πανεύκολα και γρήγορα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας