Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σε όλους, πριν γράψω οτιδήποτε επισημαίνω οτι έχω μηδαμινές γνώσεις πάνω στα θέματα αυτά και απλά ψάχνω κάποιες απόψεις.

    Έχω μια 200άρα γραμμή απο τον Αύγουστο του 20'. Δεν κλείδωνε ποτέ στα 200 αλλά περίπου στα 150, ΟΚ δεν με πείραξε το upload που χρειαζόμουν για τη δουλειά μου έπιανε 22 και με εξυπηρέτησε. Καμία διακοπή, σταθερότατη γραμμή πάνω σε powerline Τον τελευταίο καιρό (3-4 μήνες) είχα παρατηρήσει οτι ίσως κάνει 1 διακοπή την εβδομάδα έχοντας το Speedport Plus. Εδώ και ένα μήνα άρχισαν όμως οι διακοπές να είναι συχνές (2-3 φορές την ημέρα). Παίρνω τηλ και μου κάνουν αναβάθμιση με το Speedport Smart μαζί με το mesh. Τα περνάω και οι διακοπες επιμένουν... Έβγαλα και τα powerline μήπως ήταν ο λόγος που ΄γινόντουσαν οι διακοπές και έβαλα το mesh που μου έδωσαν με το smart για να έχω ίντερνετ και στον μέσα υπολογιστή.

    Έρχεται τεχνικός και μου λέει υπάρχει θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, φέρνουμε ηλεκτρολόγο - τεχνικό του ΟΤΕ με (με χρέωση) και βλέπει πολλά errors και βραχυκυκλώματα και απέδωσε εκεί τις διακοπές. Η γραμμή της πολυκατοικίας επίσης κανένα πρόβλημα ενώ γενικά η πολυκατοικία μου είναι του 2011. Να σημειωθεί οτι το ρούτερ μου είναι σε δωμάτιο του σπιτιού και όχι στην κεντρική πρίζα και ο τεχνικός έκανα απομόνωση πρίζας να έρχεται κατευθείαν στο δωμάτιο (αν το λέω σωστά). Η γραμμή απο 150-160 πλέον κλειδώνει στα 220 και λέω τέλεια. Έλα όμως που οι διακοπές στο ίδιο μοτίβο και να μου προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα, συνήθως μετά απο τη διακοπή η σύνδεση κλειδώνει στα 180 και μετά απο ώρες πάει πίσω στα 220.

    Ξανακαλώ στο 13788 και δηλώνω τη βλάβη και σήμερα με πήρε ο τεχνικός που είχε δει τη σύνδεση την πρώτη φορά και μου είπε ξανά πως απο πλευράς μου δεν δείχνει τίποτα που να έχει πρόβλημα ειδικά μετά απο την έλευση του ηλεκτρολόγου που έφτιαξε τα βραχυκυκλώματα και μάλιστα πήγε ο ίδιος και άλλαξε πόρτα και ξανα πέρασε τη γραμμή μου σε περίπτωση που υπάρχει βλάβη απο πλευράς τους.

    Απο τότε που μίλησα μαζί του το μεσημέρι είχα 2 διακοπες και καμία απολύτως διαφορά πριν απο όλη τη διαδικασία, ο τεχνικός επέμεινε οτι δεν δείχνει να υπάρχει κανένα θέμα και στις 2 πλευρές και ο άνθρωπος δε φαινόταν οτι βαριέται να με εξυπηρετήσει ήταν ευγενέστατος, ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε να μεταφέρουμε το ρούτερ στην κεντρική πρίζα να δούμε μήπως το πρόβλημα προέρχεται απο τη γραμμή που φέρνει η πολυκατοικία στο σπίτι ή απο τη γραμμή την κεντρική στο δωμάτιο μου. Γενικά έχω απηυδήσει με αυτό το ζήτημα και το ίντερνετ είναι απαραίτητο για τη δουλεια και καταφεύγω σε hotspot λύσεις με το κινητό για να είμαι καλυμμένος σε δύσκολες ώρες...

    Έχοντας εμπειρία με διάφορα περιστατικά εδώ, υπάρχει κάτι που θα μπορούσατε να μου προτείνετε να κάνω; Οι διακοπές είναι 1-4 την ημέρα (συνήθως 2-3) και πραγματικά δεν υπάρχει καμία συνοχή που να μπορέσω να την αποδώσω κάπου δυστυχώς. Το μόνο που σκέφτηκα είναι να δοκιμάσω το ρούτερ της fritzbox (7590). Αν το αγοράσω αυτό, θα δουλέψει το mesh του ΟΤΕ η θέλω κάποιο άλλο;

    Αλλα πρίν δώσω τόσα χρήματα είπα να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα στο φορουμ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο όποιος δεν βαρεθεί να το διαβάσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pashger41 : 29-06-22 στις 00:37.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Πολυ σπαστικό αυτό με τις διακοπές ! Ειναι να μην πέσεις στην περίπτωση.
    Το mesh του ρουτερ της κοσμοτε, δουλεύει μονο με το συνδυασμό αυτό, οχι με αλλο ρουτερ νομιζω.
    Απο οτι καταλαβαινω, το ζητημα ειναι οι διακοπές - αποσυνδεσεις στο ρουτερ, οχι στο 'δορυφορο'. Ειναι θεμα στην καλωδιωση; Μηπως να τραβηξεις νεο καλωδιο απο το κουτι της πολυκατοικίας ως το διαμερισμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vaskor : 29-06-22 στις 10:39.
    Ελεύθερος.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που θα κάνω τη Δευτέρα που θα έρθει ο τεχνικός είναι να μεταφέρω το ρούτερ στην κεντρική πρίζα του σπιτιού (δε μπορώ να το κάνω μόνος μου λόγω απομόνωσης που έχει κάνει) και να περιμένω. Αν μου κάνει και εκεί τότε θα τραβήξω προσωρινά ένα νέο καλώδιο μιας και είμαι στον 1ο όροφο και θα δω και τι θα συμβεί εκεί. Όσο περνάει ο καιρός όμως και όλοι μου λένε πως δεν βλέπουν τίποτα έχω αρχίσει να παρανοώ και να αναρωτιέμαι εαν είναι θέμα με το ρεύμα και των πριζών. Κάθε μέρα μου κάνει μια διακοπή μεταξύ 10:30 και 10:45, οι άλλες διακοπέ είναι πιο ακανόνιστες αν και συνήθως έχω μια στις 4-5 και μετά στις 9-10, ποτέ δεν έχω παρατηρήσει διακοπή μετά τις 12-1 το βράδυ.

    Το μόνο που έχει αλλάξει τον τελευταίο μήνα είναι το service και η λειτουργία του κλιματιστικού στο δωμάτιο, σε αυτή την περίπτωση εαν υπάρχουν αυξομειώσεις τάσης τι μπορεί να κάνει κανείς;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταίο καιρό (3-4 μήνες) είχα παρατηρήσει οτι ίσως κάνει 1 διακοπή την εβδομάδα έχοντας το Speedport Plus. Εδώ και ένα μήνα άρχισαν όμως οι διακοπές να είναι συχνές (2-3 φορές την ημέρα).
    Υποθέτω ότι με το "διακοπές" εννοείς ότι έχεις κοιτάξει το router και όντως πέφτει η wan/dsl.
    Όχι ότι συνδέεσαι με wifi και κατά διαστήματα δεν έχεις internet, ναι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβγαλα και τα powerline μήπως ήταν ο λόγος που ΄γινόντουσαν οι διακοπές
    Τα plc μπορούν όντως να επηρεάσουν αρνητικά τις dsl (και συχνά το κάνουν), καλώς τα έβγαλες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έβαλα το mesh που μου έδωσαν με το smart για να έχω ίντερνετ και στον μέσα υπολογιστή.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις καλώδιο eth [router]--->["μέσα υπολογιστής"],
    και αν θες κάλυψη wifi να βάλεις το x ap/repeater ώς meshed ap.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πήρε ο τεχνικός που είχε δει τη σύνδεση την πρώτη φορά και μου είπε ξανά πως απο πλευράς μου δεν δείχνει τίποτα που να έχει πρόβλημα ειδικά μετά απο την έλευση του ηλεκτρολόγου που έφτιαξε τα βραχυκυκλώματα και μάλιστα πήγε ο ίδιος και άλλαξε πόρτα και ξανα πέρασε τη γραμμή μου σε περίπτωση που υπάρχει βλάβη απο πλευράς τους.
    Οπότε η εσωτ. καλωδίωση είναι ok?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε να μεταφέρουμε το ρούτερ στην κεντρική πρίζα να δούμε μήπως το πρόβλημα προέρχεται απο τη γραμμή που φέρνει η πολυκατοικία στο σπίτι ή απο τη γραμμή την κεντρική στο δωμάτιο μου.
    Μετρήστε/δοκιμάστε στον κατανεμητή να δείτε αν και εκεί το παρουσιάζει.
    Δοκιμάστε και στην κεντρική πρίζα αν τελικά έχετε αμφιβολίες για την εσωτ. εγκατάσταση.
    Το ζητούμενο είναι με την διαδικασία του αποκλεισμού να εντοπίσετε αν το πρόβλημα είναι στην εσωτ. καλωδίωση (που είναι ευθύνη σου),
    ή (/και?) στο ακραίο δίκτυο του οτε.
    Αν είναι στην εσωτ. καλωδίωση, τα πράγματα είναι απλά, φτιάχνεις την καλωδίωση.
    Αν είναι (και?) στο δίκτυο του οτε, το δηλώνεις βλάβη και περιμένεις.
    Αν είναι απλώς ένα προβληματικό ζεύγος θα το φτιάξουν.
    Αν είσαι στην επαρχία και έχεις εναέριο ή/και γενικότερα παλιό/προβληματικό δίκτυο θα φτιαχτεί όταν αποφασίσει ο οτε να στήσει
    νέο δίκτυο (σε 3 τέρμινα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή απο 150-160 πλέον κλειδώνει στα 220 και λέω τέλεια. Έλα όμως που οι διακοπές στο ίδιο μοτίβο και να μου προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα, συνήθως μετά απο τη διακοπή η σύνδεση κλειδώνει στα 180 και μετά απο ώρες πάει πίσω στα 220.
    Αν/όταν η γραμμή έχει ικανά stats για 220 και ενίοτε απλώς αποσυνδέεται, τυπικά θα έλεγε κανείς ότι είναι πρόβλημα upstream.
    Μάλλον καλωδίωσης.
    Αυτά μυρίζοντας τα νύχια μου πάντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά έχω απηυδήσει με αυτό το ζήτημα και το ίντερνετ είναι απαραίτητο για τη δουλεια και καταφεύγω σε hotspot λύσεις με το κινητό για να είμαι καλυμμένος σε δύσκολες ώρες...
    Απαραίτητο το internet μέν, αλλά οι οικιακές συνδέσεις δεν έχουν καμία (0, nada, zilch) εγγύηση ότι θα δουλεύουν δε.
    *Συνήθως* δουλεύουν (μέχρι να μην το κάνουν...).
    Αν/όταν δεν δουλεύουν θα δηλωθούν βλάβη και θα φτιαχτούν (αν είναι εφικτό, και όταν υπάρχει συνεργείο εύκαιρο).
    Αν έχεις βλάβη επι μακρόν, ο isp θα σου επιστρέψει τα πάγια, εκεί τελειώνει η υποχρέωση του.
    Βλέπεις το οξύμωρον, ε?
    Αν θες εγγυήσεις μιλάς με τον isp και του λες ότι θες μια μισθωμένη
    (που τυπικά είναι ανέφικτο για οικ. λόγους, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα).

    Τι μπορείς να κάνεις:

    1. Ελέγχεις την καλωδίωση, αν έχεις πρόβλημα στο χώρο ευθύνης σου την φτιάχνεις, και βλέπεις πως θα πάει.
    Αν αποδειχτεί ότι υπάρχει πρόβλημα και upstream το δηλώνεις βλάβη και περιμένεις,
    αν είναι γενικότερο μην θεωρείς δεδομένο ότι θα φτιαχτεί αύριο.

    2. Αν έχεις διαθεσιμότητα για ftth κάνε μια αίτηση, το ftth τυπικά δεν έχει τέτοια θέματα.
    3. Αν είσαι επαρχία και έχεις διαθεσιμότητα rural κάνε μια αίτηση, τυπικά παίζουν καλύτερα.

    4. Εναλλακτικά, και ειδικά αν η dsl για τον x λόγο είναι ασταθής στην περιοχή σου, ψάχνεις για λύση backup/failover.
    Είτε 2ή dsl (που μπορεί να σου κάνει τα ίδια αν υπάρχει πρόβλημα δικτύου/καλωδίωσης),
    είτε wisp (αν υπάρχει κάλυψη),
    είτε sim + lte router,
    + ένα router που να μπορεί να κάνει fail-over σε 2ή wan.

    5. Μετακομίζεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που σκέφτηκα είναι να δοκιμάσω το ρούτερ της fritzbox (7590).
    Καλό είναι, σταθερό είναι, οπωσδήποτε πολύ καλύτερο σε σχέση με του isp,
    αν είναι τόσο σταθερότερο ώστε να μην αποσυνδέεται με το x πρόβλημα που έχει η γραμμή σου μόνο με δοκιμή θα το δεις.
    Αν γενικότερα θες και ένα καλύτερο router, πάρτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αγοράσω αυτό, θα δουλέψει το mesh του ΟΤΕ η θέλω κάποιο άλλο;
    Τα mesh είναι vendor lock. Αν θες router της AVM θες και Ap/repeters της avm για να παίξει το mesh της.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω αρχίσει να παρανοώ και να αναρωτιέμαι εαν είναι θέμα με το ρεύμα και των πριζών.
    Σπάνιο, όχι αδύνατο αν περνάνε καλώδια τηλεφωνίας κοντά σε παροχές ισχύος που βγάζουν θόρυβο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτή την περίπτωση εαν υπάρχουν αυξομειώσεις τάσης τι μπορεί να κάνει κανείς;
    Βάζεις το cpe σε ένα ups (που έτσι-κι-αλλιώς θα έπρεπε να είναι)?
    Μετράς την τάση?
    Μιλάς με ηλεκτρολόγο?
    Αν υποπτεύεσαι την x συσκευή για θόρυβο/παράσιτα την κλείνεις/αποσυνδέεις και παρατηρείς?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι με το "διακοπές" εννοείς ότι έχεις κοιτάξει το router και όντως πέφτει η wan/dsl.
    Όχι ότι συνδέεσαι με wifi και κατά διαστήματα δεν έχεις internet, ναι?
    Ναι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε η εσωτ. καλωδίωση είναι ok?
    Θα μάθουμε όταν το βάλω και στην κεντρική πρίζα και δούμε εαν κάνει διακοπές και εκεί. Αν κάνει τότε θα τραβήξω ένα καλώδιο απο το ισόγειο μιας κ μένω στον πρώτο και θα περιμένω και εκεί. Απο την πλευρά του ΟΤΕ με διαβεβαίωσε το παιδί οτι δεν βλέπει τίποτα ανησυχητικό, ειδικά μετά την αλλαγή πόρτας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι στην επαρχία και έχεις εναέριο ή/και γενικότερα παλιό/προβληματικό δίκτυο θα φτιαχτεί όταν αποφασίσει ο οτε να στήσει
    νέο δίκτυο (σε 3 τέρμινα).
    Αθήνα, Κέντρο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Αν έχεις διαθεσιμότητα για ftth κάνε μια αίτηση, το ftth τυπικά δεν έχει τέτοια θέματα.
    Γνωρίζεις μήπως το κόστος σε περίπτωση που είναι κανείς eligible για ftth;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    είτε sim + lte router,
    Eνα ρούτερ όπως το 6890 της avm με sim απο τον πάροχο μπορεί να σε κρατήσει online σε περίπτωση που η DSL πέσει και κάνει switch στη sim; Κυρίως εαν βρίσκεσαι σε online gaming.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις το cpe σε ένα ups (που έτσι-κι-αλλιώς θα έπρεπε να είναι)?
    Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι; Δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτά, έχω μια πρίζα ρεύματος στην οποία με 2 πολύπριζα έχω συνδέσει πάνω του 7-8 πρίζες μαζί με το ρούτερ και υπολογιστές, οθόνες, mixer κτλ.

    Ευχαριστώ για το χρόνο.

    - - - Updated - - -

    Θα το κάνω δοκιμαστικά όταν εξαντλήσω οποιαδήποτε πιθανότητα. Πρώτα θα το δοκιμάσω στην κεντρική πρίζα.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις μήπως το κόστος σε περίπτωση που είναι κανείς eligible για ftth;
    Εδώ -> https://sfbb.gr/
    και στα σχετικά θέματα στο forum.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνα ρούτερ όπως το 6890 της avm με sim απο τον πάροχο μπορεί να σε κρατήσει online σε περίπτωση που η DSL πέσει και κάνει switch στη sim; Κυρίως εαν βρίσκεσαι σε online gaming.
    Οποιοδήποτε router, όσο μιλάμε για failover wan #1 (dsl) -> wan #2 (lte), δεν είναι seamless.
    Όλα τα establised connections που έχουν βγεί από την #1 θα ακυρωθούν μόλις πέσει η #1
    και θα πρέπει να γίνουν re-establised στην #2.
    Στην περίπτωση του gaming αυτό σημαίνει disconnect/re-connect.
    To reconnect θα γίνει άμεσα (εντός δευτερολέπτων), αλλά disconnect θα υπάρξει.

    Θα μπορούσε (θεωρητικά) να είναι seamless όταν γίνεται bonding dsl+lte upstream,
    που αν σε ενδιαφέρει κοίτα το speed booster της cosmote (που ακριβώς αυτό κάνει),
    αλλά και εκεί παράπονα διαβάζω.
    Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αν συνδέεται στον x game server μέσω του bonding server
    θεωρητικά δεν πρέπει να κάνει disconect αν/όταν πέσει η dsl.
    Και είμαι και αρκούντως σίγουρος ότι παίζει μόνο με το huawei του isp και όχι με τα Avm.
    Ρώτα τα σχετικά στο θέμα για το booster.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι; Δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτά, έχω μια πρίζα ρεύματος στην οποία με 2 πολύπριζα έχω συνδέσει πάνω του 7-8 πρίζες μαζί με το ρούτερ και υπολογιστές, οθόνες, mixer κτλ.
    Αν θες κάτι για το router μόνο, κάτι τέτοιο (πχ) -> https://www.skroutz.gr/s/32201010/Ea...i-UPS-36W.html
    Αν θες να βάλεις και pc/monitor/etc ένα κανονικό ups ικανής ισχύος.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ -> https://sfbb.gr/
    και στα σχετικά θέματα στο forum.
    Στον έλεγχο διαθεσιμότητας βγάζει το "Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εξάντλησης του προϋπολογισμού της Δράσης «Κουπόνι υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας Superfast Broadband», διακόπτεται η δυνατότητα έκδοσης κουπονιών." οπότε φαντάζομαι αν ενδιαφέρομαι θα πάω μέσο παρόχου με όλο το κόστος σε εμένα.


    Σκέφτομαι μήπως βάλω το ρούτερ σε μια άλλη πρίζα ρεύματος με ένα mini UPS μέχρι να έρθει ο τεχνικός τη Δευτέρα που θα μου το μεταφέρει στην κεντρική πρίζα του ρεύματος, μήπως και έχει θέμα το ρεύμα. Δυστυχώς είναι απο τα "ανεξήγητα" το τι προκαλεί και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το κλιματιστικό που λειτουργεί τον τελευταίο μήνα.

    Επίσης, είδα οτι χρησιμοποιείς το 7590, έχεις να μου προτείνεις μαγαζί που μπορώ να προμηθευτώ το ΑΧ V2; Εκτός και εαν η V1 είναι επίσης εντάξει, μιας και μπορώ να το βρώ σχετικά εύκολα απο Γερμανό. Φαντάζομαι οτι είναι εύκολο να πάρει το login του παρόχου γιατί ο τεχνικός με φόβισε οτι πρέπει να πάρω τηλέφωνα κτλ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pashger41 : 29-06-22 στις 16:56.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε φαντάζομαι αν ενδιαφέρομαι θα πάω μέσο παρόχου με όλο το κόστος σε εμένα.
    Νομίζα το είχαν ξανα-ανοίξει για κουπόνι.
    Ρώτα στο σχετικό θέμα, και στην cosmote.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς είναι απο τα "ανεξήγητα" το τι προκαλεί και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το κλιματιστικό που λειτουργεί τον τελευταίο μήνα.
    Κλείσε το κλιματιστικό για δοκιμή.
    Λύθηκε το πρόβλημα = μια χαρά (αλλάζεις κλιματιστικό...).
    Δεν λύθηκε = συνεχίζεις να ψάχνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, είδα οτι χρησιμοποιείς το 7590, έχεις να μου προτείνεις μαγαζί που μπορώ να προμηθευτώ το ΑΧ V2; Εκτός και εαν η V1 είναι επίσης εντάξει, μιας και μπορώ να το βρώ σχετικά εύκολα απο Γερμανό.
    Έχω το 7590, είναι ok.
    Τα ΑΧ έχουν ακόμα θεματάκια με το wifi (όπως όλα τα AX, βγάζουν δοντάκια) θα το φτιάξουν όμως.
    Που θα βρείς τα v1-v2 δεν ξέρω. Ψάξε, και ρώτα στην Αμυ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι οτι είναι εύκολο να πάρει το login του παρόχου γιατί ο τεχνικός με φόβισε οτι πρέπει να πάρω τηλέφωνα κτλ..
    Όσον αφορά την χρήση με cosmote τα σύγχρονα fritzboxes είναι τα μόνα που υποστηρίζονται επίσημα
    και αυτό-ρυθμίζονται με το provisioning του isp και θα παίζει και η τηλεφωνία αυτόματα.
    Και αν δεν παίξουν αυτόματα, θα πάρεις ένα τηλ. το support και θα το κάνουν να παίζει αυτόματα σε 5'.
    Σε άλλους isp αυτά δεν ισχύουν.

    Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το νήμα για το 7590 θα το βρείς διαφωτιστικό (και να μην γράφουμε και τα ίδια...).

    Μόνο, μιας και πλέον μιλάμε για δικό σου router,
    βάλε μια αντικεραυνική προστασία στην dsl και ένα ups στην τροφοδοσία,
    γιατί αν/όταν κάνει τσάφ το πληρώνεις απ'την τσέπη σου και είναι 2-3 κατοστάρικα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για μένα οι διαδικασία θα είναι εξής:

    1) Δοκιμή ρούτερ σε άλλη πριζα ρεύματοςτου δωματίου
    2) Δοκιμή στην κεντρική πρίζα
    3) Καλώδιο απο το ισόγειο με νέα γραμμή προσωρινά για να δούμε εαν είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης.
    4) Νεο Ρουτερ μπας και οι 1-3 αποσυνδέσεις την ημέρα εξαφανιστούν.

    ... και προσευχές. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pashger41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;
    Σαν συνδρομητής, εφόσον τα της εσωτ. καλωδίωσης/εγκατάστασης είναι ok δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
    Αν συνεχίσει το πρόβλημα το δίνεις βλάβη και περιμένεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η περίπτωση σου μου θυμίζει την παρακάτω...
    Το kv σου είναι πΟΤΕ;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...71#post7281171

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας