Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλησπερα παιδια, μπαινω κατευθειαν στο θεμα.
    Πριν απο ενα μηνα περιπου αγορασα καινουργια μηχανη γκαζον, αγορασα ενα επωνυμο και αρκετα ακριβο μοντελο (800 ευρω) με το σκεπτικο οτι θα κρατησει στο χρονο , θα ειναι ποιοτικη και αξιοπιστη.
    Η μηχανη ειναι αυτοκινουμενη και μολις ενα 15νθημερο μετα την αγορα μου παρουσιασε το παρακανω προβλημα:

    Μετα απο 10 λεπτα περιπου χρησης, μολις πας να σπρωξεις προς τα πισω την μηχανη (οπισθεν) οι 2 πισω τροχοι (που εχουν και την αυτοκινηση), φρεναρουν και η μηχανη κανει οπισθεν με τους τροχους κολλημενους/φρεναρισμενους με αποτελεσμα να κουραζει απιστευτα και να μην κανεις την δουλεια σου οπως θα επρπε. Να διευκρινισω εδω οτι το προβλημα το κανει μονο αφου την δουλεψεις πρωτα κανα 10λεπτο και οχι απο την αρχη, μολις την αφηνεις (και κρυωνει?) οι τροχοι ροολαρουν παλι κανονικα, αν την δουλεψεις παλι κανα 10 λεπτο φρεναρουν παλι κτλ.
    Λεω ημουν ατυχος θα παω στο καταστημα και αμεσως θα γινει η οποια επισκευη εντος της εγγυησης και εδω ξεκιναει η παρανοια.

    Αφηνω την μηχανη τους εξηγω τι παρουσιαζει και ποτε το παρουσιαζει, μου λενε ασε το τηλεφωνο σου θα την ελεγξουμε και θα σε ενημερωσουμε, οκ λεω, μεχρι εδω ολα καλα.
    Αφου περασαν 3 ημερες και δεν ειχα ενημερωση, πηγα την 3η ημερα απο το καταστημα να μαθω κατι νεοτερο. Η απαντηση τους ηταν οτι την ελεχξαμε και δεν παρουσιαζει καποια δυσλειτουργια, επρπε να παω εγω απο κει δηλαδη να μου το πουνε, πρωτο φαουλ θεωρω, μπορουσαν να παρουν ενα τηλεφωνο.
    Λεω αποκλειεται, και επειδη απεναντι απο το μαγαζι ειχε μια τεραστια αλανα με χορτα, προτεινω να παμε εκει να την δουλεψουμε παρεα για να δουνε και αυτοι το προβλημα και ετσι εγινε. Παμε εκει και μετα απο 7-8 λεπτα λειτουργιας οντως αρχισε φρεναρουν οι πισω τροχοοι καθε φορα που προσπαθουα να κανω οπισθεν.
    Το βλεπει και αυτος και εδω ξεκιναει η απολυτη τρελα κατα την αποψη μου. Μου λεει σηκωσε την μηχανη ωστε οι 2 πισω τροχοι να ειναι στον αερα ωστε να τους τσεκαρει, τους γυρναει προς τα πισω και στον αερα ξεκολανε και αρχιζουν να γυρνανε, μου λεει βλεπεις δεν ειναι προβλημα, αν ηταν προβλημα θα φρεναρανε και στο αερα οι τροχοι. Μα του λεω κατσε να την ξανα δουλεψουμε, μετα απο 1-2 λεπτα χρησης παλι μαγκωνουν οι τροχοι παλι σηκωμα στον αερα τους γυρναει αυτος με το χερι και ξεφρακαρουν, μου λεει δεν ειναι προβλημα ειδες. Δηλαδη του λεω ειναι φυσιολογικο? Δεν ειναι βλαβη λεει. Αρα του λεω εδωσα 800 ευρω πριν ενα μηνα και οταν κοβω χορτα θα πρπει να εχω και δευτερο ατομο παρεα, ωστε καθε φορα που πρπει να κανω οπισθεν εμενα να φευγει η μεση να σηκωνω την μηχανη στον αερα και το δευτερο ατομο να γυρναει τους τροχους να ξεκολλησουν?

    Εν τελη προσπαθουσε να με πεισει οτι το παραλογο ειναι λογικο και οτι δεν ειναι βλαβη. Φυσικα αρνηθηκα να παραλαβω την μηχανη και την αφησα εκει , ειπε θα μιλησει με τα κεντρικα για το αν θα δωσουν καποια λυση.
    Παιδια πως πρπει να κινηθω απο εδω και περα?
    Συγνωμη για το μακρυσκελες ποστ αλλα νιωθω αγανακτισμενος και οτι προσπαθω να αποδειξω οτι ο γαιδαρος δεν πεταει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos24 : 23-06-22 στις 14:20.
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με την αντιπροσωπεία έχεις μιλήσει;

    Είναι νομίζω προφανές πως έχει θέμα, αν σου συνεχίσουν τα μα και μου τότε ΣτΚ, δυστυχώς είναι κάτι που θα πάρει χρόνο

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2020
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    husvarna ειναι?

  4. #4
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αντιπροσωπεία έχεις μιλήσει;

    Είναι νομίζω προφανές πως έχει θέμα, αν σου συνεχίσουν τα μα και μου τότε ΣτΚ, δυστυχώς είναι κάτι που θα πάρει χρόνο
    Πηγα κατευθειαν απο εκει που την αγορασα να την τσεκαρουν. Μετα απο ενα τεταρτο παρανοιας θωρω γιατι διαλογος δεν ηταν αυτος και αφου αρνηθηκα να την παραλαβω ειπε οτι θα ενημερωσει αυτος τα κεντρικα της εταιρειας, θα τους εξηγησει αυτο που παρουσιαζει, το οποιο κατα την αποψη του δεν ειναι βλαβη επειδη ακουσον ακουσον αν σηκωσεις στον αερα την μηχναη και ενα δευτερο ατομο γυρισει τους τροχους αυτοι ξεκολανε και γυρνανε. Δν μπορω να καταλαβω την αρνηση να δεχτει το προφανες οτι υπαρχει θεμα, αυτο δεν καταλαβαινω.
    Ειναι σαν να πας αμαξι στο συνεργειο, να τους λες γυρναω το κλειδι και δεν περνει μπρος, να το σπρωχνουν με ταχυτητα μεσα να παιρνει μπρος και να σου λενε οριστε παιρνει μπρος αμα το σπρωξεις αρα δεν εχει κανενα θεμα.
    Δεν μου εχει ξανα συμβει κατι παρομοιο και θα ηθελα περισσοτερο να ακουσω πως θα ηταν ορθοτερο να το χειριστω απο εδω και περα γιατι οντως βλεπω να τραβαει πολυ αυτη η ιστορια και δεν ξερει τι κινησεις πρπει να κανω εαν επιμενει οτι δεν υπαρχει θεμα και οτι ειναι φυσιολογικο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOSTASTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    husvarna ειναι?
    Οχι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι νομίζω προφανές πως έχει θέμα, αν σου συνεχίσουν τα μα και μου τότε ΣτΚ, δυστυχώς είναι κάτι που θα πάρει χρόνο
    Eπισης τι εννοεις θα παρει χρονο? Ειναι πολυ πιθανο να συνεχισουν στο ιδιο μοτιβο να με βγαζουν τρελο και να παρουσιαζουν ως μην βλαβη το παραπανω προβλημα. Αυτο θα λεει δεν ειναι βλαβη και εγω θαβ λεω ειναι βλαβη και αν δεν φτιαχτει δεν την παραλαμβανω, οποτε που καταληξουμε? Μηπως πρεπει να αρχισω καταγγελιες στην προστασια καταναλωτη κτλ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos24 : 24-06-22 στις 09:03.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Eπισης τι εννοεις θα παρει χρονο? Ειναι πολυ πιθανο να συνεχισουν στο ιδιο μοτιβο να με βγαζουν τρελο και να παρουσιαζουν ως μην βλαβη το παραπανω προβλημα. Αυτο θα λεει δεν ειναι βλαβη και εγω θαβ λεω ειναι βλαβη και αν δεν φτιαχτει δεν την παραλαμβανω, οποτε που καταληξουμε? Μηπως πρεπει να αρχισω καταγγελιες στην προστασια καταναλωτη κτλ?
    Εννοώ πως θα πάρει χρόνο με την καταγγελία στον ΣτΚ, μήνας σίγουρα

  6. #6
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ πως θα πάρει χρόνο με την καταγγελία στον ΣτΚ, μήνας σίγουρα
    Τωρα καταλαβα τι σημαινει το ΣτΚ
    Εφοσον ομως δεν μου δωσουν αλλη λυση και επιμενουν σε αυτες τις αστειοτητες η καταγγελια στον ΣτΚ ειναι μονοδρομος φανταζομαι. Εαν προχωρησω σε καταγγελια την μηχανη πρπει να συνεχεσω να αρνουμε να την παραλαβω και να την αφησω στο καταστημα, η θα μου την φορτωσει με το ζορι να την παρω ουσιαστικα χαλασμενη(για αυτον μια χαρα βεβαια καμια βλαβη δεν εχει)?
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα καταλαβα τι σημαινει το ΣτΚ
    Εφοσον ομως δεν μου δωσουν αλλη λυση και επιμενουν σε αυτες τις αστειοτητες η καταγγελια στον ΣτΚ ειναι μονοδρομος φανταζομαι. Εαν προχωρησω σε καταγγελια την μηχανη πρπει να συνεχεσω να αρνουμε να την παραλαβω και να την αφησω στο καταστημα, η θα μου την φορτωσει με το ζορι να την παρω ουσιαστικα χαλασμενη(για αυτον μια χαρα βεβαια καμια βλαβη δεν εχει)?
    Θα έλεγα να την πάρεις, καθώς μετά μπορεί να ισχυριστεί πως σε ενημέρωσε, δεν παρελαβες και μετά έχει δικαίωμα να την ανακυκλώσει

    Μίλα όμως πρώτα με την αντιπροσωπεία

  8. #8
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα να την πάρεις, καθώς μετά μπορεί να ισχυριστεί πως σε ενημέρωσε, δεν παρελαβες και μετά έχει δικαίωμα να την ανακυκλώσει

    Μίλα όμως πρώτα με την αντιπροσωπεία
    Τι να ανακυκλωσει? Να στειλει για ανακυκλωση καινουργια μηχανη γιατι αυτος δεν βλεπει βλαβη και ουσιαστικα αρνειται επισκευης και εγω αρνουμαι να την παραλαβω με βλαβη?
    Αυτος εν τελη μου ειπε σημερα οτι θα μιλησει με την αντιπροσωπεια, θα περιγραψει τι παρουσιαζει η μηχανη αν και θεωρει μου ειπε οτι θα του πουνε οτι δεν εχει προβλημα γιατι αν σηκωσεις στον αερα της ροδες δεν κολλανε/φρεναρουν, λες και οι δουλεια τους ειναι να βρισκονται στον αερα και οχι στο εδαφος.
    Αν ισχυριστει οτι επικοινωνησε με την κεντρικα και ουτε αυτοι βλεπουν βλαβη απο αυτο που τους περιγραφει εγω τι να κανω παρω την μηχανη, να τον ενημερωσω οτι θα κανω καταγγελια στον ΣτΚ και καπακι να παρω τηλεφωνω στα κεντρικα της εταιρειας να τους εξηγησω την κατασταση να δω τι θα πουνε και σε μενα? Επισης σε περιπτωση καταγγελιας ποιον καταγγελω? Το καταστημα αγορας? Την αντιπροσωπεια? Και τους 2?
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να ανακυκλωσει? Να στειλει για ανακυκλωση καινουργια μηχανη γιατι αυτος δεν βλεπει βλαβη και ουσιαστικα αρνειται επισκευης και εγω αρνουμαι να την παραλαβω με βλαβη?
    Αυτος εν τελη μου ειπε σημερα οτι θα μιλησει με την αντιπροσωπεια, θα περιγραψει τι παρουσιαζει η μηχανη αν και θεωρει μου ειπε οτι θα του πουνε οτι δεν εχει προβλημα γιατι αν σηκωσεις στον αερα της ροδες δεν κολλανε/φρεναρουν, λες και οι δουλεια τους ειναι να βρισκονται στον αερα και οχι στο εδαφος.
    Αν ισχυριστει οτι επικοινωνησε με την κεντρικα και ουτε αυτοι βλεπουν βλαβη απο αυτο που τους περιγραφει εγω τι να κανω παρω την μηχανη, να τον ενημερωσω οτι θα κανω καταγγελια στον ΣτΚ και καπακι να παρω τηλεφωνω στα κεντρικα της εταιρειας να τους εξηγησω την κατασταση να δω τι θα πουνε και σε μενα? Επισης σε περιπτωση καταγγελιας ποιον καταγγελω? Το καταστημα αγορας? Την αντιπροσωπεια? Και τους 2?

    Για την ανακύκλωση, όταν παραδίδεις κάπου μια συσκευή και σε ενημερώσουν πως είναι έτοιμη ή δεν έχει πρόβλημα και ότι πρέπει να παραλάβεις, τότε το κατάστημα έχει δικαίωμα να πετάξει/ανακυκλώσει την συσκευή, ο χρόνος μπορεί να είναι 1 μήνας, 3, 6 μήνες, έχει ακόμα δικαίωμα να σε χρεώσει έξοδα αποθήκευσης, αυτά συνήθως είναι μετα απο βδομάδα ή 15 ημέρες.

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν θα σε βοηθήσει κάπου το να μην παραλάβεις, αν σου πούνε να υπογράψεις υπογράφεις με "με επιφύλαξη "

    Εγω θα καλούσα ο ίδιος την αντιπροσωπεία, απο ότι φαίνεται ο άνθρωπος δεν είχε ασχοληθεί καθόλου, ούτε θα ασχοληθεί τώρα, απλά θα σε πάρει και θα σου πει τους κάλεσα και μου είπανε οτι είναι εντάξει.


    Καταγγελία κάνεις στο κατάστημα, αλλά και στην αντιπροσωπεία αν τους καλέσεις και σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα

  10. #10
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ανακύκλωση, όταν παραδίδεις κάπου μια συσκευή και σε ενημερώσουν πως είναι έτοιμη ή δεν έχει πρόβλημα και ότι πρέπει να παραλάβεις, τότε το κατάστημα έχει δικαίωμα να πετάξει/ανακυκλώσει την συσκευή, ο χρόνος μπορεί να είναι 1 μήνας, 3, 6 μήνες, έχει ακόμα δικαίωμα να σε χρεώσει έξοδα αποθήκευσης, αυτά συνήθως είναι μετα απο βδομάδα ή 15 ημέρες.

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν θα σε βοηθήσει κάπου το να μην παραλάβεις, αν σου πούνε να υπογράψεις υπογράφεις με "με επιφύλαξη "

    Εγω θα καλούσα ο ίδιος την αντιπροσωπεία, απο ότι φαίνεται ο άνθρωπος δεν είχε ασχοληθεί καθόλου, ούτε θα ασχοληθεί τώρα, απλά θα σε πάρει και θα σου πει τους κάλεσα και μου είπανε οτι είναι εντάξει.


    Καταγγελία κάνεις στο κατάστημα, αλλά και στην αντιπροσωπεία αν τους καλέσεις και σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα
    Ευχαριστω πολυ ειλικρινα για τις πληροφοριες.
    Οσο αφορα την γραμμη που εβαλά σε bold την ιδια εντυπωση εχω και εγω, οτι ουτε καν την ειχε κοιταξει αυτες τις 3 μερες, σημερα ειδε μαζι μου ουσιαστικα το προβλημα που παρουσιαζει, αλλα αυτο που μου εκανεε τρομερη εντυπωση και δεν το περιμενα ειναι οτι ουσιαστικα αρνειται να προχωρησει σε οποιοδηποτε επισκευη επειδη και καλα δεν βλεπει βλαβη κανωντας το ασπρο μαυρο, δεν καταλαβαινω το λογο, εφοσον ειναι εντος εγγυησης αυτος δεν θα χρεωθει κατι. Πιστευω οτι η συνεχεια θα ειναι αυτη που περιγραφεις οτι θα με παρει και θα πει τα ιδια μου ειπανε και στην αντιπροσωπεια και οτι δεν υπαρχει βλαβη, ενω πιθανοτατα δεν εχει ερθει καν σε επικοινωνια.
    Οποτε σε αυτη την περιπτωση παιρνω την μηχανη και του λεω οτι θα προχωρησω και σε καταγγελια στον ΣτΚ η δεν τον ενημερωνω καθολου?Στην καταγγελια τι θα εχω ως αιτιολογια, θα περιγραφω την κατασταση και θα πω οτι μου αρνηθηκε επισκευη? Αν απο αντιπροσωπεια μου πουνε να το στειλω να το κοιταξοουν και πχ το φτιαξουν με την καταγγελια στο καταστημα τι κανω προχωραω ετσι και αλλιως?

    Πραγματικα συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησων, δεν μου εχει ξανα συμβει κατι παρομοιο στο παρελθον και προσπαθω να ειμαι προετοιμασμενος ωστε να κανω σωστες κινησεις και βλεπω οτι εχεις διαθεση να βοηθησεις και βοηθας.
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ ειλικρινα για τις πληροφοριες.
    Οσο αφορα την γραμμη που εβαλά σε bold την ιδια εντυπωση εχω και εγω, οτι ουτε καν την ειχε κοιταξει αυτες τις 3 μερες, σημερα ειδα μαζι μου ουσιαστικα το προβλημα που παρουσιαζει, αλλα αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι ουσιαστικα αρνειται να προχωρησει σε οποιοδηποτε επισκευη επειδη και καλα δεν βλεπει βλαβη κανωντας το ασπρο μαυρο, δεν καταλαβαινω το λογο, εφοσονβ ειναι εντος εγγυησης αυτος δεν θα χρεωθει κατι. Πιστευω οτι η συνεχεια θα ειναι αυτη που περιγραφεις οτι θα με παρει και θα πει τα ιδια μου ειπανε και στην αντιπροσωπεια και οτι δεν υπαρχει βλαβη, πιθανονμ να μην εχει ερθει καν σε επικοινωνια. Οποτε σε αυτη την περιπτωση παιρνω την μηχανη και του λεω οτι θα προχωρησω και σε καταγγελια στον ΣτΚ η δεν τον ενημερωνω καθολου?Στην καταγγελια τι θα εχω ως αιτιολογια, θα περιγραφω την κατασταση και θα πω οτι μου αρνηθηκε επισκευη? Αν απο αντιπροσωπεια μου πουνε να το στειλω να το κοιταξοουν και πχ το φτιαξουν με την καταγγελια στο καταστημα τι κανω προχωραω ετσι και αλλιως?

    Πραγματικα συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησων, δεν μου εχει ξανα συμβει κατι παρομοιο στο παρελθον και προσπαθω να ειμαι προετοιμασμενος ωστε να κανω σωστες κινησεις και βλεπω οτι εχεις διαθεση να βοηθησεις και βοηθας.
    Κοιτά ο ΣτΚ στην ουσία αυτό που θα κάνει είναι να στείλει μετά μια επιστολή σε αυτόν που έχεις κάνει την καταγγελία αφού θεωρήσει πως υπάρχει θέμα (που στην δικιά σου περίπτωση υπάρχει), το πρόβλημα είναι οτι αυτό μπορεί να πάρει 1 μήνα μέχρι την πρώτη αποστολή, μετά αυτός έχει περιθώριο να απαντήσει άλλον ενα μήνα αν δεν κάνω λάθος, συνήθως επειδή φοβούνται τον ΣτΚ κάνουν αυτό που πρέπει. Λίγες φόρες όμως υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα το κάνουν, αυτό σημαίνει πως θα υπάρξει αλληλογραφία μεταξύ ΣτΚ και του καταστήματος, αν δεν βρεθεί λύση τότε θα σου πούνε συγνώμη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
    Εκεί εσύ μπορείς να πας στο υπουργείο εμπορίου, θα στείλεις και την αλληλογραφία απο τον ΣτΚ, αυτό μπορεί να πάρει και 6 μήνες και παραπάνω αλλά θα μπει πρόστιμο στο κατάστημα.

    Εγώ θα επιμένω, τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, ή ακόμα καλύτερα email για να το έχεις γραπτά.
    Αν σου αρχίσουν μα και μου, καταγγελία και αυτούς, απο αυτούς θεωρώ οτι μόλις πάει η επιστολή απο ΣτΚ θα σου κάνουν αντικατάσταση άμεσα και θα ζητήσουν και συγνώμη, αλλά δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί να φτάσει καν ΣτΚ.

    Για το κατάστημα μετά, αν υπάρχει δυνατότητα του βάζεις μια αρνητική αξιολόγηση με κόσμιο τρόπο και δεν αγοράζεις απο εκεί ποτέ ξανά

  12. #12
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτά ο ΣτΚ στην ουσία αυτό που θα κάνει είναι να στείλει μετά μια επιστολή σε αυτόν που έχεις κάνει την καταγγελία αφού θεωρήσει πως υπάρχει θέμα (που στην δικιά σου περίπτωση υπάρχει), το πρόβλημα είναι οτι αυτό μπορεί να πάρει 1 μήνα μέχρι την πρώτη αποστολή, μετά αυτός έχει περιθώριο να απαντήσει άλλον ενα μήνα αν δεν κάνω λάθος, συνήθως επειδή φοβούνται τον ΣτΚ κάνουν αυτό που πρέπει. Λίγες φόρες όμως υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα το κάνουν, αυτό σημαίνει πως θα υπάρξει αλληλογραφία μεταξύ ΣτΚ και του καταστήματος, αν δεν βρεθεί λύση τότε θα σου πούνε συγνώμη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
    Εκεί εσύ μπορείς να πας στο υπουργείο εμπορίου, θα στείλεις και την αλληλογραφία απο τον ΣτΚ, αυτό μπορεί να πάρει και 6 μήνες και παραπάνω αλλά θα μπει πρόστιμο στο κατάστημα.

    Εγώ θα επιμένω, τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, ή ακόμα καλύτερα email για να το έχεις γραπτά.
    Αν σου αρχίσουν μα και μου, καταγγελία και αυτούς, απο αυτούς θεωρώ οτι μόλις πάει η επιστολή απο ΣτΚ θα σου κάνουν αντικατάσταση άμεσα και θα ζητήσουν και συγνώμη, αλλά δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί να φτάσει καν ΣτΚ.

    Για το κατάστημα μετά, αν υπάρχει δυνατότητα του βάζεις μια αρνητική αξιολόγηση με κόσμιο τρόπο και δεν αγοράζεις απο εκεί ποτέ ξανά
    Ευχαριστω πολυ ειλικρινα.
    Θα γραψω ενα συνοπτικο mail 2-3 γραμμων που θα αναφερω το ακριβες μοντελο που εχω και θα περιγραφω συνοπτικα το προβλημα που μου παρουσιαζει και θα το στειλω στην αντιπροσωπεια να δω τι -και αν- θα μου απαντησουν.
    Αυτο θεωρειες ειναι πιο σωστο να το κανω αμεσα η να περιμενω πρωτα την απαντηση του καταστηματος αγορας? (Αν και συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι θα πει οτι επικοινωνησε και του ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλληα, ο τυπος απλα δεν θελει να εξυπηρετησει.
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ ειλικρινα.
    Θα γραψω ενα συνοπτικο mail 2-3 γραμμων που θα αναφερω το ακριβες μοντελο που εχω και θα περιγραφω συνοπτικα το προβλημα που μου παρουσιαζει και θα το στειλω στην αντιπροσωπεια να δω τι -και αν- θα μου απαντησουν.
    Αυτο θεωρειες ειναι πιο σωστο να το κανω αμεσα η να περιμενω πρωτα την απαντηση του καταστηματος αγορας? (Αν και συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι θα πει οτι επικοινωνησε και του ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλληα, ο τυπος απλα δεν θελει να εξυπηρετησει.
    Ναι στείλε το τώρα, μην αναφέρεις κατάστημα κλπ απλά πες την συμπεριφορά

  14. #14
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στείλε το τώρα, μην αναφέρεις κατάστημα κλπ απλά πες την συμπεριφορά
    Να αναφερω ημερομηνια αγορας οτι ειναι εντος εγγυησης κτλ η απλα να πω οτι εχω το ταδε μοντελο, μου παρουσιαζει αυτο, ειναι φυσιολογικο η υπρχει βλαβη?
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφερω ημερομηνια αγορας οτι ειναι εντος εγγυης κτλ η απλα να πω οτι εχω το ταδε μοντελο, κανει αυτο, ειναι φυσιολογικο η υπρχει βλαβη?
    Ναι αυτά θα τα αναφέρεις κανονικά

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας