Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Τέλη Μαΐου ταξίδεψα στην Ιταλία για να δω το αγώνα της F1. Αλλά το βράδυ που κοιμόμουνα η Vodafon με έπιασε κυριολεκτικά στον ύπνο, χρεώνοντάς με 50,36€ συν φόρο κινητής και ΦΠΑ για 15mb επειδή το κινητό μου συνδέθηκε σε κάποιον δορυφόρο και δεν ήμουν ξύπνιος για να το δω. Μου ήρθε απλά ένα μήνυμα ότι συνδέθηκα και ένα πολύ αργότερα ότι χρεώθηκα, χωρίς να με ρωτάει αν πρέπει να αποδεχτώ κάποια σύνδεση αλλά μόνο αν θέλω να συνεχίσω πάνω από τα 60€. Τελικά είχα μια ανησυχία μήπως με κλέψουν κατά το ταξίδι αλλά τέτοιου είδος κλέψιμο δεν το είχα φανταστεί.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  278179574_3089181608010561_8903177344307318547_n.jpg 
Εμφανίσεις:  109 
Μέγεθος:  59,8 KB 
ID: 238962

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στα πλοία έχουν αναμεταδότες μέσω δορυφορικής σύνδεσης, οπότε μέσω roaming το κινητό συνδέθηκε σε αυτό το δίκτυο, αλλά είχες ανοικτά τα δεδομένα και ταυτόχρονα (προφανώς λόγω της ώρας) δεν είδες την ειδοποίηση που σου έστειλε ο πάροχος όταν έγινε αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Στην ΕΕ χρησιμοποιείς τα δωρεάν data που έχεις στο πρόγραμμα σου χωρίς επιπλέον χρέωση. Επίσης κανένα κινητό τηλέφωνο δεν πιάνει δορυφόρο, χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός. Εγώ στη θέση σου θα σήκωνα σκόνη.. Απαίτησε να σου εξηγήσουν πως το κινητό σου έπιασε δορυφόρο. Ψάξε στο Google να δεις πως είναι τα δορυφορικά τηλέφωνα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ΕΕ χρησιμοποιείς τα δωρεάν data που έχεις στο πρόγραμμα σου χωρίς επιπλέον χρέωση. Επίσης κανένα κινητό τηλέφωνο δεν πιάνει δορυφόρο, χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός. Εγώ στη θέση σου θα σήκωνα σκόνη.. Απαίτησε να σου εξηγήσουν πως το κινητό σου έπιασε δορυφόρο. Ψάξε στο Google να δεις πως είναι τα δορυφορικά τηλέφωνα.
    Το αμέσως προηγούμενο μήνυμα σου αναφέρει το πως το έπιασε, Νομίζω πως εκεί μιλάμε για διεθνή ύδατα πλέον και όχι ΕΕ

  5. #5
    Mου λενε οτι επρεπε να το εχω βαλει σε λειτουργια αεροπλανου η να εχω κλεισει τα data. Δεν βρισκω ακρη, απλα μου κανουν 30% περιπου μειωση. Εν τω μεταξυ βρηκα και αυτο στο στο site τους.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή10.PNG 
Εμφανίσεις:  112 
Μέγεθος:  81,0 KB 
ID: 238969
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GatoSat : 25-06-22 στις 03:01.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Δηλαδή σε ταξίδι Ελλάδα Ιταλία με πλοίο κλείνουμε το roaming ? Τι κουλό είναι αυτό ?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή σε ταξίδι Ελλάδα Ιταλία με πλοίο κλείνουμε το roaming ? Τι κουλό είναι αυτό ?
    Δεν είναι καθόλου "κουλό" και χρειάζεται πολύ προσχοχή πλέον, κυρίως για όσους ταξιδεύουν συχνά, καθώς πολλά πλοία και αεροπλάνα διαθέτουν αυτές τις υπηρεσίες.
    Στο ενδιάμεσο διάστημα τα κινητά μας θα πρέπει να είναι σε "Airplane mode" για να μην μπορεί να συνδεθούν πουθενά, χωρίς να το γνωρίζουμε τουλάχσιτον.

    Για να έχετε μία απλή σύγκριση, σε πολλές πτύσεις και όταν το σκάφος βρίσκεται εκτός εναέριου χώρου χώρας EU οι αεροσυνοδοί βγάζουν και πολλούν προϊόντα duty free. Το αντίστοιχο ισχύει και για τις διάφορες υπηρεσίες που υπάρχουν διαθέσιμες

  8. #8
    Αν γνωριζω σωστα στη Λειτουργία πτήσης το κινητο δεν λειτουργει, οποτε εσυ την ενεργοποιεις και φθανοντας στον προορισμο σου ξεχασεις να το επαναφερεις στην κανονικη λειτουργια και περιμενεις να σε παρουν τηλ/νο, ειναι καλυτερα να παρουν τη Νικολούλη;

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GatoSat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γνωριζω σωστα στη Λειτουργία πτήσης το κινητο δεν λειτουργει, οποτε εσυ την ενεργοποιεις και φθανοντας στον προορισμο σου ξεχασεις να το επαναφερεις στην κανονικη λειτουργια και περιμενεις να σε παρουν τηλ/νο, ειναι καλυτερα να παρουν τη Νικολούλη;
    Κάποια πράγματα έτσι είναι, απαιτούν απο εμάς κάποιες κινήσεις, αλλιώς πληρώνεις

  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι καθόλου "κουλό" και χρειάζεται πολύ προσχοχή πλέον, κυρίως για όσους ταξιδεύουν συχνά, καθώς πολλά πλοία και αεροπλάνα διαθέτουν αυτές τις υπηρεσίες.
    Στο ενδιάμεσο διάστημα τα κινητά μας θα πρέπει να είναι σε "Airplane mode" για να μην μπορεί να συνδεθούν πουθενά, χωρίς να το γνωρίζουμε τουλάχσιτον.

    Για να έχετε μία απλή σύγκριση, σε πολλές πτύσεις και όταν το σκάφος βρίσκεται εκτός εναέριου χώρου χώρας EU οι αεροσυνοδοί βγάζουν και πολλούν προϊόντα duty free. Το αντίστοιχο ισχύει και για τις διάφορες υπηρεσίες που υπάρχουν διαθέσιμες
    Α να ευχαριστήσω το forum , εκλεισα τα data οταν βγήκαμε απο Ιταλία 4 Euro / Mbyte ελεγε το μύνημα

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Επίσης σε κάποια σημεία της διαδρομής τα κινητά μπορεί να συνδεθούν σε παρόχους από την Αλβανία με αυξημένες χρεώσεις, έτσι μου είχαν πει από το πλοίο όταν είχα κάνει το ταξίδι.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει, όπως σε όλες τις παραμεθόριες περιοχές που συχνά το σήμα των γειτονικών χωρών είναι ισχυρότερο από των δικών μας παρόχων.
    Και δεν είναι δικό μας φρούτο αυτό, αλλά ισχύει παγκοσμίως.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-12-2023
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εχθές το κινητό μου συνδέθηκε σε τέτοιο δικτιο κ μου ήρθε το αντίστοιχο μήνυμα και μάλιστα είχα βάλει κ ταινίες να κατεβαίνουν όταν ήμουν στο αεροδρόμιο. Έμεινε συνδεδεμένο γύρω στα 20 Λέπτα με την ένδειξη Ε. Δεν μου ήρθε άλλο μήνυμα από την βονταφον. Είχες θέσει Ανώτατο όριο στον λογαριασμό κ σου ήρθε το μήνυμα ; Η στο έστειλε η εταιρεία όταν έφτασες 50€;

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Βασικά νομίζω δεν έχει πολύ σχέση μα δορυφόρο μιας και τα κινητά μας απλά δεν είναι δορυφορικά....
    Απλα αφορά δίκτυα που επικοινωνούν μέσω δορυφόρου.... Άλλη ζώνη roaming....
    Σε κάθε περίπτωση όταν είμαστε κοντά σε τέτοιες περιοχές βάζουμε το κινητό μας στη χειροκίνητη αναζήτηση του δικτύου μας για να αποφύγουμε την αυτόματη σύνδεση σε ξένο δίκτυο....
    Πέρα από εκεί κοιτάμε τι επιλογές για roaming μας δίνει ο πάροχος, τύπου travel pass, surf away, πας παντού και επίσης ενεργοποιούμε και κάποιο Μαξ όριο χρέωσης στο λογαριασμό μας για ασφάλεια... Η επικοινωνούμε με την εξυπηρέτηση ώστε να είμαστε κομπλέ σε περίπτωση που κάτι τύχει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alimpertis_r21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εχθές το κινητό μου συνδέθηκε σε τέτοιο δικτιο κ μου ήρθε το αντίστοιχο μήνυμα και μάλιστα είχα βάλει κ ταινίες να κατεβαίνουν όταν ήμουν στο αεροδρόμιο. Έμεινε συνδεδεμένο γύρω στα 20 Λέπτα με την ένδειξη Ε. Δεν μου ήρθε άλλο μήνυμα από την βονταφον. Είχες θέσει Ανώτατο όριο στον λογαριασμό κ σου ήρθε το μήνυμα ; Η στο έστειλε η εταιρεία όταν έφτασες 50€;
    Έμαθες αν χρεωθηκες η θα περιμένεις το λογαριασμό;
    Τυχερός ήσουν πάντως που έμεινε σε edge και δεν κατέβασε μεγάλο όγκο με 4g σε περίπτωση που δεν σε κάλυψε το τρέχον πακέτο σου...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας