Εμφάνιση 1-9 από 9
    Τέλη Μαΐου ταξίδεψα στην Ιταλία για να δω το αγώνα της F1. Αλλά το βράδυ που κοιμόμουνα η Vodafon με έπιασε κυριολεκτικά στον ύπνο, χρεώνοντάς με 50,36€ συν φόρο κινητής και ΦΠΑ για 15mb επειδή το κινητό μου συνδέθηκε σε κάποιον δορυφόρο και δεν ήμουν ξύπνιος για να το δω. Μου ήρθε απλά ένα μήνυμα ότι συνδέθηκα και ένα πολύ αργότερα ότι χρεώθηκα, χωρίς να με ρωτάει αν πρέπει να αποδεχτώ κάποια σύνδεση αλλά μόνο αν θέλω να συνεχίσω πάνω από τα 60€. Τελικά είχα μια ανησυχία μήπως με κλέψουν κατά το ταξίδι αλλά τέτοιου είδος κλέψιμο δεν το είχα φανταστεί.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  278179574_3089181608010561_8903177344307318547_n.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  59,8 KB 
ID: 238962

Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWrt)
    SNR / Attn
    8(dB) / 20,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα πλοία έχουν αναμεταδότες μέσω δορυφορικής σύνδεσης, οπότε μέσω roaming το κινητό συνδέθηκε σε αυτό το δίκτυο, αλλά είχες ανοικτά τα δεδομένα και ταυτόχρονα (προφανώς λόγω της ώρας) δεν είδες την ειδοποίηση που σου έστειλε ο πάροχος όταν έγινε αυτό.

Περιοχή
    Παπάγου
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    OTE
    Router
    pfSense+
    Στην ΕΕ χρησιμοποιείς τα δωρεάν data που έχεις στο πρόγραμμα σου χωρίς επιπλέον χρέωση. Επίσης κανένα κινητό τηλέφωνο δεν πιάνει δορυφόρο, χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός. Εγώ στη θέση σου θα σήκωνα σκόνη.. Απαίτησε να σου εξηγήσουν πως το κινητό σου έπιασε δορυφόρο. Ψάξε στο Google να δεις πως είναι τα δορυφορικά τηλέφωνα.

Περιοχή
    Θεσσαλλλλονίκη
    Downloads
    39
    Uploads
    14
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    120000/120000
    ISP
    HCN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    asus,vigor
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ΕΕ χρησιμοποιείς τα δωρεάν data που έχεις στο πρόγραμμα σου χωρίς επιπλέον χρέωση. Επίσης κανένα κινητό τηλέφωνο δεν πιάνει δορυφόρο, χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός. Εγώ στη θέση σου θα σήκωνα σκόνη.. Απαίτησε να σου εξηγήσουν πως το κινητό σου έπιασε δορυφόρο. Ψάξε στο Google να δεις πως είναι τα δορυφορικά τηλέφωνα.
    Το αμέσως προηγούμενο μήνυμα σου αναφέρει το πως το έπιασε, Νομίζω πως εκεί μιλάμε για διεθνή ύδατα πλέον και όχι ΕΕ

Mου λενε οτι επρεπε να το εχω βαλει σε λειτουργια αεροπλανου η να εχω κλεισει τα data. Δεν βρισκω ακρη, απλα μου κανουν 30% περιπου μειωση. Εν τω μεταξυ βρηκα και αυτο στο στο site τους.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή10.PNG 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  81,0 KB 
ID: 238969
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GatoSat : 25-06-22 στις 03:01.

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Δηλαδή σε ταξίδι Ελλάδα Ιταλία με πλοίο κλείνουμε το roaming ? Τι κουλό είναι αυτό ?

Περιοχή
    Αθήνα
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107400/10730
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή σε ταξίδι Ελλάδα Ιταλία με πλοίο κλείνουμε το roaming ? Τι κουλό είναι αυτό ?
    Δεν είναι καθόλου "κουλό" και χρειάζεται πολύ προσχοχή πλέον, κυρίως για όσους ταξιδεύουν συχνά, καθώς πολλά πλοία και αεροπλάνα διαθέτουν αυτές τις υπηρεσίες.
    Στο ενδιάμεσο διάστημα τα κινητά μας θα πρέπει να είναι σε "Airplane mode" για να μην μπορεί να συνδεθούν πουθενά, χωρίς να το γνωρίζουμε τουλάχσιτον.

Για να έχετε μία απλή σύγκριση, σε πολλές πτύσεις και όταν το σκάφος βρίσκεται εκτός εναέριου χώρου χώρας EU οι αεροσυνοδοί βγάζουν και πολλούν προϊόντα duty free. Το αντίστοιχο ισχύει και για τις διάφορες υπηρεσίες που υπάρχουν διαθέσιμες

Αν γνωριζω σωστα στη Λειτουργία πτήσης το κινητο δεν λειτουργει, οποτε εσυ την ενεργοποιεις και φθανοντας στον προορισμο σου ξεχασεις να το επαναφερεις στην κανονικη λειτουργια και περιμενεις να σε παρουν τηλ/νο, ειναι καλυτερα να παρουν τη Νικολούλη;

Περιοχή
    Θεσσαλλλλονίκη
    Downloads
    39
    Uploads
    14
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    120000/120000
    ISP
    HCN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    asus,vigor
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GatoSat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γνωριζω σωστα στη Λειτουργία πτήσης το κινητο δεν λειτουργει, οποτε εσυ την ενεργοποιεις και φθανοντας στον προορισμο σου ξεχασεις να το επαναφερεις στην κανονικη λειτουργια και περιμενεις να σε παρουν τηλ/νο, ειναι καλυτερα να παρουν τη Νικολούλη;
    Κάποια πράγματα έτσι είναι, απαιτούν απο εμάς κάποιες κινήσεις, αλλιώς πληρώνεις

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία